2012. április 22., vasárnap

Autógáz tapasztalatok


Autógáz tapasztalatok


jelentősen olcsóbb, mint a benziné, ennek ellenére mégsem éri meg mindenkinek. A tényeken túl sok homályos információ és tévhit kering e témában. Írásunkkal szeretnénk tiszta vizet önteni a pohárba.
Egyre több hazai autón is piros LPG matrica hirdeti: gázüzemre is alkalmas autóval van dolgunk. Miért nem tisztán gázüzeműek ezek a járművek? Egyrészt műszaki, másrészt előírási okokból. Nem is egy félreértés keletkezett ebből a legutóbbi szmogriadó alkalmával. A közlekedési korlátozás alól ugyanis csak a tisztán gázüzemű autók kivételek, itthon viszont ilyenek nem közlekednek az utakon. De kezdjük az elején.
Gázmotorokkal már a 19. század közepén sikeres kísérleteket folytattak, sőt 1879-ben Csonka János tökéletesítette a szerkezetet. Stabil gázmotorokat ma is használnak energiatermelésre, hűtővizük fűtésre és melegvízellátásra is alkalmas. A második világháború során kialakult benzinhiányt faelgázosítóval felszerelt taxikkal hidalták át. A keletkező gázt az átalakított motor gond nélkül el tudta égetni.
A hagyományos formájú tartály általában sok helyet foglal, de ha szerencsénk van, kitölthetünk vele egy kihasználatlan teretManapság már természetesen nem fagázt, hanem propán-bután gázkeveréket használnak, olyat, mint ami a háztartási gázpalackokban is található. Ez a gázelegy szobahőmérsékleten is cseppfolyósítható, így kis helyen nagy mennyiség helyezhető el belőle. Gázüzeműre átalakított gépkocsikban egy, a csomagtérben elhelyezett vastag falú gáztartályból jut a cseppfolyós gáz a motortérben lévő egységekig. Itt egy elpárologtató gáz halmazállapotúvá alakítja a folyékony anyagot, majd az a levegővel keveredve ugyanúgy ég el, mint hagyományosan a - szintén gázként viselkedő - benzin-levegő keverék.
Az egyik oka, hogy nem használnak tisztán gázüzemű autókat, az az, hogy az elpárologtatás hőelvonással jár, így az elpárologtató elfagyhat, különösen téli időben. Az első néhány percben tehát, amíg a motor el nem éri az üzemi hőfokot, minden esetben benzines üzemmódban megy az autó. Az átkapcsolás korábban kézi kapcsolóval történt, de a korszerű rendszereknél már automatikusan, általában egy intenzív gázfröccsel történik. A benzinüzemre való visszaállás mindössze egy gombnyomás.

Tévhitek

Az LPG üzem sémájaA leggyakoribb tévhit a biztonsággal kapcsolatos. Az igazság az, hogy a gázüzemű autók ugyanolyan biztonságosak, mint benzines vagy dízeles társaik. A beszerelést egyrészt akkreditált műhelyek végzik, másrészt a gáztartály és összes szerelvénye szigorú nyomáspróbák után kerülhetnek csak forgalomba. A másik, hogy a gázüzemű autók rendszeresen gázbiztonsági próbákon vesznek részt, melyek nélkül nem mehetnek át a rendes műszaki vizsgákon sem. Itthon a mélygarázsok egy részében tilos autógázas kocsikkal parkolni, de sok nyugati országban már feloldották ezt a korlátozást, tekintve, hogy még soha nem fordult elő szivárgásból adódó baleset, másrészt a mélygarázsok szellőztetőrendszere folyamatos légcserét biztosít. Gázszagot normális esetben legfeljebb tankolásnál lehet érezni, amikor a töltőpisztolyt leválasztják a betöltőnyílásról.
Egy másik tévhit szerint alig találhatók olyan kutak, ahol folyékony autógázt lehetne tankolni. Személyes tapasztalataim alapján ez Európán belül sehol nem probléma. A nyugati országok mellett a balkáni államok is bőségesen el vannak látva olyan benzinkutakkal, ahol hivatalosan gáz tankolható. Meglepő volt, hogy például Bulgáriában szinte az összes fellelhető benzinkútnál lehet gázt tankolni, legalább olyan jó az ellátottság mint itthon. A tankolás nagyjából ugyanolyan gyors, mint a benzinnél, és szinte kizárólag szakszemélyzet végzi, annak ellenére, hogy a művelet nem bonyolultabb, mint a hagyományos üzemanyagok betöltése.


Előnyök

:Az elpárologtatót a motor hűtővize tartja melegenA gázos üzemmódra való átalakítás a legtöbb esetben a motor garanciavesztésével jár, ezért új kocsinál a márkakereskedő szerelteti be a rendszert, vagy csak a garanciaidő lejárta után vágnak bele a tulajdonosok. Előny viszont, hogy gázüzemnél jelentősen tisztább égés megy végbe, mint benzin vagy különösen dízel esetén. NOX összetevő a kipufogógázban csak mintegy 20%-a a benzinmotorénak, a CO2-kibocsátás mintegy 15%-kal alacsonyabb, valamint az elégetlen szénhidrogén is csak mintegy fele a benzinüzemnek. A szénmonoxid értéke nullának vehető.
Egy nagyrészt gázüzemmel közlekedő autó motorját szétszedve tisztaságot találunk, nincsenek lerakódások, vastag koromréteg a szelepeken. Ebből következően a motorolaj még több ezer kilométer után is tiszta marad, de cseréje a molekulaszerkezet változása miatt természetesen időközönként kötelező. A tapasztalatok szerint érdemes az előírtál egy fokozattal sűrűbb olajat használni. Bizonyos esetekben előny lehet, hogy a kettős üzemnek köszönhetően közel duplájára nő a gépkocsi hatótávolsága tankolás nélkül.

Tank

Az autógáz egyik nagy hátránya, hogy plusz tartály beépítése szükséges, ami helyet foglal, egyes esetekben nem is keveset. A helyfoglaláson túl megnehezíti a hosszú, utastérbe benyúló tárgyak szállítását.
PótkeréktartályTartályból különböző méretűek léteznek, ezek közül az autó méreteinek, és a motor teljesítményének megfelelőt választják ki. Léteznek a pótkerék helyére beépíthető kerek tartályok is, ilyennél viszont a pótkerékkel leszünk problémában (a kalandot kedvelők defektjavító spary-vel "pótolhatják" ideiglenesen). A tartályokat a hőtágulás miatt maximum 80%-ig szabad tölteni, erről a töltőállomás nyomásszabályzója gondoskodik. Biztonsági szelepek gondoskodnak róla, hogy egy esetleges túltöltés esetén se történhessen baleset.

Költségek, megtérülés

Mennyire éri meg a gázautózás? A válasz sok tényezőtől függ. Egyrészt függ attól, mekkora az aktuális különbség az autógáz és a benzin ára között, mennyit fogyaszt a járművünk, mennyit használjuk, és hogy mennyi az átalakítás költsége, utóbbi ugyanis jelentős szórást mutat. Bár az autógáz literenkénti ára valóban jelentősen (jelenleg kb. 100 forinttal) olcsóbb, mint a 95-ös benziné, tisztában kell lenni vele, hogy a rosszabb fűtőértékéből adódóan ugyanolyan teljesítmény eléréséhez kb. 15-20%-kal több kell belőle, mint benzinből.
Beépítésnél fontos szempont a motor jó állapota, főleg a megbízható gyújtás, ugyanis a gáz 500 Celsius fokon, tehát körülbelül kétszer olyan magas hőmérsékleten gyullad be, mint a benzin. Legolcsóbban a karburátoros kocsikat lehet gázkompatibilissé varázsolni, ennek költsége rendszerint 80 és 120 ezer forint között van. A befecskendezős modelleké ennél valamivel drágább: ha központi injektor táplálja a motort, hozzávetőlegesen 110-180 ezer forint az átalakítás díja, a hengerenkénti befecskendezésűeknél pedig 150 ezernél kezdődik, és könnyen túllépheti a kétszázezret is. Még drágább mulatság az átépítés műanyag szívócsöves járműveknél.
Annak kiküszöbölése érdekében, hogy a csőben lévő gáz-levegő keverék belobbanjon és károsítsa az erőforrást, gázbefecskendező rendszerrel látják el az autót. A gázbefecskendezők csak a hengerenkénti injektoros modelleknél alkalmazhatók, és főként a sokhengeres blokkoknál növelik meg a költségeket. Befolyásolja a költségeket a gáztartály nagysága, elhelyezése, töltőnyílásának helye is. A hivatalos okmányok tekintetében egyébként nincs jelentős eltérés a hagyományos és az LPG üzemű kocsik között. Utóbbiakra műszaki vizsga előtt tanúsítványt kell szerezni, melyet gázbiztonsági ellenőrzés után adnak ki - ez néhány ezer forint többletkiadást jelent -, a tartályokat tíz évig lehet használni.

Kiknek ajánlott?

Kézi átkapcsoló gáz és benzinüzem közöttA gázüzem elsősorban azoknak ajánlott, akik sokat autóznak hosszú távokra, egyenletes sebességgel, és lehetőleg keveset városban. Aki csak a munkahelyéig és vissza használja az autót, semmi pozitív változást nem fog érezni, valószínűleg az automatika át sem fog kapcsolni gázüzemre. Akik az előbb említett körbe tartoznak, és nem extrém nagy hengerűrtartalmú a motoruk, valamint jó állapotban van az erőforrás, érdemes az interneten körülnézniük a témában!
Bérces Balázs



Melyik rendszert válasszam?
Ha a szekvenciális, azaz hengerenkénti injektoros gázrendszer működésére kíváncsi, akkor görgesse kicsit lejjebb ezt a lapot, vagy egy rövid leírást itt talál az AC STAG rendszer bemutatásánál.
Gyakran felvetődik a kérdés, hogy valójában miben különböznek az általunk forgalmazott hengerenkénti injektoros rendszerek, miért is van különbség az árban. Nos, a második kérdésre egyszerű választ tudunk adni, mert az árkülönbség csak az alkatrészek beszerzési árából ered. Mivel mindegyiket közvetlenül a gyártótól vásároljuk. Ezért csak az ő eladási áruk határozza meg a beszerelés árát, nem pedig valamelyik magyarországi forgalmazó ára, vagy hogy egy terméket hogyan próbálnak pozicionálni ezek a forgalmazók. Arra is van példa ugyanis, hogy egy jó minőségű terméket megpróbálnak még jobbnak eladni, és a piacon a legjobbnak állítanak be.
A legnagyobb, és legkézzelfoghatóbb különbség az, hogy a beszerelés és beállítás után mennyire megbízható az adott rendszer működése, mennyire tapasztalhatóak kisebb-nagyobb javításra szoruló hibák. Nagy felelőssége van a szerelőnek is; az ő típusismerete –gondoljunk akár a gázrendszerre, vagy az autóra- szakmai hozzáértése elengedhetetlen ahhoz, hogy a lehető legkevesebb esetben forduljon elő reklamáció. Sajnos a jól képzett, tapasztalt szerelővel is mindezek ellenére előfordul, hogy legfőképpen a beállítás pontatlanságából hibák adódnak.
A rendszerekkel kapcsolatban tapasztalatunk az, hogy a legtöbb autót az összessel jól át lehet alakítani, megfelelő szakértelem esetén. Vannak viszont olyan esetek, amikor kifejezett ajánlás az, hogy az AC STAG-ot szereljük az autóba.  
Az adott rendszerek egyes alkatrészei között is vannak minőségi különbségek. Az AC STAG esetében például több éves tapasztalatunk van már és kijelenthetjük: a fő alkatrészek, mint a reduktor, injektorok, vagy ECU, mind kiváló minőségű, megbízható alkatrészek. AC termékei  jó minőségűek: a lengyel gyártó ugyanis az elektronikára specializálódott, így az ECU-kat fejleszti, a többi alkatrészt pedig megveszi az erre specializálódott minőségi gyártóktól. Az ECU-k fejlesztésében pedig az egyik legdinamikusabb vállalkozás. Így az AC kitjeiben is találkozhatunk Rail, Valtek, Tomasetto gyárak termékeivel, de az Atiker reduktorai is illeszthetőek hozzá. Az AC az olcsóbb kategóriában ezzel szerintünk megalkotta a legjobb terméket.
A rendszerek karbantartása körülbelül azonos. Mindegyik rendszernél futásteljesítményhez kötött a szűrők cseréje, de viszonylag kis különbségek vannak a szűrők árai, és az előírt csereintervallumok között. Az alkatrészek elhasználódásával a legtöbb autós nem is találkozik, de érdekes lehet, hogy egy Zavoli reduktor az itthoni gázzal kb. 200.000 km-t gondtalanul elmegy, addig egy piszkosabb gázzal (amit mi Szerbiában tankoló ügyfeleinknél tapasztaltunk), 50.000 km után is elkoszolódhat a reduktor. A javítókészletek a minőségi alkatrészekhez viszont mindig rendelkezésre állnak (Zavoli, AC).
Összességében azt kérjük Öntől, kérje ki véleményünket, az Ön autójához melyik rendszert ajánljuk.
Nézze meg, hogy is néz ki AC STAG 300 Plus rendszer.
A szekvenciális autógáz rendszerek működése
A negyedik generációs rendszereknél a légnemű gáz bejuttatása a szívószelepek közelében történik gyorsműködésű elektromágnesek (gázinjektorok) segítségével, a harmadik generációs adagoló sínekkel szemben ezek karakterisztikája lineáris, mint a benzinbefecskendezőké, a késleltetésük mindössze néhány tized másodperc a benzininjektorokhoz képest. A valósimpedanciájuk 1 Ohmtól- 4 Ohmig terjed, általában a kisebb elle­nállásúakgyorsabbak, viszont nagyobb áramot vesznek fel, miáltal a vezérlő gázkomputer végfokát jobban terhelik. Általában a régebbi gyártmányok (EURO2 és EURO3) számára elegendő a lassúbb változatokat beépíteni, melyek olcsóbbak is, míg az EURO4-es motoroknál már az újabb fejlesztésű és gyorsabb rendszereket kell választani.
 Elektronikus vezérlésű rendszerek, melyek elektromos szikragyújtású motoroknál a megfelelő keveréket állítják elő egyetlen, avagy két lambda-szondávalrendelkező motoroknál. Az üzemanyag propán-bután gáz vagy metán gáz /földgáz / lehet, különbség csak a reduktorig van, mivel a metán esetében itt jóval nagyobb nyomás uralkodik. A gázkomputer paralel működik a benzinkomputerrel, annak jeleit átveszi és korrigálja megfelelő módon a gázműködést vezérlő gázkomputer. A gázkomputer a következő jeleket kapja, aminek alapján a vezérlőjeleket előállítja.
  • benzininjektorok nyitási ideje ­
  • motorfordulat /RPM/
  • oxigén szenzor(ok) kimeneti jele /Lambda-szonda/
  • gázhőmérséklet a reduktorban
  • gáznyomás a légnemű szűrő után
  • az üzemválasztó kapcsoló helyzete az utastérben /benzin üzem vagybenzin-gáz üzem/
A gázkomputer a következőket végzi:
  • vezérli a gázbefecskendezők nyitási/zárási idejét
  • nyitja és zárja a gázszelepet
  • be- és kikapcsolja a benzin injektorok emulátorait /a megfelelő lezárást biztosítják gáz üzemben a benzinkomputer kimenetén, hogy úgy érezze, mintha benzinüzem lenne/
  • megjelenítések az utastérben lévő kijelzésekhez
Hengerenkénti injektoros rendszer blokkdiagrammja
Az ábrán található elnevezések magyar megfelelői:
 
  1. motor
  2. oxigén szenzor/lambda szonda/
  3. pillangószelep
  4. gáz reduktor/elpárologtató
  5. differenciálnyomás érzékelő
  6. központi egység /átkapcsolás/
  7. gáztartályszint érzékelő
  8. gázfázisú szűrő és elosztó
  9. gáz injektorok
  10. katalizátor
  11. vezeték a gáz injektoroktól a szívótorokba
  12. benzin injektorok
    EG1 és EG2 gázszelepek
    P benzin szivattyú 
A legfontosabb vezérlési mennyiség a gázinjektorok nyitási ideje, melyek az ábrán 10 számmal vannak jelölve, ezek a beömlő gázmennyiséget szabályozzák ezáltal, ami a szívószelepen keresztül az égéstérbe kerül. A gáz injektort a szívószelephez a lehető legközelebb kell elhelyezni, a lehető legrövidebb hozzávezető gumicsövezéssel. /12/ A nyitási idő a benzin komputertől átvett értékeken alapul korrigálva azokat a megfelelő algoritmusok alapján, hogy a végbemenő égés a legtökéletesebb legyen. A befecskendezett gáz nyomása a reduktor/kipárologtatón találhatón található állítócsavarral változtatható a megfelelő értékre. A gázkomputerben un. injektor emulátorok találhatók, melyek arra szolgálnak, hogy a gázüzem során szükséges benzin injektorok lekapcsolásakor a benzin komputer úgy érzékelje, hogy minden a megszokott rendben zajlik, azaz a benzin komputert „be kell csapni” emulációval. Ez a gyakorlatban főleg az amerikai gyártású motoroknál okoz gondot, mivel itt a benzin injektorok impedanciája nagyon kicsi.
Az átkapcsolás benzin üzemanyagról gázra automatikusan történik, miután az utastérben elhelyezett központi egységen /7/ lévő kapcsolót benzin üzemről vegyes üzemre. Ameddig a beállított feltételek nem teljesülnek, addig a zöld LEDvillog, és miután a beállított paraméterek teljesülnek (gáznyomás, reduktor hőmérséklet, stb.), a megfelelő fordulatszám elérésekor a berendezés átvált automatikusan gázüzemre, amit a zöld LED folyamatos világítással jelez vissza. Ez a benzin szelep lezárásával és a EG1 és az EG2 szelepek nyitásával történik. A gázmennyiség szabályozása a gázbefecskendezőkben /10/ található elektromágnesek nyitási idejének változtatásával történik, amit természetesen a gáz ECU végez.


Az autógázról  (propán-bután)

A cseppfolyós gáz lehet 
­propánbutánpropilénizobutánizobutilénbutilén és ezek elegyei. Tulajdonságait az MSZ EN 589 szabvány határozza meg. A cseppfolyós motor hajtóanyag közel azonos összetételű a háztartási PB-gázzal. A háztartási PB-gázhoz képest az autógázban például kevesebb szennyeződés lehet, kénhidrogént, vizet nem tartalmazhat. A bányászott szénhidrogénekből finomítás során, gyakorlatilag mellékterm­ékként nyerik. A cseppfolyós gáz 95%-ban propánt (C3H8) és butánt(C4H10) tartalmaz. A fennmaradó 5% nehezebb szénhidrogénekből áll. A propán és abután­aránya kb 40%-60%.
Az autó motorja benzinellátás szempontjából lehet:­
  • Karburátoros
  • Központi injektoros
  • Hengerenkénti injektoros
  1. csoportos befecskendezés 
  2. szimultán (egyidejű) befecskendezés
  3. hengerenkénti, szekvenciális befecskendezés
A korrekt ajánlathoz szükség van a motorszám(motorkód9 ismeretére. Ez megtalálható a forgalmiban. Legtöbbször a P5 motorkódnál. 
A működésről röviden (több információt talál a Hengerenkénti injektoros rendszerek menüben ). Gyakorlati tanácsok 
A hagyományos  (I. generációs)  rendszerek fő elemei: tartály, a tartály szelepei (lehet egy tömbben-ekkor multiszelepnek nevezik vagy külön is elhelyezhetik (pl. holland tartályok). A reduktor feladata a nyomáscsökkentés és az elpárologtatás.Az autógáz a keverő egységen keresztül jut be a motor által beszívott levegőbe.
A második generációs rendszerek már tartalmaznak lambda szabályzót is. Igy az motor égési folyamata szabályozottá válik, a légnemű halmazállapotú gázt a karburátoros autókhoz hasonlóan a un. mixer keveri be a levegőbe.
Gázbefecskendezés esetén a nyomáscsökkentőből a gáz a gázfázisú finomszűrőbe jut. Általában egyszerűen cserélhető, feladata, hogy az injektorokat megvédje a gázban lévő szennyeződésektől. A csere periódus típustól függően változik, általában 20.000- 25.000 km.A tömlővéges csatlakozó átmérője Stag-300-nál 10 mm, a Landinál 14 mm.A vezérlő egység mikroprocesszor alapú elektronikát tartalmaz.A gyártó firmver programot fejlesztett ki, amely lehetővé teszi a megfelelő illesztést a benzinrendszerrel.A beállítás automatikus kalibrációval kezdődik.Ez egy öntanuló program, amelyet a gyártó fejlesztett ki. Az optimalizálási folyamat szükségessé tesz finombeállítási korrekciót. Lásd AC STAG menüben. Lehetővé teszi a fogyasztás és motorteljesítmény optimalizálását, az alacsony- Euro 5 követelményeinek megfelelő káros anyag kibocsátást. Ezek az értékek alacsonyabbak, mint benzinnél. A gázállapotú üzemanyag a gázbefecskendező szelepeken (injektorok) jut a szívócsőbe a motor szivó szelepének közelében. 
A gyújtógyertyákról (fontos)
A gyulladási hőmérsékletet Otto motorokban a gyújtógyertya biztosítja. A benzin 230-280 Celsius fokon meggyújtható, a cseppfolyós gáz 500 Celsius körül, a sűrített földgáz 600-640 Celsius fokon gyullad. Ebből következik, hogya gyújtórendszer állapota nagymértékben hat a működésre (gyújtó kábelek, gyújtó trafó, gyújtógyertyák).A gyújtógyertya gyártók kifejlesztettek olyan gyújtógyertyákat amelyek gázüzemre vannak kihegyezve. Javaslom az NGK és a BRISK cég termékeit. Ha lehetséges az adott motorhoz egypólusú gyertyát válasszanak. A gyertyahézagot 0.8mm-re állítsák

Gyakran Ismételt Kérdések

Gyakran Ismételt Kérdések
1. Mennyi ideig tart a gépkocsi kettősüzemre /benzin-gázautó/ történő átalakítása?
Általában egy munkanap alatt elkészül az autógáz szerelés és az ehhez kapcsolódó adminisztratív munka. Vidéki ügyfeleink a helyszínen kulturált körülmények között megvárhatják a gépkocsi átalakítását. A műszaki vizsgáztatáshoz szükséges átalakítási engedélyre a beszereléstől számított 2-4 hetet kell várni.
2. El kell e vinni átalakítás után a gépkocsit műszaki vizsgára?
Ha sorozat-átalakítási engedéllyel szereltük a gépkocsit és legalább 30 napig érvényes műszaki vizsgával rendelkezik, akkor a Közlekedési Felügyelet nevében kiállítjuk a „Műszaki adatlap”-ot , melynek birtokában a területileg illetékes okmányiroda bevezeti a forgalmi engedélybe a jármű gátautó üzemmódját. Amennyiben nincs, vagy kevesebb mint 30 napig érvényes a műszaki vizsga, a soron következő időszaki műszaki vizsgán írják be a forgalmi engedélybe a kettős, benzin és gázautó üzemmódot. A vizsgáztatáshoz a dokumentációt biztosítjuk.
Ha egyedi átalakítási engedéllyel szereltünk, akkor minden esetben műszaki vizsgára kell vinni a gépkocsit. A vizsgáztatáshoz az átalakítási dokumentációt ez esetben is biztosítjuk.
3. Mit foglal magában az átalakítás ára?
Cégünknél az ár magába foglalja az átalakítás összes költségét, a műszaki dokumentációt, és a szintjelzős benzin-gáz kapcsoló beépítését. Ügyfelünknek ezen túl csak az okmányirodában, illetve a műszaki vizsgabázison kell fizetnie a fent leírt szolgáltatásért.
4. Mennyibe kerül egy gépkocsi átalakítása?
Az árat a gépkocsi benzin üzemanyagellátó-rendszerének típusa határozza meg. Más-más gázrendszer szerelhető be egy karburátoros, egy központi injektoros, és egy hengerenkénti injektoros autóba. Pontos árajánlatot az alábbi adatok ismeretében tudunk adni:  
  • gépkocsira vonatkozó gyártmány, típus  
  • évjárat  
  • motorteljesítmény 
  • motorkód ( vagy a motorszám )
5. Dieseles autót át lehet-e alakítani gázüzemre? 
Dízelmotorok hatásfokának és teljesítményének javítása
LPG-adagolással
A dualfuel (egyidejűleg két üzemanyagot elégető) diesel-gas rendszerek lehetővé teszik, hogy a motor dízel és gáz üzemanyag keverékén üzemeljenek egyidejűleg, ezáltal jelentős költségmegtakarítást és egyúttal alacsonyabb elégetlen szén (korom) kibocsátás is elérhető (EURO 5).
Mind a gazdaságosság, mind pedig a környezetvédelmi szempontok érvényesülése a beinjektált, a beszívott levegőhöz hozzáadott gáz mennyiségétől függ szigorúan, mely az égési folyamatokat katalizátorként feljavítja. Ehhez kifinomult, komputer vezérelte befecskendezésre van szükség.
Egy bizonyos kis mennyiségű LPG a szívóágba beadagolva katalizátorként szolgál, és feljavítja az égésifolyamatot, mivel csaknem az összes dízel el fog égni a hengerekben. A legtöbb dízelmotor az összes éghető dízel üzemanyag mindössze 75-85%-át égeti el a típustól illetve a korától függően, az elégetlen részecskék vagy a kipufogóban égnek el, vagy pedig fekete koromként távoznak a környezetbe.
Az OSCAR-N DIESEL gáz befecskendezési rendszerrel az égés jósága felmegy egészen 95-98%-ig.
A rendszer szimultán módon egyszerre égeti el a dízel üzemanyagot a kis mennyiségű gázzal együtt, ami az összes dízel95-98%-ának a tökéletes oxidációját jelenti a szokványos 75-85% helyett. Ez természetesen a nyomaték növekedése révén teljesítményjavulást is eredményez.
Az átalakítás lényege azonban az, hogy semmiféle átalakításra nincsen szükség, a rendszer „noninvazív”, azaz „nem szállja meg” a járművet, tehát bármikor gond nélkül eltávolítható, és a rendszer nem ezt nem sínyli meg semmi módon az eredeti állapotához viszonyítva.
A rendszer működése az eredeti vezérléstől nem függ, és finomítható bármikor a beállítás utólag is, és a kívánalmaknak megfelelő működés szoftveres úton elérhető.
Hogyan működik az OSCAR-N
A magas nyomású folyékony gáz (LPG) légneművé konvertálódik, és a gáz nyomása alig valamivel az atmoszférikus nyomás fölötti lesz a reduktor beállításától függően, ami a széles intervallumban változtatható nyitásidejű befecskendező/beeresztő szelepen (gáz injektor) keresztül a komputer által vezérelt mennyiségű gáz jut be a szívótorokba, ahol az a beszívott levegővel keveredik.
A pillangószelep aktuális állása, a kipufogógáz hőmérséklete és a fordulatszám jeleinek állandó felügyelete mellett a gázkomputer kiszámítja azt a pillanatnyi aktuális gáz mennyiséget , melyet a rendszer a szívótorokba juttat a gázpedál állásától függően a beállított gáznyomáson. A befecskendezett gáz mennyiségét (az un. gázmappát) PC-vel (laptoppal praktikusan) tudjuk rugalmas módon állítani és változtatni akár menetközben is.
A rendszer nem ad be gázt, ha üresjárat van éppen, vagy a vezető leveszi a lábát a gázpedálról hirtelen, (cut-off) illetve, ha éppen fékez. A gázbeadás akkor is szünetel, ha a kipufogó hőmérséklete túl magasra szökik, vagy nem kapunk onnan jelet.
A rendszer egyszerűen ki- és bekapcsolható egy gombnyomással a vezető által, avagy saját magától is visszaáll dízel üzemre, ha a gázrendszer valamiért nem áll rendelkezésre, vagy a szerviz időtartam kifutott és nem vittük el a járművet a felülvizsgálatra. Ha a gáz kifogy teljesítménycsökkenést érzékelünk, a dízeladagolás változatlanul hagyása mellett a motor csak dízel üzemben fut.
Költség megtakarítás a kedvezőbb üzemanyag fogyasztásból kifolyólag
Annak következtében, hogy a beadott gáz katalizátorként működve az égési hatásfokot csaknem 100%-ra emeli, természetesen a fogyasztás is javulni fog, azaz ugyanazon dízelolaj mennyiséggel jelentősen nagyobb távolságra lehet eljutni. Ez a valóságban a forgatónyomaték növekedésében jelentkezik, ami jobb vezethetőséget eredményez a gépjárműnél a dualfuel-üzemben.
A gyakorlat azt mutatja, hogy 10-20% megtakarítás érhető el a mai árviszonyok mellett és a ma még üzemelő dízelmotorok esetén.
Példa:Vegyünk egy 4x4 hajtású terepjárót, mely száz kilométerenként 4 liter LPG-t fogyaszt /Land Rover Defender/ normál körülmények esetén, dízelből pedig 75 litert használ 700 km távon, ami 10.7 L/100km fogyasztást jelent.
A költségeket tekintve ez a mai árak mellett kerekítve:
75x320=24 000 HUF a dízel bekerülési költsége 700 km-en
28x175= 4 900 HUF az LPG bekerülési költsége szintén 700 km-en
Dualfuel(dízel+LPG) üzemmódban a tapasztalatok szerint pontosan 1000 km-t tudunk megtenni, így a gazdaságosság 100 km-re átszámítva: 2890 HUF-ra jön ki.
Ugyanez tisztán dízellel száz kilométerre: 3430 HUF-ra jön ki kis kerekítéssel.
A kettő különbsége: 540 HUF száz kilométerenként, ami
15.7%-nak felel meg a megtakarítás szempontjából.
Ez a tisztán üzemanyag fogyasztásból eredő megtakarítás, nem „ foritosítva” a jobb vezethetőség előnyétilletve azt a tényt, hogy a motor csendesebben fog járni, illetve a tökéletes égés miatt a kenőolaj issokkal tisztább marad azonos futásteljesítményre vetítve, ami végső soron a motor élettartam növekedését jelenti.
Gyakran feltett kérdések (FAQ)
A megnövekedett teljesítmény rongálja-e a motort?
Röviden válaszolva, nem. Ahhoz viszont, hogy ennek a rendszernek minden előnyét és jótékony hatását élvezni tudjuk, természetesen a motornak jó állapotban kell lennie, de ez igaz mindenfajta más teljesítménynövekedéssel járó módszerre is egyébként. A csaknem tökéletes égés folytán a lerakódás is csekély lesz az égéstérben, ez végső soron a tisztább kenőolajjal észlelhető és mérhető le olajcserék alkalmával. Az emisszió oldaláról vizsgálva a változást, a kipufogógáz „kifehéredik” az eredetihez képest, mivel az elégetlen szénrészecskék (korom) száma drasztikusan csökken a az utóégető katalizátort sem terheli olyan mértékben, mint előtte, hiszen alig marad mit elégetnie, tehát az élettartama megnő.
Alkalmazható-e ez a rendszer a modern „common-rail” motoroknál is?
Nem, a rendszer saját vezeték korbácsával kapcsolódik a saját komputerére é s a szenzorokra, ezáltal semmilyen ráhatással nincsen az eredeti elektronikus rendszerre, a régi adagolós motornál az adagolásba sem avatkozik bele, így ha a gáz elfogy, avagy a gázrendszer valamiért használhatatlan lesz, a rendszer visszatér az eredeti csak dízel üzemre menet közben is.
Sokkal magasabb hőmérsékleten jár a motor a nagyobb teljesítmény miatt?
Nem, mivel a vízhűtés állandó hőmérsékletet biztosít a köpenytérben. A szelepek és a szelepfészkek viszont tény, hogy nagyobb hő terhelésnek vannak kitéve, ezáltal nagyobb az elhasználódásuk is (pocketing). Van viszont erre is megoldás, mégpedig az LPG-tankba adagolandó flush-lube adalék (TUNAP 164), ami 10 000 km-ig megfelelő védelmet nyújt a szeleprendszer kenése és így megfelelő hűtése által. Ezen adalékok normál üzemkörülmények között is ajánlottak, mivel a motor élettartamát alaposan megnövelik, ezáltal a szerviz költségeket lecsökkentik.
Dízelgáz rendszer alkotóelemei:
1.OSCAR-N DIESEL ECU (Gázkomputer)
2.Komplett elektromos korbács
3.Beltéri egység
4.Kopogás érzékelő szenzor
5.Kipufogógáz hőmérséklet szenzor
6.Beszívott levegő„
7.Reduktor fűtés „
8.LPG elpárologató/reduktor
9.Gázfázisú szűrő
10.LPG-gázbeeresztő mágnesszelepek (gázinjektorok)
11.LPG-gázszelepek (folyékony LPG-re, 2 db)
12.Rézcső( fi 8 mm és fi 6 mm, hőszigetelt)
13.Gumicsövek (víz-, gáz, injektorok stb.)
14.T-elemek a motorhűtő folyadék megcsapolásához
15.További apróbb alkatrészek, melyek a rögzítésekhez szükségesek.
A hidrogén hajtás
A magyar oldalakon a kérdés tárgyalása kissé félreérthető. Ugyanis a hidrogén hajtás alatt elsősorban a hidrogén cellás autók hajtását kell, hogy értsük.Hidrogénüzemanyagcellásmeghajtású autók ( hydrogen fuel-cell vehicles).
A magyar oldalakon gyakran a hidrogén hajtást alatt hidrogén vegyesüzemet értenek. Ebben az esetben a hidrogén felhasználás aránya alacsony a teljes üzemanyag felhasználás tekintetében.
A rendszer elektrolízis segítségével különválasztja az oxigént és a hidrogént, ezután a hidrogént, mint üzemanyagot a szívórendszeren keresztül az égéstérbe vezetjük. hidrogén A hidrogén összekeveredik a motor hagyományos üzemanyagával. Tehát ez egy vegyes üzem.
Ezt az üzemmódot a Nemzeti Közlekedési Hatóság nem engedélyezi.

Gáztartály nyomáspróba

Sűrített földgáz(CNG) tartályok nyomáspróbája

Vállaljuk sűritett földgáz(CNG) üzemű járművek tartályainak ki- és beszerelését, nyomáspróbájának elvégzését, a tartály tanúsítványok érvényességének meghosszabbítását. 

Felhívjuk figyelmét, hogy a nyomáspróbát partnerünk végzi, ezért a ki illetve a beszerelés nem egy napon történik, illetve előzetes egyeztetés szükséges. Egyeztetéshez kérjük hívja a 77/401-395-ös vezetékes telefonszámot. 

Hangeres
Hengeres
Oldalra szerelhető, hengeres
Oldalra szerelhető, hengeres
Pótkerék, belső
Pótkerék, belső
Pótkerék, külső csatlakozással
Pótkerék, külső csatlakozással



TERMÉK LISTA



































































































































CNG

CNG ÁTALAKÍTÁS
CNG kompresszor témában tudunk segíteni!
Földgáz autós célú felhasználása meghökkentően támogatott. 2018-ig uniós jövedéki adómentességet élvez , a NAV felé kell csak bevallással tartozni , anyagi vonzata nincsen . 
2011. szeptember 01-én nyílik Budapesten az első nyilvános CNG töltőállomás a Kőbányai úton. Az erről szóló bővebb hírt ide kattintva tekintheti meg. 
Az autók CNG-re alakítását el tudjuk végezni, jó minőségű alkatrészt tudunk biztosítani, amelyek személyesen vagy az internet áruházunkban megvásárolhatók a

CNG BESZERELÉS 
CNG, SŰRÍTETT FÖLDGÁZ gáz halmazállapotú szénhidrogén gázok elegye, amelyet gépjárművek üzemanyagaként, valamint fűtésre használnak. A légnemü gáz nemzetközi jelölése a CNG (Compressed Natural Gas). A földgáz elpárologtatási hőmérséklete -170Cº körül van ezért praktikus nyomás-hőmérsékletviszonyok mellett (mint pl. az LPG 6 bárnál) nem cseppfolyósítható. 
A földgázt vezetékhálózaton juttatják el a háztartási és az ipari fogyasztókhoz. Motor-hajtóanyagként használt CNG gáz azonos minőségű a háztartásban használttal. A töltőállomáson kompresszorral sűrítik 250 bár nyomásra (LPG kb. 12-14 bár). A járművekben a gáztartályok üzemi nyomása általában 200 bar; a CNG gáztartály hengeres vagy gömbölyű alakú, hogy a tartály falait egyenletes nyomás terhelje. A tartályok 600 bar nyomásra bevizsgáltak. 
A földgáz különféle szénhidrogén vegyületekből áll. Tartalma általában 90%-a metán (CH4). Tartalmaz etánt (C2H6), propánt (C3H8), butánt (C4H10), szén-dioxidot (CO2) és nitrogént (N2). A CNG fűtőértéke településenként eltérhet, de egy településen belül az eltérés 5%-nál nem lehet nagyobb. A kutaknál a CNG-t kilóra, az LPG-t literre mérik 
Az Egyesült Államokban kezdenek a "házi töltőállomások" elterjedni (4-7000 US$), de Európában is elindult ez a folyamat. 
CNG átalakítás, konverzió:
Chevrolet Avalanche CNG-re történő átalakítása képekben:
Az átalakított jármű: Chevrolet Avalanche:
Chevrolet Avalanche
Gáztartályok:Faber gyártmányú gáztartályok. Össztérfogatuk 110 liter. 
Gáztartályok
Gázszelep és szűrő: A gázszelepet a motortérben helyeztük el. Elektromos vezérlésű, benzinüzemben zárva van, gázüzemmódban nyitott. Varratmentes acélcsővel csatlakozik a gáztartály szelepéhez. 
Gázszelep és szűrő
Injektorok:Valtek típusúak.Gyors működésűek és hosszú élettartamúak.Impedanciájuk 3 Ohm. 
Injektorok 1.
Injektorok: 


Motortér szerelvényei: A motortérben került elhelyezésre a gázszelep. a reduktor, a vezérlés egységei és szerelvényei és a töltőszelep. 
Motortér szerelvényei 
Reduktorok és a nyomásmérő óra:  A reduktorok Tomasetto típusúak.Egyenként 150 KW-osak. A nyomásmérő óra jeleit dolgozza fel a gáztartály töltöttségét visszajelző elektronika. 
Reduktorok és a nyomásmérő óra
Töltőszelep: NGV1 típusú, az európai standard szerint kialakított. 
Töltőszelep 
Üzemmódváltó-kapcsolónak két üzemmódja van. Egyik a benzin üzemmód. A másik a gáz üzemmód. Benzin üzemmódban indul. Ha a nyomás és hőmérséklet feltételek teljesülnek engedélyezi az átváltást gázra a vezérlő egység. Benzinüzemmódban a LED-ek nem világítanak, gázüzemmódban egy zöld LED világít. Amíg benzinnel megy villog, amint átvált gázra folyamatosan világít. A CNG gáztartály töltöttségét a zöld LED soron követhetjük. 
Üzemmódváltó-kapcsoló 

CNG és Dízel VW-Caddy fogyasztásának összehasonlítása 100km közúton.

Napjainkban, amikor az üzemanyagárak dramatikusan nőnek, az ember gyakran felteszi a kérdést magának—mit kellene tenni ahhoz, hogy ne kelljen annyit kiadni 100 km megtételéhez. Lengyelországban éppen ezért a fogyasztás vizsgálták az ottani „Ipari Motorizációs Intézet”(PIMOT) által laboratóriumi mérésként tanúsított teszten, a Plock-Varsó közötti kb. 100 km országúton.
A versenyben két Caddy mérte össze a „tudását”, az egyik a közkedvelt 1.6 TDI 75KW /108LE motorral ellátott, a másik pedig egy 2.0 ECOFUEL, CNG-vel vagy biogázzal üzemeltethető jármű volt, teljesítménye 75 kW/102 LE.
Az első röviden csak „EcoFuel”néven emlegetett VW, mely pár éve van gyártásban, egyenlőre csak Caddy van belőle, de a jövőben a TOURAN-ban is meg fog jelenni a hírek szerint. A tesztúton a hosszított „Maxi2” vett részt, aminek megvan az az előnye a normál kivitelhez képest, hogy a hatótávolsága egy tankolással eléri az 570 km-t.
A konkurens egy dízelhajtású, rendkívül gazdaságos motorral ellátott 1.6-os Caddy volt.
A tesztút során mindkét jármű 69 km/h átlagsebességet ért el, rendkívül gazdaságos hajtásmód révén mindkét tesztjármű az erényeit csillogtatta, és jó fogyasztást ért el:
--2.0 EcoFuel, fogyasztás: 9.5 Nm3 CNG, mai áron 220 HUF/kg (1kg=1.5Nm3) ez 1355 HUF
-- 1.6 TDI, fogyasztás 6.5 dízelolaj, a mai árak átlagát véve: 365 HUF/l, ami2372 HUF
Látható, hogy kilométerenként tehát több mint tíz forintot lehet megspórolni a mai árakon CNG-vel a takarékos dízelhez képest is.
A CNG sűrített földgáz alkalmazásának előnyei:
  • Nagy mennyiségben rendelkezésre áll
  • Kénmentes
  • Kicsi részecske kibocsátás (C/H arány)
  • Elhanyagolható a párolgási veszteség
  • Hidegindításkor kisebb az emisszió, mert a hajtóanyag gázfázisú
  • Nagy oktánszám - nagyobb kompresszió-arány, turbófeltöltés lehetősége
  • Kevesebb szén-dioxid keletkezik, mint benzin vagy dízelgázolaj esetén
  • Gyúlékony, ezért soványabb keverék is stabil égést eredményez
  • Nagyobb a hőtartalma, mint a benziné
  • Nagyobb a gyulladási hőmérséklete, mint a benziné vagy a gázolajé, gyulladásra kevésbé hajlamos, ezért biztonságosabb
  • Mérgező komponenseket nem tartalmaz
  • Sokkal könnyebb, mint a levegő, ezért biztonságos
  • Nehézgépjárműveknél való alkalmazáskor csendesebb, mint a dízel üzeműek
  • A nyári szmog kialakulásának esélye kicsi
  • Viszonylag olcsó
  • Hosszabb a motorolaj-csereperiódus
  • Hosszabb a motorélettartam 


Külső hivatkozások : 


A tartály elhelyezése
A tartály elhelyezése az autó karosszériájától függően lehetséges a csomagtartóba vagy a padlólemez alá az autón kívül. A pótkerék esetében a csomagtérben lévő üregbe a pótkerék helyére építjük be. Ha a pótkereket gyárilag a fenéklemez alá szerelik, annak helyére kerül a tartály.
A gáztartályok alakjuk, formájuk szerint lehetnek hengeresek vagy toroid alakúak (pótkerékforma).  A hengeres tartályok nagyon alkalmasak, ha a csomagtér nagyméretű. Mindenképpen szükséges figyelembe venni az autó tulajdonosának elképzelését, hiszen sok szempontot kell ilyenkor optimalizálni. A pótkerék alakú tartályok célszerűen a pótkerék helyére kerülnek beszerelésre. Praktikusan a tartály növeli a karosszéria szilárdságát, mivel 3mm -4mm vastag acéllemezből készül. Előfordult, hogy ütközés közbeni jelentős alváz deformálódás azért nem jött létre, mert a tartály merevebbé tette azt. A szerelés során alkalmazzuk azokat az új vívmányokat, modern eljárásokat, amelyek a legújabb idők során kerültek bevezetésre. 


 A motortér kialakítás
A motortérben elhelyezett egységeket, a reduktort, a vezérlő elektronikus egységet (ECU), az injektorokat, a MAP szenzort, kábelköteget szakszerűen, praktikusan és esztétikusan helyezzük el.
Az injektorok beszerelése külön nagy figyelmet igényel, mert a működés szempontjait is figyelembe kell venni az elhelyezésnél.Alkalmazzuk a német és olasz tapasztalatokat, hiszen ezekben az országokban nagyon fejlett gázautó kultúra alakult ki.


Az üzemmód váltó kapcsoló
Az üzemmód váltó kapcsolót a műszerfalon jól láthatóan, az átváltás végrehajthatóságának kritériumai szerint építjük be. Itt az autó tulajdonosának véleménye is lényeges szempont
.
 Az üzemanyag töltőcsonk 
Elhelyezhető a hátsó lökhárítóban és az alatt is. Ha lehetséges gyakran a benzinbetöltő mellet helyezzük el. Figyelembe kell venni, hogy a töltőállomások általában jobbra esnek a beálláskor.A töltő csonkot a tömlőnek rátartással el kell érnie, mert a betöltésnél könnyedén kell tudni rácsatlakozni.
3 féle töltőcsatlakozó terjedt el Európában. Leggyakoribb az olasz típusú csatalakozó. Németországban az ún. ACME típusú töltőcsatlakozót használják. Hollandiában a bajonett záras típus került bevezetésre. Ezeket az alábbi térképen láthatja:
Diesel-gáz technológia
Hogyan működik az OSCAR-N dízel-gáz rendszer?
A magas nyomású folyékony gáz (LPG) légneművé konvertálódik, és a gáz nyomása alig valamivel az atmoszférikus nyomás fölötti lesz a reduktor beállításától függően, ami a széles intervallumban változtatható nyitásidejű befecskendező/beeresztő szelepen (gáz injektor) keresztül a komputer által vezérelt mennyiségű gáz jut be a szívótorokba, ahol az a beszívott levegővel keveredik.
A pillangószelep aktuális állása, a kipufogógáz hőmérséklete és a fordulatszám jeleinek állandó felügyelete mellett a gázkomputer kiszámítja azt a pillanatnyi aktuális gáz mennyiséget , melyet a rendszer a szívótorokba juttat a gázpedál állásától függően a beállított gáznyomáson. A befecskendezett gáz mennyiségét (az un. gázmappát) PC-vel (laptoppal praktikusan) tudjuk rugalmas módon állítani és változtatni akár menetközben is.
Kettős Diesel-gáz rendszer esetében a motor gázolajjal, és LPG autógázzal működik. A vegyes üzemű működés jelentős költségmegtakarítással, és alacsonyabb károsanyag kibocsátással.
Egy bizonyos kis mennyiségű LPG a szívóágba beadagolva katalizátorként szolgál, és feljavítja az égési folyamatot, mivel csaknem az összes dízel el fog égni a hengerekben. A
legtöbb dízelmotor az összes éghető dízel üzemanyag mindössze 75-85%-át égeti el a típustól illetve a korától függően, az elégetlen részecskék vagy a kipufogóban égnek el, vagy pedig fekete koromként távoznak a környezetbe.
Gyári mérési eredmények szerint a gázolaj megtakarítás 20-30%-os, 15-20% gáz alkalmazása esetén, amellyel további 10-20%-os teljesítménynövekedés érhető el. A koromkibocsátás jelentősen csökken. Ezen technológia azonban jelenleg nagy fogyasztású, és nagy menetteljesítménnyel rendelkező diesel meghajtású járművekben gazdaságos, ahol a fogyasztás 25 liler/100 km feletti. Tehát ez jellemzően kamionokat jelenti. 
Mi az Europegas termékeit, technológiáját használjuk.
Diesel gáz rendszer felépítése:
  • ECU (Elektronikus vezérlő egység)
  • Üzemmód-váltó kapcsoló
  • Kopogásérzékelő szenzor
  • Kipufogógáz hőmérséklet-érzékelő szenzor
  • Légtorok levegő hőmérséklet-érzékelő szenzor
  • Vízhőmérséklet érzékelő szenzor
  • Reduktor
  • Gázfázisú szűrő
  • Injektorok
  • Elektromágneses szelep
  • LPG rézcsövek
Diesel-LPG kettősüzemű rendszerek MINIKIT OSCAR-N DIESEL rendszerrel:
A csomag tartalmazza:
  • OSCAR-N dízel ECU (Elektronikus vezérlőegység)
  • Komplett kábelköteg
  • Üzemmód-váltó kapcsoló
  • Kopogásérzékelő
  • Kipufogó hőmérséklet érzékelő
  • Bejövő levegő hőmérsékletérzékelő
  • Hűtőfolyadék hőmérséklet-érzékelő
  • Reduktor
  • Gázfázisú szűrő
  • Injektorok
  • Mágnes szelep
  • LPG rézcső
  • Csövek: Gáz, víz, injektor, stb.
  • Víz T-elem
  • Töltő csatlakozó
  • LPG tartály (1 db. hengeres tartály maximum 60 literig)


Soros hengeres 300LE-ig
Soros hengeres 300LE felett
V-Motoros autók 400 LE-ig
V-Motoros autók 400 LE felett
Beszerelés képei
Beszerelt típus: Mercedes Actros
Mercedes Actros 1844 LS nyerges vontató. Évjárat: 2004. Hengerűrtartalom: 11946 cm3; Teljesítmény: 320 kW 

Üzemanyag betöltő csonk elhelyezése a takarólemez mögé 

Tartály elhelyezése felülnézetben - 360/90 fok Tomasetto típusú függőlegesen szerelt multiszeleppel, a tartály 360 mm átmérőjű, 60 liter / db összes űrtartalom 120 liter. 
Tartály oldalnézetben. A kamion fülkéjében rendelkezésre álló tárolórekeszbe került beszerelésre 
 
Kipufogógáz-hőmérséklet érzékelő szenzor elhelyezése (2 db került beépítésre) 
Reduktort a motorháztető mögött helyeztük el, a MAP szenzorok, és az ECU mellett 
ECU, MAP szenzorok, és a reduktor 



MAP szenzorok, és a Reduktor 

EUROPEGAS OSCAR-N DIESEL ECU 

Gázüzemű átalakítás
Árak
Cégünk 15 éve foglalkozik autógáz beszereléssel, és ez idő alatt több ezer autót alakítottunk át. A Europegas, AC STAG, D.T Gas System termékeit mi kezdtük el először szerelni és forgalmazni Magyarországon, és az idő bizonyította, hogy a termékek jól működnek, és megbízhatóak. Olyannyira, hogy ma már talán ezek a legelterjedtebb befecskendezős rendszerek az országban. Közvetlen kapcsolatunk van több neves olasz, és lengyel alkatrészgyártóval, így forró nyomon tudjuk követni az összes műszaki újítást. 
Hengerenkénti injektoros autókhoz
befecskendezős gázrendszerek
 
Nálunk az árak magukban foglalják:
  • az autógáz alkatrészek árát, illetve a beszerelés munkadíját
  • az engedélyeztetést és az ehhez kapcsolódó illetéket
  • 27%-os Általános Forgalmi Adó összegét 
3 illetve 4 hengeres autók esetén 
4 hengeres autók átalakítását egy napra vállaljuk. 
AC Stag 4 Plus rendszerrel, hengeres tartállyal: 200.000 Ft.
AC Stag 4 Plus rendszerrel, pótkerék alakú tartállyal:
 200.000 Ft.
AC Stag-300 ISA2 rendszerrel, hengeres tartállyal: 220.000 Ft.
AC Stag-300 ISA2 rendszerrel, pótkerék alakú tartállyal:
 220.000 Ft.
Landi Renzo rendszerrel, hengeres tartállyal: 220.000 Ft.
Landi Renzo rendszerrel, pótkerék alakú tartállyal: 
220.000 Ft.


5 hengeres autók esetén 
AC STAG 300-6 ISA2 rendszerrel, hengeres tartállyal: 250.000 Ft.
AC STAG 300-6 ISA2 rendszerrel, pótkerék alakú tartállyal: 
250.000 Ft. 
Landi rendszerrel, hengeres tartállyal: 290.000 Ft.
Landi rendszerrel, pótkerék alakú tartállyal: 
295.000 Ft.
6 hengeres autók esetén 
AC STAG 300-6 ISA2 rendszerrel, hengeres tartállyal: 250.000 Ft.
AC STAG 300-6 ISA2 rendszerrel, pótkerék alakú tartállyal: 
250.000 Ft. 
Landi rendszerrel, hengeres tartállyal: 290.000 Ft.
Landi rendszerrel, pótkerék alakú tartállyal: 
295.000 Ft.
8 hengeres autók esetén 
AC STAG 300-8 ISA2 rendszerrel, hengeres tartállyal: 280.000 Ft.
AC STAG 300-8 ISA2 rendszerrel, pótkerék alakú tartállyal: 
280.000 Ft. 
Landi rendszerrel, hengeres tartállyal: 345.000 Ft.
Landi rendszerrel, pótkerék alakú tartállyal: 
350.000 Ft.
12 hengeres autók esetén 
AC STAG 300 ISA2 rendszerrel, hengeres tartállyal: 
495.000 Ft. 


Központi injektoros autókhoz 
Lambda vezérelt rendszerek 
Központi injektoros autókat Lovato rendszerrel, Zavoli lambda szabályzóval szerelünk.
Hengeres tartállyal: 150.000 Ft. 
Pótkerék alakú tartállyal:
 150.000 Ft 
Karburátoros autók átalakítása 
Sorozat átalakítási engedéllyel:

Lovato készülékkel, hengeres tartállyal: 110.000 Ft
Lovato készülékkel, pótkerék alakú tartállyal: 110.000 Ft
Egyedi engedéllyel:

Lovato készülékkel, hengeres tartállyal: 120.000 Ft
Lovato készülékkel, pótkerék alakú tartállyal: 120.000 Ft
Feláras szolgáltatások 
Pótkerék alakú tartály felhelyezése "alulról": 6.000 Ft
Töltőnyílás elhelyezése a benzin töltőnyílás mellé (ha lehetséges): 6.000 Ft 
Az árlista 2012. február 01-től a visszavonásig érvényes. 


MINDEN, AMIT VALAHA TUDNI AKARTÁL A GÁZÜZEMŰ AUTÓZÁSRÓL


FIGYELEM: AZ ITT OLVASHATÓ INFORMÁCIÓ JELENTŐS RÉSZE A WIKIPEDIA KÖZÖSSÉGI TUDÁSÁRA ÉPÍTVE KÉSZÜLT!
MIÉRT HASZNÁLJ AUTÓGÁZT (LPG)?
ZÖLDEBB
Független vizsgálatok kimutatták, hogy az autógáz használata során  a dízelhez képest 10%-kal.,a benzines autókkal összehasonlítva pedig 20%-kal kevesebb CO2 jut a levegőbe. A globális felmelegedést ugyan nem oldja meg, de az a 20% a benzinhez képest sokat számít a természetnek is.
TISZTÁBB
Az LPG Autógázt azért tartják tiszta üzemanyagnak, mert egyszerű kémiai összetételének köszönhetően nagyon tiszta az égése. Ez a belélegzett levegő tisztasága miatt fontos. Az égés során keletkező részecskék a tüdőbe is bejutnak… az autógázzal üzemelő motorok 99%-kal kevesebb részecskét juttatnak a természetbe, mint dízeles társaik. Utóbbiak ráadásul közel 20X annyi nitrogén oxidot (NOx) bocsájtottak ki.
OLCSÓBB
Az autógáz ára nagyjából fele a 95-ös benzinének. Ezzel a költségmegtakarítás már a beszerelést követő hetekben jelentkezik. Vezetési stílustól függően akár 30-40%-al is csökken a havi üzemanyagköltség.
******************************************************
MI AZ AZ AUTÓGÁZ 
LPG, vagy LP Gáz folyékony halmazállapotú szénhidrogén gázok elegye, amelyet gépjárművek üzemenyagaként, valamint fűtésre használnak. A cseppfolyós gáz nemzetközi jelölése az LPG (Liquefied Petroleum Gas). Általában röviden PB-gáznak nevezik.
******************************************************
MIBŐL KÉSZÜL, MI AZ ÖSSZETÉTELE?
A cseppfolyós motor hajtóanyag közel azonos összetételű a háztartási PB-gázzal. A cseppfolyós gáz lehet propán, bután, propilén, izobután, izobutilén, butilén és ezek elegyei. A háztartási PB-gázhoz képest az autógázban például kevesebb szennyeződés lehet, kénhidrogént, vizet nem tartalmazhat. A bányászott szénhidrogénekből finomítás során, gyakorlatilag melléktermékként nyerik. A cseppfolyós gáz 95%-ban propánt (C3H8) és butánt (C4H10) tartalmaz. A fennmaradó 5% nehezebb szénhidrogénekből áll. A propán és a bután aránya kb 40%-60%.
******************************************************
HOGYAN TÁROLHATÓ, SZÁLLÍTHATÓ?
Viszonylag alacsony (kb. 6 bar) nyomáson, környezeti hőmérsékleten cseppfolyósítható. Üzemanyagkutak részére így tartályautókon szállítják, és a töltőállomások tartályában tárolják a kiméréséig. Szivattyúval, speciális töltőszelepen át töltik be a gépkocsi tartályába.
******************************************************
MI TÖRTÉNIK, HA KIERESZTEM
Ha a cseppfolyós gáz folyékony állapotban kerül a szabadba, azonnal párologni kezd. Elpárolgása során a térfogata kb. 230-szorosára növekedik, és erősen lehűti a környezetét, amelyből párolgáskor hőt von el. A nyílás körül, ahol a gáz kiáramlik vagy ahol a folyékony gáz összegyűlik a szabadban, a levegő nedvességtartalma kicsapódik, esetleg meg is fagy. A kifújó cseppfolyós gáz hatására köd keletkezik a gázsugár környezetében. Ilyenkor a cseppfolyós üzemanyag annyira lehűlhet, hogy a párolgása esetleg átmenetileg meg is szűnik.
******************************************************
MEKKORA A NYOMÁS AZ AUTÓGÁZ-TARTÁLYBAN?
A cseppfolyós gáz sajátos tulajdonsága, hogy a tartálynyomást elsősorban hőmérséklete határozza meg. A hőmérséklettől függően a tartálynyomás széles határok között változik. Elmondható, hogy környezeti hőmérsékleten a tartálynyomás 3 és 15 bar között változhat. Nyáron, a napon parkoló autó gáztartályában a nyomás gyakran eléri a 16…18 bar-t is. Téli hidegben -10 °C-nál a tartálynyomás 2 bar-ra is csökkenhet.
******************************************************
ÉRDEMES-E BELÉLEGEZNI AZ AUTÓGÁZT?
Mérgező anyagokat nem tartalmaz. Belégzését, bár mérgezést nem okoz, a szagosító anyag élettani hatásai miatt kerülni kell. Ha a levegőbe nagy mennyiségű autógáz kerül, abban oxigénhiány keletkezik. Az ilyen levegő belégzése bódulatot és esetleg fulladást okozhat.
******************************************************
FŐZÉS HELYETT ÜZEMANYAGKÉNT HASZNÁLNI?
Környezetkímélőbb módon ég, mint a benzin, mivel a NOX nitrogénmonoxid-összetevő a kipufogógázban csak mintegy 20%-a a benzinmotorénak, a szén-dioxid (CO2)-kibocsátása is mintegy 15%-kal alacsonyabb, valamint az elégetlen szénhidrogén is csak mintegy fele a benzinüzemnek. Szénmonoxid-értéke nullának vehető.
Emellett az LPG-égéstermékek, kémiailag kedvezőbb összetételük miatt alacsonyabb gépjármű katalizátorhőmérséklet mellett is semlegesíthetők, ezáltal gázmeghajtású motorok a katalizátort kímélik. Ezen kedvező emissziós tulajdonságok miatt az LPG-hajtotta gépjárművek és -targoncák – a földgázüzeműek mellett — olyan belsőégésű energiaforrással rendelkeznek, amely még zárt térben is üzemeltethető.
Ezzel szemben például a dízeltargoncák korom- és nagy mennyiségű NOX kibocsátásuk miatt erre nem alkalmasak. Közvetlen, literben mért fogyasztás összehasonlításnál az LPG-ből mintegy 5-20%-kal kell több ugyanazon teljesítmény eléréséhez, mint benzin esetén. Ez adódik egyrészt abból, hogy a 95-ös oktánszámú benzin sűrűsége átlagosan 0,76 g/cm3, míg az LPG (amelynek oktánszáma átlagosan 106-nak vehető) 0,53 g/cm3. Ezeket összevetve, 40%-os többletfogyasztás jönne ki első körben, de tudni kell, hogy az LPG égéshője magasabb, mint a benziné /LPG:46,1 MJ/kg(12,8 kWh/kg), benzin: 43,6 MJ/kg(12,1kWh/kg)/. Ez elméletileg 33%-ra mérsékli a többletfogyasztás mértékét, a végső 5-20%-ot végül is a magasabb oktánszám eredményezi.
A többletfogyasztás mértéke függ természetesen a vezetési stílustól, az átlagosan megtett úthossztól stb., leginkább, azonban a beszerelt /beszerelhető/ gázkészüléktől. A modern, harmadik generációs berendezéseknél ez az érték – megfelelő beállításnál — 10% százalék alatt van, mivel a lineáris gázinjektorok már megközelítik a benzinbefecskendezés karakterisztikáját, emellett a legújabb fejlesztésű szoftverek a gázadagolás legideálisabb módját is biztosítani tudják.
******************************************************
MI A TECHNIKÁJA AZ LPG (AUTÓGÁZ) HAJTÁSÚ JÁRMŰVEKNEK?
Az autógázzal üzemelő gépjárművek vagy benzinnel indulnak, majd a beépített kapcsolóval kézzel, vagy automatikusan gázmeghajtásra váltanak, hogy a felmelegítési problémákat elkerüljük, vagy pedig egyből autógázzal indulnak.
Megkülönböztetünk ennek megfelelően „Venturi-berendezéseket”, szekvenciális berendezéseket valamint LPI-gázberendezéseket /folyékony propánt fecskendeznek be/.
Az első kettőnél az a közös, hogy a tankban nyomás alatt lévő folyékony gáz a motorba egy kigázosítás és nyomáscsökkentés után légnemű halmazállapotban érkezik. Mivel a kigázosítás, azaz a folyékony halmazállapotból légneműbe való átmenet, hőelvonással jár, ezért az „UFO”-t a hűtőkör hőjével meg kell fűteni, egyébként a keletkező „hidrát dugó” (víz-jég dugó) a gázhozzávezetést megakadályozza. /Elfagy a gáz!/Ezen oknál fogva, a gázüzemre való átkapcsolás csak a 30°C környékén történik, hogy a fent említett elfagyás alacsony külső hőmérsékletnél elkerülhetővé váljon.
2004 óta már LPI-gázberendezések is jelen vannak a piacon. Ezen rendszereknél egy üzemanyag szivattyú a folyékony gázt nyomás alatt az adagolócsőbe nyomja, amiből a gázsugár – adagolószelepeken át – egyenest a beömlő traktusokra kerül. A gáz légneművé váláskor föllépő hőelvonás a beömlő levegőt, a terheléstől függően 5-15 Kelvin fokkal lehűti, s ez némi teljesítménynövekedéssel jár /Lásd a turbófeltöltős motoroknál alkalmazott visszahűtés/ a kigázosításos módszerhez képest, míg az eredeti meghajtó anyaghoz, a benzinhez képest nincs változás, mivel ott is folyékony formában injektálják be a hajtóanyagot.
Az autógázzal való üzemeltetés alacsonyabb káros anyag kibocsátás mellett nagyobb futás-egyenletességet produkál, a benzin üzemhez képest, ami a gáz 105-115 közötti oktánszámából vezethető le.
******************************************************
TÉNYLEG TAKARÉKOS, ÉS EGYBEN KÖRNYEZETKÍMÉLŐ IS, VAGY EZ CSAK DUMA?
Az autógáz nem megújuló energiafajta, hanem a lakosság szénhidrogén-ellátása során keletkező „hulladék”, ami nem kerülhet be az országos hálózatba. A folyékony autógáz — ami nem keverendő a földgázzal — propán-bután keverék, amellyel a jelenlegi árviszonyok mellett kb. egyharmaddal olcsóbban utazhatunk, mint benzinnel.
Leginkább a sokat autózó és a nagy fogyasztású járművel rendelkezők élvezhetik előnyeit. Legfeljebb 190 Ft/liter árral kell számolnunk, ami jelenleg a fele a 100-as oktánszámú benzinének!
A motortól, az autógáz berendezéstől valamint a gázösszetételtől és a vezetési stílustól függően a benzinre átszámított fogyasztás 15-20%-kal növekedhet. Így egy liter LPG kb. 0,8 liter benzinnek felel meg, és ha 1 liter gáz árát 160 Ft/l-nek vesszük, akkor ez valamivel kevesebb, mint 180-185 Ft-ra jön ki literenként.
Azonos tartályméretnél, ”LPG”-vel hozzávetőleg háromszor akkora távot lehet megtenni, mint földgázzal. A benzinhez képest ugyanazon gépjármű 10%-kal kevesebb CO2-t pöfög ki, míg a dízelhez valamint a földgázhoz képest is valamelyest magasabb ez az érték. (Uszkve 2%-kal több mint a dízelé, és 5%-kal több mint a földgáz esetén.) Olaszországban indult rohamos elterjedésnek, immár 50 éve, de már a háború alatti kőolajhiányos állapotban, gáz-halmazállapotú kőszéngázzal taxikat üzemeltettek a központi hatalmak, így hazánk is.
Németországban 2007 óta jogszabály követeli meg az újonnan üzembe helyezett dízelmotorok koromrészecske-szűrővel való ellátását, emiatt a gázhajtás ismét reneszánszát éli például a targoncák üzemeltetése terén.
Olaszországban a nagy teljesítményű tehergépkocsikat inkább metánnal üzemeltetik, erre ott a töltőállomás-hálózat is ki van építve.
Már gyárilag is kettősüzemmel láttak el néhány típust, de az utólagos átállítás is lehetséges a legtöbb gépjárműnél, kivéve az ún. „FSI”-motorokat.
Olaszországban, Hollandiában és Franciaországban a hazainál jóval bővebb a választék az új autók terén.
Nyugaton a gyárilag gázzal szerelt üzem átlagosan 2500 euró plusz költséget jelent. Ez jelenleg nálunk mindössze 1000 eurót tesz ki, azaz kb. 270 ezer forintot. Az utólagosan kettős üzemre való átállítás elterjedtebb hazánkban, ami a legújabb szekvenciális technikával és pótkerék tartállyal, már 200 ezer forint alatti összegből is megoldható, ehhez jön természetesen a hatósági vizsga költsége.
A legújabb fejlesztésű ún. lineáris injektorok igen gyorsak, és a benzines injektorok karakterisztikájához igen közeliek, így a kedvező menettulajdonságok és dinamika mellett a fogyasztás is mintegy 5%-kal kedvezőbb.
Egy átlagos autónál a beruházás a jelenlegi beszerelési illetve benzin- és autógáz áraknál hazánkban 15-20 ezer kilométer környékén térül meg, ami az átlagos évi menetteljesítménynek felel meg. Tehát a megtérülés teljesen átlagos esetben cirka egy évnek vehető.
Németországban magas a kettős üzemre való átállítás költsége, viszont kedvezőbb a benzin/autógáz árviszony (átlagosan 0,55%), a megtérülés a nagyobb átlagos futásteljesítmény miatt még rövidebb is, ezért rohamosan fejlődik az autógáz-tankolási lehetőség, szinte bárhol lehet LPG-t tankolni, csak kérni kell a csaknem mindenütt rendelkezésre álló adaptert, a nálunk szokásos, olasz mintájú gáztöltő csonkhoz.
Jelenleg a DVFG—Deutsche Verband Flüssiggas e.V.—adatai szerint mintegy 3200 gáztöltőállomás üzemel Németország-szerte.
Egyetlen hátrányát azért meg kell említenünk, vagyishogy mélygarázsokba tilos beállni vele, a PB-gáz ugyanis nehezebb lévén a levegőnél, azt szivárgás esetén kiszorítja, s leül a padlóra.
******************************************************
HOGYAN FEJLŐDÖTT AZ ELMÚLT 10-15 ÉVBEN A GÁZÜZEMŰ AUTÓZÁS TECHNOLÓGIÁJA?
A gázhajtású rendszerek az elmúlt tizenegynéhány évben dinamikus változásokon mentek át. A benzines hajtás terén alkalmazott megoldások hasonló fejlődést generáltak a megfelelő rendszereknél a gázüzem terén is. A benzinüzemnél használt rendszereket alapul véve, a mérnökök olyan technikákat igyekeznek kifejleszteni a gázmeghajtásoknál is, melyek a komfort és a vezérlési precizitás szempontjait tekintve nagyon hasonlóak a legújabb benzin befecskendezéses motorokéhoz. Éppen ezért az elmúlt 10 évben az LPG hajtotta rendszerek jó néhány generációját fejlesztették ki, és ez a fejlesztés napjainkban is töretlenül folytatódik.
Az a cég, amely nem hasznosítja a legújabb tudományos kutatások eredményeit, egyszerűen eltűnik a piacról, mivel a hatékonyság/ár versenyben rendre alulmarad. A tudományos kutatások a következő főbb területeken játszanak fontos szerepet a gázrendszerek fejlődésében:
* Először is az un. „öntanuló rendszerek” fejlesztésében, ami az üzembe helyezésnél az emberi pontatlanságokat és figyelmetlenségeket képesek korrigálni és javítani sajátos algoritmusaik révén.
* Másodszor pedig a gázadagolási algoritmusok kimunkálásánál, amikor a beérkező jelek nem határoznak meg egyértelmű állapotot, emellett komplikálja a helyzetet még az is, hogy a benzinüzemtől jelentősen eltérő dinamikát is figyelembe kell venni.
* Harmadszor pedig a termodinamika terén jelentkezik, amikor a gáz elpárologtatása és annak megfelelő befecskendezése az égéstérbe, majd az előállott keverék megfelelő elégetése a feladat.
Mindezen szempontokat egységesen kell az új fejlesztéseknél figyelembe venni, és megfelelő módon illeszteni őket, hogy az új fejlesztés a piacon is megállja a helyét, mégpedig azáltal, hogy a legújabb kutatási eredmények alkalmazása egyben, természetesen, az érték/ár arányt is jelentősen növeli.
******************************************************
MIT TUDNAK A NEGYEDIK GENERÁCIÓS AUTÓGÁZ RENDSZEREK?
A negyedik generációs rendszereknél a légnemű gáz bejuttatása a szívószelepek közelében történik gyors működésű elektromágnesek (gázinjektorok) segítségével, a harmadik generációs adagoló sínekkel szemben ezek karakterisztikája lineáris, mint a benzinbefecskendezőké, a késleltetésük mindössze néhány tized másodperc  a benzininjektorokhoz  képest. A valós impedanciájuk 1 Ohmtól- 4 Ohmig terjed, általában a kisebb ellenállásúak gyorsabbak, viszont nagyobb áramot vesznek fel, ezáltal a vezérlő gázkomputer végfokát jobban terhelik. Általában a régebbi gyártmányok (EURO2 és EURO3) számára elegendő a lassúbb változatokat beépíteni, amelyek olcsóbbak is, míg az EURO4-es motoroknál már az újabb fejlesztésű és gyorsabb rendszereket kell választani.
Példaként a DT Gas System „GAS TECH 400S” (4 Ohm) és a „GAS TECH 700S” (2 Ohm) rendszereket vettük, ennek a leírásán keresztül próbáljuk szemléltetni a működést. Elektronikus vezérlésű rendszerek, amelyek elektromos szikragyújtású motoroknál a megfelelő keveréket állítják elő egyetlen, vagy két lambda-szondával rendelkező motoroknál. Az üzemanyag propán-bután gáz vagy metán gáz /földgáz/ lehet, különbség csak a reduktorig van, mivel a metán esetében itt jóval nagyobb nyomás uralkodik. A gázkomputer paralel működik a benzinkomputerrel, annak jeleit átveszi és korrigálja megfelelő módon a gázműködést vezérlő gázkomputer. A gázkomputer a következő jeleket kapja, aminek alapján a vezérlőjeleket előállítja.
* benzininjektorok nyitási ideje
* motorfordulat /RPM/
* oxigén szenzor(ok) kimeneti jele /Lambda-szonda/
* gázhőmérséklet a reduktorban
* gáznyomás a légnemű szűrő után
* az üzemválasztó kapcsoló helyzete az utastérben /benzin üzem vagy benzin-gáz üzem/
A gázkomputer a következőket végzi:
* vezérli a gázbefecskendezők nyitási/zárási idejét
* nyitja és zárja a gázszelepet
* be- és kikapcsolja a benzininjektorok emulátorait /a megfelelő lezárást biztosítják gáz üzemben a benzinkomputer kimenetén, hogy úgy érezze, mintha benzinüzem lenne/
* jelek az utastérben lévő kijelzésekhez
A legfontosabb vezérlési mennyiség a gázinjektorok nyitási ideje, amelyek az ábrán 10 számmal vannak jelölve, ezek a beömlő gázmennyiséget szabályozzák ezáltal, ami a szívószelepen keresztül az égéstérbe kerül. A gázinjektort a szívószelephez a lehető legközelebb kell elhelyezni, a lehető legrövidebb hozzávezető gumicsövezéssel. /12/ A nyitási idő a benzin-komputertől átvett értékeken alapul korrigálva azokat a megfelelő algoritmusok alapján, hogy a végbemenő égés a legtökéletesebb legyen. A befecskendezett gáz nyomása a reduktor/kipárologtatón találhatón található állítócsavarral változtatható a megfelelő értékre. A gázkomputerben ún. injektor-emulátorok találhatók, amelyek arra szolgálnak, hogy a gázüzem során szükséges benzininjektorok lekapcsolásakor a benzin-komputer úgy érzékelje, hogy minden a megszokott rendben zajlik, azaz a benzin-komputert „be kell csapni” emulációval. Ez a gyakorlatban főleg az amerikai gyártású motoroknál okoz gondot, mivel itt a benzininjektorok impedanciája nagyon kicsi.
Az átkapcsolás benzin üzemanyagról gázra automatikusan történik, miután az utastérben elhelyezett központi egységen /7/ lévő kapcsolót benzin üzemről vegyes üzemre állítjuk. Ameddig a beállított feltételek nem teljesülnek, addig a zöld LED villog, és miután a beállított paraméterek teljesülnek (gáznyomás, reduktor-hőmérséklet stb.), a megfelelő fordulatszám elérésekor a berendezés átvált automatikusan gázüzemre, amit a zöld LED folyamatos világítása jelez. Ez a benzinszelep lezárásával és a EG1 és az EG2 szelepek nyitásával történik. A gázmennyiség szabályozása a gázbefecskendezőkben /10/ található elektromágnesek nyitási idejének változtatásával történik, amit természetesen a gáz-komputer végez.
******************************************************
IGAZ, HOGY TÖBBET „ESZIK”, MINT BENZINBŐL?A modern átalakítások esetében ma egy 8 litert fogyasztó benzines modell gázból általában 10%-kal fogyaszt többet: kb. 9 “litert”.
******************************************************
MENNYIBE KERÜL AZ ÁTALAKÍTÁS?Alapvetően a hengerek számától, a motor típusától, és az igényesség mértékétől függ. A drágulás sorrendjében a négy alaptípus: lehet porlasztós, injektoros, injektoros katalizátorral, és gázbefecskendezéses. Nyolc hengeres autónál a gázbefecskendezéses rendszer beépítése a 350.000 Ft-ot is elérheti, négyhengeres porlasztós autónál már 110.000 Ft-tól vannak elérhető konverziók. Egy átlagos, 1.4-es, négyhengeres Skodánál az ár körülbelül 250.000 Ft.
******************************************************
VESZÍTENEK-E A GÁZÜZEMŰ AUTÓK A LÓERŐBŐL?Igen. De az átlag-vezető ebből aligha vesz észre valamit. Modern rendszerek esetében a veszteség legfeljebb néhány lóerő.
******************************************************
TÉNYLEG KÖRNYEZETKÍMÉLŐ?
Szigorúan véve ez is szennyezi a környezetet. Környezetkímélőnek a biciklit, vagy a futást hívjuk. De tudunk olyan vevőről, akinek asztmás gyerekei vannak, és tudatosan alakíttatta át autóját gázüzeműre. No nem a gyerekei miatt, sokkal inkább lelkiismereti  okokból.
Az ugyanis tény, hogy a benzines és a gázüzemű autóknál érzékelhetően kevesebb károsanyagkibocsájtást produkál, de ami fontosabb: a kibocsájtott részecskék száma, amit nap mint nap betüdőzünk mi is, a hagyományos üzemanyagokhoz képest 99%-al kevesebb.
******************************************************
MI TÖRTÉNIK, HA FELROBBAN?Erről lesznek videóink a következő néhány hónapban a blogunkon, de annyit itt is elárulhatunk, hogy semmi különös. Leginkább azért, mert nem robban fel. Legalábbis az új-generációs átépítések tartályai már úgy vannak megoldva, hogy ne felrobbanjanak, hanem eleresszék a bennük uralkodó nyomást. Még egy komolyabb erejű ütközés, vagy tűz esetén is. Autógáz robbanásról itt.
******************************************************
MIÉRT TARTJÁK „CIKINEK” AZ EMBEREK“Képzeld, a héten átalakíttatom az autómat gázosra!” – Ismerőseink arcáról az idézett mondat hatására jó eséllyel lefagy a mosoly, és elkezdenek fújjolni. Ám érveik nem igazán lesznek, legfeljebb hogy: “büdös!“, vagy hogy “életveszélyes!“, vagy hogy “nincs hol tankolni bele!
Aztán eltelik egy kis idő, kiderül, hogy az Adriára 5000 Ft-ból jutsz le az autóddal, kiderül, hogy semmilyen külső, érzékelhető jele nincs áz átalakításnak, és hogy európaszerte tudsz tankolni legfeljebb kb. 10km-es sugarú körben bárhol.
Hogy mégis ennyire negatív előítélettel állnak a dologhoz az emberek, magyarázza, hogy a gázüzemű autózás egy súlyosan félreértett, rengeteg tévhittel társított közlekedési forma. Az emberek fejében a „zöldésges mercik”, és a taxisok rendszerváltás utáni világának imázsa terheli még mindig a fogalmat. Közben azonban eltelt 20 év. A beépítések igényessége, az egész technológia akkora fejlődésen ment keresztül, hogy az emberek ítélete csúnyán lemaradt. Ami egykor ciki volt, ma már egy komolyan megfontolható alternatíva lett.

Leleplezés: melyik kocsira káros az autógáz?

Gázüzemű autók mindennaposak Spanyolországban, Olaszországban és Németországban, de a magyar utakon is számos gyári, illetve utólag átalakított LPG-autó fut. Nem minden autót lehet azonban átalakítani: írásunkban közöljük azoknak a modelleknek a listáját, melyek a tapasztalatok alapján nem alkalmasak a gázüzemre való áttérésre. Ezeknél az autóknál előfordulhat, hogy az átállás a motor végét jelenti.
A magas benzinárak mellett egyre gyakoribb téma az autógáz itthon is. Szakmai fórumokon egyre gyakrabban kerülnek fel azon járművek listái, melyek motorja egyáltalán nem vagy csak feltételesen alkalmasak az alternatív üzemanyag használatára. Csak felesleges pánik az egész vagy valóban jóindulatú tanácsokról van szó?
A listák alapjául a rendszerek gyártói és a gázüzemű autótulajdonosok tapasztalatai szolgálnak. Az autótulajdonosok és a szakszervizek gyakran számolnak be a használat során fellépő szeleptok problémáról. A listák általában a gyártóknál, az átszerelő szervizekben megtalálhatók. Fontos segítséget és információt adhatnak nekünk arról, hogy saját autónk egyáltalán alkalmas-e a beavatkozásra vagy éppen az ellenkezője érvényes rá. Azonban bármennyire is széleskörűek ezek a listák, nincs ok aggodalomra – nem az összes felsorolt járműnél áll fenn a kapitális motor meghibásodás.

Az autógáz elvileg nemcsak tiszta, hanem olcsó is. De mennyire alkalmasak a hagyományos motorok a gázüzemre? Hiszen még a legnagyobb megtakarítási előny is fuccsba megy, ha a motor tönkremegy. Nemrég egy taxis panaszkodott, hogy Toyota Avensis Verso típusú autóját siratja. Kiváló taxiautó volt, de magas fogyasztása miatt átállíttatta gázüzeműre. Hatvanezer kilométert futott, majd a motornak annyi lett. Félmilliós javítás után kénytelen volt megszabadulni tőle.
  1. Mi is az autógáz?
    Az autógáz, illetve folyékony gáz néven ismert fosszilis tüzelőanyag, ami propán és bután gázból tevődik össze. Az LPG (Liquefied Petroleum Gas) tiszta, sokoldalú és biztonságos üzemanyag. A benzinnel ellentétben nem tartalmaz olyan káros összetevőket, mint a benzol. Szénhidrogének keveréke, mely normál hőmérsékleten folyékony. Ezt a halmazállapotát 8,5 bar nyomásig őrzi meg. Az LPG-üzemmód jelentős üzemanyagköltség-megtakarítást tesz lehetővé még úgy is, hogy – az eltérő fűtőérték következtében – a fogyasztás valamivel nagyobb. A rendszer működése olyan üzemanyagokkal kompatibilis, melyek összetétele megfelel a 70/220 CEE normának. A propán-gáz tartalom a térfogat 30- 85 százaléka között lehet. Magyarországon a jelenlegi hatósági rendelkezések alapján csak mélygarázsokba és a talajszintnél mélyebben elhelyezkedő parkolóházakba tilos gázüzemű járművel behajtani. Magánterületeken, családi házak garázsában, ha a padlószinten szellőző nyílásokat alakítunk ki, nyugodtan leállíthatjuk gépkocsinkat.
 Az autógáz üzemanyag szinte teljesen kén- és korommentes, szén-dioxid-kibocsátása az elégéskor közel 15 százalékkal kevesebb, mint a benzin esetében. Az oktánszám a butánhányadtól függően 90 és 115 ROZ között van. Egy liter 150-160 forintba kerül, de a benzinnel szembeni alacsony sűrűsége miatt akár 10-20 százalékkal több lehet a fogyasztás. Magyarországon a gázforgalmazók által árusított LPG oktánszáma 95-100 körül alakul. Az LPG tüzelőanyagok nagyon jó kopogásállóak a magas oktánszámból kifolyólag (propán: 111, bután 102). A modern autók előgyújtás szabályzása egy speciálisan a motor paramétereire hangolt gyújtástérkép és a kopogásérzékelő jelei alapján történik. Így gázüzemben nagyobb előgyújtás engedhető meg. A kedvező nyomás és gyulladási viszonyok következtében lágyabb, elnyújtottabb égés zajlik le a hengerekben.
2. Mire kell ügyelni, ha gázüzemű autót vásárolunk?
A gázra való átszerelés tényét, vagyis, hogy az autó kettős üzemmódú, be kell jegyeztetni a forgalmiba. Ha nem található a bejegyzés az autópapírokon, vagy ne vásároljuk meg az autót, vagy járjunk utána, hogy az átszerelés bejegyeztethető-e utólag. Az eladótól kérjük az ezzel kapcsolatos költségek levonását az eladási árból. Az autó átvizsgálásakor alaposan nézzük át a motort, a szelephézagoknak és a kompressziónak stimmelnie kell. Az átalakításról hivatalos okirat is készül, egy tanúsítvány mely garantálja, hogy gépkocsi nagynyomású rendszere gáztömör, szivárgásmentes. Azonban ha a gépkocsit - jogszabályellenesen - háztartási PB gázzal töltik fel (akár palackról, akár telepített tartályról), akkor még szivárgásmentes gépkocsik is lehetnek gázszagúak. Ennek oka, hogy a háztartási PB gázokba sokkal nagyobb mennyiségű illatosító anyagot (etilén-merkaptán) töltenek. A tanúsítványon feltüntetik a beszerelt alkatrészek típusát és engedélyszámát, valamint az átalító műhely engedélyszámait is. A gáztartály eredeti nyomáspróba papírját minden műszaki vizsgán be kell mutatni, akárcsak a gázbiztonsági szemlét és a szivárgásmentességet igazoló kártyát. Ha a forgalmi engedélybe nem 300-0000 formátumú engedélyszámot jegyzeztek be, akkor minden esetben egyedi átalakítási engedély és műszaki dokumentáció szükséges. Ha ez nincs meg, akkor kis utánajárással a megyei közlekedési felügyeleteken 5-6000 forintért beszerezhető. A fenti dokumentumok hiányában célszerű felkeresni egy hivatalos gázautó szakszervizt, ahol tájékozódhatunk milyen papírok pótlása szükséges a további problémamentes és jogszerű gépkocsi használathoz. Itt megállapítják, hogy a gépkocsi az érvényben lévő műszaki és jogi előírásoknak megfelelően lett-e átalakítva. Minden esetben célszerű ellenőrizni (még hiánytalan dokumentumok esetében is), hogy a gázrendszer elemei megfelelően rögzítettek-e, a szabályozott keverékképzésű katalizátoros gépkocsiknál lett-e beszerelve lambda-szabályozó rendszer és megfelelően működik-e. Ellenőrizni kell a károsanyag-kibocsátás határértéken belüli szintjét, mely nagymértékben tükrözi az üzemanyag fogyasztást is. A sikeres adásvétel után érdemes egy szivárgás ellenőrzés elvégzése, és a teljes rendszer átvizsgálása, a biztonságos üzemeltetés érdekében.
3. Miért nő meg az olajcsere ciklusideje?
Mivel a kereskedelmi forgalomban ma már csak ólommentes benzin vásárolható így a mai korszerű konstrukciójú, katalizátoros motorok kialakítása, a szelepülékek és a szeleptányérok illetve szelepvezetők anyagának helyes megválasztása lehetővé teszi az ólom elhagyását. Régebben a benzinhez adalékolt ólom a kenőolajjal közvetlenül nem érintkező alkatrészek másodlagos kenését biztosította. Az autógáz eleve gáz halmazállapotú, szemben benzinnel mely a legjobban elporlasztott változatában is apró cseppek formájában kicsapódik a hengerfal oldalára-, nem oldja fel az olajfilmet, és így nem hígítja fel a motorolajt. Így nő a motor olajcsere periódusa és a motorkopások is jelentősen lecsökkennek, főleg a legkritikusabb, hideg motorhőmérsékleten.

A gáz halmazállapotú hajtóanyagok tökéletesen elkeverhetők a motorba jutó levegővel. A legjelentősebb előnyük abban van, hogy egyszerű szénhidrogén vegyületeket tartalmaznak, nem úgy mint a hagyományos üzemanyagok. A gáz üzemanyag kevesebb szilárd részecskét és szennyező anyagot tartalmaz mit a hagyományos üzemanyagok.

A tüzelőanyagok különböző molekulaszerkezetű szénhidrogén-vegyületek keverékéből állnak. Motorbeli égésük jellegzetességeit alapvetően meghatározza a molekulák szerkezete és mérete, valamint a hidrogén és a szénatomok egymáshoz viszonyított, számszerű aránya.


4. Mennyibe kerül az átszereltetés?

Járműmodelltől, a motor méretétől, a befecskendezés fajtájától és a rendszer gyártójától függően 110-300 ezer forintba kerül. Gyárilag beépített Skodáknál a felár 300 ezer forint. Legolcsóbban a karburátoros kocsikat lehet gázkompatibilissá varázsolni, ennek költsége rendszerint 110-130 ezer forint között van. A befecskendezős modelleké drágább: ha központi injektor táplálja a motort 150-200 ezer forint az átalakítás díja, a hengerenkénti befecskendezésűeknél pedig 200 ezernél kezdődik. Ennél csak a műanyag szívócsöves járművek átalakítása drágább. Hogy a csőben lévő gáz-levegő keverék ne lobbanjon be és ne tegye tönkre a motort, gázbefecskendező rendszerrel látják el az autót. A 6-8 hengeres blokkoknál ez jelentősen megnöveli az árat. A gázautók hátrány, hogy jelentősen lecsökkent a poggyásztér a palack miatt. A beszerelt gázpalackokat térfogatuk nyolcvan százalékáig lehet tölteni, a maradék a tágulási tér. A Skodánál a problémát a pótkerék helyére építhető tartállyal orvosolták, ebben az esetben a pótkerék foglalja el a csomagok helyét.


5. Mire ügyeljünk a szerelőműhely kiválasztásakor?
Mivel a bejáratási időszakban gyakran előfordulhat, hogy a motor nem jár egyenletesen, érdemes lakóhelyünkhöz közeli műhelyt választani. Ezzel sok idegeskedést és költséget megtakaríthatunk. Fontos, hogy a szerelőműhely személyzete rendelkezzen igazolt autógáz-átszerelési képesítéssel. Az átalakítás lépéseiről itt olvashatnak. 


6. Milyen problémák léphetnek fel a gázhasználatnál?
Néhány autós arról panaszkodott közvetlenül az átszerelés után, hogy néha kihagyott a motor, az átállási idő benzinről gázra hosszú volt, vagy indítási nehézségek léptek fel. Az újabb autóknál előfordulhat, hogy a motorvezérlő előszeretettel kapcsol át szükségprogramra. A problémák általában könnyen kezelhetők, csupán a gázrendszert kell elektronikusan utóállítani. Az üzemanyag adalékok hiánya miatt a szelepek erős igénybevételnek vannak kitéve. A nem alkalmas motoroknál ez károsodást okozhat. Esetenként előfordulhat, hogy a benzinpumpa is felmondja a szolgálatot.
7. Megelőzhető a motor károsodása?
Igen, ha ellenőrizzük, hogy a megvásárolni kívánt autó valóban alkalmas a gázüzemre, ha eleve gázüzemű újautót vásárolunk, illetve a szelepgyűrűket átalakíttatjuk. A benzinhez viszonyítva az LPG égési hőmérséklete 100-150 fokkal magasabb, ami nem tekinthető károsnak egy megfelelően szervizelt gépjárműnél. Csupán a szelephézagok rendszeres ellenőrzéséről kell gondoskodni.
8. Vannak észlelhető előjelei a károsodásnak?
15 ezer kilométer után érdemes az autót a szervizben átvizsgáltatni, hogy a hengerfejben a szelepek hogyan dolgoznak. Egy jó szakember már abból észreveszi a fenyegető veszélyt, ha a szelephézag csökken. Ebben az esetben érdemes a túl puha szelepgyűrűket keményebbre cserélni.
9. Milyen autókat nem ajánlott átalakítani?
Mielőtt egy autót azzal a szándékkal vásárolunk meg, hogy később autógázra álljunk át, tájékozódjunk. Ha az autó az alább található listán megtalálható, ajánlott az óvatosság. Nem feltétlenül következik be ezeknél a modelleknél a motorkárosodás, azonban az autógáz-átszerelő műhelyek tapasztalatai alapján ezeknél a modelleknél később problémák léptek fel.

Olcsó és környezetbarát a gázüzemű autóra váltás

Sokan nem tudják, de rendkívül költségkímélő és megbízható a gázzal működő autó. Kitűnő megoldás annak, aki túl sokat költ üzemanyagra. – tudtuk meg szakértőnktől. A modern technológia lehetővé teszi, hogy egyszerre használjon autónk benzint és gázt is, és így végre sokat spórolhatunk a tankolásokkal.
A legújabb hírek szerint a gázüzemű autók - csakúgy, mint a hibrid autók – fénykorukat élik, és egyre több ember vált át arra, hogy átalakítsa autóját, hogy az gázüzemű lehessen. Szakértőnk, László Csaba, a Platán Autóház műszaki igazgatója ismertette velünk a technikát: „Az autógáz, más néven LPG, vagy LP Gáz, folyékony halmazállapotú szénhidrogén gázok elegye, amelyet gépjárművek üzemanyagaként, valamint fűtésre használnak. A mi esetünkben az autógázzal üzemelő gépjárművek benzinnel indulnak, majd automatikusan gázmeghajtásra váltanak, hogy a felmelegítési problémákat elkerüljék. Az autóknál legfontosabb tényezők, mint biztonságos, megbízható és környezettudatos technika egyaránt biztosított. Ez a forradalmi újítás Nyugat-Európában már nagyszerűen bevált módszer, hiszen hatékonyabb, környezetkímélőbb és, ami a legfontosabb: olcsóbb is a benzines autóknál.”

Hogy miért van ez?

Az autógáz már évek óta lényegesen olcsóbb, mint a gázolaj, vagy a benzin, ezért a váltás egyértelmű és gyors hasznot hoz. Az autógáz ára literenként jelenleg 170 Forint körül mozog, míg a benzin ennek több, mint a kétszeresébe kerül!
Valóban hasznos minél hamarabb átváltani, hiszen a benzinnel szemben az autógáznak mindig jó ára lesz. Az autógáz nem tartalmaz mérgező anyagokat, és a károsanyag kibocsájtása 15-20%-al kevesebb, mint a benzines autóké.
Az autógáz-tartály az autó legbiztonságosabb részén, a pótkerék helyen foglal helyet, így biztosítva a zavartalan minőséget és használatot.”
Az átalakítás egyszeri beruházás, és hamar megtérül a sokat autózóknak: akár 1 év alatt könnyedén behozhatja az árát az új autógáz rendszer. A márkaszervünk és a folyamatos minőségellenőrzésünk a garancia arra, hogy a nálunk vásárlóknak biztonságos és megbízható rendszere lesz, és nem kell aggódnia a szervizelés miatt sem.”
„Új autót vásárolóknak pedig már a legtöbb Škodánál, így a Fabia, az Octavia, a Roomster és a Praktik modelleknél is elérhető, és megvásárolható a környezetkímélő és takarékos Dual verzió. A sikereket látva már a Volkswagen is tervezi a jövőben egy gázüzemű modell megjelentetését.” – tette hozzá László Csaba.

Olcsó, megbízható, takarékos - de elérhető mindenhol az autógáz?

Természetesen. Nyíregyházán jelenleg 4 töltőállomáson lehet autógázt tankolni, de folyamatosan bővül a benzinkutak száma. A megyénkben is 30 km-es körzeten belül található LPG töltőállomás. Nagyon jól működik a rendszer, kompromisszumok nincsenek. A feléért tankolva, jóval hosszabb távot megtéve, gyári garanciával a tarsolyban lehet használni nyugodt szívvel a járműveket.”
A működésről és a használhatóságról meggyőződve, végül szerettem volna megtudni szakértőnk személyes véleményét is.

Meggyőződésem, hogy racionális döntés a kettős üzemre való átállás, hiszen jelentősen olcsóbban autózhatunk, valamint műhelytapasztalataink szerint a motor számára is kíméletes üzemmódot jelent.
Teljesség kedvéért szükséges elmondanom, hogy szervizünkben bármilyen márkájú, benzin üzemű gépkocsit, átalakítunk, teljes körű hatósági ügyintézéssel.

Dízel, LPG, benzin: melyik a jó?
Most a Skoda, jövőre a Dacia is
Februártól lesznek LPG-s Daciák


Jövő februártól a Dacia kezd gázüzemű autót forgalmazni, úgy tudjuk, hogy az Opel-importőrt is foglalkoztatja a dolog.

Jelenleg azonban egyedül a Skoda kínál új autókhoz a gyári garanciát nem bántó átalakítást gázüzemre. A 
Superben kívül minden típusából van LPG-vel (liquefied petroleum gas) működő Dual-modell.

De megéri-e rászánni a benzines árára negyedmilliót a gázüzeműért? És mi van a dízelekkel? Egy-egy benzines, dízel és benzin-gáz vegyes üzemű Fabia és Octavia példáján nekiálltunk számolgatni, mai árakon. Ez lényeges, mert a harc többesélyes az üzemanyagárak folyamatos változása miatt.
A gáz ára alig változik
15-30% a többletfogyasztás gázból


Most nem lehet sokat fogni az LPG-n, csak akkor, amikor a másik két üzemanyag ára elszáll. Egy budapesti kúton a benzinkutas 168 forintra emlékszik a legdurvább gázárként, míg a 95-ösért 310 forintot is fizettünk. Ma már csak 75 forinttal drágább a benzin literje. Az autógáz árszintje lényegesen stabilabb a többi üzemanyagénál, és jóval kisebb lépcsőkben változik mindkét irányba.

Példáinkban százezer kilométerre kalkuláltunk, a legfontosabb kiadások, az üzemanyag és az értékvesztés figyelembevételével. A Dual- és a TDI-modellnek újkori felára 70 százalékát kellett ledolgoznia az áttöréshez. Azért nem az egészet, mert 5-6 évesen egy dízel Octaviát és egy Dual Fabiát valószínűleg el lehet adni legalább 240, illetve 80 ezer forinttal a sima benzines felett.

Fabia 1,4: esélytelen a dízel

Fabiában a benzines a nyerő


86 lóerős benzinesként a Közlekedéstudományi Intézet mérései alapján a Fabiában 90 000 km után hozza be felárát a gázszett a mai árakon, legalábbis a mi képletünk szerint.

1,4 literes TDI-dízellel még rosszabb a helyzet, a kocsi valószínűleg a második tulajnál éri el az áttörést jelentő 111 000 kilométert.

A csekélyebb üzemanyagszámláknak végig örülhetünk, de a dízel az eleve drágább gázolaj miatt csak mérsékeltebb felár esetén lehet gazdaságos. Más márkáknál, amelyek kevesebbet tesznek rá a dízelekre, jóval több az esély a felár leautózására. Például az új Ford Fiesta Trend 1,4 TDCi csak 315 000 forinttal kerül többe az 1,25 literes benzinesnél.

Octavia: 80 ezer kilométerig elöl a benzines

Drága, de van érv a TDI Octavia mellett


Egy Octaviával kicsit kevésbé rosszul jönnek ki a gázolajra és az LPG-re szavazók. A jelenlegi üzemanyagárakkal kalkulálva a dízel százezertől hoz pénzt, a gázüzeművel 80 000 kilométernél jön el az áttörés.

Más kérdés persze, hogy a TDI annyival jobb autó az ósdi 1,6-os kétszelepes benzinesnél, hogy biztonság és élvezeti érték szempontjából a kettő nehezen hasonlítható össze.

Az irreális, 810 ezer forintos dízelfelár ezért tán nem is fáj annyira, mint a Fabia esetében a 730 ezer. Bár a 80 lóerős dízel a kisebb modellben is valamivel jobban megy a benzinesnél, de nem érdemel szimpátia-pluszpontokat. Csupán háromhengeres, zajosabb és kulturálatlanabb - rosszabb.

Skoda Fabia
Benzines 1,4
Dual 1,4 (LPG)
1,4 TDI
Listaár (Classic-kivitelben), Ft
2 919 400
3 169 000
3 650 200
Teljesítmény, kW/LE
63/86
59/80
59/80
Átlagfogyasztás, l/100 km*
7,0
9,2 
4,6
100 000 km üzemanyagköltsége
1 645 000
1 454 000
1 187 000
Mikortól éri meg?**
-
90 000 km
111 000 km

Skoda Octavia
Benzines 1,6
Dual 1,6 (LPG)
1,9 TDI
Listaár (Classic-kivitelben), Ft
4 530 400
4 781 200
5 340 200
Teljesítmény, kW/LE
75/102
73/99
77/105
Átlagfogyasztás, l/100 km*
8,2
10,2 
5,3
100 000 km üzemanyagköltsége
1 927 000
1 612 000
1 367 000
Mikortól éri meg?**
-
80 000 km
100 000 km

*Az autógázt 158, a 95-öst 235, a gázolajat 258 forinttal szoroztuk fel literenként. A benzines és a Dual-Skodák szabványos fogyasztásmérését a Közlekedéstudományi Intézet végezte, a dízeleké a gyári adat
**Az LPG-s és a dízel kisebb értékvesztését figyelembevéve, de csak az üzemanyagárral kalkulálva
A gázautózás időnként nagyon megéri, csak nem most. De a benzin ára a jövőben is elszaladhatezért folytatjuk

És mi van az összes többi autóval? 

Egy mai négyhengeres benzines autót negyedmillió forint körül szereltethet át LPG-s üzemre a tulaj, ha nem fél a garancia elvesztésétől. A régebbi motorok átalakítása ennek alig a harmadába kerül, lásd a keretes részt.
LPG: az utólagos átépítés ára
A hengeres tartályba általában több gáz fér helyet foglal


Egy régebbi, porlasztós autóba százezer forintért költözik be a gázszett. Koros és olcsón fenntartható kocsiként egy ilyen átépítés gyakran kockázatmentesebb megoldás egy öreg dízelnél. A modernebb autók átalakításának költsége eléri a 250-260 000 forintot - hengerenkénti befecskendezéses, négyhengeres motor esetén. Ha garanciális a kocsi, a jótállás elvész a motorra.

Mivel a népszerű autók átalakítása sorozatengedélyes, az összeg nem a tartálytól és annak méretétől függ. A pótkerék helyére épített gáztank többe kerül, mint az ülések mögött a csomagtérben terpeszkedő. Utóbbi előnye viszont a jellemzően nagyobb térfogat. A vegyes üzemű kocsiban egy kapcsoló megnyomásával választhatunk a gáz és a benzin használata között. A helyette választható defektjavító szett nem ér fel még a szükségpótkerékkel sem.

Papírmunka: némi többletteher

Japánban sok az LPG-s taxi


A gázüzemű kocsikra a zöldkártya és a vizsga ugyanannyi ideig érvényes, mint a többi autóra. Vizsgáztatás előtt gázbiztonsági szemlét kell végeztetni, amit a zöldkártyás műhely megcsinál 3500 forintért. A gáztartály tíz évig használható, amit egy húszezer forint alatti vizsgálat után öt évvel meg lehet nyújtani, ha a tartály megfelelő állapotban van.

Kisebb a környezetkárosítás

LPG-szettel bukjuk a behajtást a nyilvános mélygarázsokba, viszont az autógáz kevésbé terheli a környezetet. Kipufogógáza kevesebb tüdőt tesz tönkre a benzinesénél, nem is beszélve a részecskeszűrő nélküli, rákkeltő kormot kitoló dízeleknél. Bár a benzinüzemhez képest gázból 15-30 százalékkal megugrik a fogyasztás, mégis kedvezőbb a szén-dioxid-emiszió, és két tankkal a hatótáv is nagyobb.


Nyáron megérte volna gázra váltani


Jelenleg csak akkor van értelme gázüzemre áldozni, ha a tulajdonos sokáig és sokat használja autóját, vagy a verda régi. A dízelektől remélt spórolást a gázolaj magas ára torpedózza meg.

Aki ma áll autóvásárlás előtt, annak azt javasoljuk: csak legfeljebb pár százezer forintos felár esetén válasszon dízelt.

Bérlet, életünk végéig? 

Hosszú távon valószínűleg búcsút kell mondanunk a már-már barátságos üzemanyagáraknak, de amíg tart a recesszió, az OPEC talán nem tudja annyira felverni az árakat, mint szeretné. 

442 havi bérlet jön ki a Fabia TDI árából


Amennyiben ismét új rekordokat döntöget a benzinár, eljöhet a gázautók ideje, de ma gazdaságossági alapon nehéz lenyomni a benzines modelleket. A dízelek kis fogyasztása, nagy nyomatéka azonban már csak érzelmileg is olyan öröm, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Aki képes lemondani az autózásról, van elég ideje megállóban dideregni, és főleg tenni akar valamit a környezetszennyezés ellen, egy új autó árából rogyásig tömegközlekedhet. Az 1,4-es dízel Fabia helyett 442 havi bérletet lehetne venni, ami a közösségi közlekedés rapid drágulása ellenére is több évtizednyi békávézás. A benzines Octaviába százezer kilométer alatt betankolt pénzt 19 és fél évnyi felnőtt arcképes utazási igazolványra cserélhetnénk be. Drága dolog a kényelem és a gyorsaság. 




Gázautó-szerelő tanfolyam

Cégünk folyamatosan szervez gázautó-szerelő tanfolyamokat.
A következő tanfolyamunk 2012. április 16-án indul.

A tanfolyam díja:
 180.000 Ft + 0% Áfa. 

2012. április 16.
Hétfő
9.00 - 17.00
 Elmélet
Gázelmélet, jogszabályok
2012. április 17.
Kedd
8.00 - 17.00
 Elmélet
Gázautó szakmai ismeret
2012. április 18.
Szerda
8.00 - 17.00
 Elmélet
Szakmai ismeretek
  2012. április 19.
Csütörtök
8.00 - 17.00
 Elmélet
Gázautó szakmai ismeret
2012. április 20.
Péntek
8.00 - 17.00
 Gyakorlat
Gázautó szakmai gyakorlat





2012 április 23.
Hétfő
9.00 - 16.00
 Gyakorlat
Gázautó szerelés gyakorlat
2012 április 24.
Kedd
8.00 - 16.00
 Gyakorlat
Gázautó szerelés gyakorlat
2012 április 25.
Szerda
8.00 - 16.00
 Gyakorlat
Gázautó szerelés gyakorlat
2012 április 26. 
Csütörtök
8.00 - 16.00
 Gyakorlat
Gázautó szerelés gyakorlat
2012 április 27.
Péntek
8.00 - 16.00
 Gyakorlat
Gázautó szerelés gyakorlat





2012 május 04.
Péntek
8- 17.00
Vizsga
Írásbeli - Gyakorlati
2012 május 05.
Szombat
8.00 - 14.00
Vizsga
Szóbeli vizsga, bizonyítvány osztás

Várjuk jelentkezését az alábbi jelentkezési lapok visszaküldésével!


Jelentkezési lap letöltése:
gázautószerelő

Kérjük e-mailben vagy faxon (27/391-746) elküldeni szíveskedjen.

A gázautó szereléshez szükséges tűzvédelmi szakvizsga képzése március 6-án 14 órai kezdettel lesz megtartva, ára 15.000 Ft + Áfa.

A tanfolyam időtartama: 
12 munkanap.A tanfolyam záróvizsgával zárul és a tanfolyam végeztével a sikeresen vizsgázók azonnal megkapják a bizonyítványt.

A tanfolyam idejére kedvező áron szállást és étkezést tudunk biztosítani.

Jelenkezni a következő e-mail címen lehet: 
tanfolyam@medic-car.hu
Kérjük, hogy a jelentkezésben a pontos elérhetőségüket tüntessék fel.

Rövid ismertető a gázautó-szerelő tanfolyamról:
Feladata: Gázautók szerelése, javítása, karbantartása.
Alapadatok- OKJ-szám: 53524101
- Szakmacsoport: Közlekedés
- Szint: középfokú szakképesítés
- Betölthető foglalkozás: Gépjármű- és motorszerelő, -javító (7431)
- Felelős minisztérium: GKM-OM
Képzési adatok- Képzési idő: 96 óra (maximálisan támogatható óraszám)
- Lehetséges képzési forma: csak felnőttképzésben tanulható.
- Elmélet aránya a képzésben: 40%
Feltételek- Szükséges iskolai végzettség: autószerelő, autóvillamossági szerelő, közlekedésgépész technikus, mérnök.
- Szakmai előképzettség: szükséges
- Szakmai gyakorlat: szükséges
- Egészségügyi alkalmassági vizsgálat: szükséges
- Pályaalkalmassági vizsgálat: nem szükséges 
A gázbiztonsági szemle kiállításához minimum középfokú végzettséggel rendelkező gázautó szerelői végzettség szükséges!
Jellemző tevékenységek
Autógáz-üzemanyagellátó berendezések beszerelése; gázautók üzembe állítása, beszabályozása, javítása; az üzemeltetési előírások ismertetése a gépjárművezetőkkel; a készülékek, alkatrészek alkalmasságának megállapítása.
Követelmények
Ismerje az autógázfajták tulajdonságait, kezelési, tárolási előírásait; ismerje a gáztechnikai berendezéseket; a gázautók autógáz-rendszerét és villamos rendszereit; ismerje a gázautók működtetésével kapcsolatos jogszabályokat; legyen képes az autógázrendszerek járművekbe való beszerelésére és javítására; tartsa be a munkavédelmi, tűzrendészeti é
s környezetvédelmi előírásokat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése