2017. május 1., hétfő

Befőttek télre





Befőttek télre

Sült tea recept

hozzávalók / 4 adag

A 2 kg vegyes gyümölcshöz


A sütéshez



elkészítés

  1. A gyümölcsöket megmossuk, kimagozzuk, felvágjuk apró kockákra.
  2. Egy mélyebb edénybe vagy tepsibe öntjük, összekeverjük a cukorral, hozzáadjuk a kifacsart citromlevet, fűszerezzük ízlés szerint fahéjjal, szegfűszeggel.
  3. Betesszük a sütőbe, és bekapcsoljuk  160-170 fokra, és 60-90 percig sütjük.Párszor megkeverjük sütés közben.
  4. Üvegekbe töltjük még forrón, lezárjuk az üveget tetővel lefelé rakjuk , vagy tegyük szárazdunsztba.
  5. Télen csak elővesszük, és 2-3 kávéskanállal teszünk a csészébe, és leöntjük forró vízzel. Teaként ihatjuk, de joghurtba is kitűnő!
  • sütési hőfok: 160°C
  • sütési mód: alul-felül sütés




Fekete retek saláta télire recept


hozzávalók / 12 adag



elkészítés

  1. A retket, sárgarépát, fokhagymát, vöröshagymát, tormát letisztítjuk. Sajtreszelőn lereszeljük a retket és répát, a tormát vékony szeletekre szeljük, a fokhagymát apróra vágjuk (nem zúzzuk), a vöröshagymát vékony szeletekre vágjuk.
  2. Fűszerezzük, hozzáadjuk a mézet, ecetet, apróra vágott petrezselymet és az olajat. Miután megkevertük, 1 óráig állni hagyjuk.
  3. Kisebb üvegekbe töltjük, a tetejét lezárjuk egy pici olívaolajjal (így hűtőben sokáig eláll). Levet nem készítek hozzá, mert éppen annyit enged, amennyi szükséges az eltevéshez.



Házi rostos recept


hozzávalók / 4 adag



elkészítés

  1. A gyümölcsöt 1 liter vízzel felforraljuk, majd összeturmixoljuk.
  2. A 9 liter vizet a cukorral és a citromsavval felforraljuk, és összekeverjük a gyümölcsös péppel.
  3. Megvárjuk, míg felforr (nem kell forralni utána), és még forrón üvegekbe öntjük.
  4. Száraz dunsztban hűtjük.






Olajos hal házilag recept



hozzávalók / 12 adag



Kis hal alatt értek: bodorkát, vörösszárnyút, küszt, de semmiképpen sem kárászt, mert azt akármeddig főzi az ember, nem puhul meg a szálkája.


elkészítés

  1. A halat minimum 2 napig sóban tegyük el úgy, hogy a belsejébe is jusson, majd felhasználás előtti este kimossuk, és tiszta vízbe téve egy éjszakán át áztassuk, majd reggel cseréljük le a vizet. (Akár egy évig is állhat a sóban, ha lassan gyűlik össze a kifogott hal, ilyenkor csak le kell az elején a képződő levet önteni.)
  2. Egy vastag aljú edénybe rendezzük a halakat, és közéjük szórjuk a fűszereket. (A fűszereknél inkább az arányok betartása a fontos. Gézbe téve a fűszereket, nem jön át annyira a íz!)
  3. Felöntjük a folyadékkal úgy, hogy pont ellepje a halakat. (A mennyiség edény/hal méretétől függően változik. A lényeg, hogy az összetevőkből 1/3-1/3 legyen.)
  4. Fedő alatt kis lángon, gyöngyözve főzzük, időnként megrázogatva 5-6 órán át (amíg el nem fő a víz).








Rostos almalé télire recept



hozzávalók / 4 adag





elkészítés

  1. Az almát tisztítás után (elég csak a magházát eltávolítani, hámozni nem szükséges) 2 liter vízzel feltesszük főni, hozzáadjuk a citrompótlót is.
  2. Ha megpuhult, paradicsompasszírozón áttekerjük.
  3. A cukrot 6 liter meleg vízben feoldjuk és az átpasszírozott almához öntjük.
  4. Felforraljuk.
  5. Szalicillel tartósítjuk és üvegekbe töltjük.
  6. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.


Lecsó télire recept



hozzávalók / 4 adag



A receptből nem maradt ki a hagyma. Abból mindig frisset szoktam használni. Kevés olajon megpárolom, majd ehhez adom a többi alapanyagot.


elkészítés

  1. Előkészítünk kb. 15-20 db 300 ml körüli befőttes üveget, melyeket kimosunk, és szárazra törlünk. Fontos, hogy jól zárjon a tető!
  2. A paradicsomokat forró vízbe dobjuk egy fél percre, hogy könnyen le tudjuk húzni a héját, majd nagyobb darabokra vágjuk. A paprikákat felszeleteljük.
  3. Egy nagyobb edénybe odatesszük a paradicsomot főni. Amikor levet enged, beletesszük a felszeletelt paprikákat és a sót, majd kb. 10 percig főzzük. 10 perc elteltével keverünk bele 1 csapott tk szalicilt.
  4. Végül üvegekbe adagoljuk, és a tetőkkel szorosan lezárjuk azokat.
  5. Szárazdunsztba helyezzük, amíg ki nem hűlnek. Ez általában 1-2 nap.





Rumtopf recept



hozzávalók / 12 adag





elkészítés

  1. A rumtopf készítése az eperrel indul és az egész gyümölcsszezont átöleli.
  2. Első lépésként tegyünk egy nagy, szélesszájú üveg aljára tisztított epret, szórjunk rá cukrot. Kb. a gyümölcs súlyának fele mennyiségben.
  3. Öntsünk rá annyi rumot, ami ellepi. Egy ötliteres befőttesbe érdemes félkilónként rakni a gyümölcsöket, arra 25 dkg cukor. Most az eperre ráment kb. fél liter rum, a többi gyümölcsnél majd kevesebb kell: kb. 2 dl.
  4. Sorban rétegezzük majd rá a gyümölcsöket, ahogy érnek: cseresznye, málna, meggy, ribizli, a barackok, szilva, alma és körte. Az üveget tányérral fedjük a rétegezések közötti időben.




Must egész évben tartósító nélkül recept



hozzávalók / 5 adag

20 db 3,3 dl-es üveghez , 10 kg szőlő (fehér csemege)





elkészítés

  1. A szőlőt ledaráljuk, majd a szőlőprésbe tesszük (igény szerint a fürtöket megmoshatjuk).
  2. Kipréseljük a jól lenyomott szőlőnket.
  3. A kapott friss levet (1 kg kb. 6,5 dl must) tisztára mosott üvegekbe öntjük, majd fémkupakokkal légmentesen lezárjuk.
  4. Befőzőautomatába rakjuk a teli üvegeket, és 80 °C-on 20 percig hőkezeljük.




Szárított gombák recept



hozzávalók / 4 adag



elkészítés

  1. A tetszőleges fajtájú  és mennyiségű (választhatunk egy vagy több gombát is, a vegyes mindig finomabb) gombát szárazon megtisztítjuk és 2-3 mm vastag szeletekre vágjuk.
  2. Finom lyukú hálóra terítjük, úgy hogy az egyes szeletek ne érjenek egymáshoz. Ez nagyon fontos, mert a szárítás lényege, hogy minden irányból átjárja a levegő a gombát.
  3. Tűző napra téve teljesen kiszárítjuk és légmentesen lezárva télig a konyhaszekrényben felejtjük.






Reszelt alma télire és almabefőtt recept



hozzávalók / 10 adag





elkészítés

  1. Az almát meghámozzuk, majd a felét lereszeljük, a másik felét felkockázzuk.
  2. A felkockázott almát fazékba tesszük, ízlés szerint cukrot adunk hozzá (attól függően, hogy milyen almából készül, de amíg nincs tartósítószer hozzáadva nyugodtan megkóstolhatjuk), illetve kevés citromlevet vagy citromsavat, majd feltesszük főni.
  3. A reszelt almát lecukrozzuk (szintén érdemes megkóstolni, mert az almától függhet, hogy mennyi cukor kell bele), majd ízlés szerint adhatunk hozzá fahéjat és vaníliás cukrot, és elkezdjük egy fazékban megpárolni, addig célszerű, amíg kellő levet enged ahhoz, hogy ellepje.
  4. Ha az alma megpuhult, tartósítószert teszünk hozzá és üvegekbe töltjük, ugyanezt tesszük a kompóttal is.




Lecsó télire 



A világ legegyszerűbb lecsó eltevési módszere szerintem. Nem egyszerre teszek el 20 kg paprikából, hogy rámenjen az egész napom, hanem ilyen kis adagokban, mikor van szabad 1,5 órám.
Ez a lecsó nem túl paradicsomos, nem bántja a savval küszködők gyomrát. Télen elfogy úgy 25-30 üveg lecsó is, de ezzel a technikával nem megerőltető bespeizolni.


hozzávalók / 4 adag





elkészítés

  1.  A hagymát csíkokra vágva beledobjuk a befőző fazekunkba, ráöntjük az olajat, rátesszük a csíkokra vágott paprikát, és legvégén a feldarabolt paradicsomot. Megsózzuk, és lassan elkezdjük főzni-sütni. Kislángon, nehogy lekozmáljon. (Ez az én tűzhelyemen 3-as fokozat.)
  2.  Mikor a paprika már félig megpuhult, nagyobb hőfokra állítjuk a lapot, hogy jó forró legyen a lecsó, mikor az üvegekbe kerül.
  3. Késhegynyi nátrium-benzoát kerül bele  még, majd belemerjük az üvegekbe, ügyelünk rá, hogy az olajos levéből mindegyik tetejére jusson bőven, a paprikák ne lógjanak ki a léből.
  4. Csavaros tetővel lezárjuk, ha nem teljesen újak a tetők, akkor egy réteg celofánt teszünk alájuk. Mehetnek aludni a szárazdunsztba.




Lecsó télire recept



hozzávalók / 12 adag

10 kg paprika , 5kg paradicsom

elkészítés

  1. A paprikát megmossuk, felkarikázzuk.
  2. A befőző edényünk aljára zsírt vagy olajat teszünk, ki hogyan szereti.
  3. Rádobjuk a paprikát, majd az apróra kockázott vagy összeturmixolt paradicsomot (turmixolva azoknak ajánlom, akik nem szeretik a paradicsom héját a lecsóban, így nem kell lehúzkodni róla). Majd miután félig megpuhult a paprika, befejezzük a főzést (kb. 10-15 perc, edény nagyságától függően). (Sót nem szoktam tenni hozzá, mert megkeseredhet a paprika.)
  4. Az előmelegített, tiszta üvegek aljára egy késhegynyi nátrium-benzoátot teszünk, ráöntünk egy picit a lecsóból, összerázzuk, majd betöltjük az üveget úgy, hogy ellepje a paradicsomos lé a paprikákat.
  5. Az üveget miután lezártuk, 1-2 percre fejre állítjuk, majd mehet a dunsztba 1-2 napra, míg ki nem hűl teljesen. (Ha télen leveszem a polcról,  vágok alá hagymát, fűszerezem, lehet vágni alá még 1-2 szem paradicsomot is, összefőzöm, és olyan, mintha frissen készült volna.) Ebből a mennyiségből 17 üveggel lesz.






Fordított rántott hús



Hozzávalók:
  • 10 szelet sertéscomb , zsemlemorzsa , 5-6 db tojás
  • liszt , olaj a sütéshez , 1/2 liter víz ,
  • 2 db húskocka(tyúk vagy marha) , pirospaprika
  • pici őrölt bors , 3-4 gerezd fokhagyma reszelve




Elkészítése:

A comb szeleteket zsemlemorzsával meghintve kiklopfoljuk. A tojásokat felverjük,annyi lisztet adunk hozzá,hogy jó palacsintatészta sűrűségű legyen az állaga. A hússzeleteket belemártjuk és a felhevített olajban mindkét oldalát hirtelen átsütjük. Papírtörlőre szedjük.
A vizet felforraljuk a húsleves kockával,1 kk piros paprikát hintünk bele,borsot és a reszelt fokhagymát is bele keverjük. A kisült hússzeleteket olajozatlan tepsibe,élére állítva sorakoztatjuk.
Az imént elkészített húsleveslét ráöntjük,alufóliával lefedjük és a sütőbe toljuk. Kb 25 percig sütjük fólia alatt,majd levesszük róla.
Akkor kész,ha a ráöntött levet beszívta. A húsokat nem sózzuk!




Rántott hús, sütőben sütve



Hozzávalók:
  • bármilyen hús, amit eddig is rántott húsként kedveltünk, lehet szárnyas vagy sertés (nálunk csirkeszárny volt a kísérleti alany, amit nem mellesleg imádunk)
A panírozáshoz:
  • kb. 2 tojás , tej , olaj , só , liszt , zsemlemorzsa




Elkészítése:
A tojást felverjük, sózzuk és hozzáöntünk kb. 1/2 dl tejet és szintén 1/2 dl olajat. A szokott módon bepanírozzuk a már előzőleg megtisztított, sózott vagy szükség esetén klopfolt húst. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, melyre még előtte egy kevés olajat eloszlattunk, tényleg jelképes mennyiséget.
Sütés közben először, a párolódás folyamatában képlékenyebb, így óvatosan bánjunk vele, ha kukucskálunk, mert biztos, hogy fogunk leskelődni! ;)
Félidőben átlehet fordítani és mikor szép aranybarna, akkor már el is készült a finom rántott húsunk. A lakásban pedig garantáltan kellemes illat fog terjengeni, a sült olajszag helyett és a munkánk is kevesebb lesz vele eztán! ;)

Tipp:

Nem tudom ki, hogy van vele Én nem igen szeretem, amikor a rántott hús sütése közben minden tiszta olaj, hiszen fröcsög közben oda is, ahova nem akarjuk :D
A lakásban terjengő, erő sült szagról már nem is beszélve, ami hideg időben még nehezebben szellőztethető ki.
Na ezért, ha csak lehet Én eztán a sütőben sütöm ki a rántott finomságokat.
Nem kell állandóan fordítgatni, szedegetni.
Viszont éppen olyan finom lesz a végeredmény, mint ahogyan mindnyájan szeretjük a rántott húst!





RÁNTOTT VELŐRÓZSA






Hetekkel ezelőtt beférkőzött az agyamba, hogy rántott velőrózsát ehetnék. Mondhatják, hogy miért nem ültem be egy étterembe, hiszen szinte minden étlapon megtalálható ez a megosztó étel. Erre a válasz: ez a „bizalmi” ételek kategóriájába tartozik nálam, ahogyan a pacal-, vagy sertés körömből készült ételek, melyeknél nagy hangsúlyt kell fektetni a tisztításra.



Hosszas kutatómunka után, telefonos segítséggel, sikerült hozzájutnunk az áhított velőhöz, melyből be is szereztünk rögtön kétkilónyit. Ha már úgyis szöszmötöl vele az ember, és zsemlemorzsában úszik majd a konyha, akkor legyen bőven és hívjunk rá vendégeket. Persze meg kell válogatni, kit invitálunk ilyen vacsorára, hiszen a rántott velőrózsát vagy nagyon szereti valaki, vagy kirázza a hideg is a tudattól, hogy sertés aggyal táplálkozzon.

ODAFIGYELÉST IGÉNYEL

Szerencsére az elkészítése nem túl bonyolult, csak a tisztításra kell több időt fordítani, aminek az első trükkje, hogy tegyük a velőt enyhén ecetes vízbe. Néhány perc után, ecet hatására, a velő kifehéredik, és jól láthatóvá válik a hártya, melyet el kell távolítani. A rózsákat óvatosan fektessük a tenyerünkbe, majd hártyázzuk le. Tegyük tálcára, és ha ezzel megvagyunk, jöhet is a panírozás.
De ne siessünk ennyire előre! Akármilyen szép is az alapanyag, óhatatlan, hogy ne legyen benne olyan apró maradék, melyből már nem tudunk velőrózsát rántani. Ezeket megtisztítva egy tálba összeszedem, és kiváló alapanyag lehet egy másnap reggeli velős tojásrántottához. Erről majd később…

GYORSÍTSUNK!

Jöhet a panírozás! Gondolom, ennek a folyamatát senkinek nem kell leírni. Én csak azért teszem, mert szeretek a folyamaton egyszerűsíteni. A lisztet és a tojást mindig összekeverem, sűrű palacsinta tészta állagúra. Miután a velő sem egy túlságosan ízletes alap, így a lisztes tojásba sót, borsot teszek és egy cikk belenyomott fokhagyma sem rontja el az íz hatást. A zsemlemorzsát pedig magas falú műanyag edénybe teszem, mert nem szeretem a „papucsot” az ujjaimon, így a beletett tojásmasszás velőket óvatosan, rázogatva morzsázom be. Innen a folyamat már ismert, forró olajban arany barnára sütjük. Mi rizzsel, tartármártással szeretjük, de egyéni ízlés kérdése, hogy mit adunk házzá köretnek.

GYORS REGGELI

Ahogy említettem, az apró velődarabokat sem kell eldobni. Ha friss volt a velő, akkor le lehet fagyasztani egy későbbi felhasználásig, de ha fagyasztott velőt vásárolunk, akkor már nem szabad újra fagyasztóba tenni. Ilyenkor legjobb, ha másnak egy finom reggelit készítünk belőle. Pillanatok alatt meleg étel varázsolható belőle. Én szalonnás, hagymás tojásrántottát készítettem belőle a következőképpen: a szalonnát felkockáztam, amikor már engedett egy kis zsírt, hozzáadtam a felaprított hagymát. Amikor megfonnyadt a hagymánk, a serpenyő egyik felére átcsoportosítom a szalonnakockákkal, és a felszabadult helyen fehérre sütöm a velőt, majd összekeverem a serpenyőben lévő hozzávalókat, amihez már önthetjük is a tojásokat. Nem szoktam felverni a rántottához a tojást. Egészben teszem bele, és óvatosan kevergetve sütöm meg, így szépen elkülönül a fehérje és a sárgája, nem lesz belőle omlettszerű massza. Ezzel a nem könnyű reggelivel biztosan kibírjuk ebédig, sőt uzsonnáig is.
Sipos Marianna




Pirított velő


Sült velő





Uborkasaláta

2,5 kg salátauborka, 1 kg vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, 10 dkg cukor, 0,5 dl 10%-os ecet, 1 tormagyökér, 1 csapott evőkanál mustármag, 1 teáskanál koriander, 1 teáskanál őrölt fekete bors, 3 babérlevél
Az uborkát gondosan megmosom, és ha szükséges, még kefével is megdörzsölöm. Egy homokszemcsének sem szabad rajta maradni. Meleg vízbe áztatom 30 percig, majd váltott vízben újból megmosom. Ha lecsurgott róla a víz, héjastul legyalulom, vagy nagyon vékony karikákra vágom. Hozzáteszem az ugyancsak vékonyra karikázott, tisztított vöröshagymát, majd a sót rászórom és jól összekeverem. 12 órán át állni hagyom a sóban, majd gyengén kicsavarva tiszta üvegekbe teszem. A visszamaradt sós léhez keverem az ecetet, cukrot és a 0,5 l vizet. Hozzáteszem a fűszereket, majd felforralom. Ha kihűlt, ráöntöm az uborkára. Közédugdosom a megtisztított, felszeletelt fokhagymagerezdeket. Tetejére késhegynyi benzoesavas nátriumot szórok, és légmentesen lekötöm.


Rostos sütőtökital

5 kiló puha sütőtököt megmosunk, meghámozunk és turmixolunk. (Ha a tök kemény, egy kissé megfőzzük, hogy turmixolni lehessen.) 1 kiló cukorral és 1 doboz citrompótlóval vagy 4 deka citromsavval összekeverjük. 8 deci vizet öntünk rá, és felforraljuk. 1 kiskanál tartósítószerrel megszórjuk, azon forrón üvegekbe töltjük, lekötjük, és szárazgőzben
hagyjuk kihűlni.



Rostos almalé

3 kiló almát megmosunk, és magházával, héjával együtt feldaraboljuk. Annyi vízben, amennyi éppen ellepi, puhára főzzük, majd szitán áttörjük. Ezután 3 liter vizet 80 deka cukorral felforralunk, és az almapépre öntjük. 1 citrom levét belefacsarjuk, és jól összekeverjük. Szűk szájú üvegekbe töltjük, és a tetejére késhegynyi tartósítószert szórunk. Lekötjük, de jobb, ha csavaros tetejű üvegeket veszünk hozzá. Kellemes rostos levet kapunk.

 
Ribiszkebor

A ribiszkét több vízben alaposan megmossuk, szűrőkanálba töltve jól lecsepegtetjük. A ribiszkét szitán vagy paradicsompasszírozón áttörjük, esetleg turmixpljuk és átszűrjük. A fennmaradó héjat, szárat, magokat annak az üvegnek az aljára terítjük, amiben a bort készíteni akarjuk. A ribiszkeléhez literenként 2 liter felmelegített vízben feloldott 1 kiló cukrot keverünk. A cefrébe öntjük, vigyázva arra, hogy legfeljebb az üveg háromnegyed részéig érjen. A tetejét tányérral lefedjük, hogy amikor a forrás megindul, a kiáramló gőz akadálytalanul távozhasson. 3-4 hét múlva, amikor a forrás megszűnt, az egyik üvegből az összes többit színig töltjük, hogy lehetőleg minél kevesebb levegő legyen benne. Parafa dugóval lezárjuk, és újabb 2-3 hétig hagyjuk érlelődni. A kitisztult, átlátszó bort a cefréről tiszta üvegekbe fejtjük, és végleges helyére tesszük.



Szilvabor


3 kiló szilvát kimagozunk, ledaráljuk, és 1 liter vizet meg 1 kiló cukrot öntünk hozzá. Ötliteres üvegbe töltve, 2 hétig lehetőleg napon tartjuk Utána leszűrjük, kisebb üvegekbe öntjük, és ha letisztul, borosüvegekbe átöntjük, erősen bedugaszoljuk. Azonnal fogyasztható, de jobb ízű, ha 2-3 hónapig érleljük.



Fügebor

1 kiló szárított fügét vékonyan felszeletelünk. Közben 3,5 liter vizet 1 kiló cukorral felforralunk, és kihűtünk. A fügét kb. hatliteres üvegbe vagy fazékba rakjuk, 1 deka élesztőt rámorzsolunk, 1 deka borkősavat rászórunk, és a kihűlt, szirupot ráöntjük. Tányérral lefedjük, egyszer-egyszer megkevergetve 2 hétig állni hagyjuk. Akkor a levét egy másik edénybe átöntjük, és ebben tároljuk. A leszűrt fügére az un. fügeágyra  újból minden anyagot vizet, cukrot, élesztőt, borkősavat  hozzáadunk, 2 hétig állni hagyjuk. A műveletet harmadszor is megismételjük, csak most már 3 hétig hagyjuk érni. A végén a háromféle levet összeöntjük, többször is leszűrjük, majd üvegekbe töltjük. Mielőtt véglegesen ledugaszoljuk, borsónyi tartósítószert szórunk minden üveg tetejére. Finom, erős desszertbort kapunk.



Ketchup

2 kg paradicsom, 5 dkg cukor, 4 evőkanál 10%-os ecet, 5 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál csípős mustár, 1-1 teáskanál őrölt fahéj és őrölt fekete bors, 1/2 mokkáskanál curry, ízlés szerint só
A megmosott paradicsomot feldarabolt és kislángon addig főzöm, amíg össze nem esik. Közben gyakran megkeverem. Ezután szitán áttöröm, majd a paradicsomléhez hozzáteszem az összes hozzávalót (a fokhagymát jó pépes állapotban) és lekvársűrűségűre főzöm. Még tűzforrón kis üvegekbe töltöm, és szorosan ledugaszolom, majd forrásban levő vízbe téve egy órán át dunsztolom. A vízben hagyom kihűlni, csak ezután teszem végleges helyére. Az üvegeket felbontás után a
hűtőszekrényben ajánlatos tárolni.

Agglegénykompot


Ilyenkor. befőző szezon elején kell elkezdeni annak a különleges befőttnek készítését, amelyet egészen késő őszig folytatunk. Egy nagyobb üveget, vagy egy zárható cserépedény aljára egy rétegnyi megmosott. lecsumázott, lecsepegtetett. keményebb eperszemet terítünk.meghintjük egy réteg nem finomított kristálycukorral, és meglocsoljuk tiszta szesszel. Lekötjük, majd amikor a többi gyümölcs - cseresznye, meggy, őszibarack, szilva, körte. alma, szőlő - érik. ezekkel folytatjuk ugyanígy a rétegezést, természetesen cukrozva,
szesszel meglocsolva. Ha azt látjuk, hogy a gyümölcs "mozgolódni" kezd, vásároljunk a patikában két deci 96 fokos alkoholt, és öntsük rá, mert ez annak a jele, hogy az illatszerboltban, vagy közértben vett alkohol nem volt elég erős.
Télen, az első narancs megjelenésével fejezzük be a rétegezést, amelyet meghámozva, négybe vágva, majd vékonyan felszeletelve teszünk az agglegénykompótba. Ezzel még egy hétig állni hagyjuk, majd az egészet óvatosan megkeverjük, hogy majd ha kiszedünk belőle, vegyesen tálalhassuk. Nemcsak önmagában kitűnő, de ha egy kanállal rakunk belőle fagylaltra, süteményre, "elvarázsolja" a desszertet.

  Praktikák

A tejen forralás után sem képződik hártya, ha a nyers tejbe egy kevés cukrot teszünk, állandóan keverve forraljuk fel, azután hideg vízbe állítva addig keverjük,amíg ki nem hűl.
A tejet forralás után csak akkor szabad lefedni, ha már egészen kihűlt.
Tejszínhabot nemcsak nyers tejszínből, hanem a felfőzött tej föléből is verhetünk, ha előzőleg jól lehűtöttük. Egyébként tejszínből is, tojásfehérjéből is keményebb habot verhetünk, ha a tejszínt, illetve a tojásokat legalább egy órára hidegre vagy jégre  tesszük.
A tehéntúrót gombóchoz, sütemények töltéséhez hamarabbb áttörhetjük, ha nem passzírozzuk, hanem húsdarálón daráljuk meg.
Akármilyen kemény kis darabka sajtot is megdarálhatunk a diódarálón; szép „reszelt" sajtunk lesz, és a kezünket sem veszélyeztetjük a reszelóvel.
Vaníliás vagy citromos cukrot úgy készíthetünk, hogy jól záródó üvegbe vagy dobozba porcukrot teszünk, és beledugunk l rúd kettéhasított vaníliát vagy egy-két citrom vékonyán lehámozott héját. Ha a cukor elfogyott, ismét feltölthetjük.
A hámozott burgonya kevésbé fő szét, ha fózővizébe sót teszünk. A héjában főzött burgonya pedig nem reped fel, ha fózóvizébe egy kevés ecetet rakunk
Ha nem szeretjük a túl erős fokhagymaízt, akkor a fokhagymát egy kis tányéron késsel nyomjuk el, és öntsünk rá egy evőkanál vizet. Ebből a vízből tegyünk néhány cseppet abba az ételbe, amelyet fokhagymával akarunk ízesíteni
Kitűnő salátaecetet ad az ecetben eltett zöldpaprika vagy ecetes uborka megmaradt leve. Leszűrve ontsuk üvegbe, és ledugaszolva tegyük félre.
A sószóróban sokszor átnedvesedik és megcsomósodik a só, és a sószóró használhatatlanná válik. Ha néhány szem rizst teszünk a só közé, az magába szívja a nedvességet, és a só pergős, száraz marad.
Néhány óra alatt készíthetünk aludttejet, ha a friss tejbe literenként egy-egy evőkanál tejfölt teszünk, jól összekeverjük, azután poharakba öntjük, és meleg helyre állítjuk. Rövidesen megalszik. Fogyasztásig tegyük jégre.
Jó tudni, hogy a C-vitamint, bár hőérzékeny, nem annyira a hő, mint inkább a főzéskor jelenlevő oxigén teszi tönkre. Ezért  ha nem kuktát használunk  főzés közben az edényt jól fedjük le, és a fedőt lehetőleg ritkán emelgessük.
Nagymértékben csökkenti az ételek C-vitamin-tartalmát a többszöri melegítés is. Sajnos, ez sokszor elkerülhetetlen, azonban a tálalás előtt az ételhez adott vágott zöldpetrezselyemmel, metélőhagymával, paprikapéppel, citromlével növelhetjük a csökkent vitaminmennyiséget.
Mivel a fagyasztás nem árt a C-vitaminnak, a mélyhűtött főzelékek¬ben és gyümölcsökben több hónapos tárolás után sem csökken ez az értékes hatóanyag, míg pl. a pincében tartott sárgarépa eredeti vitamin¬tartalmának 70%-át is elvesztheti
Hagymát ropogósra úgy sütünk, hogy a szálasra vágott hagymát liszttel meghintjük, jól átforgatjuk, és bő, forró zsírba tesszük. Sütés közben keverjük, hogy egyenletesen piruljon, majd leszűrjük. Az így sütött hagyma ropogós, jóízű, és ha kihűl sem puhul meg.
Szálas Zöldpetrezselymet is hasonlóan  tehát liszttel meghintve, lisztbe mártva  süthetünk ropogósra (pl. rántott csirke díszítéséhez).
A piskótában vagy hasonló tésztákban az együtt sütött cseresznye, meggy, mazsola stb. nem száll le a sütemény aljára, ha a gyümölcsöt előbb lisztbe forgatjuk.
Az újhagyma zöld szárát ne dobjuk el; apróra vágva körözöttet vagy salátát ízesíthetünk vele. De vajas kenyérre vagy zsíros kenyérre is szórhatjuk úgy, mint a snidlinget.
A nyers sertéshúsról a zsírréteget vágjuk le, és olvasszuk ki. A jóízű porcot apróra vágva vagy darálva felhasználhatjuk töltelékfélékbe vagy valamilyen rakott ételbe, a zsír pedig rendszerint elég egy főzéshez. Ha ezt a zsiradékot a húson hagyjuk, úgysem eszi meg senki, ottmarad a tányéron, és kidobjuk.
Ha kocsonyát főzünk, levét a legjobban úgy tudjuk zsírtalanítani, ha leszűrjük, és egy fazékban teljesen kihűtjük. A zsír a lé tetején megdermed, és egy lapátkanállal leemelhetjük. Ugyanígy zsírtalanítjuk a füstölt hús vagy a csülök főzőlevét is.
A kocsonyalevet ismét megmelegítjük, és langyosán merjük a tányérokba vagy tálba helyezett húsra. A leemelt zsírréteget egy kis lábosban addig hagyjuk a tűzön, amíg nem serceg már. Akkorra vize elpárolgott, elsült, félretehetjük. Hagymás rántás készítéséhez jól használhatjuk ezt a zsírt.
Vigyázzunk a sózásra! Az ételeket lehetőleg ne sózzuk meg előre, kivéve, ahol a recept ezt másként írja elő, csak a főzés befejezése előtt. Ez az egyéb ízesítésekre is vonatkozik
Főzés közben a tűzhelyre vagy a közelébe állítsunk egy kis edényt félig vízzel, és ebbe tegyük a kóstoló vagy keverő kanalakat, ne pedig a tűzhely szélére vagy a főzőedények fedőjére. Innen könnyen lecsúszhat, és étel és zsírfoltokat is hagy.
Többnyire főzés vagy más háztartási munka közben vesszük észre, hogy valami kifogyott, vagy jut eszünkbe, hogy mit is kell venni. Tartsunk a konyhában egy felakasztott blokkfüzetet, ceruzát, és azonnal írjuk fel. így nem fogjuk elfelejteni, ha vásárolni megyünk.





Maradék ételek felhasználása

A jó háziasszonynál semmi étel sem vész kárba! Ha bármilyen kevés marad is valamilyen ételből, pl. hús, pörkölt, rizs, burgonya stb. tegyük egy tiszta kis edényben a hűtőszekrénybe. Jól felhasználhatjuk tölteléknek vagy kiegészítőnek egy másik ételhez.

SÜLT HÚS

Megdarálva vagy apróra vágva tölteléket készíthetünk belőle burgonyába, gombába, paradicsomba vagy más zöldfélébe, tölthetünk vele palacsintát, vagy felhasználhatjuk különböző rakott ételekhez.

FŐTT HÚS

Felhasználhatjuk tölteléknek, készíthetünk belőle pástétomot vagy kü¬lönböző ízesítéssel friss, önálló ételt vagy főzelékre feltétet. Fontos, hogy erőteljesebben ízesítsük, mint a nyers húsból készült ételt.
PÖRKÖLT


A húsát megdarálva tegyük rakott kelbe, rakott káposztába, palacsinta töltelékébe vagy húsos tésztába. A zsírját  tejföllel elkeverve  öntsük az ételre.

PÁROLT RIZS

Töltelékhez, rakott ételekhez használjuk el, de levesbetétnek vagy rizsgombócnak is megfelel.


TEJBERIZS

Egy tojással és felvert habjával elkeverjük, és egy kis formában kigőzöljük vagy megsütjük. Készíthetünk belőle gyümölcsrizst vagy más rizses édességet.


TEHÉNTÚRÓ

Ugyanúgy készíthetünk belőle körözöttet, mint a liptóiból: kb. ugyanannyi vajat, fűszereket és szardellapasztát tegyünk bele.


BURGONYA

A héjában főtt burgonyát használhatjuk fel a legtöbbféleképpen: rakott és töltött burgonyának, köretnek, salátának stb. Burgonyapüréből levest, gombócot, pogácsát készíthetünk. Tört burgonyából tojással elkeverve és tojásba, morzsába bundázva főzelékre feltétet süthetünk.

PÁSTÉTOM (MÁJ VAGY HÚS)

Levesbe kis gombócokat vagy galuskát készíthetünk belőle. Kemény tojást, paradicsomot tölthetünk vele úgy, hogy a félbevágott tojások sárgáját összekeverjük a pástétommal, és visszatöltjük a tojásba, a kivájt paradicsomba pedig apróra vágott, főtt tojással elkeverve töltjük. Mindkettőt tartárral öntjük le.


SZALONNABŐR

Hüvelyes főzelékekbe, levesekbe, káposztába főzve jó ízt ad az ételnek. Kocsonyába is belefőzhetjük.


FŐTT LEVESZÖLDSÉG

Zöldséges rizottóhoz, zöldségkroketthez használjuk, vagy készítsünk belőle salátát: vágjuk apró kockákra, vegyítsünk közé ugyancsak apróra vágott savanyú uborkát, almát, és az egészet keverjük össze tartármártással.


SZÁRAZ ZSEMLE, KIFLI

Vagdalt húshoz, töltelékfélékbe használjuk. Kockára vágva és megpirítva levesbetétnek adhatjuk. A teljesen száraz zsemléket a diódarálón megdaráljuk, átszitáljuk: jó zsemlemorzsánk lesz.


ZSÍRMARADÉK

Ha füstölt húst, csülköt főzünk, a levét hűtsük le, a tetejére feljövő zsírt szedjük le, és egy fél hagymával süssük ki. A hagymát dobjuk ki, a zsírt rántásokhoz használhatjuk.


Konyhai mértékegységek

l csapott evőkanál liszt   ..............................................  l ,5 dkg
l tetejes evőkanál liszt   .................................................. 2 dkg
l liter liszt   ................................................................... 65 dkg
l csapott evőkanál zsemlemorzsa   ............................... 1,2 dkg
l csapott evőkanál búzadara ......................................  1,5 dkg
l csapott evőkanál konyhasó ....................................... 1,5 dkg
l kávéskanál konyhasó .................................... ............... l dkg
l késhegynyi konyhasó ................................................ 0,5 dkg
l csapott evőkanál zsír vagy vaj   ............................... 2—3 dkg
l csapott evőkanál olaj........................................ '.......... 2 dkg
l diónyi zsír vagy vaj   ................................................... 2 dkg
l tojásnyi zsír vagy vaj .............................................. 5—6 dkg
l csapott evőkanál cukor ..........................................  l ,5 dkg
l tetejes evőkanál cukor................................................. 2 dkg
10—12 középnagyságú burgonya   .................................. l kg
8-10 középnagyságú alma ............................................. l kg
l nagyobb fej káposzta vagy kelkáposzta......................... l kg
l kávéscsésze űrtartalma   ............................................ 2 dl
l vizespohár űrtartalma.......................................... 2-2,5 dl
l borospohár űrtartalma   ....................................... l-l,5 dl
l levesestányér a belső karimájáig   ........................... 2,5 dl
l késhátnyi vastagság          kb. 3 mm








Miből mennyit vegyünk ?
Húsból - csont nélkül - személyenként             10--15 dkg-ot,
csontos húsból személyenként                           15—20 dkg-ot,
húsból gulyásnak, vagdaltnak, személyenként                        8-10 dkg-ot,
halból személyenként                                         20-25 dkg-ot,
köretnek burgonyából személyenként              20-25 dkg-ot,
köretnek zöldség- és főzelékféléből személyenként              15-20 dkg-ot,
köretnek rizsből, tarhonyából személyenként       10 dkg-ot,
főtt tésztának kész száraztésztából személyenként                12-14 dkg-ot,
főzeléknek hüvelyesekből személyenként              10 dkg-ot,
főzeléknek zöldségekből személyenként                 25 dkg-ot,
levesbe betétnek rizsből személyenként                1,5 dkg-ot,levesbe betétnek tojásos levestésztából személyenként         l dkg-ot,




Miből mennyit főzzunk?


Levesből személyenként kb.                                                 3 dl-t,
mártásból személyenként kb.                                               l dl-t,
főzelékből személyenként kb.                                          2,5 dl-t,
húsból személyenként 2 szeletet vágjunk,
palacsintából 3-at számítsunk,
rántottat személyenként 2 tojásból készítsünk.
A fenti mennyiségek azonban csak tájékoztatásul szolgálnak, mindig változhatnak, attól függően, hogy kik fogyasztják az ételt: gyermekek, serdülő fiatalok (nekik sokszor a dupla adag sem sok), idősek, nők vagy férfiak, nehéz fizikai munkát végzők vagy szellemi foglalkozásúak


Levesek kedvelőinek

A levesek kedvelői a levest az étrend egyik legfontosabb fogásának tartják. Ha a leves rosszul sikerül, elronthatja az egész étkezést.
Az étrend összeállításakor nagyon fontos a leves helyes megválasztása: nehezebb, tartalmasabb ebédet mindig könnyebb, míg könnyebb ételekből összeválogatott étkezést inkább táplálóbb, laktatóbb levessel vezessünk be.
A leveseket általában fehér- és barnalevesekre osztjuk fel. Ez a megjelölés azonban nem a levesek színét jelenti.
Fehérleveseknek nevezzük a sűrítés nélkül készülő leveseket, pl. húslevest, csontlevest, míg barnaleveseknek a sűrített leveseket.
A leves sűrűsége ízlés dolga!
Az egyszerű barnaleveseket általában berántva, magyarosan készítjük, ritkábban habarva.
A püréleveseket elkészítés után áttörjük, és simára elkeverve tálaljuk.
A krémlevesek olyan áttört levesek, amelyekbe tálalás előtt tejjel vagy tejszínnel elkevert tojássárgáját is teszünk.
A gyümölcsleveseket nem rántással, hanem habarással sűrítjük, és a legtöbbször hidegen tálaljuk.
A különleges vagy összetett leveseket az alapanyagon, a betéten kívül még rendszerint a hússal is együtt tálaljuk.
Leveshez általában személyenként 3 dl vizet veszünk; ha 4 személyre főzünk, kb. 1,5 l vizet teszünk fel, mert számolunk főzés közben az elpárolgással.
A leveseket mindig fedő alatt főzzük, hogy a gőzbe jutó ételaromák el ne illanjanak. A zöldségféléket, gombát, rizst stb. ha a recept másképpen nem írja elő mindig pároljuk meg, így gyorsabban készül el, és tartalmasabb, ízletesebb lesz a leves. A betétet közvetlenül tálalás előtt főzzük bele, mert különben könnyen elázik.
A jó leves ízletes, megfelelően, de nem túlságosan fűszerezett és színezett, hogy már külsejével és illatával is étvágyat gerjesszen.


Gulyáskrém házilag VKF!-re


Ezt a finom gulyáskrémet régóta készítem, de soha nem készült fotó róla, mindig elfogyott, mire észbe kaptam volna: már megint nem fotóztam le! Mondjuk, az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy éveken át kísérleteztem, amíg eltaláltam a különféle hozzávalók és fűszerek arányát, de mostanra épp olyan lett, amilyennek elképzeltem és szeretem. Egyébként a recept megjelent a Székely Gazdában a zakuszka receptjeimmel együtt.

Hozzávalók: 1,5 kg paradicsom, 8 db kápiapaprika, 8 db paradicsompaprika, 7 db közepes hagyma, 1 fej fokhagyma, 2 db csípős paprika, 1 kiskanál szemes bors, 1 kiskanál szegfűbors, 2 kiskanál köménymag, 1 babérlevél, só és cukor, ízlés szerint, 1 kiskanál befőzőpor.
Elkészítése: A zöldségeket megmossuk, megpucoljuk, feldaraboljuk, majd egy fazékban, lefödve, közben többször is megkavargatva puhára főzzük. Ezután zöldségpasszírozón, vagy ennek hiányában szitán átpasszírozzuk. Az így nyert zöldségpépet feltesszük főni, hozzáadjuk a gézbe kötött fűszereket, majd lassú tűzön addig főzzük, amíg krémes állagú lesz. Az utolsó tíz percben sózzuk és cukrozzuk, ízlés szerint, belekavarjuk a befőzőport, majd forrón üvegekbe szedjük, ledugaszoljuk és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. Gulyások, pörköltek, tokányok és paprikások ízesítésére használjuk, de ízletesebb lesz tőle a zsíros kenyér is.
Tipp: Ha nem akarjuk, hogy csípős legyen a gulyáskrémünk, egyszerűen hagyjuk ki belőle a csípős paprikát. 
Copy and WIN : http://bit.ly/copy_win


Hagymás uborkasaláta


Ezt a receptet 
Mézeskalács konyhájában találtam, nagyon megtetszett és mivel imádjuk a savanyúságokat és ilyet még nem csináltam, kipróbáltam. Kicsit változtattam rajta, de biztos vagyok benne, hogy így is nagyon jó lesz. Én savanyúság tartósítót használtam, mert ebben van már só és fűszerek is, így nem kell méregetnem. Én minden savanyúságot ezzel csinálok. Állni sem hagytam 24 órát, hanem csak pár órát és utána töltöttük is üvegekbe. Az eredeti receptben nincs fokhagyma, én viszont tettem bele, nem ronthatja el :)
Egyelőre 2.5 kg uborkából készült, így lett belőle 7 befőttes üveg és a hűtőben is pihen egy kisebb adag. A biztonság kedvéért jövő héten is készül egy nagyobb adag, hogy biztosan kitartson télig...:)


Hozzávalók:
 2.5 kg uborka ,  80 dkg hagyma , 5 nagy gerezd fokhagyma
  100 g kapros savanyúság tartósító , kb 2.5 dl 10%- os ecet
2.25 l víz , édesítő


Elkészítés:
Az uborkákat alaposan megmossuk, majd legyaluljuk. A hagymát szintén gyalulhatjuk, de az én gyalum nem nagyon akarta vinni, így azokat olyan vastag szeletekre vágtam, mint az uborkák. A fokhagymákat szintén vékony szeletekre vágtam. 

A felöntő léhez feltesszük forrni a vizet és amikor forr, beleöntjük a fűszeres savanyúság tartósítót és még pár percig ezzel együtt forraljuk a vizet. 

Hagyjuk kihűlni és ekkor teszünk bele ecetet és édesítsük a saját ízlésünk szerint. 
A savanyúság tartósító zacskója 4 dl ecetet írt ehhez a mennyiséghez, de ahogy kóstolgattam, bőven elég volt 2.5 dl. Ez mindenkinek a saját ízlése, ahogyan az édesítő is. 

Leszűrjük a felöntőlét, mert benne vannak a fűszerek és így könnyen el tudjuk osztani azokat is az üvegekben.  
Alaposan kimosott befőttes üvegekbe szedjük a hagymás uborkákat, de ne tömködjük tele, lazán töltsük meg az üvegeket vele.  

Az üvegek aljára vagy tetejére teszünk a fűszermagokból (igazságosan osszuk el), majd színig töltjük őket a felöntő lével. 
Teszünk az üvegekre celofánt, majd jól lezárjuk és mehetnek is a kamrába vagy a spájzba.
Pár nap múlva már fogyasztható, ha esetleg nem bírnánk vele kivárni a telet…:)






Bazsalikomos brokkolikrém




Hozzávalók:
  • 0,5 kg brokkoli , 1 fej vöröshagyma , egy nagy marék friss bazsalikom
  • 1-2 ek. friss citromlé ,  őrölt bors 3 ek. olívaolaj

Elkészítés:
  1. Egy pici vízzel puhára párolom a rózsáira szedett brokkolit és a felvágott hagymát.
  2. Ezután hozzáadom a többi alapanyagot, majd botmixerrel simára turmixolom.
  3. Ízesíteni lehet még pirított magokkal vagy fokhagymával, esetlegtökmagolajjal is.

Jó étvágyat!







Szezámmagos vöröslencsekrém



2013, szeptember 28 - 10:55 — vekata
A kedvenc ételeim közé tartozik a lencse. Egyszerű, gyors, laktató és olcsó. Ez a recept is kedvencem lesz, mert olyan univerzális, amit nagyon szeretek. Hogy ez mit jelent? Hát csak annyit, hogy meleg-hideg étel: melegen főzelék, hidegen kenyérre kenhető krém. Változatosan ízesíthető, és valóban pirítóssal a legfinomabb. Én egy kis friss lilahagymával fogom kínálni./verebedit/
szezammagos-voroslencse
A családom többi tagja hallani sem akar a lencséről, látni vagy megenni még annyira sem. Ezért igyekszem olyan ételeket kitalálni, amelybe turmixolva el lehet rejteni ezt a fehérje- és vitamindús finomságot. A kiindulópontul szolgáló receptet Ungváry R. szakácskönyvében találtam. 
Összetevők/legjobb mérőeszköz a bögre-verebedit/
Elkészítés:
A hozzávalókat egyszerűen össze turmixoljuk, és kész is! Az ízesítéssel vigyázni kell, inkább apránként emeljünk adagot, mert egy túl kiugró domináns íz elronthatja az egészet. 
Pirítós kenyéren a legfinomabb kápia paprikával ropogtatva. Még a családom is jóízűen eszi, anélkül, hogy tudná, hogy mi az.

Vírusgyilkos tonik





2014, november 14 - 11:47 — Nelli78
Vírusgyilkos tonikMegfázás, influenza ellen biztos fegyver. 
Persze, ha valaki nem csak a csülökpörkölttől várja a hatékony immunrendszert. Bár még akkor is hatékony lehet. 
Megelőzésre 1-1 teáskanál, evőkanál mennyiségben akár folyamatosan is lehet szedni az őszi, téli időszakban. Tűzoltásra 1-2 evőkanállal érdemes kipróbálni jó sok mézzel, akár naponta többször is.
Hozzávalók:
  • Szűretlen,kezeletlen almaecet, birsalmaecet vagy vörösborecet
  • 1 rész fokhagyma  , 1 rész csípős vörös- vagy fehérhagyma 
  • 1 rész gyömbérgyökér , 1 rész friss torma , 1 rész fekete retek ,1 rész csilipaprika magokkal, erekkel (cayenne, jalapeno - a legcsípősebb, amihez hozzájutunk)
Elkészítése:
  1. Minden növényi összetevő lehetőleg friss legyen és tiszta, megbízható forrásból származzon. Mindet tisztítsuk meg, és vágjuk apróra.
  2. A növényekkel töltsünk meg egy befőttesüveget 3/4 részig, és töltsük fel ecettel, hogy teli legyen. 
  3. Rázzuk össze, vagy keverjük meg. 
  4. Jól lezárva, sötét helyen vagy papírral körbetekerve érleljük 2-3 hétig szobahőmérsékleten. Közben naponta rázzuk meg.
  5. Sűrű anyagon szűrjük le.
  6. A tonikot sötét helyen tároljuk, hűteni nem kell. 
  7. A növényeket pürésítve mézzel, citrommal, olajjal elkeverve húspácot vagy szószt készíthetünk.







Csilis-mentás szilvás mártogató



2014, szeptember 17 - 09:33 — AntalAnna
Ezt a mártogatót paradicsomos tortillával szeretem a legjobban. De finom zöldség csipsszel vagy ropogós sültkrumplival is.
szilvas-martogato

Hozzávalók:
  • 2 dl hígabb szilvalekvár , 1 evőkanál almaecet
  • 1 evőkanál szójaszósz 1 mokkáskanál csiliszósz
  • 1 marék friss mentalevél
Elkészítése:
  1. Az egészet összeturmixoljuk.




Parlagfű tinktúra



2014, July 16 - 09:05 — SzZsuzsi
Egyik kedvenc nézőpontom allergia témában, hogy a pollenek sokkal hamarabb voltak itt, mint mi, emberek, meg mint maga az allergia. Erre mit csinál a civilizált ember? Kiírtja a növényeket, amik allergiát okoznak. A tudatos ember azonban tisztában van vele, hogy ha együttműködik a természettel, akkor az szolgálni fogja őt.
Pár mondat a parlagfűről. Ez a "gaz" életet ad a földnek, termővé teszi a halott talajt, és ezt a szervezetünkkel is képes megtenni. A neve is mutatja, hogy ott jelenik meg, ahol parlagon marad a föld, vagyis hosszas művelés (kihasználás) után nem foglalkoznak vele. Amit nagyon kevesen tudnak, hogy csak addig marad ott a parlagfű, ahol kinőtt, amíg más növények meg nem tudják vetni a gyökereiket (ez kb 2 év lenne). Ekkor magától eltűnik, és átadja a helyét. 
parlagfu.jpg
 Minél jobban írtjuk, minél jobban kihasználjuk a földjeinket, annál tovább marad, és annál inkább szórja a magvait. Sajnos a tehenek sem ezt legelig már, így a tejjel sem jut be a szervezetünkbe, mint régen. Mivel azonban a tej egyébként sem embernek való, a tinktúra az, amivel fokozatosan szinten tarthatjuk a szervezetünkben a parlagfű adta kincseket.
A parlagfüvet akkor kell leszedni, mikor még zsenge, még bimbózás előtt.

Hozzávalók: (mennyiségelényegébena befőttesüveg méretétől függ, de kb.) ,  3 literes befőttesüveg ,  25-30 dkg parlagfű
  •  7 dl vodka, házi pálinka, de lehet gyógyszertári alkohol is, aki tud szerezni, azt érdemes hígítani 
Elkészítés:
  1. A friss növényt egy az egyben jól belegyömöszöljük egy befőttes üvegbe. 
  2. Érdemes teletömni, majd leönteni 30-40 fokos alkohollal. (pl. egy natúr vodkával) 
  3. Rácsavarjuk a tetejét, és félretesszük két hétre. 
  4. Naponta egyszer érdemes megrázogatni, hogy jobban oldódjon. Ha egy nap kimarad, nem baj, ha tovább (pl. egy hónapig) ázik, nem baj.
  5. Ha már jó kis zöld löttyünk van, le lehet szűrni, lehet hígítani, és cseppentgetni reggelente teába, szörpbe, nyelvre.
  6. Elég keserű, de a pitypangszörp ezt az ízt szuperül elveszi.
A tavasszal, kora nyáron szedett parlagfű szárítva is csúcs, mert teának is iható (sima forrázással), de porítva salátára, tésztákra, kenyérkére is szórható "táplálékkiegészítő" 








Sport szelet



2013, november 1 - 08:06 — Fahey

Szeretem az olyan recepteket, amelyek hagyományos édességek bionom változatai. Ez is pont ilyen: a süti állaga teljesen olyan, mint a bolti Sport szeleté. Az íze nem - szerintem finomabb! Vigyázat, nagyon édes!
sportszelet-450x.jpg

Hozzávalók kb. 20–25 kis kockához:
A mázhoz:
Elkészítés:
  1. A magozott datolyát beáztatjuk egy kis langyos vízbe, ha nem találjuk elég puhának. Ezután kinyomkodjuk, és a fél banánnal pépesre turmixoljuk.
  2. A pépbe keverjük először a kakaóport, majd belegyúrjuk a kókuszlisztet is.
  3. Ez utóbbi teljesen felszívja magába a banános datolya nedvességét, és pont olyan lesz az állaga, mint a sportszeletnek. A masszát belenyomkodjuk egy tepsibe vagy jénai tálba.
  4. Az összetört csokoládét egy evőkanál kókuszolajjal vízgőz felett felolvasztjuk, és ezzel leöntjük az alapot. 
  5. Kihűtjük, majd kis kockákra vágjuk.
Hűtőben napokig eláll.
A recept Hadarik Rita tollából származik. Köszönjük!
Forrás: http://www.ritakonyhaja.hu/nassolda/egeszseges-nassolnivalok/3815-sport-szelet-2-recept.html




Örmény hurut - az ételízesítő kockák őse



2013, szeptember 29 - 18:15 — Kibolya
Szeretném megismertetni veletek az erdélyi örmények jellegzetes ételízesítő tejtermékét:
Felfőzött, beoltott tejet faedényben savanyodni hagynak, majd apróra vagdalt petrezselyem- valamint kevés tárkony- és zellerlevelet belekeverve üstben felforralják. A kicsapódó túrót kis kúp alakú darabokban megszárítják. Megreszelve, tejfelben feloldva különböző levesek, köztük húsleves ízesítésére, savanyítására használják” (Magyar Néprajzi Lexikon)

hurut


Készítési ideje augusztus, szeptember.
Állagát tekintve a Maggi-kocka őse.

Hozzávalók:
  • 3 liter tej, 3 marék petrezselyemzöldje,
  • 1-1,5 marék zellerzöldje, 1-2 szál csombord, tárkony.
hurut

Elkészítése:
  1. A 3 liter tejből (nem lehet pasztőrizált!) 1,5 litert felfőzünk, majd langyosra hűtünk, és összetöltjük a 1,5 liter forralatlan tejjel.
  2. Üvegbe teszünk, se nem meleg, se nem hideg helyen tartjuk, 3-4 héten át mindennap megkavarjuk, reggel is és este is.
  3. Kb. négy hét múltával, amikor citrom-savanyú, próbaként egy kis pohárnyit felfőzünk, ha nem megy össze, akkor kész.
  4. A tejet főzni tesszük, beleadjuk a kb. 3 marék őrölt/apróra vágott petrezselyemzöldjét, és a kb. másfél marék őrölt/apróra vágott zellerzöldjét, valamint 1-2 szál csombordot és tárkonyt.
  5. Folytonos kavarás mellett lassú tűzön addig főzzük, míg sűrű lekvárszerű lesz.
  6. Kúp alakúra formálva megszárítjuk. (kezdő képen a szárított változat látható). Használatkor a kész levesbe, tejfölhöz kavarva, megreszelve belefőzzük.
hurut

A száraz hurutkúpokat lenge vászonzacskókban a kamrába felakasztva tárolják, akár 8-10 évig is eltartható. Ilyenkor már csak reszelve lehet használni, mint a szárított szarvasgombát.






Házi paprika krém







2013, August 28 - 17:20 — verebedit

Ezt a nagyon egyszerű paprikakrémet a férjem találta ki még kb 3 évvel ezelőtt. Olyan sokat sikerült belőle készíteni, hogy a mai napig is kitart  és jó még. Mi a saját csipős pirospaprikánkból készítettük. Szárítottból érdemes elkészíteni, mert nem kell felfőzni és sokáig eltartható.. /verebedit/
paprikakrem-hazi

Mennyiséget nem írok, mert régen csináltuk és akkor is érzésre.

Hozzávalók:
Elkészítés:
  1. A parikát megpucoljuk, felaprítjuk. (Zsebkendőket előkészíteni, ha csípős Mi is törölgettük a könnyeinket)
  2. Beledobáljuk a turmixba.
  3. Annyi olajat öntünk hozzá, hogy jól turmixolható legyen, de ne legyen híg. 
  4. Ízlés szerint lehet hozzá ecetet önteni és sózni.
  5. Mehet az üvegbe.
Mi szeretjük ezt a kicsit csipős, kicsit savanykás változatot. 

Egyszerűbb változat:
Őrölt pirospaprikát annyi olíva olajjal elkeverni, hogy krémes legyen Egy pici só hozzá és mehet az üvegbe.








Csípős házi mustár



2013, május 23 - 13:10 — dorka12345
Mustár készítése házilag
Darabos, sápadt, kissé ecetes és hmmmm... a frissen főtt roppanós virslivel és puha kenyérrel tényleg meggyőző! Érdemes kipróbálni! A tesztelés elején (elkészítés és azt követő kb. két hét) gyerektől és érzékeny társtól célszerű távol tartani az eredményt, mert a megdarált mustármagnak megvan az a romantikus bája, hogy kóstoláskor a szájon keresztül leégeti az ember haját. Meg a szőrt a nyelvéről. Ez persze az idő előre haladtával tompul, míg a harmadik héttől átlagos ember számára is fogyaszthatóvá válik.


MUSTÁR KÉSZÍTÉSE HÁZILAG

Hozzávalók 30 dkg mustárhoz:
Elkészítése:
  1. őröljük meg kávédarálón a mustármagot
    2. keverjük hozzá az ecetet, fedjük le a tálat és tegyük egy napra a hűtőbe
    3. másnap adjuk hozzá a többi fűszert és a vizet, majd keverjük össze alaposan
    4. lefedve hagyjuk a hűtőben "pihenni" néhány napot, amíg összeérnek az ízek

Praktikák:
- a képen látható mustár 6%-os fehérborecettel készült és a recept is 6% "erősségű" ecetre arányosított, 10 vagy 20%-os erősségűnél csökkentsük az ecet mennyiségét és emeljük a vízét
- az egy napos pihentetésnek az a magyarázata, hogy ennyi idő alatt a darált mustármag alaposan megszívja magát a nedvességgel, jól besűrűsödik az elegy, ez jó kiindulási alap az általunk elvárt sűrűség beállításához (amit a hozzáadott víz mennyiségével szabályozhatunk)
- ha valaki a sárgásabb mustárt kedveli, adjon a fűszerekhez 
fél teáskanál kurkumát, ettől gyönyörű sárga lesz

- merészebbek kipróbálhatják 
mézzel vagy chilivel/cayenne borssal is, vagy a saját kedvenc fűszerrel
- eddigi tapasztalataink szerint ezzel a recepttel - hozzáadott tartósító nélkül is - 2 hónapig eltartható hűtőben (lehet, hogy tovább is, de ennyi idő alatt mindig elfogyott ez az adag)"
forrás: http://www.receptmuves.hu/2012/07/mustar-keszitese-hazilag.html






Thai csípős mártogató

2013, május 5 - 15:41 — Antal Vali

Ázsiában nagyon népszerűek a mártogatók. Bármit, amit kisütnek, nem fűszerezik, hanem felszolgálnak mellé különféle mártogatókat, és hol ebbe, hol abba mártogatják a falatokat. Valóságos ízorgiában lehet így részünk.
Most az egyik kedvenc mártogató receptemet szeretném megosztani veletek, többek kérésére, akik már kóstolták.

azsiai-martogatok

Hozzávalók:
  • 1 evőkanál szezámolaj vagy mogyoróolaj
  • 1 púpozott teáskanál rákpaszta, vagy 1 evőkanál halszósz
  • 2 gerezd zúzott fokhagyma
  • diónyi friss hámozott és reszelt gyömbér
  • 1 kicsi felaprított csilipaprika vagy cseresznyepaprika
  • 1 evőkanál finomra vágott koriander gyökér, vagy mozsárban zúzottkoriander mag 4 teáskanál méz , 3teáskanál szójaszósz 1/2 citrom leve
Elkészítése:
  1. Wokban vagy serpenyőben felforrósítjuk az olajat, hozzáadjuk a rákpasztát, a fokhagymát, a gyömbért és a paprikát, majd kb. 1 percig pirítjuk.
  2. Majd hozzádajuk a koriandert, a mézet, a szójaszószt és a citromlevet. Pár másodperc múlva le is húzzuk a tűzről.
  3. Simára keverve kihűtjük.
A mártogató 2 hétig hűtés nélkül is eleláll. Sőt, állás közben finomabb lesz, ezért érdemes egy nappal előbb elkészíteni, mint ahogy fogyasztani szeretnénk.
A fenti képen a középső tálkában látható ez a mártogató.
Vigyázz, ha egyszer kipróbálod, függővé válsz!








Mindent bele télire, avagy a 'Vödrös' savanyúság recept 


A recept hozzávalói (  személyre)

  • 1 db 30 l-es fedeles műanyag hordó vagy 2x15 l-es vödör
  • 12 l víz , 1.6 kg cukor , 4 marék só , 2 l 10%-os vagy 1 liter 20%-os ecet , 5 db babérlevél , 1 teáskanál mustármag
  • 1 teáskanál koriander , 4 teáskanál borkénpor , 1 evőkanál szalicil
  • 12 kg vegyes zöldség (apró hagyma, apró uborka, kisdinnye, fejeskáposzta, TV paprika, zöldparadicsom, citrompaprika /bogyiszlói édes, erős/ , 5 cső erős pirospaprika, karfiolrózsa
  • 4 gerezd fokhagyma

Elkészítés

Előző este cukorral, sóval felforralom a vizet, majd a lángról levéve hozzáteszem az ecetet, fűszereket, kénport, tartósítót. (Van, aki forralás nélkül, egyből a tartályban, vödörben keveri ki az ízes levet...) Másnap hidegen beleöntöm a tartályba, vödörbe.
Az uborkát alapos súrolás előtt 2-3 órára bő, hideg vízbe áztatom. A karfiolrózsákat kis időre langyos vízbe teszem. Fontos: minden zöldséget alaposan megmosok. A káposzta 2/3-át nagy cikkekre vágom. A hagymát víz alatt megtisztítom, hogy ne csípjen annyira(?), az apró uborkát alaposan megsúrolom, átöblítem, a kisdinnyéket félbe vágom. A vékonyra szelt maradék káposztával megtöltök pár paprikát, a többit egészben, szárát levágva teszem a lébe a megszurkált citrompaprika, zöldparadicsom, hagyma, karfiolrózsa, fokhagyma, csöves pirospaprika és a fűszerek társaságában. Aki nem szereti a csípős savanyúságot, 2-3 erős paprikánál többet ne tegyen a lébe, mert különben az összes zöldség nagyon erős lesz. Tapasztaltam:) Köménymagot nem szoktam hozzáadni.
Amint elfogyott az összes belevaló és a lé is ellepte a zöldségeket, légmentesen lezárom az edényt. 1 hétig naponta rázogatom, főleg, ha kevesebb zöldség van benne. 2 hét érlelés után már rá lehet járni:), s ha nagy iramban fogy, máris lehet utána tölteni!




Villámuborka (azonnali használatra)



1 kg uborka, 2,5 dl 10 %-os ecet, 1 ek só, 1 ek mustármag, kapor. 

A nem túl nagy uborkákat 2 centis darabokra vágom. 7,5 dl vízből, az ecetből és a többi hozzávalóból levet főzök, amelybe adagonként belemártom az uborkát, majd habkanállal kiszedem, üvegekbe rakom és forrón ráöntöm a levet. A kihülést követően fogyasztható. 




Villámpaprika (azonnali használatra)



1 kg paprika, 2,5 dl 10 %-os ecet, 1 ek só, 1 ek mustármag, kapor. 
A paprikákat kettévágom. 7,5 dl vízből, az ecetből és a többi hozzávalóból levet főzök, amelybe adagonként belemártom a paprikát, majd habkanállal kiszedem, üvegekbe rakom és forrón ráöntöm a levet. A kihülést követően fogyasztható. 






Fontos tudnivalók a biztonságos befőzéshez

2012.07.26. csütörtök
Nagyanyáink korában a befőzés szükségszerűség volt, hiszen a nyár ízeit és értékeit így tudták a vitaminszegény téli hónapokra átmenteni. Napjainkban újra előtérbe került a házi tartósítás, mert így biztosak lehetünk benne, mit fogyaszt családunk, és hasznosítani tudjuk a szezonálisan megtermelt, esetleg nagy mennyiségben megvásárolt javainkat. A hajdani tudás és tapasztalat azonban, amellyel hosszan eltartható, egészséges, biztonságos házi ételkonzerveket készítettek, már nem mindenütt van meg. Ha hibázunk, a drága alapanyag, a befektetett munka kárbavész, az eltett termék megromlik, megpenészedik, akár meg is betegedhetünk tőle. Jelen tájékoztató kiadványunkban a befőzés praktikáit az élelmiszerbiztonság szemszögéből közelítjük meg.
Fontos!
  • Az élelmiszerek romlását a bekerülő és ott elszaporodó, szabad szemmel nem látható mikrobák (baktériumok, penész-és élesztőgombák) okozzák.
  • A mikrobák bekerülését a tisztaság és a légmentes lezárás akadályozza meg, szaporodásukat magas só- és cukortartalommal, ecettel és/vagy egyéb tartósítószerekkel gátolhatjuk, elpusztításukat az alapos hőkezelés (felfőzés, gőzölés) segíti.
  • A romlás jelei a penészedés, szín-és szagelváltozás, felpuhulás, habzás, gázképződés. Romlott élelmiszert soha ne fogyasszon el!
  • Előfordulhat, hogy a romlás látható jelei nélkül is betegséget okoz a helytelenül tárolt élelmiszer. Legyen óvatos, tartsa be az alapvető szabályokat!
A nyersanyag beszerzése, tárolása
Mindig ügyeljen arra, hogy megbízható helyen vásároljon. Ne vásároljon ellenőrizetlen helyen, alkalmi árustól. Az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartására a saját kiskertben megtermelt zöldség, gyümölcs permetezését követően is ügyeljen! Az alapanyagok mindig jó minőségűek legyenek. A tartósításra szánt termékeket mielőbb dolgozza fel.  Ha mégis tárolni kell, a zöldségek, gyümölcsök számára a 10-15 °C ideális. Sérült, rothadó, penészes, szokatlan szagú, állagú alapanyagot ne használjon a befőzéshez.
Miért?
A sérült, romlott termékeken nagy számban találhatóak romlást okozó mikrobák, melyek az ép darabokra is rákerülnek.
Előkészületek: tiszta konyha, tiszta eszköz, tiszta kéz
A befőzés megkezdése előtt a helyiséget ki kell takarítani, az edényeket, eszközöket alaposan elmosni, fertőtleníteni vagy kiforrázni. A befőzéshez lehetőleg csak erre a célra tartott kanalat és lábast használjon. Az üvegeket mosogatószeres vízzel mossa el, meleg vízzel öblítse, forrázza ki vagy mikrohullámú sütőben forrósítsa át, és tiszta, átvasalt konyharuhára borítsa le, hogy a víz kicsöpögjön belőlük. A csavaros tetőket dobja pár másodpercre forró vízbe, majd szárítsa le.
Az eltenni kívánt zöldséget, gyümölcsöt át kell válogatni - szükség esetén meg kell tisztítani, a hibás részeket kivágni - és alaposan meg kell mosniJavasolt két percig tiszta vízben áztatni, többször váltott hideg vízben átmosni, majd szűrőedényben erős vízsugárral leöblíteni.
A nyersanyagok tisztítása és a befőzés megkezdése előtt, illetve között is mosson alaposan kezet!
Miért?
A fokozott tisztasággal megelőzheti, hogy az edényekkel, eszközökkel, illetve a kézzel mikrobák kerüljenek be a termékbe. A terményeken szabad szemmel sokszor nem is látható szennyeződések, növényvédőszer-maradékok lehetnek jelen. Alapos mosással a mikrobák nagy része is eltávolítható a zöldségek, gyümölcsök felületéről.
Kezdődhet a befőzés!
A zöldségeket, gyümölcsöket többféle módszerrel tartósíthatjuk, melyek lényege a romlást okozó mikrobák elpusztítása, vagy szaporodásuk meggátlása. Az alapos hőkezelés (főzés, dunsztolás) elpusztítja a mikrobákat. A megfelelő arányban adagolt cukor, méz, só, ecet vagy alkohol – rum, bor, tiszta szesz – is tartósít, megakadályozva szaporodásukat. Néhány zöldségféle hasznos tejsavbaktériumok közreműködésével, erjesztéssel tartósítható (pl. savanyú káposzta, kovászos uborka). A tartósítás során engedélyezett, kereskedelmi forgalomban kapható tartósítószerek is alkalmazhatóak, a használati utasítás betartásával. A mesterséges tartósítószerek arra érzékeny személyeknél allergiás vagy allergiaszerű tüneteket okozhatnak, ilyen esetekben fokozott figyelmet kell fordítani a tartósítás módjára. Helyesen eltett, átforralt és kidunsztolt termék tartósítószer nélkül is eltartható.
A házi tartósítás módjai
  • Hőkezelés (főzés, felforralás, száraz vagy nedves dunsztolás)
  • Szárítás
  • Savanyítás erjesztéssel (kovászos uborka, savanyú káposzta)
  • Savanyítás ecettel
  • Tartósítás cukorszirupban
  • Sózás
Jelen anyag a hőkezeléssel történő tartósításra koncentrál. A többi tartósítási mód esetén – ha a javasolt előkészítési szabályokat betartották – csupán követni kell az adott receptúra
előírásait, így elkerülhető, hogy a helytelen tartósítás miatt a befőtt idő előtt megromoljon, vagy felesleges mennyiségű tartósítószer kerüljön a termékbe.
Tartósítás hőkezeléssel
A hőkezeléssel történő tartósítás az egyik legelterjedtebb és leghatékonyabb befőzési módszer. Minél magasabb hőmérsékleten, minél tovább történik a hőkezelés, annál biztonságosabb a termék.
Miért?
A főzés, hőkezelés szinte teljesen elpusztítja a baktériumokat. 75 °C fok felett a romlást, megbetegedést okozó mikróbák többsége elpusztul. A pusztulás mértéke függ a hőmérséklettől és a hőntartás időtartamától. A „dunsztolás” biztosítja, hogy a lezárt befőttes üveg és annak tartalma hosszabb ideig maradjon a mikrobák pusztulását segítő hőmérsékleti tartományban.
Száraz dunszt esetén az alaposan kimosott és kiszárított befőttes üvegekbe belemerjük a forrón készült terméket (pl. lekvárt, gyümölcsöt, lecsót), majd lezárjuk
Tipp: Először mindig csak egy kicsit tegyünk az üvegbe és rázogassuk meg benne az anyagot. Egyrészt így elejét vehetjük a hirtelen hősokk okozta üvegtörésnek, másrészt nem maradnak az üvegben légbuborékok, ami kedvezhetne a mikróbák későbbi elszaporodásának.
Vizes dunsztot (gőzölést) akkor alkalmazunk, ha a termék jellege a főzést nem teszi lehetővé.  Ilyenkor a jól kimosott üvegekbe beleszedjük az eltevésre szánt zöldséget, gyümölcsöt, rátesszük a felöntőlevet és lezárjuk. Egy edényben annyi vizet öntünk, amennyi kb. kétujjnyi híján az üvegek pereméig ér, majd az edényt melegíteni kezdjük. Amikor a víz forrni kezd, onnantól számítjuk a dunsztolási időt. A befőttnek teljes mélységében át kell forrósodnia.
Mindkét esetben az üvegeket jó hőszigetelő réteggel (papír vagy textil) vesszük körül  esetleg dobozba, hűtőtáskába helyezve. A termékeket addig hagyjuk a dunsztban, amíg ki nem hűlnek.
Az üvegek zárása, jelölése
Az üvegek légmentes zárása a házi tartósítás kulcsfontosságú eleme. Amennyiben az üveg lezárása nem megfelelő, úgy a befőtt élelemiszer megromlik, megpenészedik. A befőttes üvegek lezárásához érdemes minden évben új, ép fedeleket beszerezni. Biztonság okából a csavaros tetőre is lehet kívülről celofánt vagy fóliát tenni.
Miért?
A zárás hibáin könnyedén bejutnak a romlást vagy megbetegedést okozó mikrobák az üveg belsejébe, és ott elszaporodnak.
Tipp: A befőtteket kihűlésük után érdemes felcímkézni. A címke tartalmazza, hogy mit mikor tettünk el. Ügyeljen arra, hogy a család elsőként a korábbi évjáratok termékeit fogyassza el, mielőtt a friss befőttekhez nyúlna.
Biztonságos tárolás
A befőtteket hűvös, szellős, száraz helyen, napfénytől védett helyen tárolja. Penészesedő helyiség az üveg penészesedését is okozhatja, a nyirkos levegő pedig a fémfedelek rozsdásodásához vezethet, ami a fedél kilyukadását, az élelmiszer romlását okozhatja.
Tipp: A felbontott házi konzerveket, befőtteket hűtőben javasolt tárolni felnyitásuk után, és lehetőség szerint 2-3 napon belül el kell fogyasztani. Ezért is érdemes a befőzéskor olyan kiszerelésű üvegeket választani, melyek tartalmát a felbontást követően a család pár napon belül el tud fogyasztani.
Élelmiszerbiztonsági szempontok
A nem megfelelően végzett befőzés megbetegedéshez is vezethet. A házilag tartósított élelmiszerekhez kapcsolható legsúlyosabb ételmérgezés a botulizmus, melyet egy baktérium által termelt méreganyag (toxin) okoz. Mivel ezek a baktériumok nedves, oxigénmentes környezetben képesek szaporodni és méreganyagot termelni, a nem megfelelő otthoni befőzéssel ehhez tökéletes feltételeket teremthetünk. Az alapanyagok savassága befolyásolja a baktériumok túlélését, mert erősen savanyú vegyhatású (4,6-os pH alatti) környezetben nem szaporodnak. Ha a botulizmus tüneteit észleli (homályos látás, kettős látás, nyelési és beszélési nehézség, szájszárazság, bénulásos tünetek) azonnal forduljon orvoshoz!
Fontos! Soha ne fogyasszon el romlás jeleit mutató terméket!
Mindig gyanakodjon, ha az alábbi figyelmeztető jeleket észleli az eltett termékeken:
  • púposodás (baktérium szaporodására, gázképződésére utalhat);
  • szivárgás (termék szennyeződhet);
  • horpadás szegély, fedél mentén (ezeken keresztül levegő és kórokozó baktériumok juthatnak a termékbe);
  • penészesedés (a látható penészfonalak ugyan eltávolíthatók, azonban a penészes befőtt a penészgomba káros méreganyagait is tartalmazhatja).
Ne feledje a biztonságos befőzés aranyszabályait!
  • Ép, jó minőségű zöldség, gyümölcs;
  • Kifogástalan („patikai”) tisztaság;
  • Alapos hőkezelés, vagy tartósító hatású anyagok;
  • Tökéletes zárás.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal biztonságos nyári befőzéseket, és ebből származó finomságokat kíván az őszi-téli hónapokra!


Közkívánatra: gomba eltevése télire, ezúttal üvegbe, nem a fagyasztóba
Ajajjj...hol volt, hol nem volt.... Részemről egy fél éves gondolat érett meg abban a pillanatban mikor a tonhalas recepttel elindítottam ezt a blogot. Majd jött az ehavi VKF kiírás, témája a gomba. Ami nagy kedvenc. S hogy a lelkesedésem ne csappanjon, hanem ha lehet akkor növekedjen, jött az előző beírásomra pár kedves kérés, hogy ugyan osszam már meg a gomba üvegbe történő házi eltevésének általam ismert titkát. Ezt szívesen teszem, hisz miért is ne élvezhetnék azok télen is a gomba ízét, akik nyáron, ősszel sikerélménnyel térnek haza az erdőből pár finomsággal megpakolt szatyor, kosár fejében. Könyveljétek akkor ezt a recetúrát is a 37-ik VKF-es fordulóra. Szóval Édesanyám verziója, ami az én konyhámban is alkalmazást nyert. Gombákat szépen megtakarítom, szárukat kifordítom a kalapból, ha kukacos, akkor azt kivágom (na jó, tolerancia kérdése, hogy valamennyi maradhat-e benne hús címen a gombákban....nálam valamennyi szokott, de nem sok), amelyik nagyon mocskos és késsel nem lehet megkapirgálni azokat kissé lemosom, de utána jól lecsöpögtetem. Amelyik tiszta, azzal semmi más teendő nincs mint darabolom, majd a megmosott, darabolt gombával együtt beleteszem egy fazákba/lábosba s odateszem a főzőlapra. Álltalában enged annyi levet, hogy ne kelljen semmilyen folyadékkal pótolni. Szóval olajat semmiképp nem teszek alája. Mikor már elég jól rotyog, s relatív megpuhult a gomba (nem kell rettenet puhára főzni, mert még jön a dunsztolás), akkor szalicilt szórok bele, s lezárom a tüzet. Csírátlanított üvegekbe szedem a gombát s a lötyit, rájuk csavarom a kupakot, s egy nagy fazék aljába régi kukták kerek, lyukas....minek a fenének nevezzem ama alkatrészét amit teszk, na inkább lefotózom, szóval fazék aljára ez kerül, rá a gombás "borkányok", majd vízzel feltöltöm (az a jó, ha a víz a kupakokat ellepi kissé) s odateszem ismét a tűzre. Miután a víz felfőtt, lángot takarékra veszem, s hagyom rotyogni olyan 3,5-4 órát. Ha netán időszűkébe szenvedne a ház asszonya, ezt el lehet osztani 2 napra is. Azaz ma rotyogtatom 2 órát, lezárom, majd rá 1-2-3-4 napra ismét egy dunsztolás, ismételten víz felfővésétől számított következő 2 órán keresztül. Mikor a dunsztolási idő lejárt, üvegeket hagyjuk kihűlni (pl. másnapig) a dunsztoló fazékban. Majd mehetnek a kamra, pince polcára. Amire azért figyelni kell:  csakis és kizárólag olyan gombát használjunk amiről teljesen meg vagyunk győződve, hogy jó. Ha bármilyen kételyünk merülne fel a gomba ehetőségét illetően, akkor vagy megmutatjuk a szakbarbárnak, vagy irány a kuka. vannak olyan gombák amelyek a hőkezelés hatására rontanak az esztétikai értékén a remekművünknek. Ilyen lehet pl. a cserepes gereben, baromira feketít. De hasonló gomba a tinóruk (vargánya, hirip....mert ugye ahány ház, annyiféle elnevezése a gombáknak) között is akad. Miképp van olyan tinóru amiről én úgy tanultam, hogy nem ehető. a következő megjegyzésem az már inkább az ízvilágunk miatt íródik le: vannak akik úgy szeretik a gombákat, hogy az ételben kiérezhető legyen egy bizonyos fajtának a jellegzetessége, ezért nem keverik őket. Mások pedig kimondottan szeretik a vegyes kombinációt. Vegyes gombából én spec imádom a fenyőalját. Másik nevén az ízletes rizikét. Képet most nem tennék erről, aki nem ismeri, nyugodtan guglizzon rá a képkeresőben, nekem dobott ki pár hasznosíthatót.  Most kapásból ennyi, ha siker koronázza eltevésünket, akkor ha netán volt oly szerencsénk, hogy annyi gomba került üvegekbe, hogy következő szezonig nem fogynak el, akkor sincs ok aggodalomra, nyugodtan felhasználható következő télen is a maradék készlet (nálam volt olyan üveg amelyik sikeresen elbújt, így harmadik évben fedte fel előttünk a tartalmát). Aki szereti a savayúságot, s akad annyi és olyan minőségű gombája, az bátran ecetes lébe is dughatja az erdő ehető kincsét. Rókagomba, fenyőalja eme kategória. Erre nincs olyan receptem amit mostanság alkalmaztam volna, uhhó ez most csak tipp volt. Szóval kiránduló ruhába beöltözni, s irány az erdő. Aki olyan környezetben lakik, tuti kaphat annyi gombát, hogy többet visz haza mint egyszeri kajálásra valót. Sajna Brassó közelében ilyen hely nincs, múltkor pedig nem jött össze nekem a gombászás, az égi áldás (némelyeknek az idénre már átok) beleszólt.

Cheap Offers: http://bit.ly/gadgets_cheap




Szemes paszulykonzerv sertésfejből


Egy nagyon finom paszulykonzervet hoztam, amit disznófejből szoktunk elkészíteni. A disznófősajt nem tartozik a család kedvencei közé, így a sertésfejet összefőzzük a babbal, nincs az a férfi, aki ne szeretné :) Az elkészítése jóval egyszerűbb annál, mint ahogy gondolnánk. Kissé időigényes, de megéri a fáradtságot!
Hozzávalók: 1 fél sertésfej vagy 1 friss csülök, 2 kg paszuly, 1 liter olaj, 1 kg hagyma, 5-6 babérlevél, 1 fej fokhagyma, 5 dl paradicsomlé, 1 evőkanál házi ételízesítő, só, bors, pirospaprika.
Elkészítése: A sertésfejet enyhén sós bő vízben megfőzzük. A paszulyt beáztatjuk, az áztató levet letöltjük, megfőzzük, a levet leszűrjük. A hagymát apróra vágjuk, az olajban üvegesre pároljuk. A fejet kivesszük a fövő vízből, a levét félretesszük. A húst leszedjük a csontról, majd apró kockára vágjuk, hozzáadjuk a hagymához kissé összefőzzük, hozzáadjuk a főtt paszulyt, a babérlevelet, ételízesítőt, borsot és ha szükség kevés sót. Felöntjük a paradicsomlével, rátöltjük a félretett főzőlevet (kb. 4 liter lé kell legyen), ha nagyon vastag a paszuly öntünk hozzá még levet. 20-30 percig főzzük, belekavarjuk a befőzőport, befőttesüvegekbe rakjuk. Egy lábasba vizet öntünk, belerakjuk az üvegeket és lassú tűzön kidunsztoljuk amíg az olaj feljön a tetejére. Lekössük az üvegeket és száraz dunsztba tesszük. Hidegen, melegen egyaránt finom egytálétel. Vöröshagymával vagy savanyúsággal tálaljuk.

Cheap Offers: http://bit.ly/gadgets_cheap



Húskonzerv házilag
Hozzávalók: 2 kg csont nélküli hús, 6 dkg só, bors, 1 evőkanál darált bors, zsír vagy olaj
Elkészítése: A húst kockára vágjuk, megsózzuk, borsozzuk, majd egy tálba tesszük, és hagyjuk levet engedni. Ekkor befőttesüvegekbe adagoljuk jó szorosan úgy, hogy az üvegek felső részén 2-3 ujjnyi hely maradjon. A hús levét is rákanalazzuk a húsra, majd annyi olvasztott zsírt vagy olajat öntünk minden üvegbe, hogy kb. egy ujjnyi hely maradjon üresen. Az üvegekre szorosan rácsavarjuk a fedelet vagy dupla celofánnal lekötjük, majd konyharuhával kibélelt lábasba rakjuk őket. A lábast félig feltöltjük hideg vízzel, és lassú tűzön 6-7 órán át gőzöljük.
Cheap Offers: http://bit.ly/gadgets_cheap




Gyros házilag tányéron
Hozzávalók: kb 0,5 kg csirkemell gyros fűszer natúr joghurt fokhagyma, kapor vagy joghurtos salátaöntet por 1 fej jégsaláta hagyma kígyóuborka, savanyú paprika paradicsom krumpli
Elkészítése: Egy serpenyőbe pici olajat hevítünk .A csirkemellet vékony csíkokra vágva Görög fűszerrel megszórva, 20 percig állni kell hagyni,majd az olajon megpuhítani. A salátát, hagymát, az uborkát, fel szeletelni, közben elkészíteni az öntetet, én 3 dl. joghurthoz adok 1-öntet port. Megsütjük a szalmakrumplit, rárakjuk a csirkemellet majd a salátát. Végül öntet kerül a tetejére, amelyet joghurt és tejföl keverékéből készítünk, hozzá fokhagymát, vagy kaprot és sót adunk.Csípős szószt kínálunk mellé. Pitában vagy tányéron hasáb burgonyával a legkelendőbb. Én most pita nélkül készítettem. Hamar elkészülő gyors ebéd vagy vacsora, nagy melegben nem is kell ennél több.
Cheap Offers: http://bit.ly/gadgets_cheap


Készítsünk húskonzervet!

h, 2011/10/10 - 23:25 — Sura 
Forrás: 
Hogy miért készítsünk húskonzervet?
.A húsok tartósításának sokféle módját kitalálta az ember az évezredek során. Szokás füstölni, sózni, zsírban eltenni, szárítani, a háztartásokban viszont leggyakrabban hűtenek, fagyasztanak. De sajnos a hűtéshez és fagyasztáshoz szinte folyamatos energiaellátás szükséges. Mi történik akkor, ha több napos áramszünet van. (2009 februárjában a havazás több napos áramszünetet okozott több Vas és Zala megyei településen) De van olyan ismerősöm is, aki a fagyasztóládájának meghibásodása miatt legalább 30 kiló húst volt kénytelen kidobni. Murphy megmondta: „Ami elromolhat, az el is romlik.”
A konzerv ezzel szemben köszöni szépen, jól érzi magát a kamra polcán a befőttek és lekvárok társaságában.
Nem győztelek meg?
Íme a második érvem:
Vásárolj egy májkrémet. Legyen mondjuk egy Parasztmájas. A májkrém egyébként kitűnő és ízletes.
Összetétele: Szalonna, sertésmáj, sertésbőrke, víz, sertéshús, sertéslép, marhamáj, fűszerek, só, szójafehérje, stabilizátorok (E412, E410, E407, E415, E466), dextróz, ízfokozó (E621), antioxidáns, (E300) és tartósítószer (E250) alkalmazásával
Ugye telE van minden finomsággal?
Inkább készítsünk húskonzervet!


Sózott marhahús (Corned beef)


1 kghús (csont nélkül), 2 dkg só.
A húst felszeletelem, megszóróm sóval és 12 órán át hideg helyen állni hagyom. Ekkor beleteszem egy tepsibe, ráöntök 3-4 dl vizet és pirulásig sütöm. Lehûtöm, üvegekbe teszem, felöntöm a pecsenyelével (ha kell vízzel pótolom), úgy, hogy mintegy 3 ujjnyi hely maradjon a tetejéig. Az üveget lezárva 2 óra hosszat gõzölöm.
   
Sózott sertéshús (Corned pork)


1 kghús (csont nélkül), 2 dkg só.
A disznóhústhúst felszeletelem, megszóróm sóval és 12 órán át hideg helyen állni hagyom. Ezután egy tepsibe teszem, majd ráöntök 3-4 dl vizet és pirulásig sütöm. Lehûtöm, üvegekbe teszem, felöntöm a pecsenyelével (ha kell vízzel pótolom), úgy, hogy mintegy 3 ujjnyi hely maradjon a tetejéig. Az üveget lezárva 1,5 óra hosszat gõzölöm.

Májkrémek pástélytomok
Borjúmájas üvegben


Fél kg borjúmáj, 1 fakanál zsír, 15 dkg borjúhús, 15 dkg füstölt szalonna, 25 dkg sertéslapocka, 3 ek keményítõ, 3 dl erõleves, 1 ek só, 1 ek majoranna, 1 ek kakukkfû, 1 tk fûst ízû só, 1 tk õrölt bors, 2 gerezd fokhagyma, 1 nagy fej hagyma.
A zsíron lassan átsütöm a felszeletelt borjúmájat, majd a többi hússal, a hagymával és a fokhagymával ledarálom. A húslevesben mintegy 20 percig fõzöm a fûszereket és összekeverem a darált hússal. Üvegekbe töltöm, légmentesen lezárom és 100 fokon egy és háromnegyed órán át sterilizálom.

Csípõs kenőmájas


1 kgsertésmáj, 1 kg zsírszalonna, 2 fej hagyma, 1 fakanál zsír, 2 ek Erõs Pista, 1,5 ek õrölt feketebors, 6 dkg só.
A májat és a zsírszalonnát fél óráig abálom. Az apróra vágott hagymát zsírban üvegesre párolom, a felszeletelt húsokkal együtt háromszor ledalálom aprólyukú tárcsán. Sózom, borsozom, belekeverem az erõspaprikakrémet, kis üvegekbe töltöm, majd 100 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Házi májas 1


2 kgsertéshús (lapocka, tarja), 1 kg sertésmáj, 1 fakanál zsír, 20 dkg hagyma, 1 ek bors, 8 dkg só.
Az apróra vágott hagymát bõ zsírban üvegesre párolom, a felszeletelt húsokat beleteszem, majd negyed óra múlva a májat is, így dinsztelem további negyed óra hosszat. 3-szor ledarálom, összekeverem a fûszerekkel és kis üvegekbe töltöm, majd 100 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Kenőmájas üvegben


1 kgsertésmáj, 1 kg zsírszalonna, 20 dkg hagyma, 1 ek bors, 6 dkg só.
Fél óráig fõzöm a májat és a zsírszalonnát. Az apróra vágott hagymát zsírban üvegesre párolom, a felszeletelt húsokkal együtt háromszor ledalálom aprólyukú scheibnin. Sózom, borsozom, kis üvegekbe töltöm, majd 100 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Kenőmájas üvegben 2.


2 kghúsos szalonna, 1 kg sertésmáj, hagyma, só, bors.
A hagymát bõ zsírban üvegesre pirítom, majd beleteszem a szeletekre vágott húsos szalonnát. Ha félig megsült, hozzáadom a májat és 10-15 percig sütjük. Kihûlés után az egészet 2-3-szor átdarálom. Sóval és borssal összekeverem, jól kidolgozom. Üvegekbe rakom és kigõzölöm.

Mozaikos májas


1 kg kövér sertéshús (tarja, dagadó), 1 kg sertésmáj, egy fakanál zsír, két fej hagyma, 1 ek õrölt feketebors, 6 dkg só.
Az apróra vágott hagymát bõ zsírban üvegesre párolom, a felszeletelt húsokat beleteszem, majd negyed óra múlva a májat is, így dinsztelem további negyed óra hosszat. A hús és a máj felét ledarálom, másik felét csíkokra vágom, majd összekeverem a fûszerekkel és kis szélesedõ szájú üvegekbe töltöm, majd 100 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Bácskai hurka üvegben


2 kgfejhús, 70 dkg bõrke, fél kg szalonnanyesedék, 1 nagy fej hagyma, 8 dkg só, 3 dkg õrölt feketebors, 2 dkg zsír.
A fejhúst a bõrkével együtt hideg vízben felteszem fõni. Mikor félpuha, hozzáadom a tokaszalonnát, majd amikor a fejhús elválik a csonttól, kiveszem az egészet az abalébõl és hagyom kissé kihûlni. Hozzáadom a zsírban aranysárgára pirított hagymát és az egészet közepes lyukú tárcsán ledarálom. Hozzáadom a borsot‚ sózom‚ majd az egészet alaposan összedolgozom. Kis üvegekbe töltöm, majd 100 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Györkönyi húsoshurka üvegben


5 kgfejhús, 2 kg bõrke, 1 kg "hulladék szalonna", 20-20 dkg vese, máj, nyelv, 0,5 kg hagyma, 20 dkg só, 6 dkg õrölt feketebors, 4-5 dkg paprika, 10 dkg fokhagyma, 10 dkg zsír.
"Elõzõ nap zsírban megpirítom az összevágott hagymát és hidegre teszem. A húsféléket, bõrkét vízben felteszem fõni. Mikor félpuha, hozzáadom a hulladék szalonnát, majd mikor minden puha, az abalébõl kivéve hûlni hagyom. Hozzáadom a hagymát, majd ledarálom az egészet 8-as scheibnin. A masszát fûszerezem, megkóstolom, jól összegyúrom. WECK üvegekbe (felfelé táguló) töltöm, majd megnyomkodom és lezárom. A pereméig érõ sterilizáló vízbe teszem és egy órán át sterilizálom."

Hagymás májas üvegben


Fél kg sertésmáj, 30 dkg borjúhús, 2 kg zsíros sertéscsászár, 25 dkg hagyma, 1 fakanál zsír, 6 dkg só, 2 púpozott ek õrölt fehérbors, 1 ek majoranna, 2 csapott tk õrölt szegfûbors, 1 csapott tk õrölt szerecsendió, 1 tk gyömbér, 1 csapott tk õrölt fahéj, 2 csészényi abalé.
A császárhúst mintegy 70 percig fõzöm, a májat és a borjúhúst csak 5 percig. A hagymát apróra vágom és kevés zsíron üvegesre pirítom. Az összes hozzávalót keresztülengedem egy 3 mm-es tárcsán, összekeverem a többi hozzávalóval. Üvegekbe töltöm és 100 fokon 1,5 óráig sterilizálom.

Üveges csípős hurka


2 kgsertéshús, 1 kg zsírszalonna, 1 kg máj, 30 dkg rizs, 1 kk majoranna, 1 ek pirospaprika, 1 ek õrölt feketebors, 8 dkg só.
A húsokat megabálom, a rizst félig megfõzöm, hûlni hagyom. Az összes hozzávalót ledarálom húsdarálón, majd alaposan összekeverem a rizzsel, 2 dl vízzel és a fûszerekkel. Kis üvegekbe töltöm, majd 100 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Véreshurka üvegben


Fél kg toka, 25 dkg sovány disznóhús, 0,5 liter vér, 13 dkg rizs, 15 dkg hagyma, 1,5 dkg paprika, 2,5 g õrölt bors, 4 dkg zsír, 2 dkg só.
A szalonnát és a húst sós vízben puhára fõzöm, leszûröm, majd ledarálom. Zsíron aranysárgára pirítom az apróra vágott hagymát. A rizst megfõzöm, majd hozzáadom a darált húsmasszát, a fûszereket, a vért, a pirított hagymát. A masszát jól összekeverem, majd az üvegekbe töltöm. A tetején maradjon egy kb 3 centis hely. Légmentes lezárást követõen 90 fokos vízben 1 órán át sterilizálom.

Májas-sonkás felvágott üvegben


Fél kg fõtt sonka, 40 dkg borjúmáj, 1,5 kg zsíros sertéshús, fél kg sovány marhahús, 2 csészényi erõleves, 2 tojássárgája, 2 ek konyak, fél citrom reszelt héja, 2 ek só, 1 ek zöldbors, 1/2 tk szerecsendióvirág, 1 tk cukor, 1/2 tk majoranna, pici szegfûbors, gyömbér és szegfûszeg
A sonkát kis kockákra vágom. A borjúmájat rövid ideig fõzöm, aztán kihûlés után szintén felkockázom. A sertés-, és marhahúst ledarálom és összekeverem a kockákkal. Hozzáadom az erõlevest, a tojássárgáját, majd a fûszerekkel jól összegyúrom. Üvegekbe töltöm és 100 fokon 2 órán át sterilizálom.

Sonkaszalámi üvegben


1-1,2 kg sertéshús (például comb, lapocka), 25 g só, 1 kk porcukor, 1 tk koriander, 1 dl víz.
A friss húst nagyobb darabokra vágom, a sót és a cukrot feloldom 1 deci vízben, és ezzel az oldattal leöntöm a húst, utána huzamosabb ideig kevergetem. Ezután a szélesedõ üvegekbe (WECK) teszem a húst a lével együtt, majd a tetejét jól belenyomkodva lezárom az üvegeket. 2 napra a hûtõbe teszem a lezárt üvegeket. Utána nagy lábasba teszem az üvegeket és a lábast vízzel kétharmadukig töltve 80 Celsius fokon lassú tûzön 2,5 órán át fõzöm (Ennél a hõmérsékletnél az edény aljából buborékok törnek elõ).
A víz forrása árt a sonka minõségének. A fõzés befejezése után a húst az edényben kell hagyni kihûlni. A recept alapötletét egy sonkakészítõ edény adta.

Házi kocsonya üvegben 1.


1,5 kgborjuhús, 1,5 kg sertéshús, 1 kg sertésbõrke, 2 fej hagyma, 10-15 gerezd fokhagyma, 1 ek egészbors, 1 szerecsendióvirág, 1 ek só, 2 babérlevél, 1 szeletelt citrom, 4 dl borecet.
A húsokat és a bõrkét majdnem puhára fõzöm. Ezután hûlni hagyom és a húsokat csíkokra szelem. A bõrkét és a fõzõlevet a fûszerekkel még egy fél óráig fõzöm és átszûröm, majd hozzáadom a borecetet. A levet és a húst még egyszer összefõzöm, majd felfelé bõvülõ üvegekbe töltöm, de a tetején maradjon 3 cm-nyi hely. 100 fokon 75 percig sterilizálom.

Házi kocsonya üvegben 2.


Fél fej, 1 kg bõrke, 2 fej hagyma, sok fokhagyma, 1 ek egészbors, 1 ek só.
A fejhúst a bõrkével és a többi hozzávalóval puhára fõzöm. Ezután hûlni hagyom és mindent csíkokra szelek, majd a levét átszûröm. Megkóstolom és ha kell utánsózom. Felfelé bõvülõ üvegekbe töltöm, a tetején kb. 3 cm-nyi helyet hagyva. 100 fokon 75 percig sterilizálom.

Csípős húskrém


2,5 kgsertéshús, fél kg zsírszalonna, 1 kg hagyma, 2 ek örölt feketebors, 2 ek cseresznyepaprika krém, 8 dkg só
Az összes hozzávalót ledarálom húsdarálón, majd alaposan összekeverem. Kis üvegekbe töltöm, majd 100 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Zöldséges húskrém


2,5 kgsertéshús, fél kg zsírszalonna, 2 kg zöldpaprika, 1 kg hagyma, egy zellergumó, 8 dkg só, 2 kk õrölt beketebors.
A kockázott zsírszalonnát kiolvasztom, majd megpárolom rajta az apróra vágott hagymát, 5 perc múlva beledobom a felkockázott húst, valamint a felszeletelt zellert és csíkokra szelt zöldpaprikát. Sózom, borsozom és 15 percnyi párolás után lekapcsolom a lángot, majd hûlni hagyom. Az egészet ledarálom húsdarálón, majd alaposan összekeverem. Kis üvegekbe töltöm, majd 100 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Velőkrém üvegben
1 kgsertéslapocka, 30 dkg sertésvelõ, 3 dkg só, 1 tojás, 1 ek õrölt fehérbors, 1 tk õrölt feketebors, 1 csésze abalé.
A lapockát 1 óra hosszat fõzöm. A velõt lehártyázom és 10 percig abálom. Mindkettõt áthajtom egy 3 mm-es tárcsán, majd összekeverem a többi hozzávalóval. Üvegekbe töltöm és azokat lezárva 100 fokon 1,5 órán át sterilizálom.

Üveges disznósajt


Fejhúst, tokaszalonnát, bõrkét, nyelvet puhára fõzök, ujjnyi csíkokra vágok. Összekeverem egy kevés fõzõlével, sóval, borssal és paprikával, majd a szélesedõ szájú üvegekbe teszem, lezárom, majd 90 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Vagdalthús 1. (löncshús, luncheon meat)
2 kg sertéshús, fél kg zsírszalonna, 2 ek örölt feketebors, 6 dkg só.
A húsféléket húsdarálón ledarálom, majd alaposan összekeverem a sóval és a borssal. Kis üvegekbe töltöm, az üvegeket lezárom, majd 100 Celsius fokon 1,5 óráig gõzölöm.

Vagdalthús 2. (löncshús, luncheon meat)


Fél kg sovány sertéshús, 30 dkg sovány marahahús, 20 dkg szalonna, vagy nagyon zsíros hasaalja bõr nélkül, 2 dkg só, 1 csapott ek fehérbors, fél csapott tk szerecsendió, 1 tk majoranna, 1 tk reszelt citromhéj, 1 ek tej.
A húsokat és a szalonnát 10-13-as tárcsán ledarálom. Összekeverem a fûszerekkel, a sóval és a tejjel. A masszát felfelé bõvülõ üvegekbe töltöm (pl. Weck), az üvegeket lezárom és 100 fokon 1,5 óráig sterilizálom.
A receptek az alábbi helyről származnak:http://grocceni.com/konzerv/majkrem.html



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése