2017. augusztus 17., csütörtök

Ho – hó



Ho – hó



Kis híján tömegsírba helyezték Kozák Andrást




Az utolsó pillanatban mentették meg a 2005-ben elhunyt Kossuth-díjas színész sírhelyét. Kozák András földi maradványai majdnem tömegsírba kerültek.
Kozák András Kossuth- és Jászai-díjas színművész 2005-ben, 62 évesen hunyt el. Az egyetem után megfordult többek közt a Thália és a mai Pesti Magyar színházban, nyugdíjba vonulása előtt Székesfehérváron volt művészeti vezető. Számtalan színpadi szerepe mellett tévé- és mozifilmekben is szerepelt, a Kisváros című sorozatban például Barna László ezredest alakította.

Halálakor több színház is saját halottjának tekintette, és intézkedtek temetéséről, amely így nem özvegyére, a szintén színész Drahota Andreára hárult. A művésznő dolga mindössze annyi volt, hogy megadta a Farkasréti temetőnek saját elérhetőségeit.
Tavaly azonban Kozák András sírján feltűnt egy matrica, miszerint a „tisztelt hozzátartozó sírhellyel kapcsolatos egyeztetés érdekében” keresse fel a temető irodáját. Drahota Andrea így emlékszik vissza az esetre: „Vadidegen embertől kaptam levelet, hogy Kozák András sírján ott virít egy meghosszabbítás egyeztetése feliratú vörös papír. Elfogadhatatlan, kegyeletsértő és megalázó, hogy nem értesítik az élő hozzátartozót, hanem az elhunyt sírjára ragasztanak, aki nem tud védekezni ellene... hogy az emberek azt nézzék, hogy Kozák András sírhelye nincs kifizetve” – mondta a színésznő a Borsnak„Az egyszerűen nem igaz, hogy nem tudják az elérhetőségeimet, mert mindent megadtam nekik” – tette hozzá.
Drahota Andrea kifizette volt férje sírhelyét újabb tíz évre, azonban ha nem tette volna, a temetőnek jogában állt volna eladni a helyet, ami azzal jár, hogy az elhunytat exhumálják, és egy névtelen közös sírba temetik. 


Hallatlan hiba a soroksári futónő gyilkosa utáni nyomozásban


A rendőrség éveken át két tettest keresett, ám a nő holttestén talált DNS-ek egyike egy vétlen férfié volt.
Két idegen férfi DNS-ét találták az orvoszakértői vizsgálat során a négy éve meggyilkolt soroksári családanya, K. Krisztina holttestén. A zoom.hu most arról ír, hogy az egyik DNS egy, a gyilkosság idején már halott férfitől származik, vélhetően az orvosszakértői vizsgálat előkészületei közben került Krisztina holttestére.
A portál rendőrségi forrásai szerint vélhetően a holttestek mozgatása közben az ott dolgozók egyike vihette át a férfi hámsejtjeit és azokkal a DNS-ét a meggyilkolt asszony holttestére. 
A Borsnak nyilatkozott Krisztina özvegyen maradt férje, aki szerint iszonyatos mennyiségű pénzt és energiát felemészthetett a téves nyom utáni nyomozás. „Bennem egyébként korábban már felmerült, hogy valamilyen nyomkezelési hiba történhetett, sajnos ez most beigazolódott” – mondta Kardos Lajos.


A tudomány úgy véli, a lélek nem hal meg


Amióta ember él a Földön, tudni akarja, és kutatja azt, hogy mi történik a halál után. Számos cikket olvashattál a halál utáni életről, még többen számoltak be halálközeli élményekről. Úgy tűnik, a tudomány is egyre inkább hajlik a teóriára, miszerint a lélek tovább él a test halálát követően is.
Az újraélesztés hátterével, asztrofizikával is foglalkozó Robert Lanza professzor szerint a halál valójában egy ajtó a végtelen univerzum felé. A halál egészen más, mint amit eddig gondoltunk róla. Szerinte, számos univerzum létezik, ezért egyetlen időben több „helyen” is létezünk. Az egyetlen dolog, amiért a jelenlegi testben tapasztaljuk meg az életet, hogy az agy ezt az egyetlen testet képes felfogni és érzékelni. 



Lanza professzor kutatásával arra a következtetésre jutott, a test és a 
lélek két egészen különböző dolog. A tudat alkotja meg az anyagi világot, a halál pedig elválasztja a tudatot a testtől, az időtől és a helytől.
A kvantumfizika egyetért a párhuzamos univerzumok létezésével. Márpedig, ha számtalan univerzum létezik, akkor valójában bármi megtörténhet. Mert, ha párhuzamos életeket élünk, akkor a halál sem létezik, valahol máshol az élet folytatódik tovább. Az „én” érzése energia, az energia pedig nem szűnik meg, nem pusztítható el.

A professzor szerint mindez egyelőre elmélet és teória, mégis a gondolat magával ragadó, nagyon is valósnak tűnik, és hihető. Arról pedig nagyon sokat hallhattunk, hogy az élet a halált követően a „másik oldalon” folytatódik tovább. Lanza professzor szerint is teljesen mindegy, miben hiszel, de hogy az élet nem áll meg, valahol máshol folytatódik, az máris biztosan állítható.
A lélek egy másik dimenzióban él tovább



Hihetetlen üzenettel tért vissza a halálból


Egészen döbbenetes a rákbetegsége miatt kómába esett Anita története, akit a halálból segítettek vissza az orvosok, és aki egészen elképesztő üzenetet hozott a túlvilágról.
A súlyos rákbetegségben szenvedett Anita Moorjani kómába esett. Az orvosok nem láttak esélyt a gyógyulásra, az asszony szervei leálltak. Néhány órával később felébresztették, hogy családja elköszönhessen tőle.
Az asszony a kómában fekve halálközeli élményt élt át. Anita elmesélte, mindent látott, ami a kórteremben körülötte zajlott. A férjét, aki fogta a kezét, az orvosokat, akik lélegeztetőgépre kapcsolták. Az ágyon fekvő testét, sőt azt is tudta, azzal megszűnt a kapcsolata.
Aztán káprázatos fényt látott. Érezte elhunyt hozzátartozóinak jelenlétét és szeretetét. A lelkek beszéltek hozzá, és útmutatást adtak neki. Felkínálták a lehetőséget, visszatérhet az életbe, vagy maradhat, ha úgy dönt. Az asszony először nem akart visszatérni, aztán mégis az életet választotta. Már azt is tudja, a Mennyország nem egy hatalmas hely valahol a felhők fölött, hanem egy állapot.
Az elképesztő tapasztalatnak és felismerésnek köszönhetően Anita megértette a négy éve tartó betegsége okát, megértette, mennyire rombolta a testét a bűntudat, és mennyire nem szerette önmagát. Visszatértét követően néhány hét alatt teljesen felépült a nyirokrendszerét megtámadó rákból. Csodás gyógyulására az orvosok egyszerűen nem találtak magyarázatot.

Élete a halálközeli élményt követően alapvetően változott meg. Tudott hinni önmagában, a világban, az egészségben, a párkapcsolatban, a létezésben. Azóta azt állítja, az életben öt igazán fontos dolog létezik.
  • szeretet az első. A lefontosabb pedig, hogy önmagunkat tudjuk szeretni.
  • A második, hogy merjünk élni. A legtöbben félnek a haláltól, félnek az élettől. Ezt az érzés kell mielőbb elengedni.
  • A harmadik érték a humor és a nevetés. Legyünk vidámak, élvezzük az életet.
  • A negyedik tapasztalat, hogy az élet ajándék. Semmilyen tárgy nem lehet olyan értékes, mint az életünk.
  • Az ötödik is nagyon fontos, merjünk önmagunk lenni! 
Megértette az élet értelmét, miután visszatért a halálból
Megértette az élet értelmét, miután visszatért a halálból

Mi jön a halál után? - erről számolnak be, akik visszatértek belőle


Évezredek óta izgatja az emberiség fantáziáját, hogy mi jön a halál után, de persze biztosat nem tudhatunk. Vannak viszont beszámolók olyanoktól, akik visszatértek onnan, ahonnan általában nincs visszatérés.
1. Olyan, mint egy könyvet olvasni...
Felébredtem egy helyen, ami az űrhöz hasonlít, de nem voltak csillagok, meg egyáltalán semmi fény. Nem lebegtem, nem beszéltem, csak úgy jelen voltam abban a térben. Emlékszem, hogy átgondoltam az életem, de nem olyan volt, mint egy montázs, ahol pörögnek a képek. Inkább olyan volt, mint átlapozni egy könyvet, amiből itt-ott kiemelkednek bizonyos történettöredékek.”
2. Egy ismerős látogató
Emlékszem, hogy a járdán feküdtem, és lassan minden elsötétült, csendes lett. Csak azért nem aludtam el, mert egy ordítás hallottam. »Kelj fel!« Aztán valaki a bukósisakomat csapkodta (ami valójában csúnyán belepréselődött a fejembe). Mikor kinyitottam a szemem, a fivéremet láttam mellettem guggolni a járdán. Furcsálltam, mert a testvérem több éve meghalt túladagolásban. Csak arra emlékszem, hogy az órájára pillantott és azt mondta: »Mindjárt itt lesznek«, és elsétált.”
Mi jön a halál után? - erről számolnak be, akik visszatértek belőle
3. Kertben
Úgy éreztem, mintha szívódnék befelé, mintha lassan lefelé húznának a vízben. Egy ponton minden elsötétült, aztán egy kertet pillantottam meg magam előtt. Nem voltak benne virágok, csak homok és néhol tenyérnyi fű. Volt a közepén egy körhinta, amivel két gyerek játszott, egy lány és egy fiú. Nem tudom, miért, de olyan érzésem volt, mintha eldönthetném, menni akarok vagy maradni. Sorra vettem az okokat, amiért élni akarok, és arra jutottam, nem hagyhatom magára az édesanyámat. És akkor visszatértem.”
4. Fekete és semmi
Nekem csak nagy feketeség volt. Semmi álom, semmi vízió, csak a nagy semmi. De boldog vagyok, hogy most is életben lehetek.”
Forrás: Mirror

Kamaszsrácnak néz ki az ötvenéves férfi

Egyszerűen nem akarjuk elhinni, hogy ez a szingapúri férfi már az ötvenet tapossa, mikor nagyjából úgy néz ki, mint egy huszonéves szupermodell!
Chuando Tan valamit nagyon jól csinál az életben, vagy valamit mi csinálunk nagyon rosszul, ugyanis ez az ötvenéves férfi egy perccel sem néz ki többnek huszonhatnál.
Kamaszsrácnak néz ki az ötvenéves férfi

És egyébként ezt nem csak tökéletesen kidolgozott testére értjük, hanem sima, kisfiús bájú arcára is, amit szintén sikerült egy kisebb csoda folytán 
megőriznie az évek alatt. Tan egyébként a '80-as-'90-es években az egyik legmenőbb szingapúri modell volt, később aztán átnyergelt a fotózásra – pedig szerintünk még most is simán állhatna a kamera másik oldalán!
Kamaszsrácnak néz ki az ötvenéves férfi 
Hogy mi a titka? A nyilvánvalóan mázlista genetikán túl Tan rengeteget edz (heti nyolc alkalommal), ezen túl a hainani csirkére esküszik, és azt is elárulta, hogy nem vesz hosszú, forró fürdőket késő este vagy korán reggel!
Kamaszsrácnak néz ki az ötvenéves férfi 
Kamaszsrácnak néz ki az ötvenéves férfi




Egy bank véletlenül lenyúlta egy csomó pénzemet, és nem hajlandó visszaadni


Én: Csókolom, elnyelte a pénzem egy ATM-jük! Bank: És ez engem hol érdekel, öcsisajt? Horrorsztori a két pénzintézet között a padlóra huppant kisemberről, akiből még idén Molotov-koktélos anarchista lesz, az tuti!
Érezted már magad jelentéktelen kis fogaskeréknek? Mit fogaskeréknek: homokszemnek, ami a fogaskerekek közé kerül, hogy azok még kisebbre és jelentéktelenebbre zúzzák? Amelyik aztán reménytelenül és visszafordíthatatlanul zuhan a mélybe, és csak zuhanás közben ébred rá, hogy esélye sem volt?
Én azt hittem, már éreztem. Dolgoztam én már multinál (ezt nem kell részleteznem), magyar adócsaló pénzmosodánál (nem én mostam, rajtam mosták), voltam diákmunkás 25 évesen, amikor a többiek már rég felfele kapaszkodtak valamelyik létrán, volt szocio-, pszicho- és mindenféle pata főnököm, vertek már át pénzzel, munkával, mindenfélével. (Ennek természetesen most már maradéktalanul vége!) És persze vállalkozóként (meg úgy általában magyar állampolgárként) van elég dolgom a kafkai-orwelli államgépezettel: posta, adóhivatal, nyomtatványkitöltő, iparűzés, várjonkapcsolom, méridejött, mostmenthaza, páratlanhétenszerdadélutántessék.
A helyzet azonban az, hogy nem, nem éreztem még magam jelentéktelen kis homokszemnek, vagyis az nem az volt, csak azt hittem. Először ugyanis két hete éreztem magam igazán annak, amikor is

egy bank véletlenül lenyúlta egy csomó pénzemet, és azóta úgy tesz, mintha semmi sem történt volna,

nekem pedig konkrétan nincs eszköz a kezemben, hogy visszaszerezzem.

Az történt, hogy egy vidéki nagyvárosban, egy hipermarket kapujánál működő bankautomata elnyelte majdnem harmincezer forintomat. Azaz: némi várakozás után kiírta, hogy elvesztette a kapcsolatot a központtal, nem működik többé. Eközben már a zizzenésről a zsememben éreztem, hogy megtörtént a legrosszabb: ettől függetlenül levonta a pénzt. És nem is írta jóvá azóta sem.
Persze, tudom: ilyenek történnek és kész. Egy rendszer sem hibátlan, ahogy arra többek között egy ismert budapesti tömegközlekedési vállalat (neveket természetesen nem említünk) körüli botrány is rávilágított. Nem nagy ügy. Elromlott egy gép. Minek akartam kivenni. Vagy akkor miért nem kevesebbet. Eleve minek mentem oda. Vagy ha már odamentem, tartottam volna tiszteletben a kultúráját.
Szóval van ilyen, az azonban, hogy ebből egy Hofi, Monty Python és Beckett ihlette abszurd dráma legyen, hát... oké, olyan is van.
Az ember ilyenkor pár percig még reménykedik: nézi a hibaüzenetet, hátha meg sem történt, hirtelen észhez tér, mégis odaadja a pénzt. Ott a telefonszám, amelyen nyilván azonnal intézkedő, empatikus ügyintézők várják a hívását, hogy aztán negyed órán belül megjelenjen két markos, overallos férfi, aki szakavatott mozdulatokkal szétszedi a gépet és sűrű elnézésékérések közepette leszurkolja az összeget. Ebből persze semmi sem történt,
a hibabejelentő öt perces géphangos-menüs manőverezés után húsz percig kicsöngött, én pedig a belül ébredező Hulkkal abban maradtam: nem érdekel, engem nem vertek át, kivárom!
Úgy tűnik, nem volt mit. Két hete elérhetetlenek.
A minidráma első fordulópontja az volt, amikor a gé alaphelyzetbe állt, és villogva várta a következő kártyát, amit ki is használtak az időközben körém és a gép köré gyűlő bámészkodók. Hiába mondtam el, mi történt, azért csak megpróbálták, a gép pedig kötelességtudóan el is nyelte a pénzüket, hogy aztán rövid hibaüzenet után kezdődjön az egész elölről. Volt, aki csak a fejét csóválta, volt, aki némi szitkozódás után odébbállt, és volt, aki konkrétan nem értette meg, mi történt vele.

Nem reprezentatív gyorsfelmérésem alapján tehát a magyar lakosság türelemmel és nyugodtan tűri, legfeljebb kisebb kellemetlenségként éli meg, ha elveszik a pénzét.

A kedvencem az az úr volt, aki engem követve, ordítva, a hívásvárakoztató klasszikus zenét is elnyomva szidta a teljes magyar bankrendszert, élén a – nála ránézésre harminc kilóval könnyebb – „kövér tetű” bankvezérrel, aki „ellopta a fél országot”, majd, amikor épp nem telefonáltam, elkezdte ő is tárcsázni a hibabejelentőt, hogy „megmondja nekik, mit hova dugjanak fel”, úgy, hogy az ő pénzét nem is nyelte el. Hiába kértem, hogy engedje el a történetet, mert az most fontosabb, hogy én beszéljek velük. „Nem érdekel, megmondom nekik.”
A hibabejelentő ügyfélszolgálatosai szerencséjükre neki sem vették fel, így nem tudták meg, mit hova kell feldugniuk.
Az egész kálvária egyetlen pozitív szereplője egy bankos hölgy volt, akivel jobb híján akkor beszéltem személyesen egy közeli fiókban, amikor már leolvadt az agyam a megnyugtatónak szánt, percenként ismétlődő hívásvárakoztató klasszikus zenétől. Hamar kiderült, hogy nem tud mit tenni, „mi még a saját ATM-ünket sem látjuk”, úgyhogy „ezt most biztos nem kapja vissza”, közben együtt érzőn rázta a fejét, látszott, megkínálna tejjel és sütivel, ha nem tiltaná a céges protokoll. Bár azonnal kiderült, hogy nem tud segíteni, azért telefonált „bentre”, ahol megerősítették: űrlapozni, papírozni kell, aztán, ha minden jól megy, „egy hét és kiderül”.
Csavar a történetben, hogy nem vagyok a bank ügyfele, egy másik pénzintézet kártyájával próbáltam ATM-ezni, ami elvileg havonta kétszer ingyenes, tehát nem tűnt rossz ötletnek. A reklamációt viszont a saját bankomban kell benyújtani, aztán majd lesz valami, „ha kiderül, hogy tényleg így volt”. A saját bankom ügyintézője ezzel együtt is biztatott:
Igen, tudunk róla, hogy ma egy kicsit rakoncátlanok az ATM-ek.”
Küldtek is reklamálós űrlapot kitölthetetlen .pdf formátumban, sebaj, kinyomtat, gyöngybetűkkel kitölt, visszaszkennel, mailbe attacsol, visszaküld, tisztára, mintha 2017-et írnánk!
Aztán: semmi. Eltelik a kedves hölgy által emlegetett hét nap, de még egy automatikus válaszüzenetre sem méltatnak. A „vétkes” bank központi ügyfélszolgálatán legalább a géphangon túljutottam, hogy egy hús-vér néni közölje: ő erre nem tud mit mondani, „várjon akkor, kapcsolom a kártyásokat, de ők sem tudnak majd”. Klasszikus zene, húsz perc várakozás, hívásbontás és a szokásos mentális küzdelem, hogy ne zúzzam szét a mobilomat ütvefúróval, nem ő tehet róla, és most pénzem sincs újra.
Végül egy mérges levélre méltóztattak válaszolni: köszönik a visszajelzést, de az ügy az én bankom kezében van, az általuk szabott határidőhöz „igyekeznek alkalmazkodni”. Az én bankom pedig, akit ezzel a merőben új információval felhívtam, hirtelen elkezdett a 120 napos törvényi határidőre hivatkozni, hozzátéve, hogy „nem látok információt az úr adatlapján, de mindenképp szólni fogunk”. Nem tudni, továbbították-e a tényállást a pénznyelő banknak, és nem, nincs semmi mód arra, hogy utánanézzünk, rákérdezzünk, megsürgessük. Tehát annyi tudtam meg, hogy

most már nem az a tét, hogy a következő fizetésig visszakapom-e a pénzem, hanem hogy idén visszakapom-e.

Vagy egyáltalán.
Jobb dolgom nem volt, visszapörgettem a fejemben az utolsó két hetet és a híváslistámat, és készítettem egy kis statisztikát.
  • Telefonálással töltött idő (beleértve a várakoztatást): 53 perc
  • Az ügy minden elemének ismertetése többé-kevésbé érintett személyeknek: 9
  • Visszautalt forintok száma: 0
  • A pillanatok száma, amikor konkrétan előremozdult vagy változott bármi attól, hogy ügyintéztem: 0
Így történt tehát, hogy egy bank véletlenül elcsórta a pénzemet, és senki nem tesz semmit, hogy visszakapjam, vagy legalább megtudjam, mikor kapom vissza. Cinikus, közönyös és szimplán gonosz mutációja ez a szabadpiacnak. Nekem pedig két választásom van: vagy anarchista forradalmár-punk leszek ez alatt a 120 (na jó, már csak 106!) nap alatt, vagy zen buddhista. Még harmincöt évesen sem késő eldönteni, ugye?




Mikrocsipet kapnak a bőrük alá egy cég dolgozói



A mikrocsippel lehet például fizetni, de orvosi információkat is tárol.
A wisconsini Three Square Market cég 50 munkatársának hüvelyk- és mutatóujja közé ülteti be a rizsszem nagyságú mikrocsipet, amely rádiófrekvenciás személyazonosítóként (RFID) működik.
Az RFID technológiát mindenféle vezérlésre fel fogjuk használni, kezdve attól, hogy fizetni lehet vele cégünk büféjében, ajtónyitásra, a másológépek használatára alkalmazható, be lehet vele jelentkezni a cég számítógéprendszerébe, telefonjaiba, orvosi, egészségi állapotról szóló információkat lehet tárolni benne, és más RFID termináloknál is használható fizetésre” – írta közleményében Todd Westby, a vállalat vezérigazgatója, hangsúlyozva, hogy az alkalmazottak magánszféráját nem fogja sérteni a mikrocsip használata, és minden adatot titkosítás véd.
Mikrocsipeket ültet be dolgozóiba egy amerikai cég
Forrás: Three Square Market
Ez a következő technológia, amely elkerülhetetlenül meg fog valósulni, és mi részesei akarunk lenni. Ez a technológia a mindennapok szabványává fog válni, lehetővé téve útlevélként, a közösségi közlekedésben és mindenféle vásárlásban való felhasználását” – tette hozzá a The Verge technológiai portál szerint.
A technológia a mobiltelefonos fizetési rendszer analógiájára épül.
Az amerikai cég nem teszi kötelezővé alkalmazottjainak a használatát, de akiknek beültetik, annak kifizetik a 300 dollárba kerülő mikrocsipek árát.


Szinte Bécsig kalandozott egy holland cica



Csak találgatni lehet, hogy miként került Hollandiából Bécs mellé az elkóborolt cica, amelyik fél évvel ezelőtt vágott neki a majdnem ezer kilométeres útnak.
Pepper pont úgy nézett ki, mint bármelyik kóbor macska, amikor a Bécstől nyugatra fekvő Aschbach-Marktban egy jólelkű cicabarát megfogta, és állatorvoshoz vitte. Meglepetésre a cicában mikrochipettaláltak, azon pedig egy holland gazdi neve szerepelt. A kezdeti hitetlenkedés után fotóváltás következett, ami kizárt minden tévedést: az Ausztriában megtalált macska fél evvel ezelőtt oldott kereket Hollandiában.
Pepper cica - Forrás: orf.at
Pepper gazdája hamarosan Ausztriába utazik, ám azt valószínűleg sosem fogja megtudni, hogy a macska hogyan tette meg a 950 kilométeres utat. Feltételezések szerint egy kamionban,„autóstoppal” tehetett meg ekkora távolságot.




Orchideák a lakásban? Igen! Megmutatjuk, hogyan…



Nincs ötleted, hogy mit csinálj ebben az esős időben? Ha szereted az orchideákat, látogass el a hétvégén a Vajdahunyadvárba!
Az orchideák az elmúlt néhány évben az egyik legnépszerűbb szobanövénnyé váltak és ma már mindenkinek van, vagy volt már egy-két cserép orchideája az ablakpárkányon. Tartásuk egyszerű, könnyen és hosszú ideig virágoznak, a virágaik színesek, látványosak, ennek köszönhetik népszerűségüket. Az orchideák otthoni gondozása nem nehéz ugyan, de nem is annyira könnyű, mint egy átlagos szobanövényé. A Magyar Orchidea Társaság tavaszi kiállításán a látogatók megismerkedhetnek azokkal az orchideákkal, melyeket könnyen lehet lakásban tartani, és választ kaphatnak e gyönyörű növények tartásával kapcsolatos összes kérdésükre. 


De addig is néhány „tuti” tipp, hogy orchideánk mindig egészséges és gyönyörű legyen, és ami a legfontosabb -  újra virágozzon:
  • Tegyük minél világosabb helyre az orchideát, ahol legalább naponta 2-3 órán keresztül éri a fény.
  • Télen ritkán, 7-10 naponta öntözzük, nyáron hetente kétszer.
  • A cserép alatt soha ne álljon a víz, mint a fokföldi ibolyáknál, és az orchidea közepébe se öntsünk vizet, mint például a broméliáknál.
  • A cserépben az ültetőanyag mindig legyen nedves, de soha ne túl vizes.
  • A bőséges virágzáshoz sok fényre van szüksége a növénynek, ezért tegyük világos helyre, vagy akasszunk fölé kb. 40 cm magasan növénynevelő lámpát. Ha a bimbók megsárgulnak és lehullnak, annak általában a fényhiány az oka.
  • Legalább kétévente ültessük át az orchideánkat speciális orchidea-ültetőanyagba, és új cserépbe.
  • A nappali és az éjszakai hőmérséklet között legyen néhány fokos különbség, ez megindítja a virágszárak fejlődését.
  • Az orchideák számára fontos a légmozgás a levelek körül, de soha ne tegyük huzatos helyre a növényt.
  • Az orchideák a párás levegőt szeretik, ezért fontos, hogy legyen körülöttük néhány szobanövény, vagy egy szobai párásító készülék.
  • Rendszeresen tápozzuk az orchideánkat speciális orchidea-táppal, nyáron hetente, télen havonta egyszer. Az öntözővízhez adagoljunk virágzásindító tápot nyár közepétől tél elejéig.



Ha szereted az orchideákat, látogass el a hétvégén a Vajdahunyadvárba a Magyar Orchidea Társaság tavaszi kiállítására.


Időpont: 2017. március 9-12-ig.
Nyitvatartás a kiállítás minden napján: 10 és 18 óra között.

www.orchideatarsasag.hu vagy www.orchideakiallitas.hu 
Hirdetés




CSOKIS-CSERESZNYÉS PITE EGYSZERŰEN

HOZZÁVALÓK

  • 30 dkg darált zabkeksz , 10 dkg puha vaj
  • 2 ek kakaópor
  • A töltelékhez:
  • 20 dkg étcsoki , 2 dl tejszín
  • A díszítéshez:
  • cseresznye


ELKÉSZÍTÉS

    1. A kekszet egy késes aprítóban megdaráljuk, majd hozzáadjuk a puha vajat és a kakaóport.Összegyúrjuk, és kézzel egy piteformábanyomkodjuk a tésztát.
    2. Ha egyenletesen elrendeztük a formában a kekszalapot, hűtőbe tesszük dermedni.
    3. Közben elkészítjük a ganache-t: felforrósítjuk a tejszínt, beletördeljük a csokit, és addig kevergetjük, amíg egynemű, homogén, sötétbarna masszát nem kapunk.
    4. A magozott, felezett cseresznyéket elrendezzük a tésztán, óvatosan ráöntjük a csoki krémet, majd hűtőbe tesszük néhány órára. Friss cseresznyével díszítjük. 

Csokis-cseresznyés pite | Mindmegette.hu

Heavy duty table top bbq grills

アウトドア用 COZYストーブ(薪・ペレット兼用ストーブ) 試し焼き

Wiseway Pellet Stoves Demonstration Full Version

Wiseway Wood Pellet Stove Review from The Homestead Survival

My Wiseway pellet stove setup, install and review



Wiseway Pellet Stoves Water Heating Feature

WiseWay Pellet Stove Operation

https://www.youtube.com/watch?v=TJW5AyAegok





UNOD A KOVÁSZOS UBORKÁT? ÍME 3 SAVANYÍTOTT KÜLÖNLEGESSÉG A KAMRAPOLCRA



Gazdagítsd a házi készítésű savanyúságaid sorát gombával, ribizlivel, zöld paradicsommal!
1. MARINÍROZOTT GOMBA
Elvileg minden étkezési gombát el lehet tenni ecetes-sós lében. Marinírozásra (másként marinálásra) legalkalmasabbak a kemény húsú laska- és galambgombák, pereszkék, csiperkék vagy a rizike és a rókagomba. Az egyes fajok felhasználási lehetőségeiről a piacokon ügyelő gombaellenőröktől kérhetsz, illetve gombakalauzokból kaphatsz tájékoztatást.
Eltérő tulajdonságaik miatt a fajokat célszerű külön-külön tartósítani. Az egyes gombák legyenek kifejlettek, de fiatalok, épek, egészségesek. Az öreg, fonnyadt, szivacsos vagy összerágott példányokat dobd ki.
A tartósításra szánt gombákat nagyságtól és tetszéstől függően felszeletelheted vagy félbevághatod. A darabolás során a belső részek hibátlanságáról is meggyőződhetsz.
Hideg marináláskor a 3%-osra hígított (bor)ecet, só (literenként 1,5-2,5 dkg), némi cukor, valamint fűszerek (pl. babérlevél, koriander, borókabogyó, fekete és szegfűbors, szegfűszeg) felhasználásával főzött felöntőlevet teljesen hűtsd ki, majd töltsd az üvegekbe rendezett gombára és önts a tetejére annyi étolajat, hogy az üveg pereméig szétterüljön. Végül érleld a légmentesen lezárt üvegben 3-4 hétig.
Felbontás nélkül több évig tárolhatod, de ilyen esetben írd rá az üveg címkéjére emlékeztetőül, hogy felhasználás előtt hőkezelendő.
Meleg marináláskor főzd a gombát 1,5%-osra hígított ecettel, literenként 1-1,5 dkg sóval, a fent említett fűszerekkel és egy kevés cukorral ízesített vízben 15-20 percig. Az előfőzés után szedd ki a léből, hagyd kihűlni, majd töltsd az üvegekbe. Végül öntsd rá az előfőzőlét hidegen vagy melegen, és marinírozd a lezárt üvegben 1 hétig.
ECETES-SÓS LÉBEN MARINÍROZOTT LASKAGOMBA >>> MARINÁLT BARNACSIPERKE RECEPT >>> 
2. RIBIZLI ECETBEN
Kiváló vad- és vöröshúsok mellé. Szemezz le 1,5 kg megmosott ribizlit. Főzz szirupot 5 dl gyenge borecetből és 30 dkg cukorból, valamint egy darabka fahéjból és néhány szem szegfűszegből. (A fűszereket tea- vagy fűszertojásban lógasd a szirupba.) Forrald fel, és a közben keletkező habot szedd le. A habzás megszűnése után emeld ki a fűszereket a kissé besűrűsödött szirupból, és forgasd bele a gyümölcsöt. Egyet forralj rajta, aztán hagyd állni. Másnap a leszűrt levet forrald fel, hagyd kihűlni, majd öntsd vissza az edénybe. Harmadnap ismételd meg ugyanezt. Végül a kihűlt gyümölcsöt töltsd üvegekbe, és töltsd rá a szirupot.
PRÓBÁLD KI A HIDEG SÜLTEK MELLÉ VALÓ 

ALMÁS-RIBIZLIS CSATNIT IS! >>>

3. PIKÁNS ZÖLD PARADICSOM
A zöld paradicsomot valójában ősszel szokták eltenni, hogy az a termés se vesszen kárba, amelyik a hidegek előtt már nem képes beérni. Ám a kertedben nyáron is lekapkodhatod a bőven termő tövekről a szomszédaik kifejlődését akadályozó szemeket. A zöld paradicsom sok fűszert elbír, és jól illik hozzá a csili vagy a fokhagyma. Kísérletezd ki a saját receptedet!
Kiindulásul a megmosott apró zöld bogyókat rakd csavaros befőttesüvegbe és a tetejét szorítsd le keresztbe rakott tormával. Főzz ecetes felöntőlevet sóval, cukorral, borssal, koriandermaggal, majd töltsd a paradicsomra. Zárd le az üveget, és állítsd fejre 5 percre. 6-8 hét múlva megkóstolhatod a savanyított paradicsomot. Társas tesztelésére jó alkalom lesz egy grillparti!




TUDJ MEG MINDENT A LEGJOBB BEFŐZÉSI ÉS TARTÓSÍTÁSI TECHNIKÁKRÓL! - 1. RÉSZ

Itt a befőzési és lekvárkészítési szezon! Ha a friss nyári gyümölcsöket télen is szeretnéd élvezni, tartósíts! Megmutatjuk, milyen módszerekkel érdemes.
Télen hányszor jut eszünkbe a júniusi vérpiros, ropogós cseresznye vagy a csillogó sötét bíborvörös, édes szamóca, ahogy szétolvad a szánkban? Ha ezeket az élvezeteket a hideg hónapokban is meg szeretnénk tapasztalni, akkor tartósítsunk! Az élelmiszer-palettánk tárháza végtelen, csak egy kis odaadás kell, hogy a nyár, ősz ízeit télire „konzerváljuk”.
tartósítás egy módszer, amellyel megőrizzük az élelmiszer lényeges tulajdonságait, vagy megakadályozzuk annak romlását. Ezt okozhatják kémiai (pl. oxidáció), fizikai (hőmérséklet, fény) vagy biológiai (pl. mikroorganizmusok) tényezők. Tartósítunk, mert szeretnénk, hogy az élelmiszer a betakarítástól a következő évig rendelkezésünkre álljon, de a fő cél az, hogy késleltessük annak a romlását, vagy megelőzzük az esetleges íz- vagy küllembeli változásokat. A tartósítási eljárásokhoz tartozik többek között a szárítás, füstölés, fagyasztás, pasztőrözés, sugárkezelés, tartósítószerekkel vagy vákuummal, közömbös (inert) gázokkal történő tartósítás. A tartósítás tehát nem jelent egyet a tartósítószerek használatával, annál jóval tágabb fogalom.
Otthoni tartósítási lehetőségek
Az otthoni tartósítási módok közül a  befőzés, a szárítás és az aszalás a legnépszerűbb. Most megmutatunk mindent, amit a befőzéshez tudnod kell! 
Befőzés
legelterjedtebb tartósítási mód, amivel gyümölcsöt, zöldséget egyaránt tartósíthatunk. Nemcsak a termesztett növényekből, hanem a vadon élőkből is finom szörpöt, lekvárt készíthetünk, pl. bodzaszörp, csipkebogyólekvár.

NÉHÁNY JÓ TANÁCS AZ OTTHONI BEFŐZÉSHEZ:

1. Használjunk minél frissebb állapotban lévő nyersanyagot. Gyümölcslevek, -ízek készítéséhez a 100%-ban, dzsemhez a 80−90%-ban, befőtt készítéséhez a 75%-ban érett gyümölcs ajánlott.
2. Fő a higiénia! A befőzéshez használt edények, eszközök és a munkaasztal legyen mindig tiszta, a mosott üvegeket, tetőket folyó csapvízzel többször át kell öblíteni és csepegtetőben vagy tiszta konyharuhára állítva kell kiszárítani. A felhasználni kívánt nyersanyagokat áztassuk, mossuk, majd rápermetezett vízzel öblítsük.
3. Otthon alkalmazható tartósítószerekhez soroljuk a cukrot, sót, ecet- és citromsavat, amely a pektinnel együtt is jól használható és egyéb segédanyagokat pl. szalicil-, benzoe-, szorbinsav. A szalicilátok még sok konyhában megtalálhatók, viszont kerüljük a használatukat, mivel gyomorfekélyt okozhatnak, és az erre érzékeny egyéneknél allergiás tüneteket, akár asztmás rohamot válthatnak ki. A cukor és a  ízesítő hatásuk mellett vízelvonó tulajdonságuk révén tartósítanak. Sóból a tartósítandó anyaghoz 16−20%-ban, cukorból legalább 55%-ot kell adagolni, így a termék egyéb tartósítási eljárás alkalmazása nélkül is eláll. Ilyen magas só- és cukortartalmú termékeket már nem készítünk, csak más tartósítási formával együtt alkalmazzuk ezeket, csökkentett mennyiségekben.
Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

MINDEN, AMI BEFŐZÉS >>>

RECEPTEK BEFŐZÉSHEZ >>>

DZSEMEK PIROS GYÜMÖLCSÖKBŐL >>>

BEFŐZÉSI KISOKOS >>>











TUDJ MEG MINDENT A LEGJOBB SZÁRÍTÁSI ÉS TARTÓSÍTÁSI TECHNIKÁKRÓL! - 2. RÉSZ



Ha a friss nyári gyümölcsöket és zöldségeket télen is szeretnéd élvezni, tartósíts! Megmutatjuk, milyen módszerekkel érdemes - a befőzés után most a szárításhoz adunk tippeket.

A TARTÓSÍTÁSRÓL

Télen hányszor jut eszünkbe a júniusi vérpiros, ropogós cseresznye vagy a csillogó sötét bíborvörös, édes szamóca, ahogy szétolvad a szánkban? Ha ezeket az élvezeteket a hideg hónapokban is meg szeretnénk tapasztalni, akkor tartósítsunk! Az élelmiszer-palettánk tárháza végtelen, csak egy kis odaadás kell, hogy a nyár, ősz ízeit télire „konzerváljuk”.
A tartósítás egy módszer, amellyel megőrizzük az élelmiszer lényeges tulajdonságait, vagy megakadályozzuk annak romlását. Ezt okozhatják kémiai (pl. oxidáció), fizikai (hőmérséklet, fény) vagy biológiai (pl. mikroorganizmusok) tényezők. Tartósítunk, mert szeretnénk, hogy az élelmiszer a betakarítástól a következő évig rendelkezésünkre álljon, de a fő cél az, hogy késleltessük annak a romlását, vagy megelőzzük az esetleges íz- vagy küllembeli változásokat. A tartósítási eljárásokhoz tartozik többek között a szárítás, füstölés, fagyasztás, pasztőrözés, sugárkezelés, tartósítószerekkel vagy vákuummal, közömbös (inert) gázokkal történő tartósítás. A tartósítás tehát nem jelent egyet a tartósítószerek használatával, annál jóval tágabb fogalom. 

SZÁRÍTÁS

Vízelvonáson alapszik, amikor a nyersanyag víztartalmát 15% alá csökkentjük, hogy semmilyen kórokozó és/vagy penészgomba se élje túl. Szárítani lehet fűszer-, gyógy- és teának való növényeket, zöldségeket (vöröshagymát, fokhagymát, burgonyát, sárgarépát, petrezselymet, zellert, karalábét, zöldborsót, zöldbabot, paradicsomot) és régebben a húst is így tartósították.
Néhány jó tanács az otthoni szárításhoz:
Csak hibátlan, teljesen kifejlődött, romlási jelenségektől mentes növényt szabad szárítani.
A nagyobb darab zöldségeket darabolni kell, különben nem száradnának ki tökéletesen és megromolhatnak. Ilyen pl. a paradicsom, amelyet célszerű egyenletes cikkekre vagy vékony karikákra vágni, vagy a gyökérzöldségek (sárgarépa, petrezselyem, zeller), amelyeket karikázzunk vagy vékony csíkokra vágjunk.
Egy-két zöldséget (sárgarépa, petrezselyem, zeller) szárítás előtt 4-5 percig blansírozni, sós vízben előfőzni kell, és csak utána kerülhet a szárítókeretre.
fűszerpaprikát füzérekbe, száraz, szellős, naptól védett helyen tárolják, érlelik. A szárrészeket, csumáját eltávolítják, és ha nedvességtartalma 10% alatti, akkor paprikadarálón finom szemcseméretűre darálják.
Míg a zöldségeket szárítjuk, víztartalmukat 15% alá csökkentjük, addig a gyümölcsöket aszaljuk, víztartalmuk 20−22% között marad. Az utóbbiak cukortartalma magasabb, ami szintén megakadályozza a romlást, ezért a gyümölcsök magasabb víztartalom mellett is eltarthatók.
Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

ASZALÁS – ÉRDEMES NEKILÁTNI >>> 

NAPON VAGY SÜTŐBEN: ÍGY KÉSZÜL TÖKÉLETES ASZALT PARADICSOM! >>>

ASZALT ÉS CUKROZOTT GYÜMÖLCSÖK >>> 





ASZALÁS – ÉRDEMES NEKILÁTNI



ASZALÁS A MÚLTBAN
Az aszalás a legősibb tartósítási eljárás, technikáját már a Kínai Birodalomban is használták, de az ókori görögök, rómaiak is így tartósították élelmiszereik nagy részét. Őseink leggyakrabban naponilletve tűzön aszaltak. A répacukor megjelenéséig hazánkban is a gyümölcsök tartósításának legelterjedtebb módja ez volt, skanzenekben még láthatunk régi aszalókat, sütőkemencéket.
Aszalt almaszeletek
MIÉRT JÓ AZ ASZALÁS?
Az aszalás a tartósítás nem kimondottan gyors, de kényelmes és egészséges módja, hiszen míg például a konzervek esetében a tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok akár a 65%-a is kárba vész, az aszalással gyakorlatilag csak a nedvességet vonjuk ki az élelmiszerekből, a rost és ásványi anyag tartalom nagy része megmarad. Az aszaláshoz nincs szükség tartósítószerekre, mégis hónapokig, vagy egyes esetekben évekig felhasználhatjuk az ízletes végeredményt. Az aszalás további előnye, hogy a kiszárított élelmiszer helyigénye fele vagy akár tizedrésze is lehet a friss élelmiszerének.
MIT ÉS HOGYAN ASZALJUNK?
Jól aszalható gyümölcsök: alma, körte, kajszi, sárgabarack, szilva, meggy, fügeZöldségek: paradicsom, gomba, paprika, fehérrépa, sárgarépa, hagyma, tökZöldfűszerek: petrezselyem, zeller, kapor, lestyán, citromfű, bazsalikomHúsok: marhahúst, sertéshúst is lehet aszalni, sőt vannak, akik fehér húsokat és rákféléket vagy akár tonhalat is szárítanak
Aszalványok egy külföldi piacon
Az aszalógépekhez adnak részletes használati utasítást, mivel fajtánként eltérnek az aszalási idők. Egyes gyümölcsöket, például a körtét vagy az őszibarackot sokan cukros vízben áztatják aszalás előtt, ezzel növelve cukortartalmát. Almához citromsavas fürdőt, szilvához melegvizes, szódabikarbónás lemosást ajánlanak. Vannak olyan receptek, melyek a zöldségek sóoldatos áztatását javasolják. Megjegyezzük, hogy az ipari aszalás során gyakran többnyire használnak cukros oldatokat, valamint vegyi anyagokat az aszalványok állagának és színének megőrzése érdekében, ezek fogyasztásától érdemes tartózkodni, és mindenképpen elolvasni a csomagolást.
Amerikában, angolszász országokban népszerű étel a beef jerky. Ezt a hosszú, vékonyra szeletelt, napon szárított marhahúst még a kontinens felfedezése előtt a kecsua indiánok fogyasztották előszeretettel. A proteinben gazdag, tartós és jó minőségű beef jerky meglehetősen drága is.
MIBEN ASZALJUNK?
Aszalhatunk napon, sütőben vagy házilag összeállított aszalógépben.
A napon történő aszalással az a gond, hogy megfelelő szellőzést kell biztosítani, csak folyamatos melegben végezhetjük, és meg kell védenünk a terményeket a bogaraktól, legyektől. A megfelelő állapot elérése akár napokig is eltarthat.
sütőben nehézkes lehet a folyamatos szellőzés biztosítása, sütő típusától függően nyitva kell hagynunk az ajtaját, és az aszalási idő nagyon hosszú lehet. Sokszor sokkal drágább így aszalni, mint ha elektromos aszalót használunk.
Talán a legpraktikusabb a tízezer forint alatti áron kapható elektromos aszalók használata, melyek forró levegő és szellőzés elegyével működnek. Az aszalás még géppel sem megy néhány perc alatt, a nedvességtartalomtól és az aszalvány méretétől függően 6-24 óráig tart.
A többtálcás, elektromos aszalógépekkel esős időben is aszalhatunk, és egyszerre akár 5 kg zöldség és gyümölcs is elfér bennük. Kreatív háziasszonyok szárított virágot és agyagedényeket is készíthetnek az aszalógépben.
Aszalótálca aszalógépbe
Sokan az aszalványokat szobahőnérsékleten még utánszárítják”, hogy a penészedést biztosan elkerüljék. Az aszalt gyümölcs képes felvenni nedvességet, viszont ha teljesen kiszárítjuk, ezt a képességét elveszti. Az aszalványunk akkor van kész, ha megnyomkodva, kettétörve nem enged magából nedvességet, de tapintása még rugalmas.
AZ ASZALVÁNYOK FELHASZNÁLÁSA
A kész aszalványt száraz, hűvös helyen tároljuk. Sokan a vászonzacskós, mások az üveges tárolásra esküsznek. A gyökereket, zöldfűszereket mindenképpen sötét üvegekben érdemes tárolni a kamrában.
Aszalt sziva







PARADICSOM TÉLIRE



Elérkezett a paradicsom befőzésének ideje. Készíthetünk paradicsomlevet, paradicsompürét, darabos paradicsomot, de tartósíthatjuk egészben és aszalva is. Cikkünkben összeszedjük a tudnivalókat.
Hogy miért érdemes otthon szöszmötölni a paradicsom tartósításával? Mert olcsóbb, főleg ha a paradicsomot mi magunk termeljük meg. Mert egészségesebb, mint a tartósítószerekkel, adalékokkal dúsított bolti paradicsom (tisztelet a kivételnek). Mert a saját kezünk munkáját élvezhetjük minden alkalommal, amikor felbontunk egy üveget. Mert kedvünk szerint fűszerezhetjük is a különböző paradicsomokat.
Frissen minden nap fogyasszuk paradicsomot!
NÉHÁNY ALAPFOGALOM
Passzírozás: A paradicsom passzírozása lehetséges kézi passzírozóval, de ezzel időigényes a munka ráadásul általában fröcskölnek, koszolnak is. Szinte minden típusú húsdarálóhoz kapható passzírozó betét is, ezekkel akár óránként 50-100 kg paradicsomot is le lehet passzírozni.
Szárazdunszt: A szárazdunszttal kapcsolatban két fontos tudnivaló van. Az egyik, hogy a befőzendő anyagot forrón kell az üvegbe tölteni. Mialatt az üvegeket töltögetjük, hagyjuk a paradicsomot alacsony fokozaton forrni. Az üvegeket jól le kell zárni, meg is lehet fordítani, de nem muszáj. A szárazdunszthoz az üvegeket pokrócba kell bugyolálni, és ebben kihűteni. A pokrócot tehetjük kosarakba is, így könnyebb a mozgatásuk. Figyeljünk arra is, hogy az üvegek teljesen tiszták, csíramentesek legyenek.
Szalicil, nátrium-benzoát, borkősav: ha lehetséges az első kettő használatát kerüljük el, még kis mennyiségben sincs rájuk szüksége a szervezetünknek. Ha megfelelő üvegeket és rájuk illő fedőket használunk, elegendő a száraz dunszt.
Az üvegeket újra felhasználhatjuk jövőre
PARADICSOMLÉ KÉSZÍTÉS
Ez a legegyszerűbb, hiszen csak át kell törni, passzírozni a megmosott, lecsumázott nyers paradicsomot. A levet 15 percet forraljuk majd előmelegített üvegekbe töltjük, lekötjük, szárazon dunsztoljuk.
DARABOS PARADICSOM
Vegyünk öt kiló érett paradicsomot, mossuk meg, szedjük le a szárát és a zöld részeket, majd tördeljük, vágjuk darabokra. Főzzük 20 percig, forrón töltsük, üvegekbe majd szárazon dunsztoljuk ki.
ÍZESÍTETT PARADICSOM
A fentiknek megfelelő a kezdés (mosás, zöld részek kivágása, tördelés, vágás). Adjunk hozzá egy kicsumázott zöldpaprikát, egy-két fej megtisztított vöröshagymát és megtisztított, felszeletelt zellergumót, néhány zellerzöldet, majd főzzük az egészet pépesre. Törjük át, forrón töltsük üvegekbe, kössük le és gőzöljük szárazon.
EGÉSZ PARADICSOM
A még nem teljesen érett paradicsomokat tegyük üvegbe, és öntsünk rá annyi olajat, ami ellepi. Kössük le az üveget, és tegyük a kamrába. Akár salátát is készíthetünk belőle télen.
Aszalva is bátran próbáljuk ki
MAGOS PARADICSOM
Aki nem akar passzírozással bajlódni és nem zavarja a paradicsom apró magja, készíthet gyors paradicsomlét is. A paradicsomokat megmossuk, és egy almareszelő segítségével egészben lereszeljük, a héja a kezünkben marad, ezt kidobjuk. Egy lábosban feltesszük főni a paradicsomot, forrás után 10 percig kisebb hőfokon rotyogtatjuk. Forrón üvegekbe töltjük, a tetejére egy kis olajat töltünk, és szorosan rácsavarjuk a tetőt, majd szárazdunsztba tesszük, és ott kihűtjük.
Tésztaszószokhoz kiváló a paradicsompüré
A paradicsom eltevéséne másik egyszerű és kézenfekvó módja az aszalás, aki kóstolt már szárított paradicsomot, tudja, hogy a nyár minden íze megtalálható benne. Érdemes ezzel is otthon próbálkozni, mert boltban elég drága, és ha elsőre a félig aszalt paradicsomot próbáljuk ki házilag, már biztosak is lehetünk benne, hogy a teljes szárítás is menni fog, isteni végereménnyel.
Aki pedig az édes ízeket kedveli, bátran próbálja ki a chilis paradicsomlekvárt vagy a paradicsomos málnadzsemet is!
OLAJBAN ELTETT ASZALT PARADICSOM
Hozzávalók:1 kg piros koktélparadicsom vagy apró lucullus
3 dl extra szűz olívaolaj
2-3 ág friss kakukkfű
2-3 ág friss rozmaring
3 gerezd fokhagyma
Elkészítés:A paradicsomokat négybe vágjuk és sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk. Közepesen meleg sütőbe tesszük, majd kb. 20 perc múlva takarék lángon (kb. 100 fokon) további 3-4 órát szárítjuk. Akkor jók, ha már ráncosak, az a lényeg, hogy ne legyen bennük nedvesség. Használhatunk aszalógépet is. A kiszáradt, kihűlt paradicsomot üvegbe tesszük, és felöntjük annyi olajjal, hogy ellepje. Beletessszük a fűszereket, és lezárjuk. Hűtőben vagy hűvös helyen tároljuk, 2 hét múlva már lehet használni.
PARADICSOM-PESTO
Hozzávalók:1 gerezd fokhagyma
2 dl olívaolaj
10 dkg szárított paradicsom
2 evőkanál paradicsompüré

bors
pici cukor
1 kezeletlen citrom héja
Elkészítés:A hozzávalókat egy mixer segítségével pürésítünk, ízesítjük, ha még szükséges.
Télen milyen öröm lesz majd egy gyors vacsorához a házi paradicsomszószunk!






A KETCHUPRÓL ÉS MÁS PARADICSOMSZÓSZOKRÓL



A paradicsomszósz finom. Legyen szó a hasábburgonya elmaradhatatlan kísérőjéről, a mammák által készített pasta öntetéről, vagy egy jó salsáról.
adicsom európai karrierje ugyan nem indult túl fényesen, de azért az évszázadok során minden nemzet konyháján megjelent. A befogadó, igen szegény és épp ezért kevéssé válogatós dél-olaszok láttak először fantáziát a paradicsomban. Ennek köszönhetően lett a tésztákhoz készített sugók legfőbb alapanyaga a paradicsom.
Tésztától független, magányos paradicsomszószról szóló bejegyzés már az 1700-as évek végén megjelent, a Nápolyban kiadott Lo scalco alla moderna című szakácskönyvben. A paradicsomszószos tészta receptje azonban csak 1790-ben, Francesco Leonardi római szakács L''Apicio Moderno című szakácskönyvében látott napvilágot.
Az olasz szószoknak több klasszikus válfaja létezik. A Napolitanában a paradicsom mellett szerephez jut a hagymafokhagyma és a friss fűszernövények, az Arrabiata mártás csípős jellegét a paradicsommal főzött chili adja, a Puttanescába a paradicsomon kívül olajbogyó és szardella kerül, míg a nevében igen megtévesztő Marinara csupán fokhagymával és bazsalikommal turbósított paradicsom.
Az olasz konyha gyakran használ fűszeres paradicsomszószt
A szószokat elkészíthetjük akár negyed óra alatt is, de főzhetjük őket több órán át. Ahány ház, annyi szószrecept és elkészítési mód.
A paradicsomszósz azonban nem csak olaszosan képzelhető el. Az ősi azték alapanyag, a paradicsom a mexikóiak számára is kedvelt, sőt az amerikai alapokon nyugvó tex-mex konyha is előszeretettel dolgozik vele. A mexikói konyhában jelen lévő salsák (mártások) közül a legismertebb a salsa de tomate (paradicsommártás) és a salsa de tomate verde (zöld paradicsom mártás). Ezeket a szószokat használják mártogatósként is, illetve a burritók, tacók, quesedillák töltelékébe is gyakorta kerül belőlük.
Az aztékok által kreált paradicsomos mártások mintájára a spanyolok is készítettek paradicsomalapú szószokat. Ennek ékes bizonyítéka, hogy a Lo scalco alla modernában szereplő paradicsomszószok között is megtalálható az „alla spagnuola ” paradicsommártás.
A mexikói konyha is kedveli a paradicsomszószt
Az európai és mexikói konyha mellett az indiai konyha is kedveli a paradicsomszószt. Nem meglepő módon a paradicsom valamilyen fűszerkeverékkel (masalával) gazdagított formájában jelenik meg az indiai konyhában. A paradicsom savasságához jól passzolnak a curry fűszerei, a paradicsomos, currys szósz nagyon jó alap mind a húsos, mind a zöldséges ételekhez.
Paradicsom chutney, fűszeresen
A klasszikus mártásokon kívül a paradicsom szószként való totális sikerét a ketchup létrejötte biztosította. Az amerikai otthonok 97%-ban jelenlevő, az étkezési kultúrájuk szerves részét képező édes paradicsomöntet története igen messzire nyúlik.
Az indonéz és kínai gyökerekkel rendelkező halból nyert mártástól, a ke-tsiaptól hosszú út vezetett a ma ismert, piros flakonos csodáig. A brit tengerészek által megkedvelt, szardellából, gombából és dióból készített mártás a 18. század közepén érkezett meg Angliába és az Újvilágba. Angliában sokáig az eredetihez hasonlatos mártásokat készítettek, míg az amerikaiak - ki tudja, mi okból - a sós, ecetes mártást fellazították egy kevés paradicsommal.
A ketchup a legnépszerűbb szósz a tengerentúlon
Az első angol ketchup recept - egy szardellás, fehérboros, édes fűszerekben gazdag mártás - 1727-ben jelent meg Eliza Smith szakácskönyvében. Az első amerikai receptet 1812-ben James Mease jelentette meg. Az ő ketchupjának összetevői között már helyt kapott a paradicsom.
A paradicsomos mártás megjelenésével szinte egy időben kezdték el a mártás cukorral való édesítését is. A hamar népszerűvé vált szószt 1837-ben Nagy-Britanniában is forgalomba hozták, igaz, paradicsom chutney elnevezéssel, hogy a már megszokott és kedvelt gomba ketchuppal ne lehessen összekeverni az újvilági ketchupot.
Ugyanebben az évben kezdődött meg Amerika totális bevétele. A kechupot immár országszerte árulták, Jonas Yerkes jóvoltából. Az ő sikerén felbuzdulva nemsokára megjelent a piacon a mai napig igen népszerű és világszerte ismert Heinz ketchup.
A ketchup hírnevén azonban csakhamar csorba esett. A lelkiismeretlen gyártók kőszénkátránnyal próbálták még ragyogóbb pirossá tenni a mártásukat, ami azonban ettől igen egészségtelenné vált. Ennek csak a 20. század elején lefektetett és azóta konzekvensen betartatott élelmiszergyártókra vonatkozó előírások vetettek véget.
Ketchupot, paradicsomszószt házilag is készíthetünk!
Néhány furcsa tény a ketchupról: Reagen elnök javasolta a ketchup zöldséggé minősítését. Ez ugyan nem valósult meg, de sok amerikai tekinti annak. Fejenként évente nagyjából három flakon ketchupot fogyasztunk el, arról a mennyiségről nem beszélve, amellyel fényesre dörgölhetjük a rézedényeket, ugyanis a ketchupban lévő savval tökéletesen tisztíthatóak.

SPAGETTI HÚSGOMBÓCOKKAL

Hozzávalók:50 dkg darált marhahús
2 vöröshagyma
4 gerezd fokhagyma
2 evőkanál worchester szósz
3 kávéskanál oregano
2 kávéskanál só
4 nagyobb paradicsom
6 dl paradicsompüré
1/2 l húsleves
4 evőkanál zsemlemorzsa
3 kávéskanál cukor
2 dl olívaolaj
olaj a sütéshez
50 dkg spagetti tészta
Elkészítés: Az egyik vöröshagymát és két gerezd fokhagymát apróra metélek, hozzáadom a húst, a szószt, az organót és a zsemlemorzsát. Picit sózom, majd alaposan összedolgozom.
Ezután a másik vöröshagymát és a fokhagymát aprítom, majd egy kevés olívaolajon először a vöröshagymát dinsztelem aranyszínűre, majd egy percre a fokhagymát is az olajra dobom. Ezután felengedem a paradicsompürével és a levessel, cukrozom, leheletnyit sózom, majd hagyom, hogy csendesen rotyogjon. A paradicsomokat leforrázom, lekapom a héját, felkockázom, és a szószhoz adom.
Egy serpenyőbe két ujjnyi olajat hevítek, közben a masszából 200 forintos nagyságú gombócokat gyúrok. Ezeket kisütöm, majd papírtörlőre teszem.
A tésztának odakészítem a sóval meghintett vizet, eközben botmixerrel elsimítom a paradicsomszószt és a gombócokat óvatosan beleeresztem. Tovább rotyogtatom az egészet, takarékon.

CSICSERIBORSÓ CURRY

Hozzávalók:1 nagyobb üvegnyi csicseriborsó
1 nagy fej vöröshagyma
5 dkg vaj
3-4 teáskanál garam masala
4-5 méretes paradicsom
pici só
Elkészítés: A hagymát apróra vágom és üvegesre dinsztelem a vajon. Erre teszem a garam masala-t és folyamatos kevergetés mellett lepirítom. Az időközben lecsöpögtetett csicseriborsót hozzáöntöm, elkeverem és annyi vízzel engedem fel, ami ellepi. Eközben a paradicsomokat leforrázom, héjukat lehúzom, majd negyedbe vágva a csicseriborsóhoz adom.
Fedő alatt, takarékon hagyom rotyogni, nagyjából egy órát. Időnként átkeverem, ha kell pótlom a vizet. Végezetül krumplinyomóval kicsit krémesítem, de nem török össze minden szemet. Sózom és tálalom.
A paradicsomszósz a pizza lelke!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése