2018. november 11., vasárnap

Ammonium-nitrát és AN. készítmények ANFO ANDO











Ammonium-nitrát és AN. készítmények ANFO ANDO





NH4NO3 Az ammónium-nitrát egy fehér színű, higroszkópos kristályos anyag. Nagyon jól oldódik vízben,(20C fokon 190g/100ml) ezért a párás levegőn hagyva megszívja magát vízzel és elfolyósodik. Szervetlen só, a salétromsav ammóniával alkotott vegyülete. Többféle kristályszerkezetben is előfordul. A hőmérséklet függvényében megváltozik a kristályszerkezet. A hőmérséklet változásával az egyes kristálymódosulatok átmehetnek egymásba. Van olyan is köztük ami alig higroszkópos!
Az ammónium nitrát molekula
Moláris tömege 80,043g/mol Sűrűsége 1.72g/cm3
Olvadáspontja 170C fok. Megolvadva színtelen folyadékká válik. Lassan tovább melegítve 210C fokon bomlani kezd, vízre és dinitrogén-oxidra. Gyors melegítésre robbanásszerű dekompozíció is előfordulhat, bár ez csak nagyobb mennyiségnél és szennyező anyagok mellet jellemző PL raktártűz esetén több tonnás mennyiségnél.
Erős oxidálószer, jó redukálószerekkel mint pl szénpor, alumínium, magnézium, alkotott keveréke jól ég. (nem annyira mint pl kálium-nitráttal) A közhiedelemmel ellentétben nem olyan robbanékony mint ahogy beállítják. Többek között ezért is hívják a belőle készített robbanóanyag keverékeket biztonsági, vagy kezelésbiztos robbanóanyagoknak. A tiszta ammónium-nitrát detonáció sebessége 3500-4000m/s körül mozog. Ütésérzékenysége alacsony, súrlódásra nem érzékeny.
A tiszta ammónium-nitrát alapú műtrágya
Legnagyobb részben műtrágyaként és robbanóanyagként hasznosítják, az ammónium-nitrát pont azért jó robbanóanyag, amiért jó műtrágya és fordítva. Többek között ezért lehet még tiszta ammónium-nitrátot vásárolni bármelyik mezőgazdasági boltban. A magas nitrogéntartalom nem csak a növényeknek tesz jót, de kémiailag nagy energiát tárol. Az ammónium-nitrát 34,4% Nitrogént tartalmaz. Vannak törekvések a robbanékonyság csökkentésére, de az így kapott műtrágya (pétisó) lényegesen drágább mint a tiszta változat és ennek ellenére a csökkentett robbanékonyságú műtrágyát is fel lehet robbantani. Valamint az így kapott műtrágyát vízzel átmosatva teljesen ki lehet tisztítani, így a terrorizmus ellen ilyen formában eredménytelenek a kísérletek, ám a véletlen robbanások elkerülésében is haszontalanok a lépések, hisz amikor raktártűz van, az adalékoktól eltérő fajsúlyú olvadt AN rétegződni fog, vagy elfolyik más helyekre.
Az ammónium-nitrát olvadt állapotban a legveszélyesebb, ekkor könnyen reakcióba lép fémekkel, redukálószerekkel. Az ammónium-nitrát alapú robbanóanyagok földünk legfontosabb, és legnagyobb mennyiségben használt robbanóanyagai. különösen nagy mennyiségben iparban használják őket, mert igen olcsóak a többi robbanóanyaggal szemben. Elsősorban bányákban, külszíni fejtésekkor, jövesztésekkor használják őket. Viszonylag alacsony detonáció sebességük és nagy gázfejlesztésük miatt (ebből kifolyólag nagy tolóhatásuk miatt) különösen alkalmasak a földrobbantásokhoz.
További előnyük, hogy biztonságosak és ezért könnyen szállíthatóak, előállíthatóak és tárolhatóak. Valamint nem bocsájtanak ki károsanyagot a reakció közben. A robbanóanyag bomlása közben nitrogén, vízgőz és oxigén szabadul fel, mely a hozzá kevert szénhordozó miatt rögtön széndioxiddá alakul, további energiát szabadítva fel. Szénhordozóként legtöbb esetben egyszerű gázolajat használnak, mert nagy mennyiségben áll rendelkezésre, jól keverhető és az ammónium-nitráthoz hasonlóan olcsó. Kémiailag azonban rengeteg szénhidrogén, más robbanóanyag, vagy akár tiszta szén áll rendelkezésre ami teljesítené ezt a feladatot. A szénhordozó feladata az oxigénegyenleg negatív irányba való eltolása, hogy ezzel felhasználja az ammónium-nitrát bomlása közben felszabadult tiszta oxigént.
ANFO alap robbanóanyag
Fontos tudnivaló, hogy az ammónium-nitrát ezekben a keverékekben nem úgy vesz részt mint egy pirotechnikai elegyben, az ammónium-nitrát tisztán, önmagában is robbanóképes, ha megfelelő körülmények között van elindítva. Egy pirotechnikai keverékben az alkotóelemek a hő hatására bomlanak és az eközben keletkező elemek lassan reagálnak egymással. Egy rendszerint jól kiszámítható, lassú égési folyamat jellemzi. Terjedése hő átadással történik. Az ammónium-nitrát képes detonálni, vagyis a kémiai átalakulás egy lökéshullámmal terjed, melyben a hatalmas környezeti nyomás és hőmérséklet együttes hatására következik be bomlás. (több 100000bar nyomásról van szó) Bomlás, mely nem feltétlenül jár együtt oxidációval, vagy más elemek keletkezésével! A molekula szétesésekor keletkező hő erősíti a detonációt. Ha ez a detonáció egy keverékben valósul meg, akkor a hozzákevert anyag szintén bomlani fog és a keletkezett elemek szabadon reagálhatnak más elemekkel, ezzel több energiát szabadítva fel! Ha tiszta szenet keverünk az elegyhez, akkor az azonnal széndioxiddá alakul.
A szénhordozó tulajdonsága nagyon fontos, milyenségével döntően meghatározhatóak az adott robbanóanyag keverékere jellemző tulajdonságok. Így pl a detonáció sebesség, az oxigénegyenleg a leadott energia, robbanáshő, brizancia stb.
A különböző szénhordozókkal alkotott keverékeket más más rövidítéssel, vagy névvel látják el. Az emulziós robbanóanyagok döntő töbségében ammónium-nitrát alapúak. Az emulziós robbanóanyagot először az USA-ban készítettek 1964-ben. Gyakorlatilag apró Ammónium-nitrát gömböcskékből áll melyeket vékony olaj, gázolaj, kerozin, xilol filmmel vontak be. Ezek a szénhordozók jól elkeverhetőek az ammónium-nitráttal ám ahogy víz keveredik az elegyhez, a különböző fajsúlyú anyagok azonnal rétegződnek és a robbanóanyag keverék, nem keverék többé. Az ammónium-nitrát alapú robbanóanyagok ezért nagyon érzékenyek a vízre. Ezt a problémát küszöböli ki az emulziós robbanóanyag, hogy hogyan?
A szilárd ammónium-nitrát gömbök helyett oldatot használtak, majd ennek az oldatnak a NAGYON apró cseppjeit vonták be olajréteggel. Gyakorlatilag arról van szó, hogy egy víz érzékeny anyagot vízzel teszünk vízhatlanná, kicsit morbidnak hangzik de jól működik. A titok az Emulgeáló szerben rejlik, mely segítségével olyan anyagokból alkothatunk homogén keveréket amelyek normál körülmények között elkeverhetetlenek. Mint pl.: az olaj és a víz. Az ammónium-nitrátból tehát nagyon sűrű telített oldatot készítenek, majd emulgeáló szerrel kezelve összekevereki a szénhodrozóval. A keverék sűrűsége nehezebb a vízénél, így a robbantó lyukakba töltve kiszorítja azt! Nedves sáros környezetben nagy mennyiségbe a robbantúlyukba tölthető és nem kell attól tartani, hogy bedöglik.
Emulziós robbanóanyag erős nagyítás alatt
Ezek az emulziós robbanóanyagok és robbanózagyok nagyon stabil robbanóanyagok, nehéz őket robbanásra bírni. A hagyományos mechanikai és termikus indítással szemben érzéketlenek! (gyutacsérzéketlen robbanóanyagok) Ahhoz hogy elinduljanak külön robbanótöltet az az erősítő töltet (booster) szükséges, nem elég egy egyszerű gyutacs! Az erősítő töltet szerepe egy kellően erős lökéshullám gerjesztése, melyet végig kísér a teljes főtöltet anyagának elrobbanása. A sima ammónium-nitrát gázolaj keverék nem fejleszt elég energiát ennek a lökéshullámnak a fenntartásához, ezért egy idő után a detonáció megáll! Két lehetőség van, vagy több erősítőtöltetet helyeznek el a felrobbantani kívánt főtöltetben, megfelelő távolságra egymástól, vagy érzékenyítik a robbanóanyagot.
Ezért ezeket az alapkeverékeket ritkán használják robbantási célokra, gyakorlati alkalmazásra csak az érzékenyített változatokat használják, melyek egy érdekes fizikai jelenségen alapuló technológiát használnak arra, hogy a láncreakció ne álljon meg.
Ennek a lényege hogy a detonátor nagy erejű lökéshulláma képes az anyag belsejében elhelyezett apró néhány mikrométeres gázbuborékokat annyira összepréselni, hogy azokban a gázok felforrósodjanak és ezzel úgynevezett forró pontokat hozzanak létre. Ezek már képesek a közvetlen közelükben lévő robbanóanyagot indítani. Ha elég sok ilyen forró pont van a robbanóanyagban, akkor a láncreakció a teljes mennyiségben végighalad, nem áll meg!
Az hogy pontosan milyen fizikai folyamatok történnek a gázokban vagy a környezetükben lévő robbanóanyagban, a lökéshullám áthaladásakor még pontosan nem tudjuk, közel 7 -féle teória létezik a lejátszódó folyamatok magyarázására, de ebbe nem megyek bele részletesen. Ami már fontosabb az az, hogy hogyan alakítsuk ki a megfelelő méretű gázbuborékokat. Bizonyos termékekben az ammónium-nitrátot gázosítják fel úgy hogy azok magukban hordozzák a gáz zárványokat. ( EMULGIT ) De elterjedt megoldás hogy apró üveg vagy műanyag golyókat használnak, melyek belseje üreges.(ANDO-V)
Az ammónium-nitrát robbanóanyagként való használata más irányba is előre haladt, a fentebb említett robbanózagyok vagy emulziós robbanóanyagok az ipar egy ágában tökéletesen megfelelnek, ez a bányászat és azon belül is a földmozgatás. Ám számos terület van még ahol szükség van az iparban olcsó robbanóanyagra, de nem használhatóak az ennyire toló hatású robbanóanyagok. Itt nagyobb brizanciájú robbanóanyagokat alkalmaznak, magasabb detonáció sebességgel, forróbb robbanással. Pl TNT-t Nitroglicerint Pentritet stb. Az épületrobbantás tartogat bőven kihívásokat. Ám ezek a robbanóanyagok igen drágák és sokszor vannak hátrányos tulajdonságaik, pl nagyon negatív oxigénegyenleg, vagy állaga miatti rossz töltényezhetőség. Ilyenkor jól jön egy olcsó robbanóanyag, amivel keveréket alkotva, kompromisszumokkal ugyan, de továbbra is alkalmas marad a feladat elvégzésére.
Amatol, a második világháború idejében katonai célokra is használtákAmatol, a második világháború idejében katonai célokra is használták
A TNT-t gyakran keverik ammónium-nitráttal, az így létrehozott Amatol nevű keverék sok feladatra alkalmas marad. Legfőképp rúgó töltetként használatos. Akad amikor folyékony robbanóanyagot szívatnak fel ammónium-nitrátba, így azok dinamitot alkotnak. Az ammónium nitrátot rengeteg ipari robbanóanyagban használják alapanyagként.
Különböző Ammónium-nitrát alapú robbanóanyagok rövid ismertetése leírása:
Az ANFO
Az egyik legismertebb alapkeverék, ezt használják a legnagyobb menyiségben. A rövidítés Amerikai eredetű, jelentése: AN= Ammónium-Nitrát FO=Fuel Oil. Vagyis fűtő olaj vagy csak egyszerűen üzemanyag. Ennek magyarosított rövidítése az ANDO vagyis AN + Dízel Olaj. Az elméleti aránya az összetevőknek 94% AN és 6% FO de ennél jóval több olajat szoktak használni a keverékben, mert ezzel nő a vízállósága, és igazából a több gázolaj nem rontja nagy mértékben a teljesítményt. Az alapkeverék detonáció sebessége nagyban függ a sűrűségétől, minimum 2500m/s körül szokott lenni. De Jobb minőségű termékeké 3500m/s felett teljesít.
A homogenitás ellenörzése végett színezik a gázolajat a keverékben
ANFO-k
Ez gyakorlatilag egyezik az alap keverékkel, de itt a szemcseméret jóval kisebb és a "k" betű a katalizált szó rövidítése. Vagyis az alapkeverékhez katalizátort adagolnak, mely tökéletesíti és gyorsítja a robbanóanyag bomlását, égését, ezzel megnöveli a detonáció sebességet, és a hatásfokot. Különböző katalizátorok léteznek, az egyik legjobb ANFO-hoz a Mangán-dioxid, de szokták használni a kevésbé hatékony vörös-vasoxidot is.
ANFO-ÉV
Különleges gyutacsérzékeny változat, A belekevert nagy mennyiségű üreges üveggyöngynek köszönhetően.


Ammónium-nitrát alapú robbanóanyagok 
Talán mindenki tudja, hogy ebbe a csoportba azokat az anyagokat soroljuk amik fö összetevõje az ammónium-nitrát. Minden kétséget kizáróan a legnépesebb csoportot alkotják a robbanóanyagok között. Több száz AN alapú robbanóanyagot ismer a tudomány, ezért itt csak kategóriánként a legelterjedtebbeket említjük meg. Megismerjük a tulajdonságaikat, felhasználásukat és elkészítésük módját.
Ammónium nitrát (AN):
Az ammónium nitrát az egyik legismertebb vegyianyag, amit hatalmas mennyiségben gyártanak. Könnnyen elõállíthatunk belöle olcsó és erõs , de gyönge robbanóanyagot is. Maga az ammónium nitrát mint robbanóanyag komponens nagyon higroszkópos. Szabad levegön hamar megszívja magát nedvességgel és kásássá válik. A víztartalom érzéketleníti vagy teljesen hatástalanítja a robbanóanyagot ezért el kell tüntetnünk a robbanóanyagból.

Ebbõl az okból minden AN tartalmú robbanóanyagot légmentesen lezárt csomagolásban tárolunk. A gyakorlatban minden AN alapú robbanóanyagot közvetlenül a legyártás után papír vagy müanyag csomagolással látnak el és higroszkóposságát 1% kalcium-stearat hozzáadásával csökkentik.

Az AN oxigénhordozó szerepet tölt be a robbanóanyagban, oxidálja a robbanóanyag többi összetevõjét. Bizonyos körülmények között egymagában is robbanásra bírható, azomban ez kivételesen erös boostert igényel (több kg hagyományos robbanóanyag).
Ha az AN-hoz néhány százalék organikus tüzelöanyagot adunk akkor lényegesen megnö az érzékenysége és a robbanáshöje. Ezt a jelenséget használják ki egyes bináris keverékekben. Innen ered az ANFO (Ammonium nitrate- fuel oil) vagy ANDO (Ammónium nitrát - dízel olaj) jelölés.
ANFO:
Az ANFO keverékek a legnagyobb mennyiségben használt ipari robbanóanyagok, ezt föleg olcsóságuknak köszönhetik. A alapkeverék 94,5% granulált AN-ból és 5,5% gázolajból áll. Az AN-hoz (50kg fölötti mennyiségben) egyszerüen hozzáöntik a gázolajat és lapáttal összekeverik.
Ilyen keveréket robbanásra bírni kicsit sem egyszerû dolog, gyutacs semmiképp sem elég, kénytelenek vagyunk booster töltetet alkalmazni valamilyen brizáns robbanóanyagból. A boosernek legalább 250g-nak kell lennie. Leggyakrabban TNT vagy TNT és PETN keverékét alkalmazzák. Kissebb vagy gyöngébb booster esetén a detonáció nem lesz stabil és megszünik. Ez az egyik fö problémája az ANFO használatának. Gázolaj helyett egy csomó más dolgot használhatunk, fürészport, étolajat, akár lisztet is, az ANFO elenevezést viszont ezekre a keverékekre is használhatjuk.
Biztosan örülni fogtok, ha elmondjuk hogy bizonyos technológiával olyan érzékennyé tehetö az ANFO hogy beindításához elég lesz néhány gramm booster (50g alatt) vagy akár egy gyutacs!

Mielõtt erre rátérnénk vizsgáljuk meg hogy miért is ilyen érzéketlenek az ANFO töltetek:
Tudnunk kell hogy egy robbanóanyag érzékenysége és detonációs sebessége nagyban függ (sok más dolog melett) a robbanóanyag részecskék nagyságától (és ezzel az aktív felülettõl) viszonyítva az egész rendszer méretéhez.
Egy egyszerû példa: a vékony száraz faágakat könnyen meggyújtjuk gyufával, de a vastag fadarabokhoz nagy tûz kell. A vékony ágaknak nagyobb a felületük, amely a környezõ levegõvel érintkezik, ezáltal könnyen gyulladnak

Hasonlóképpen van ez az ANFOval is: A finomra örõlt, jól elkevert robbanóanyagot akár gyutaccsal is indíthatjuk, de a granulátum berobbantásához nagy indítótöltet kell. A gázolaj részecskékkel sajnos semmit sem tudunk kezdeni ezért az AN-ra összpontosítunk. Az AN golyócsáit porrá õröljük, ezáltal megnöveljük az aktív felületet és az érzékenységet.
Miért nemszabad az ANFO keverékeket préselni?
Az AN kristályok között lévõ levegõ összenyomódik és adiabatikusan felforrósodik amikor a detonációs hullám végighalad rajta, ezáltal ún. forró pontok jönnek létre, amelyek elõsegítik a stabil detonációt. Épp ezért nem szabad a kész ANFO keveréket összepréselni. Némely anyagba ún.mikroszférákat kevernek, ezek olyanok mint a nagyon apró (10 - 1000µm) üvegbuborékok. Az ilyen mikroszférákkal ellátott anyagot már préselhetjük és önthetjük. Itt végzõdik az elmélet, mostmár rátérhetünk a lényegre.
ANFO indítása gyutaccsal?
Néhány szabályt be kell tartanunk:
1. Az AN vízmentes kell hogy legyen. A maximális megengedett nedvességtartalom 4%.
2. AZ AN-ot porrá kell õrölni. Kávédarálóban vagy mixerben ez könnyen megoldható.
3. A gázolajat felejtsük el, helyette étolajat használjunk.
4. A nagyobb érzékenység és a jobb detonáció érdekében néhány százalék kálium-dikromátot (esetleg ammónium-dikromátot)vagy alumíniumport adunk a keverékhez. Az aluminiumpor katalizátorként is müködik, nagyon megemeli a robbanáshõt.
5. Próbáljuk minél jobban elkeverni az összetevõket. Bevált módszer ha zacskóba szórjuk, csomóval lezárjuk majd addig gyúrjuk míg jól el nem keveredtek az összetevõk.
6. Az elõállítást próbáljuk minél gyosabban elvégezni, így elkerülve hogy az AN megszívja magát nedvességgel.
7. Az elkészített töltet legalább 40mm átmérõjû kell legyen (ami legalább 50g-ot jelent).
8. A robbanóanyagot légmentesen lezárva tároljuk (legjobb a PE zacskó, melyet csomóval lezárunk). Ebben a csomagolásban robbantjuk el. Ha nem zárjuk le rendesen megszívja magát nedvességgel és másnapra hatástalan lesz. Maximális tárolási idö kb. 4 hónap. Eztán az anyag folyamatosan elveszítheti az érzékenységét.
Néhány ismert AN alapú robbanóanyag:

NITREX-N1:
Ammónium-nitrát     88%
Növényi olaj              7%
Kálium-dikromát      5%

ANLIT 88/5:
Ammónium-nitrát     88%
Növényi olaj              7%
Alumínium por          5%

DINAMON 12
Ammónium-nitrát     83%
Növényi olaj              7%
Kálium-dikromát      5%
Alumínium por          5%

Ha nincs tiszta ammónium nitrátunk, akkor használhatunk pétisót is. Ez 30% dolomitot tartalmaz úgyhogy ennyivel többet kell számolnunk.


Rejtélyes robbanás

A francia vegyipar történetében a legnagyobb robbanásra került sor múlt pénteken a Franciaország dél-nyugati részén fekvő Toulouse városában. A katasztrófa során huszonkilenc ember életét vesztette, több mint ezren pedig megsebesültek. A hatóságok szerint baleset történt, ám a valódi okok még mindig tisztázatlanok. 
A hivatalos jelentés szerint "előre nem látott és váratlan, ám logikus és teljesen megmagyarázható körülmények öszszejátszása" okozta azt a robbanást, amely a múlt hét péntekén történt a franciaországi Toulouse városának vegyiüzemében. A Grande Paroisse cég AZF üzemének egyik raktárában tárolt mintegy 200-300 tonna ammónium-nitrát felrobbanása olyan erővel rázta meg a gyár épületét, ami a Richter-skála szerinti 3,2 erősség? földrengésnek felel meg. A robbanás helyszínén jelenleg is egy ötven méter átmérőj? kráter tátong. A szerencsétlenség következtében több mint ezren megsérültek, közülük ötven embernek még mindig súlyos az állapota. A halálos áldozatok száma eléri a harmincat, öten pedig eltűntek. Szemtanúk elmondása szerint összesen két robbanásra került sor, ezek során mintegy tíz ipari-kereskedelmi épület megsemmisült, több száz lakóház megrongálódott, s számos iskolát és középületet is be kellett zárni. Több száz helyi lakos maradt fedél nélkül. A robbanás miatt a gyár közelében összedőlt egy elektronikai üzlet és egy Hyundai autókereskedés is. Az eddigi becslések szerint a keletkezett kár eléri a 4-6 milliárd (160-240 milliárd forint) francia frankot. A balesetet óta az emberek szemük és torkuk viszketésére, valamint az erős ammóniaszagra panaszkodnak.
A robbanást többen összefüggésbe hozták a szeptember 11-ei, a New York-i Világkereskedelmi Központ elleni támadással, ám a francia hatóságok szerint balesetről van szó – elővigyázatosságból mindenesetre lezárták egy időre a toulouse-i repülőteret és a közeli ipartelepet is. Jóllehet az ammónium-nitrátot zárt térben tárolták, ami elvileg kizárja a szándékosságot, a gyár alkalmazottai mégis elképzelhetetlennek tartják, hogy a vegyi anyag magától robbant volna fel. Ehhez ugyanis szerintük gázolaj vagy robbanóanyag szükséges – ahhoz, hogy az ammónium-nitrát berobbanjon, legalább 200 fokra kell felhevülnie. A toulouse-i vegyipari egyetem igazgatója szerint ugyanakkor "az ammónium-nitrát önmagában is veszélyes vegyület, és nem kizárt, hogy hibás kezelés történt". Az üzemben 1998-ban már történt egy hasonló baleset: akkor szintén ammónia robbant fel.
A gyárat még az 1920-as években építették – akkor távol esett a lakott területektől, ám ahogy Toulouse növekedésnek indult, a gyár egyre beljebb került a városba. Környezetvédők az évek során több esetben tiltakoztak a gyár bezásárát követelve. A vállalat eleinte még több mint négyezer embert foglalkoztatott, mára azonban összesen négyszázhatvan alkalmazottja maradt, és a létszámot a tervek szerint az év végéig további százzal csökkentették volna.


Nitrometán

nitrometán a szerves vegyületek családjába, azon belül a nitro-paraffinok közé tartozó, színtelen, éterre emlékeztető szagú folyadék. Képlete: CH3NO2 Ez a legegyszerűbb nitrovegyület. Legjelentősebb felhasználója a vegyipar, ahol mint oldószer, extrahálószer, reakcióközeg, egyes szintézisekben pedig mint reaktáns szerepel. Szélesebb körben azonban versenyautók és modellmotorok üzemanyagaként ismert.
Nitrometán
IUPAC név nitromethane
Más nevek nitrokarbol
Azonosítók
CAS-szám
RTECS szám PA9800000
SMILES C[N+]([O-])=O
Tulajdonságok
Kémiai képlet CH3NO2
Moláris tömeg 61,04 g/mol
Megjelenés színtelen folyadék
Sűrűség 1,138 g/cm3, folyadék
Olvadáspont -29 °C (244 K)
Forráspont 101–102 °C (374-375 K)
Oldhatóság (vízben) ~ 10 g/100 cm3 víz
Savasság (pKa) 10,2
Viszkozitás 0,61 mPa·s 25 °C-on
Veszélyek
MSDS gyúlékony
EU oszályozás Ártalmas (Xn)[1]
NFPA 704



3 
2

R-mondatok
R5 R10 R22[1]
S-mondatok
(S2)S41[1]
Lobbanáspont 35 °C
LD50 940 mg/kg (patkány, szájon át)[2]
Rokon vegyületek
Rokon nitro-vegyületek nitroetán
Rokon vegyületek metil-nitrit
metil-nitrát
Ha másként nem jelöljük, az adatok
az anyag 
standardállapotára vonatkoznak.
(25 °C, 100 kPa)

Tartalomjegyzék

Előállítása [szerkesztés]

Iparban propán gőzfázisú nitrálásával állítják elő. A reaktáns salétromsav, a reakcióelegy tipikus hőmérséklete pedig 350-450 °C. Az exoterm reakcióban a nitrometán mellett nitroetán, 1-nitropropán és 2-nitropropán is keletkezik. A folyamat gyökös mechanizmusú, melynek során a megfelelő nitrit észterek homolízise révén CH3CH2CH2O. típusú alkoxi-gyökök is keletkeznek. Ezek az alkoxi-gyökök könnyen lánchasadást szenvednek, ez eredményezi az összetett reakcióterméket. Annak ellenére, hogy ez az eljárás igen olcsó, létezik még néhány további módszer az előállítására, de ezek kizárólag laboratóriumi méretben (maximum néhány gramm) jöhetnek számításba.
Például nátrium-klóracetát, 
nátrium-nitrit és víz reakciójában is keletkezik.
\mathrm{CH_2Cl-COONa + NaNO_2 + H_2O \rightarrow CH_3NO_2 + NaCl + NaHCO_3}
A reakcióelegyből desztillációval nyerhető ki a termék, amelyet még szárítani kell.
Továbbá metil-jodid és ezüst-nitrit reakciójában:
\mathrm{CH_3I + AgNO_2 \rightarrow CH_3NO_2 + AgI}

Felhasználása [szerkesztés]

Az egyik fő felhasználási területe adalékként, klórtartalmú oldószerek stabilizálására, amelyeket a félvezetőgyártásban használnak mosásra, zsírtalanításra. Oldószerként pedig a pillanatragasztók (cianoakrilátok) gyártásához alkalmazzák.

Származékai [szerkesztés]

Szerveskémiai szintézisekben kihasználják az úgynevezett CH-sav karakterét. Azaz a molekulában található erősen elektronvonzó nitrocsoport miatt már közepesen erős bázisok is képesek a metilcsoport egyik hidrogénjét lehasítani. Az ekkor keletkező nitrometil-anion, mint erős nukleofil ágens részt vesz kondenzációs reakciókban, például karbonil vegyületekkel (nitroaldol-reakció).
Savas tulajdonságát bizonyítja az is, hogy alkálilúg oldatokban, sóképződés közben lassan feloldódik:
\mathrm{CH_3NO_2 + KOH \rightarrow (CH_2NO_2)K + H_2O}
Fonos származéka a klórpikrin (CCl3NO2), amely egyes rovarirtószerek hatóanyaga, korábban pedig könnygázként is alkalmazták.

Robbanóanyagként [szerkesztés]

A nitrometán robbanó tulajdonsága mindaddig ismeretlen volt, amíg az 1950-es években egy vasúti balesetben ezt be nem bizonyította. Az esetet követő vizsgálatok során kiderült, hogy robbanásakor fajlagosan nagyobb energia szabadul fel, mint a TNT esetében. Noha ez utóbbinak nagyobb a detonációsebessége és a brizanciája is.
A nitrometán alapvetően kis érzékenysége azt feltételezi, hogy biztonsággal kezelhető nagyobb mennyiségben is. A vasúti balesetnél feltételezhetően egy hirtelen elzárt szelep vezethetett robbanáshoz. Ekkor ugyanis az áramló folyadék, amely apró buborékokat is tartalmazott gyorsan lefékeződött. A benne lévő buborékok pedig hirtelen összepréselődtek és jelentősen felmelegedtek (
vízkalapács jelenség). Ez eredményezhette a váratlan robbanást.Oxigénegyenlege negatív, de oxigénben gazdag robbanóanyaggal (például ammónium-nitráttal) elegyítve hatása tovább fokozható. 1995-ben nagyjából 2,5 tonna ilyen típusú keveréket használt Timothy McVeigh egy oklahoma-i irodaépület felrobbantásánál. A 2001. szeptember 11-eieseményeket megelőzően ez volt az USA történetének legsúlyosabb terrorcselekménye.
A nitrometán/ammónium-nitrát keverék robbanásakor lejátszódó kémiai folyamat:
\mathrm{2\ CH_3NO_2 + 3\ NH_4NO_3 \rightarrow 2\ CO_2 + 4\ N_2 + 9\ H_2O}

Üzemanyagként [szerkesztés]

Bár mennyiségileg elenyésző, közismertség tekintetében a nitrometán legjelentősebb felhasználási területe. Ezen belül is főként a gyorsulási versenyautók és a rádiótávirányítású modellek üzemanyaga. Mindkét esetben metanol/nitrometán keveréket használnak, de az előbbiek üzemanyagának nitrometán tartalma elérheti a 90%-ot is, míg az utóbbiaknál ez az érték ritkán megy 30% fölé.
A versenyzői 
szlengben csupán "nitro"-nak becézett (ezt a nevet kapta a dinitrogén-oxid is) folyadék óriási előnye a hagyományos benzinnelszemben, hogy égéséhez lényegesen kevesebb levegő szükséges. Amíg minden egyes kg benzinhez 14,7 kg levegőt kell keverni, addig a nitrometán kg-onként megelégszik csupán 1,7 kg levegővel.
\mathrm{4\ CH_3NO_2 + 3\ O_2 \rightarrow 4\ CO_2 + 2\ N_2 + 6\ H_2O}
Egy dugattyús motornál ez azt jelenti, hogy a beszívott levegő változatlan mennyisége mellett 8,6-szer több nitrometán égethető el ütemenként. Ugyanakkor figyelembe kell venni a lényegesen alacsonyabb égéshőjét is. Egy átlagos benzin kg-onként 42-44 MJ energiátszabadít fel égésekor, szemben a nitrometánnal, ami csupán 11,3 MJ-t. Mindezeket figyelembe véve tehát a nitrometánnal hajtott belső égésű motorok nagyjából 2,3-szer nagyobb teljesítmény leadására képesek a benzinnel hajtott társaikhoz képest. Egy ilyen üzemanyaggal hajtott dragster motorjának összlökettérfogata manapság 8-8,5 liter, csúcsteljesítménye pedig meghaladja a 7-8000 lóerőt.
Lamináris égési sebessége nagyjából 0,5 
m/s, ami kevéssel nagyobb, mint a benziné. Ezért alkalmasabb nagy sebességű motorok hajtóanyagának. Adiabatikus lánghőmérséklete 2400 °C, ami szintén magasabb a benzinéhez képest, de nagy párolgáshője (0,56 MJ/kg) és az általában dús üzemanyag/levegő keverék miatt a nitrometán egyúttal a belsőégésű motor hűtéséért is felelős. Ennek a dús keveréknek a leglátványosabb megnyilvánulása, amikor egy-egy verseny alatt a kipufogócső végeken több méteres zöldes-sárgás lángcsóva csap ki.
A nitrometánt felhasználják egykomponensű folyékony rakéta-hajtóanyagként is. Ezt az a tulajdonsága teszi lehetővé, hogy külső oxigénforrás hiányában is képes égni:
\mathrm{2\ CH_3NO_2 \rightarrow 2\ CO + N_2 + H_2 + 2\ H_2O}




Beismerte tettét a norvég tömeggyilkos
Könyörtelennek, de szükségesnek nevezte tettét a norvégiai merényletek gyanúsítottja. Breivik órákkal az oslói robbantás előtt feltöltött egy angol nyelvű, azóta már törölt videót a YouTube-ra, a 12 perces felvételen háborúra szólít fel a kulturális marxizmus és az iszlamizmus ellen, önmagát pedig keresztes lovaghoz hasonlítja.
Könyörtelennek, de szükségesnek nevezte tettét a norvégiai merényletek gyanúsítottja. Erről a 32 éves férfi védőügyvédje számolt be, mint mondta, valószínűleg hosszú tervezés előzte meg a terrorakciókat. A férfi állítólag május elején hat tonna ammónium-nitrátot, műtrágyát vásárolt. A rendőrség szerint az oslói kormányzati negyedben működésbe hozott robbanószer ammónium-nitrát és gázolaj keverékéből állt.

A rendőrség szerint a norvég kormány székházánál működésbe hozott robbanószer ammónium-nitrátból és gázolaj keverékéből állt. Ugyanezt a keveréket használták az 1995-ös egyesült államokbeli Oklahoma Cityben elkövetett robbantásos merényletben, amelynek 168 halálos áldozata volt.
Beismerte

A rendőrség szerint Breivik elismerte a támadások elkövetését. Ügyvédje azt mondta, elárulta az indítékát is, azonban Lippestad egyelőre nem árult el részleteket. A férfi hétfőn jelenik meg egy oslói bíróság előtt, ahol ügyvédje szerint már kiderülhetnek motivációi.
Ügyvédje, Geir Lippestad azt mondta, valószínűleg hosszú tervezés előzte meg a bűncselekményt. A feltételezett elkövető, Anders Behring Breivik állítólag május elején hat tonna ammónium-nitrátot (műtrágyát) vett egy mezőgazdasági nagykereskedésben.1500 oldalas írás, 12 perces videó
Az NTB norvég hírügynökség szerint a férfi néhány órával a péntek délutáni kettős merénylet előtt Andrew Berwick álnéven közzétett egy 1500 oldalas írást, amelyben többek között arról értekezik, hogyan szabadulhatna meg Európa a bevándorlóktól.




A norvég TV2 szerint rendőrségi források azt mondták, hogy Breivik órákkal az oslói robbantás előtt feltöltött egy angol nyelvű, azóta már törölt videót a YouTube-ra, a 12 perces felvételen háborúra szólít fel a kulturális marxizmus és az iszlamizmus ellen, önmagát pedig keresztes lovaghoz hasonlítja.Helikopter helyett autóval mentek
Közben a norvég rendőrség szombat éjjel is folytatta a kutatást Utøya szigetén a baloldali Norvég Munkáspárt ifjúsági tagozatának nyári táborában a mészárlás esetleges további áldozatai után. Sokan a vízbe menekültek, ezért a hatóságok egy mini tengeralattjárót is bevetettek a kutatásban.
Szemtanúk beszámolói szerint a férfi ámokfutása közel egy órán át tartott a szigeten, ahol legalább 85 emberrel végzett. A rendőrségnek 50 percébe telt, mire odaért a lövöldözés helyszínére, autóval mentek, mert a helikopter nem volt készenlétben, húsz perc alatt értek a tópartra, és további 20 percbe került, mire találtak csónakot, hogy elérjék a parttól néhány száz méterre lévő szigetet. A gyilkos nem tanúsított ellenállást, megadta magát a rendőrségnek.32 éves, norvég, szélsőséges

Egész éjszaka tartott a norvégiai merényletek gyanúsítottjának kihallgatása, írja a norvég Aftenposten.
A rendőrség szerint egyre inkább biztosra vehető, hogy a hét halálos áldozattal járó oslói robbantást és a legalább nyolcvan halottal járó lövöldözést az utoyai táborban ugyanaz az ember követte el, és semmi sem utal arra, hogy társai is lettek volna ebben.
Az elfogott 32 éves Anders Behring Breivik egy mezőgazdasági vállalkozásnál dolgozott. Facebook-oldalának bejegyzései (melyet azóta töröltek) és internetes fórumokra írt kommentjei alapján szélsőjobboldali nézeteket vallott, és erősen kritikus volt az iszlámmal szemben. Önmagát kereszténynek és konzervatívnak írta le a facebookon, egy barátja szerint ugyanakkor huszas évei végén egyértelműen a szélsőjobb felé fordult, Twitter-oldalának egyetlen bejegyzése pedig az volt: "Egy ember, akinek hite van, olyan erős, mint százezer másik, akiknek csak érdekei". Az idézet John Stuart Mill angol liberális filozófus-közgazdász mondásán alapul, ő 99 olyan emberrel mondta, akinek csak érdekei vannak.
A mezőgazdasági vállalkozás ugyanakkor azért lehet fontos tényező, mert így könnyen hozzáférhetett olyan anyagokhoz, melyek a robbanóanyag elkészítéséhez szükségesek. A norvég NRK szerint a rendőrség lezárta a farm környékét, hogy bizonyítékokat gyűjtson.
A rendőrség ugyanakkor egyelőre azt mondja, még nem derült ki, mi volt a motiváció ebben a konkrét esetben - írja a New York Times.

ANFO

ANFO (vagy AN / FO, az ammónium-nitrát / fűtőolaj) széles körben használjákrobbanásveszélyes keverék. Áll ammónium-nitrát (NH 4 NO 3), és általában, a fűtőolaj és dízelolaj , minden szén- forrás, mint a kerozin szén por , vagy akár a melasz és cukor is használható. nitro-metánt az egyik leghatékonyabb szén-forrás ezt a fajta robbanásveszélyes.
Ez messze a legszélesebb körben használt robbanóanyagok szénbányászat ,kőfejtés , fém bányászat , és a polgári építkezés: ez teszi ki mintegy 80%-a 6000000000 £ (2,7 × 10 9 kg) a robbanásveszélyes használt évente Észak-Amerikában. [1 ] is lát szolgáltatás rögtönzött robbanószerkezetek , ahol az is ismert, mint a műtrágya bombát. [2]

Tartalom 

 [hide

szerkesztés ]Kémiai

ANFO a legtöbb esetben nem tekinthető nagy robbanásveszélyes , hogy bomlik adetonáció helyett lassú égés , és nagy sebességgel . Ez egy felsőfokú robbanásveszélyes álló különböző üzemanyag és oxidálószer fázisok és szükség gyermekágyi hatékony robbanás és brisance . A érzékenysége viszonylag alacsony, ez általában szükséges emlékeztető (pl. egy vagy két bot a dinamit , történelmileg használt, illetve az újabb időkben, Tovex vagy öntött fokozók atrinitrotoluene (TNT) / PETN vagy hasonló összetétellel működnek), hogy megbízható robbanás .
Az alapvető kémiai ANFO robbanás a reakciója ammónium-nitrát (NH 4 NO 3) hosszú lánc (vízi) szén (C n H 2n +2) alkotnak nitrogén szén-dioxid és a víz . Egy ideális stoichiometrically kiegyensúlyozott reakció, ANFO áll mintegy 94,3%-AN, és 5,7% A tömeg. A normális arány ajánlott 2 US liter fűtőolaj az 50 kg ammónium-nitrát (80 ml ​​/ kg). A gyakorlatban, egy kis felesleges a fűtőolaj egészül ki, vagyis 2,5-3 liter fűtőolaj az 50 kiló ammónium-nitrát, az aluldozírozás emiatt csökken a teljesítmény, míg túladagolás csak eredményeket több post-robbanás füst. [3] Amikor a robbanás feltételek optimálisak, a fent említett gázokat az egyetlen termék. A gyakorlati használat, ilyen körülmények között lehetetlen elérni, és a blast termelnek mérsékelt mennyiségű mérgező gázokat, mint a szén-monoxid és nitrogén-oxidok NO x ).

szerkesztés ]Az ipari használatra

Az ammónium-nitrát széles körben használják, mint a műtrágya mezőgazdasági ipar . Sok országban a vásárlás és-használat korlátozott a vásárlók, akik megszerezték a megfelelő engedélyt. Ez a korlátozás elsősorban azért, mert ez egy vonzó és egyszerű komponens előállítása során felhasznált műtrágya bombát.
A bányászat, a kifejezés ANFO konkrétan leírja keveréke szilárd ammónium-nitrát szemcséket és a fűtőolaj. Ebben a formában, hogy van egy testsűrűsége kb 840 kg / m 3. A sűrűség az egyes szemcsék körülbelül 1300 kg / m 3, míg a sűrűsége tiszta kristályos ammónium-nitrát 1700 kg / m 3. AN szemcséket használják robbanásveszélyes alkalmazások fizikailag különböznek a műtrágya szemcsék, a korábbi tartalmaz körülbelül 20% levegő. Ezek változatai ANFO használó szemcsék általában nevezik robbanóanyagok minőségű, alacsony sűrűségű, vagy ipari minőségű ammónium-nitrátot. Ezek üregek szükséges érzékennyé ANFO: hozzák létre az úgynevezett "forró pontok".[4] finomra őrölt alumínium lehet adni ANFO növelni mind érzékenység és az energia, de ez kiesett mellett elsősorban anyagi. További újdonságok perlit , a vegyi anyagok elgázosítás, vagy üveg légbuborékok, hogy ezeket a hézagokat. [5]
AN nagyon higroszkópos , könnyen felszívódó víz levegő. Ez veszélyes tárolva párás környezetben, mint bármely elnyelt víz zavarja a robbanásveszélyes funkcióval. AN is vízben oldódik. Ha a használt nedves körülmények között a bányászat, jelentős erőfeszítéseket kell tenni dewater furatok .
Egyéb robbanóanyagok alapján ANFO kémia létezik, a leggyakrabban használt emulziók . Eltérnek ANFO a fizikai formában a reaktánsok vesz. A leginkább figyelemre méltó tulajdonságai emulziók vízálló és magasabb térfogatsűrűség.
A népszerűsége ANFO is nagyrészt az alacsony költségű és magas stabilitást. A legtöbb jogrendszerben, ammónium-nitrát nem kell minősíteni robbanásveszélyes közlekedési célú, hanem csupán egy oxidáló hatású . Sok aknát készít ANFO helyszínen ugyanazt a dízel üzemanyag , amely hatáskört a járművek, de a fűtőolaj, ami közel azonos, költsége kisebb, mint a gázolaj az alacsonyabb üzemanyag-adó . Sok üzemanyagok elméletileg használható, az alacsony volatilitás és az üzemanyag költsége olaj ideális.

szerkesztés ]Katasztrófák

Keveretlen ammónium-nitrát is Robbanásszerű bomlás és a volt felelős az ipari katasztrófák, mint például a Texas City katasztrófa Texas City 1947-ben és a Ryongchon katasztrófa -ben Észak-Koreában 2004-ben.

szerkesztés ]Terrorist használata

ANFO óta használják a terrorista merényletek. Használta először 1970-ben a diákok tüntetők a University of Wisconsin-Madison , aki megtanulta, hogyan kell tenni és használatát ANFO egy Wisconsin Conservation Department füzet című kátyúban Robbantási a Wildlife, [3][6] A ANFO autóba rejtett bomba hamarosan elfogadta a Ideiglenes IRA , mint például a 1993 Bishopsgate bombázás . Azt is látta használja csoportok, mint a Forradalmi Fegyveres Erők Kolumbia (FARC), ETA , és Ramzi Yousef 's terroristákat, amikor először próbálták elpusztítani a World Trade Center 1993-ban . A kifinomultabb változata ANFO (ammónium-nitrát nitrometán, mint az üzemanyag nevű ANNM) használták az 1995-ös Oklahoma City robbantás . Rögtönzött bombák készült mezőgazdasági minőségű AN kevésbé érzékeny és kevésbé hatékony, mint a robbanó minőségű fajta.
2009 novemberében, a tilalom ammónium-szulfát , ammónium-nitrát és kalcium-ammónium-nitrát műtrágya szabtak az egykori Malakand osztály - amely a Felső-Dir Alsó-Dir Swat Chitral és Malakand kerületek a North West Frontier Province (NWFP) a Pakisztán , a NWFP kormány, miután jelentése szerint ezen vegyi anyagok használta fel fegyveresek, hogy a robbanóanyagok.
2010 áprilisában a rendőrség Görögországban elkobzott 180 kilogramm ANFO és egyéb kapcsolódó anyagok stashed egy rejtekhely az athéni külvárosában Kareas. Az anyag hitték, hogy kapcsolódik a támadások korábban végzett a "forradalmi harc" terrorista csoportot.
2010 januárjában elnök Hamid Karzai az afganisztáni is kiadott egy rendeletet, használatát betiltó, előállítása, tárolása, vételi vagy eladási ammónium-nitrát, miután egy vizsgálat kimutatta, hogy a fegyveresek tálibok lázadás volt használni az anyagot bombatámadásokat. [7] [ 8] [9]
Július 22-én. 2011, az alumínium -por dúsított ANNM robbanásveszélyes, teljes mérete 950 kg (150 kg alumínium por), egyre nagyobb bontási teljesítmény a 1-30 százalékkal több mint egyszerű ANFO, használták az Oslo bombázás [10] [11]

szerkesztés ]ANNM

ANNM vagy ammónium-nitrát-és nitro-metán az egyik legerősebb rögtönzött típusú AN-alapú robbanószerek. A relatív hatékonysága tényezője a ANNM függ a mix, de nem haladja meg az 1 (annmal = RE 1-1,1). ANNM általában tartalmazza 60:40 (kinepak) keveréke AN és NM (60%-os ammónium-nitrát, 40% nitro-metán tömegszázalékában), bár ez azt eredményezi, nedves iszapos. Néha több AN egészül ki, hogy csökkentse a likviditás és könnyebb tárolására és kezelésére, valamint biztosítja oxigén-kiegyensúlyozott. ANNM is érzékenyebb a sokk, mint a hagyományos ANFO, ezért könnyebben robban. Amikor ANNM detonáció , az elsődleges melléktermékek előállított H 2 O, CO2 és N 2, de a NO x és más mérgező gázok elkerülhetetlenül létre, mert a szennyeződések. Az egyenlet a következő:
3NH 4 NO 3 + 2CH 3 NO 2 -> 4N 2 + 2 + 2CO 9H 2 O
Azonban, attól függően, hogy a detonáció lendületet (például egy # 6 szemben a # 10 detonátor ), a termékeket a robbanás is határozottan un sztöchiometrikus .
Ammónium-nitrát szemcséket használják ANFO egyhamuzsírt bányában K + S AG
25 - kg (55 lb ) zsákok tartalmazó ANFO



LEADTÁK A ROBBANÓANYAG RECEPTJÉT A HAZAI KISÉRLETEZŐKNEK

A férfi állítólag május elején hat tonna ammónium-nitrátot, műtrágyát vásárolt. A rendőrség szerint az oslói kormányzati negyedben működésbe hozott robbanószer ammónium-nitrát és gázolaj keverékéből állt. Ugyanezt a keveréket használták az Egyesült Államokban, az 1995-ös oklahomai merényletben, amelynek 168 halálos áldozata volt. A norvégiai támadások gyanúsítottja néhány órával a péntek délutáni kettős merénylet előtt álnéven közzétett az interneten egy 1500 oldalas írást, amelyben a többi között arról értekezik, hogyan szabadulhatna meg Európa a bevándorlóktól. (inforadio, részlet)
Köszönjük a tájékoztatást! Igazán előzékenyek voltak, hogyan kell egyszerűen robbanóanyagot készíteni....(olvasónktól)
SZÁNDÉKOS FÉLREVEZETÉS FOLYIK A HÍREKBEN Kép: Reuters honlapjának címlapján a cionista terrorista, ez nem egy utólag gyártott reklámkép




Hamarosan közöljük a Reuters hírügynökség Amerikában kiagyalt legújabb meséjét, aminek az előjelei már tegnap is látszottak az esti hírekben, amikor a sok évvel ezelőtti, teljesen más összefüggésű oklahomai merénylettel kapcsolták össze ezt a friss norvég ügyet. Egyértelműen látszik, hogy a cionista boszorkánykonyhában tervezték ki ezt az egész merényletet és most már az is világos, hogy az első zavarodott hírek szándékosak voltak, hogy az európai JOBBOLDALI PÁRTOK-ra tereljék a gyanútmiközben az egész terror mögött Amerika és Izrael áll. Ezt a hazug propagandát szolgálta az is, amikor tegnap a Kurucinfo leadta Israel Shamir hazug, félrevezető szövegét, amelyben a végén fölsorolta az európai nacionista, szélsőséges, újnáci pártokat ezzel a merénylettel összefüggésben (Le Pen pártja (FN), a brit nemzeti párt (BNP), a német nemzeti párt (NPD) és végül a magyar Jobbik.) Itt lóg ki teljes szépségében a cionista lóláb. Az sem véletlen, hogy a hazai hírekben a szabadkőműves kapcsolatát és Izrael-imádatát már nem említik a cionbérenc terroristának. A hírekben egy magányos merénylőnek akarják beállítani az esetet, valójában egy megszervezett cionista összeesküvés történt. Tegnap már utaltunk a gyanús amerikai hozzáállásra ebben az ügyben. A Reuters meséjéből kiderül ennek a háttere is.
Ez egy agymosott biorobot, kit távirányítással késztették tette elkövetésére, és még akkor sem állították le mikor felhivta őket.
Van nekünk egy jó pár kettős állampolgárságú politikusunk is, kik biorobotok, aktiválásuk esedékes, ők is robbanthatnak, és még mentelmi joguk is lesz .De Gallicia úgy sem engedné bántalmazásukat, különben is a lopott szajréval befogadja őket alia allah, a teremtő fogadja be őket családostól, drága cion testvéreink, nincs az a jobb oldal mely ennyi kárt okozott volna az emberiségnek , mint ti cionista vakolók.

Rakéta-hajtóanyag

rakétaüzemanyagok meghatározás szerint olyan anyagok, melyek égése során nagy mennyiségű és szabályozható hozamú forró gáz keletkezik. A klasszikus rakétaüzemanyag alapjául két összetevő szolgál: az oxidálószer és egy éghető redukálószer, más néven tüzelőanyag. Az oxidálószer/tüzelőanyag-keverék égése során keletkező forró gáztömeg energiája alakul át a fúvókában tolóerővé, ez hajtja meg a rakétát, akár légüres térben is (ld. Newton harmadik törvénye). Léteznek egykomponensű üzemanyagok is, de ezek kevésbé elterjedtek. Az összetevők halmazállapotától függően három kategóriába soroljuk őket:

Tartalomjegyzék

Folyékony rakéta-hajtóanyagok [szerkesztés]

A folyékony rakéta hajtóanyagok esetében jellemzően külön van az üzemanyag és külön az oxidálószer tartály, a két anyag a hajtóműben keveredik és egyesül.Igen magas a fajlagos impulzusuk.
  • Üzemanyagok: hidrogén, kerozin, hidrazin (illetve monometil- vagy dimetil hidrazin), etanol.
  • Oxidálószerek: cseppfolyós oxigén (LOX), nitrogén-tetroxid, hidrogén-peroxid.
A folyékony rakéta-hajtóanyagokkal működő rakéták igen bonyolult felépítésűek, turbószivattyú juttatja be az üzemanyagot és az oxidálószert az égéstérbe.
  • Leginkább kétkomponensűek, de léteznek egykomponensű üzemanyagok is. Oxidálószerként oxigént, tömény hidrogén-peroxidot, tömény salétromsavatfluort, fluor/oxigén keveréket (FLOX), dinitrogén-tetraoxidot használnak, míg tüzelőanyagként elsősorban a folyékony hidrogénammóniaanilinhidrazinmetanoletanolkerozin az elterjedtek. A legjobb oxidálószer a fluor, így a legnagyobb fajlagos impulzusa a fluor/hidrogén üzemanyagnak van, de a fluor nagyon korrodáló természete, magas égési hőmérséklete valamint az égés során keletkező igen környezetszennyező hidrogén-fluorid miatt nem használják. Legdivatosabb az oxigén/hidrogén hajtóanyag, amely végterméke a víz, fajlagos impulzusa pedig viszonylag magas, ha nem is éri el a fluor/hidrogén szintjét.
  • Egykomponensűek: Az egykomponensű üzemanyagok közül a hidrogén-peroxid, a hidrazin és a nitrometán a fontosabbak. Ezen anyagok bomlása során ugyanis nagy térfogatú gázok és jelentős mennyiségű hő szabadul fel. Viszonylag alacsony fajlagos impulzusuk, de főként kiszámíthatatlan, robbanásra hajlamos természetük miatt csak ritkán használt üzemanyagok.
  • Hipergol hajtóanyagok: jellemzőjük, hogy az üzemanyag és az oxidálószer találkozásakor öngyulladás következik be, nincs szükség az égést megindító külön gyújtószerkezetre. Gyakran használt megoldás, ha a hajtóművet a világűrben kell beindítani. Például a hidrazin (vagy gyakrabban dimetilhidrazin) és nitrogén-tetroxid (vagy ritkábban salétromsav) hipergol hajtóanyagok, keveredésükkor öngyulladás lép fel.

Szilárd rakéta-hajtóanyagok [szerkesztés]

Az első szilárd rakéta-hajtóanyag a fekete lőpor volt, amit a kínaiak tűzijátékokban használtak. Ezek voltak egyben az első rakéták.
A modern szilárd rakéta-hajtóanyagok között gyakori a következő elegy: ammónium-perklorát (oxidálószer), finom alumínium por (üzemanyag), amit polibutadién-akrilnitril-kopolimer (PBAN) vagy terminált hidroxi-polibutadién (HTPB) (ezek gumiszerű anyagok) tart össze, és egyben üzemanyagként is szolgál.
A szilárd rakéta-hajtóanyagok fajlagos impulzusa alacsonyabb, mint a folyékonyaké. Előnyük, hogy a rakéta felépítése viszonylag egyszerű (legegyszerűbb esetben csak egy puskaporral töltött cső, például a tűzijátékoknál).

A szilárd rakéta-hajtóanyagok kémiája [szerkesztés]

Az összes heterogén szilárd üzemanyag két alapvető komponense az oxidálószer és a redukálószer (vagy tüzelőanyag). A begyújtás során közölt energia hatására ez a két komponens reakcióba lép egymással, a reakció során pedig hő és gázok fejlődnek. Az érthetőség kedvéért a továbbiakban a káliumnitrát/szén üzemanyag égése van részletezve. A káliumnitrát (oxidálószer) hő hatására elbomlik oxigénre, nitrogénre és kálium-oxidra, a következő reakció szerint:
 \mathrm{2KNO_3 \rightarrow K_2O + N_2 + 2,5 O_2 - 151 kcal}
A keletkező oxigén reakcióba lép a szénnel (tüzelőanyag), szén-dioxidot és szén-monoxidot eredményezve. A reakció során hő szabadul fel:
 \mathrm{nC + (n+m)O2 \rightarrow mCO_2 + (n-m)CO + 94m kcal + 26(n-m) kcal}
Az összesített reakció a sztöchiometrikus együtthatókat elhanyagolva a következőképpen néz ki:
 \mathrm{KNO_3 + C \rightarrow K_2O + N_2 + CO_2 + CO + Q}
ahol Q a keletkező hőmennyiséget jelöli. A mellékreakciók során valamennyi kálium-oxid is reagál a széndioxiddal, káliumkarbonátot eredményezve, illetve valamennyi káliumkarbonát elpárolog, ami egy kevés hőt von el a rendszerből. A végső reakció tehát nagyjából a következőképpen néz ki:
 \mathrm{KNO_3 + C \rightarrow K_2CO_3 + K_2O + N2 + CO_2 + CO + Q}
A pontos reakciót felírni eléggé bonyolult feladat, nehéz felmérni, hogy mennyi szén oxidálódik szénmonoxiddá, mennyi alakul tovább széndioxiddá, esetleg mennyi marad korom formájában, mennyi nitrogén oxidálódik nitrogén-oxidokká, mennyi kálium-hidroxid képződik stb., a lényeg hogy látható a gáz- (N2, CO2, CO) illetve a hőfejlődés. Minél több gáz és hő keletkezik, annál jobb az üzemanyagunk. Az ideális az lenne, ha csak gáznemű termékek keletkeznének, sajnos ez korántsem így van, az említett példánál maradva az égéstermékek tömegének ~55%-a szilárd halmazállapotú (70-80% KNO3 tartalomnál). Ez nagyban rontja a hajtóanyag „teljesítményét, a szilárd részecskék ugyanis nagyobb tömegüknél fogva nem képesek annyira felgyorsulni mint a jóval könnyebb gázmolekulák, kisebb lesz tehát a rakétamotor impulzusa. A fejlődő hőmennyiség a másik tényező, amitől a rakétaüzemanyag „ereje” függ. Ezt úgy az oxidálószer mint a tüzelőanyag milyensége is befolyásolja. Egyes oxidálószerek (pl. a nitrátok) bomlása endoterm (hőelvonással jár) míg például a perklorátok bomlása exoterm folyamat (hőfejlődéssel jár). Egyértelmű, hogy ez utóbbiak használatával jobb üzemanyagok készíthetők (lásd kompozit üzemanyagok). A tüzelőanyagok szintén nagyban hozzájárulnak a keletkező hőmennyiséghez, például egy molekula szénmonoxid keletkezése során csupán 26 kcal szabadul fel, míg egy molekula alumínium-oxid keletkezése 400 kcal felszabaduló energiával jár. Nem véletlen tehát hogy a fajlagos impulzus növelése céljából többek között alumíniumport adagolnak a szilárd hajtóanyagokba. Az égéstermékek molekulatömege egy olyan tényező, ami talán első látásra nem egyértelmű módon befolyásolja a rakétaüzemanyagok energetikaipotenciálját. Ha megnézzük azonban a fajlagos impulzus képletét, láthatjuk, hogy a kisebb molekulatömegű égéstermékek nagyobb fajlagos impulzust eredményeznek. Ebből az következik, hogy minél kisebb molekulatömegű oxidáló- illetve redukálószerek használatára kell törekedni, amennyiben egy magas fajlagos impulzusú üzemanyag előállítása a cél. Oxidálószerként így leginkább az ammónium-nitrát, ammónium-perklorát az előnyösek, tüzelőanyagként pedig a könnyebb fémporok, mint például a berillium vagy a magas hidrogéntartalmú szerves vegyületek kerülnek előtérbe.
A fentiek fényében látható, hogy egy adott oxidálószer/redukálószer-páros fajlagos impulzusa nem feltétlenül akkor a legnagyobb, ha az oxidálószer bomlása során a tüzelőanyag teljes oxidációjához éppen elegendő mennyiségű oxigén keletkezik. A káliumnitrát/szén üzemanyagnál maradva: ha a sztöchiometriát nézzük, egy mól KNO3 bomlása 1.25 mól O2-t eredményez, ami 1,25 mól szén CO2-á való oxidálásához elég. Ez tömegarányban kifejezve ~75/15 KNO3/C keveréket jelent, a keverék fajlagos impulzusa pedig Isp = 133 s. A sztöchiometrikus aránytól eltérő, 80/20 tömegarányú keverék fajlagos impulzusa viszont Isp = 143 s. Ez utóbbi esetben az üzemanyag oxigéntartalma nem elég a szén teljes oxidációjához, az égés során kb. kétszer annyi szénmonoxid keletkezik, mint széndioxid. Az égéstermékek kisebb molekulatömege miatt nagyobb a kiáramlási sebesség és magasabb a fajlagos impulzus. Ha azonban még több szenet adagolunk a keverékhez, akkor ismét csak csökkenni fog az Isp, mert ennek már a felszabaduló hőmennyiség látja kárát. Egymolekula CO2 képződésekor ugyanis 94 kcal hő szabadul fel, míg ugyanez az érték a CO esetében jóval kisebb, csupán 26 kcal/mól. Meg kell találni tehát az arany középutat, ami a legmagasabb fajlagos impulzust eredményezi. Nagyon megkönnyíti dolgunkat egy üzemanyag-szimuláló program használata (pl. Propep, Guipep) amelyek szerencsére elérhetőek a világhálón.

Kompozit üzemanyagok [szerkesztés]

kompozit üzemanyagok valamilyen szerves kötőanyagba ágyazott oxidálószerből állnak. Az első kompozit üzemanyag a bitumennel(aszfalt) kevert fekete lőpor volt (Robert Goddard állította elő valamikor a '30-as években). További kísérletek során a lőport perklorátokkalhelyettesítették és a lőporos üzemanyagok teljesen kiszorultak a rakétatechnikából.

Hibrid rakéta-hajtóanyagok [szerkesztés]

Általában kétkomponensűek, szilárd tüzelőanyag és folyékony/gázhalmazállapotú oxidálószer a klasszikus felállás. A könnyen beszerezhető komponensek, viszonylag magas fajlagos impulzus és nem utolsósorban ezen üzemanyagok "legális" besorolása az amatőrök egyik kedvencévé teszi a hibrideket. Egy lehetséges kombináció pl. a HTPB alkalmazása nitrogén-oxiddal.

Egyéb megoldások [szerkesztés]

Napjaink rakétái szinte kivétel nélkül kémiai reakcióból származó energiát használnak. Sikeresen teszteltek már ionhajtóművet, melyben (napelemekből származó) elektromos energiával gázt (pl. xenont) ionizálnak, és az ionokat elektromos mező segítségével gyorsítják. Ez a hajtómű igen kis teljesítményű, de jellemzően hosszú ideig (akár néhány napig folyamatosan) működtetik. Rendkívül kedvező, hogy a kémiai hajtóanyagokkal összehasonlítva nagyon kevés anyagot használ fel azonos impulzus elérésére.


VILLANÓPÓR:Kalium-Kloratot (KClO3) cukorral keverunk 70-30 tomegszazalekos aranyban
ARÁNYOK:60:25:15 , 75:15:10, 70% salétromsó, 19% kén, 10%
füstbomba
Maga a recept:
Tehát fogj egy kis kálium-nitrátot és keverj hozzá egy adad cukrot. (7adag kno3 és 3adag cukor) fogj egy gyufásdobozt és tölzsd meg ezzel az anyaggal. Tegyél bele egy kanócot és gyújzsd meg. aztán nézd az egy két m3 füstöt. Ezt megcsinálhatod nagyobban is pl egy vcpapírhengerben. Azért ennél nagyobban ne próbálkozz mert veszéjes.
 
PUSKAPOR!!!!!!!!!!!!:Összetétel: KNO3/C/S */*/*
A KNO3 kálium-nitrát, salétrom, kálisalétrom, beszerezhetö patikákban, gazda-, kertészboltokban.
A C szén, faszenet szoktak használni.
Az S kén, gyógyszertárban, patikákban lehet kapni.
A salétromot, faszenet, kénport KÜLÖN-KÜLÖN megõröljük, liszt finomságúra, majd jól elkeverjük.
Ha begyújtjuk, nagy hõvel, látványosan ég.
folytásnál robban...
attól függõen, hogy hogy használjuk, mind látványban, hangban kitûnõ...!!!!!!!!!(KNO3/C/S 66/23/11)!!!!!!!!!!!!!!
PUSKAPOR2:Hozzávalok: kálium-nitrát, ,salétrom, viz vagy lehet gyorsan párolgó folyadék is, A4-es papir.
Elkészités:
A ###,###,### <fent 60:25:15 vagy-e körüli arányban legyen.
Csinálsz belõle masszát a vizzel vagy szeszel, jó sûrû legyen a massza és kiöntöd az A4-es tiszta (nem ujság) lapra.Megvárod még megszárad utána szerezned kell mák darálót (sztem az elektromos és a kávédaráló nem jó,de ne is próbáljátok), naszóval ledarálod a kõkemény lõport és ennyi.Utána meggyújtod vagy lefolytod és robbangatsz vele:)
UI:Ez a lõpor aránylag egyenletesen ég és nem hagyj sok hamut, és elég nagy fényel/hõvel ég.Szóval ez már hasonlit szerintem az eredeti lõporho.
MINDENKINEK AJÁNLOM HOGY PRÓBÁLJA KI
PUSKAPORHOZ HASONLÓ:Hozzávalók:-2 doboz gyufa
-kénlap(gazda boltba borászati kénlap)
-szén(grillezõ faszén)
Fogd,és kapard le a kénlapról a ként,és tedd bele 1 mozsárba vagy kávéfilterbe,utánna adj hozzá két teáskanálhegynyi szenet,lehetõleg elõre porrá õrölt szenet,és 2 doboz gyufának a mérgét csavard le,keverd össze,rakj egy csíkot,gyújtsdmeg a végét és szépen végig ég.
RIZSLŐPOR:Rizst ledarálsz mákdarálón csinálsz egy forró vizes technokolos oldatot magyarul keverj össze egy deci vizet egy ek technokollal utána tegyél bele kb. 10 petárdából kitermelt anyagot (fekete,szürke mehet vegyesen)és tegyé bele egy evõkanál ledarált rizst ezt a sûrû masszát kend fel vékonyan újságpapírra és tedd fel a radiátorra ezzel az anyagot megszárítod és rendszerint nem tudod leszedni az ujságpapírrol ez nembaj akkor vágd körbe magyarul ahol van a masszapacni ott azt a rész kivágod ollóval utána jól alaposan összetöröd a cuccot ha nem sikerül megint mákdarálóval összedarálod ugyanaz jón ki belõle mint a lõpor körülbelül és ugyanúgy tudsz belõle petárdát csinálni.
GYUTACS:ez egy jó modja az elektromos gyujtásnak
elõnye hogy nem kell beégõ nyíllás tehát brutálisan le lehet folytani nem sikerült
egy pár centi ellenállás huzal kel hozzá lehetõleg valami vékony(elektronikai boltokban lehet kapni biztosíték huzal néven)
csinálsz egy kb 3mm átmérõjû centi hoszú papir csövet nem kell vastag fal neki.
ebbe kel belerakni az ell. huzalból készített hurkot ami két végén valami kábelt raksz és ezt az egészet feltöltöd gyufafejjel és ez gyujtja majd be a fõ robbanó anyagot tipp:lehet kapni mindennen gyulladó gyufát annak a fejébõl készült por egy ütésre is begyullad.
elõnye: az elõzõkben valaki által leírtal szemben ehez elég egy 4,5 voltos zsebtelep is. tehát mobil
még egy ötlet:
csinálj egy termetes petárdát ilyen elektromos gyujtással legyen benn jól lefojtva legalább 3-4 teáskanálnyi puskapor és ezt az egészet rakd be a föld alá kb 30cm re és alaposan temesd el.
eredmény: egy hátborzongató tompa pufanás és kb 10 méter magasra fölrepülõ föld darabkák. tisztára mint egy taposó akna kicsiben... -ez nem is rossz ötlet csak egy autómata detonátor kell hozzá:) - na ez csak vicc volt azé aknát ne csináljatok
TÖMÉNY GYUFAMÉREG:A TEAMÉCSES ALUMINIUM TÁLJÁBA RAKD FÉLIG VIZZEL ÉS RAGD FEL VALAMI TÛZRE HOGY FORRJON ÉS TEGYÉL BELE A MÉRGÉVEL A VÍZBE ÁLLITVA NÉHÁNY DOBOZ GYUFÁT 10-15 MP ÉS LEMÁLIK RÓLA AZ ÖSSZES FOSZFOR, ÖNSD KI HAGYD 1 NAPOT SZÁRADNI ÉS UTÁNA GYÚJSD MEG
KANÓC:
Valami fonal kell(pamut), meg kénpor meg lakkbenzin.
a ként meg a benzint összekutyulod és bevonod vele a fonalat.///////////////////
fogj 1 kicsi (amekkorát karsz) madzagot, vagy fonala t(ez jobb) és itasd át vaalami éghetõ anyaggal pl.: lakkbenzin, Eszt LEHET hogy ki kell szárítani, utána "hempergesd bele olvasztott kénbe vagy KÉNporba (nem borkénbe me az nem ég) és elvileg kész!
most 750ért vettem a kosztolányi térnél (Bombaüzlet van honlapjuk is) 10 méter a 2 mm es akciós
KANÓC2:- fonal
.borkén( kálium-metabiszulfit, gazdaboltban én 750-é rt vettem 1kg-t!)
-lakkbenzin( vagy benzin, esetleg gázolaj, vagy "csavarlazító szpré)
Elk.:
A fonalt belerakod a lakkbenzinbe,
utána belehempergeted a borkénbe és gyújts!
CIGI:Kell egy cigi , kiszeded a dohányt nem egész a közepéig, és teszel bele gyufamérget.
Vissza rakod a dohányt , persze meg is igazitod szépen hogy ne látszo és késsz.
Amikor az illetõ begyujtja a cigit, és szivja, amikor a parazslás elér a foszforos részhez,
a cigi szikrázni kezd.
ELEKTROMOS PETÁRDA:Keresel egy olyan rézdrótot amibe sok vékony szál van kiszedel belõle 2-3 10cmhoszú szálat belefûzöd egy tûbe aztán átszúrod egy petárdán (ott ahol már puskapor van benne)
A drót két végét egy kicsit lehalytodés ott ahol a lyuk va körbeszigetelõzallagozod (ugy hogy a drót két vége kilógjon és ne érjen össze)
A hét végét hozzákötöd egy VASTAGABB rézdróthoz elvezeted bisztonságos távolságba a két védét rékötöd egy hozzáérinted egy 12voltos aksira és BUMM!!!
+Ha beteszed egy gyufásdobozba amit jó alaposan lefolytasz mégnagyobbat szól
+ha több petárdát rax egymás mellé egyszerre robbannak
3SIKOLY:- 3 darab Sikoly rakéta
- 1 darab fa pálca (olyan hosszú mint az eredeti sikoly pálcája, kb. 1 cm átmérõjû).
Fogod a 3 Sikolyt és leszeded róluk a pálcát meg a papírt.
A fa pálcának a végét (kb. 5 cm-ig) reszelõvel lekerekíted.
A 3 rakétát, amirõl már leszedted a cuccokat rászikszallagozod a pálcára,
a kanócokat meg összekötöd vagy teszel rá hosszabat.
Beleteszed egy üvegbe az egészet és fellövöd.
( a kanócokat ugyebár így egyszerre emg tudod gyújtani
PETÁRDA RAKÉTA:Gyufaméreg
gipsz (fúvóka)
Egy akkora kanóc ami belefér
AXE dezodor hajtógáznak
Nos nem kell hozzá az összes hajtógáz.
Aki Candy-vel csinálja az candy-vel aki gyufaméeggel az gyufaméreggel.
Evileblaze állítólag Candy-bõl és gyufaméregbõl csinálta,de szerintem elég a gyufaméreg,
mert a Candy igen veszélyes is lehet.
Nos hát egyszerû elkészíteni csak egy pátárda test kell hozzá és beleszórni a gyufamérget.
A gipsz a folytásért kell. A kanócba fújjatok AXE deodort hajtógáznak.
Már csak az van hátra hogy a kanócot meggyujtsátok és bumm röpül is.
Aki nem akar tötymörögni egy rakétával az csinál petárdából ugyanis ez hamar készen van.
Nem muszáj axe hajtógáznak arra ott a candy. A cany veszélyesebb mint tudjuk,
és szerintem megfelelõ mennyiségû gyufaméreg képes arra mint a candy. ha nem fújtok AXE-ot
akkor lehet hogy nem lessz olyan gyors a felszállás. Ja és igen közé kell tenni faszenet
állítólag vagy nem tom hogy lasabban égjen. Vagy hamut?

BARACKMAG:Kifúrsz egy barackmag közepét teletöltöd lõporral dugsz bele egy kanócot és meggyújtod 2Xakkorát durran mint a petárda :)....Nevezzük inkább paraszt petárdának
FÜSTBOMBA:Szerzel 1db pinpong labdát és kb 1m foliat. A pinponglabdát bele tekered a foliába úgy hogy egy kis kanócszerû szára legyen ahol majd elhajitod.
fogsz valamilyen tûzszerszámot és a foliába tekert pinponglabda alját megyújtod. Ezután látni fogod hogy égni füstölni fog ekkor dobd el és nézd a pinbonglabda és a fólia égesekor lejátszodó eseményt.
FÜSTBOMBA2:pétisó + fûrészpor. kész.
lehet finomítani ha pl a pétisót mákdarálóval megõrlöd, de nem szükséges. A fûrészpor meg azért kell mert a fa égése adja a füstöt, csak mi nem sonkát füstölünk vele, hanem a szomszédot. :) a pétisó meg adja a zoxigént. Begyújtani sem vészes, pl belenyomsz egy csikket, már beindul a dolog. De a csillagszóró alkalmasabb. Javaslom a 0.33-as sörösdobozt, ha telerakod a cuccal és meggyújtod a kis lyukon csak úgy ömlik a füst!
Lehetõleg ne lélegezzétek be a füstöt!
az arányokat pontosan nem tudom, a fele-fele is jó, de sztem inkább 65-35% a jó, a fûrészpor javára.
Jó szórakozást!
Mellesleg a rohadt szúnyogok nagyon csípik a füstöt :D
Hülyén hangzik, de a szotyola héjja is füstöl mint az állat, lehet keverni!
FÜSTBOMBA3:Fogsz egy pár darab ping-pong labdát (minnél több annál jobb)
fölaprítod pici darabokra ollóval
vagy egyszeruen széttördeled, hogy kb olyan legyen mint a konfetti,
aztán az egészet becsomagolod alufóliába lehet labda alakúra (hirtelen tömény füst) vagy szivar alakúra ( egyenletes füst hosszabb ideig).
az a lényeg hogy sehol se legyen lyuk az alufólián kivéve egyet ahol begyujtod.
Amikor meggyújtod elôszôr pici lángal kezd égni majd hírtelen ahogy lángrakap a belseje elkezdi fújni kifelé a lángcsóvát.
Na akkor kel rátaposni hogy elaludjon és aztán megindul a füst.
Ha mindezt zárt térben csinálod és úgy 5-6 labdát bele tettél akkor taposás után tanácsos menekülni a helyszínrôl.
Vigyázz! A füst mérgezõ

BRAINIAC ROBBANÓANYAG:Nitrogén-tri-jodid(jodazit)
Hozzávalók: kristályos jód, ammónia oldat
Elkészítés: Össze kell keverni sárszerû keverékké és a robbantandó tárgyra kenni.
Ha kiszáradt akkor ütésre robban, ha nagyon kiszáradt akkor érintésre
is vagy nyáron akár egy kisebb szellõtõl is.
Nagyon vigyázni kell vele mert egy borsónyi már roncsolhat maga körül
mindenféle fojtás nélkül is.
Egy gyógyszeresüvegnyi pedig kiviheti akár a közfalat is.
Ha szar az alapanyag akkor viszont alig csinál valamit - vagy semmit sem.
HA ELKÉSZÍTED AZONNAL HASZNÁLD FEL!!
LÁNGFESTŐ ELEMEK:Sárga láng
Hozzávalók: denaturált-szesz, só (nátrium-klorid), vatta
Elkészítés: a vattát benedvesíted denaturált-szeszel és meggyújtod utána sót szórsz rá.
Zöld láng
Hozzávalók: bórsav, denaturált-szesz, vatta
Elkészítés: ugyan úgy kell mint az elõbbit
Fehér láng
Hozzávalók: denaturált-szesz, vatta
Elkészítés: benedvesíted a vattát és meggyújtod
Vörös láng
Hozzávalók: denaturált-szesz, vatta, ecettel iszapolt kréta
Elkészítés: benedvesíted a vattát, meggyújtod, és az iszapos krétát ráöntöd
Lila láng
Hozzávalók: denaturált-szesz, vatta, kálium
Elkészítés: benedvesíted a vattát, meggyújtod és szórsz rá egy kis káliumot
DURRANÓ MŰANYAGFLAKON:Egy 0,5 literes plasztik "coca cola"-s üvegbe öntessz egy kis ecetet.Egy darabka WC papirba teszel szoda-bikarbónát és össze tekered de ugy hogy ép hogy ne fojjon ki belölle.Rá kötöd a csücskit a cérnára, de ép hogy tarcsa! Ez itt mind elég preciz munka a WC papirral, de megy is tudjátok hogy miért! Eszt bele eresztjük a "Coca Cola" üveg feléjig hogy lógjon a cérnán és a cerna vége egy 5-10cm-t lógjon ki az üveg bejsejéböl (a kupaknál).Csukjuk rá a kupakot minné szorossabra és szigetelõ szallagal szigetelyük körbe a kupakot hogy ne eresztjen sehol ki! MIND ESZT FIGYELMESSEN SZIGETELJÜK HOGY NE MOZOGJON AZ ÜVEG MERT LE SZAKAD A CÉRNÁROL A WC PAPIRBA CSOMAGOLT SZODA-BIKARBONA!!! Amikor jól le zártuk és szigeteltük,rázuk meg az üveget hogy le szakadjon a WC papir.Amikor leszakadt,bele esik az ecetbe és elkezd pezsegni! De sokkal jobban mint a plusszok!!!
FIGYELEM: Amikor leszakadt a WC papir, azonnal dobjuk el és szaladjunk el!!!
Az üveg magátol széthasad és óriásit durran!!!!!!!!!!!!!!!!Akár egy mini bomba hangja!
Még egyszer mondom,amikor teszitek bele a WC papirba csomago... az üvegbe nagyon legyetek figyelmessek hogy nehogy elöbb leszakadjon mint alapossan rezártátok mert akkor ki megy az erõ!!!! Próbáltam már úgy hogy belerakom a szoda-... és gyors lecsukom de nem birom le szigetelni mert már nõ az üveg és ha nem szigetelem, ki szivárog a kupak körül az erõ!
RAKÉTA HAJTÓANYAGok:káliumnitrát és cukor(értelem szerûen porcukor) 65/35 arányú keveréke,
cink és kén 66/33 arányú keveréke.
ATOMLÖKÉS:Hozzávalók:
-200 g feketelõpor vagy Flash mix
-1 db Tesco gazdaságos mandarinbefõtt(konzerv)
-20 cm gyújtózsinór
-Gipsz, vízüveg, pillanatragasztó
Eszközök:
-fúrógép
-csavarhúzó
-szívószál
-gáztûzhely
Elkészítés:
A konzervesdoboz tetején fúróval egy 4 mm-es lyukat kell fúrni. Ezen keresztül kell bevezetni a csavarhúzót, és körözõ mozdulatokkal össze kell törni a gyümölcsöket. Szívással távolítsd el a turmixot,amennyire csak lehet.
Ha megvan, a bádogdobozt rakd a gáztûzhelyre, és melegítsd addig, amíg a fütyülve távozó gõz el nem fogy. Érdemes még ezután plusz öt percig melegítni. KISLÁNG!!!
Ha ez kész, akkor lehûlés és szemrevételezés után(semmi nedvesség) tölts bele annyi anyagot, amennyit csak bírsz(flashbõl 200 gramm simán belemegy). Vezesd bele a kanócot 2-3 cm mélyen, majd a lyukat tömd be celofánnal és ragaszd le pillanatragasztóval. A gyújtózsinórra húzz szívószálat.
Gipszbõl és vízüvegbõl keverj jó sûrû masszát, és gondosan tapaszd körbe 2-3 centi vastagon az egész dobozt.
Száradás után felhasználását a fantáziádra bízom...
Jótanács: ha meggyújtottad a gyújtózsinórt, akkor tünés onnan azonnal, mert átkozottul repeszel!!!!
Látvány: **
Hang:*******************
(A gyári IV. piróosztályos sem szólt ekkorát
RAKÉTA:hozzávalók: salétromsó (Patika), kén (patika), faszén (gazdabolt csak 1kg-os zacskóban adják) és kevés grafit (ceruzából).
a helyes keverési arány: 70% salétromsó, 19% kén, 9% faszén (porrá tört) 1% grafit (porrá tört).
elkészítése: alaposan összekevered és egy fémcsõben (kb. 2,5 cm átmérõjû) satuval iszonyatosan összepréseled. ezután rakétatestet csinálsz (max. 15 cm hosszú, max.3 cm átmérõjû, és 2mm a fúvóka). legalább olyan hosszú pálcára ragasszad rá a rakétatestet mint amilyen maga a test. kúpot rakj az elejére.
CANDY MIX:A candy mix egy közkedvelt rakéta-hajtóanyag. A következõképpen készül:
Kell hozzá kálisalétrom (salétrom, salétromsó, gyógyszertárban lehet kapni, 1 g kb. 3 Ft) és cukor (legjobb a porcukor). Összekevered az összetevõket, mindegy milyen arányben, de azért ne úgy hogy 100:1. Tehát jó alaposan összekevered, és kész is.
KÍSÉRLET
Miért jobb a candy mix, mint a tiszta salétrom?
Azért, mert a mix önmagában is ég:
Fogsz két darab alufóliát. Belekaparsz pár gyufafejet mindkettõbe, elég úgy 2-3 is. Most az egyikre salétromot, a másikra candyt teszel (ha elõször csinálod, ne sokat!). Összegyûrök kis golyókká õket. Elõször a tiszta salétromos alufóliagalcsint kezdd el melegíteni, majd ha a gyufafejek begyuladtak, nézd meg, mennyi maradt a salétromból. Az összes. Most melegítsd a másik galacsint is, és látni fogod a különbséget! (Miután a gyufa begyullad, a mix is tovább ég, sercegve, tehát ne ijedj meg! Közben forró cseppek csöpögnek, és még a kövön is maradandó nyomot hagynak!)
ÉGŐ:kell:
-kis méretû égõ (lényeg hogy jó legyen!)
-2db 4,5V-os elem
-vezeték
az égõhöz való foglalat
-az égõ méretétõl függõen gyufa mérge
a foglalatra ráforrasztod a vezetékeket, az égõnek ÓVATOSAN letákolod az üveg búráját teljesen,
a két wolfram-szálat tartó drótot a wolframmal együtt óvatosan behajtod az aljába, erre gyufák mérgét teszed, a vezetékeket odafogod az elemekhez, 1 másodpercen belül elmûködik.
TÖMÉNY JÓD!!!!:A kérdésedre válaszolva,ha töményjódot kérsz NEM kell vény)recpt)
csak aszt mondod h a mamád fát vágott,és belevágott a lábába,és töményjódra van szükséga,akkó adnak.
(Kb.:200 Ft küröl van 10g,drága de megéri)
VIASZBOMBA:Hozzávalók:
-Gyufa
-Gyertya
-1 tál amibe csöpöghet viasz
Megveszed mind2 dolgot a boltban.
A gyufákról leszeded a foszfort (én ablaktörõ kalapácssal lezúztam róluk).
A foszfort beleszórod a tálba.
Utána meggyújtod a gyertyát (erre hagyj gyufát! :-D), majd a lecsöpögõ viaszt a foszforra csöpögteted. Majd ha elfedte a viasz az összes foszfort, akkor elfújod e ygertyát és a lecsöpögtetett viaszt hagyod hûlni 3-4mp-ig utána kiszeded a tálból a viaszt a foszforral, majd golyót gyúrsz belõle. Ha ezzel megvagy, félrerakod hûlni. Ha kihûlt, letépsz egy zsepibõl és betekered a papírral a golyót. Utána elhelyezed, és meggyújtod.
Kb.: 30 centis lánggal ég, majd egyszer csak sistergést hallasz, és kitör mint állat! Jó nagy lángja lesz! Elfújni nehéz a foszfor izzása miatt. Lehetõleg vaslapon gyújtsd meg.
Patronbomba("csőbomba"):Kell hozzá:
-1 teli szódáspatron
-egy papírzsepi
-egy kis higító(v. bármi más ami jól ég)
Maga a recept:
Fogod a patront betekered a zsepivel,ráöntöd a higítót,úgy hogy mindenhol ellepje,és megyújtod.Aztán:
FUSS a pibe 20m-reÉs:BUMM,ja és persze vigyázz a repeszekre!!!!
KISRAKÉTA:csinálsz egy egyszerû papírcsövet gipsz az egyik végébe. a papír csõ nálam 15mm a fúvóka 2mm es a csõ kb 6cm.
töltesz bele néhány centi candy mixet aztán alufóliát teszel rá és belenyomod amenyire csak tudod. aztán az össze tömörített alufóliába is fúrsz egy kb 2mm es lukat raksz abba is egy kis mixet és a tetejére is 2-3mm vastagon arra kerül 15-20db gyufafej (csípõfogóval vágd le a gyufáról úgy h maradjon kb 1mm tiszta fa is.) ekkor kb tele van a csõ a tetejére raksz valamit nem kell it lefojtani én egy vékony papírdarabot raktam rá
eredmény: felrepûl néhány 10 méterre és ott kifújja magából az égõ gyufafejeket amik egy-egy kis fehéren világító pontként esnek visszafele (bár csak egy pillanatig aztán elalszanak)
ezzel szerintem el is értük egy kisebb 1. kategóriás bolti rakéta szintjét
KÉN:mezőgazdasági bolt:ventillált kén
MEGA RAKÉTA:1. beszerzel Kálium-nitrátot (gyógyszertárban vedd meg azt mond disznó ölésre kell) azután szén darabot aztán pedig ként (mezõgazdasági boltban lehet venni. A ként és a szén apróra örölöd azután beleteszed a Kálium-nitrátot és meg kevered egy fa darabbal. Aránya: 75:15:10 elosztod.
2. Veszel egy 1,60 m magas müanyag csövet (kb 10 cm-s átmérõjü legyen) .
Ez be nedvesíted és két rétegben betekered újságapírral. Akkor a csõ egyik felére alul szalag fürésszel vágsz két 10 cm-s vágás kereszt alakú legyen. Azután meg csinálod a szárnyakat neki. (Szárnyak)

Megcsinálod a kúpot az nagyon fontos. Aztán jöhet a fúvóka.


Ha ez is meg van és össze is szerelted. Rászerelsz még három darab 20cm hosszú 5 cm átmérõjû csövet (ide). Kanócokat vezetsz ki belöle. Azután a csõre fúrsz egy lyukat. (ide)
ebbõl is egy kanócot vezetsz ki és hozzá kötöd a meglévõ 3 kanóchoz..
Az a lényeg nagyon jól legyen szigetelve minden!!
Az után pedig te letöltöd az 1. részben olvasható lõporral . Mondom TELI.
Akkor a három pót rakétát is telirakod TELI lõporral azután jól leszigeteled.
Ha ez kész van ki mész a mezõre és felküldöd.
DE NAGYON OVATOS LEGYÉL MERT A RAKÉTA KB 2,5 KILÓ LÕPORT TARTALMAZ!
FLASH MIX:
--KNO3(kálium-nitrát)
--Al(por)
--S (por)
Elkészités:
Az összetevõket külön-külön elporítjuk!!!!Majd 60:10:30(KNO3:S:Al)arányba összekeverjük.
A keveréket dörzsölni tilos mert begyulladhat!!!!!!!
A keverék nem stabil.Hosszab ideig tárolni csak úgy lehet ha 1 vagy 2% bórsavat adunk hozzá(gyógyszertárban beszerezhetõ)különben magától begyullad hat!!
Felhasználás:
A keveréket bele töltjük egy csõbe.Az elegy tetejére egy kis lõport szórunk és ebbe gyújtózsinórt rakunk és meggyújtjuk.
Vakító fénnyel ég.
A lõpor azért kell a tetejére mert anélkül elég nehéz begyújtani.
Al helyett Mg-t is lehet használni.

Ammónium-nitrát

Az ammónium-nitrát egy szervetlen , az ammónia nitrátja. A képlete NH4NO3. Fehér színű, kristályos, szilárd anyag. Rombos szerkezetű kristályokat alkot. Óvatosan hevítve szublimál. Higroszkópos vegyület. Vízben jól oldódik. Magasabb hőmérsékleten erős oxidálószerMűtrágyagyártásra és robbanószerek készítésére használják.
Ammónium-nitrát
IUPAC név Ammónium-nitrát
Azonosítók
CAS-szám
RTECS szám BR9050000
Tulajdonságok
Kémiai képlet NH4NO3
Moláris tömeg 80,04336 g/mol
Megjelenés fehér, szilárd
Sűrűség 1,72 g/cm³, szilárd
Olvadáspont 169,6 °C
Forráspont körülbelül 210 °C-on bomlik
Oldhatóság(vízben) 119 g/100 ml (0 °C)
190 g/100 ml (20 °C)
286 g/100 ml (40 °C)
421 g/100 ml (60 °C)
630 g/100 ml (80 °C)
1024 g/100 ml (100 °C)
Veszélyek
EU oszályozás Oxidáló (O)[1]
NFPA 704



0 
2
OX
R-mondatok
R8R9[1]
S-mondatok
S15S16S41[1]
LD50 2220 mg/kg (patkány, szájon át)[1]
Rokon vegyületek
Azonos kation Ammónium-nitritammónium-perklorát
Azonos anion Nátrium-nitrátKálium-nitrát;Hidroxilammónium-nitrát
Rokon vegyületek Dinitrogén-oxid
Ha másként nem jelöljük, az adatok
az anyag 
standardállapotára vonatkoznak.
(25 °C, 100 kPa)

Tartalomjegyzék

Előállítása [szerkesztés]

Az ammónium-nitrát az ammónia salétromsavval való közömbösítése útján állítható elő:
\mathrm{NH_3 + HNO_3 \rightarrow NH_4NO_3}

Felhasználása [szerkesztés]

Az ammónium-nitrát erélyes oxidálószer, robbanószerek készítésére használható. Magas nitrogéntartalma miatt műtrágyagyártásra használják. Műtrágyaként oxidáló tulajdonsága miatt általában más vegyületekkel keverik. A pétisó kalcium-karbonáttalkevert ammónium-nitrát.

Reakciói [szerkesztés]

Hevítés hatására bomlik, dinitrogén-oxid és víz keletkezik:
\mathrm{NH_4NO_3 \rightarrow N_2O + 2 H_2O}
Magasabb hőmérsékleten a következő egyenlet szerint bomlik el:
\mathrm{2 \ NH_4NO_3 \rightarrow 4 \ H_2O + 2 \ N_2 + O_2 }
Könnyen éghető anyag (például faszénpordinitro-benzol) hozzáadáskor robban. Az ammónium-nitrát és éghető anyagok keverékei biztonsági robbanószerek, mert kevésbé erélyesek, mint a dinamit és kezelésük kevésbé veszélyes. Erélyes oxidálószer, különösen megolvasztott állapotban. Az ammónium-nitrát izzó szén jelenlétében szikrázás közben sárga lánggal elég. A vörösfoszfor ammónium-nitrát-olvadékban vakító fénnyel foszforsavvá oxidálódik. Nem-nemesfémekkel (példáulmagnéziumrézkadmiumónólomkobaltnikkel) az ammónium-nitrát olvadéka az adott fém nitrátjává alakul, a reakció élénk. Hasonlóan reagál pozitívabb fémek oxidjával is.
\mathrm{Zn + 3 \ NH_4NO_3 \rightarrow Zn(NO_3)_2 + 2 \ NH_3 + N_2 + 3 \ H_2O}




1 megjegyzés: