2017. október 20., péntek

Citromfű szörp



CITROMFŰSZÖRP



Betévedtem egy honlapra , és a panirozástól a kenyérsütésig sok minden marasztalásra késztetett így alakult ki , hogy nem tudtam elmenni ezek nélkül , így született meg ez az irás , hátha érdekel még valakit forgassátok szeretettel a recepteket .


HOZZÁVALÓK














  • 50 dkg citromfűlevél , 2,5 l víz , 2,5 kg cukor
  • 2 db citrom , 1 szem szegfűszeg

ELKÉSZÍTÉS

    1. A citromfüvet alaposan megmossuk, és egy nagy lábasba tesszük. Felöntjük a vízzel és hozzáadjuk a cukrot. A citromokat alaposan megtisztítjuk, felkarikázzuk, és a léhez adjuk. Végül egy szem szegűszeggel ízesítjük. 
    2. Felforraljuk, és addig kevergetjük a tűzön, míg felolvad benne a cukor. Egy napig állni hagyjuk.
    3. Másnap leszűrjük, forralunk rajta egyet, és üvegekbe töltjük.





Citromfű szörp


A citromfű  kertünk régi, csendes lakója,  a kezdő kertészek álma, mert nagyon hálásan növekszik, szaporodik, minden különösebb kényeztetés nélkül. A gyerekeknek nagyon tetszik, hogy megdörzsölve finom citrom illatú lesz, erre minden évben rácsodálkoznak.
1
Most, hogy az év gyógynövényeként reflektorfénybe került, mi is még nagyobb szeretettel nézünk rá, hiszen gyógyír herpeszre, álmatlanságra, nyugtalanságra, emésztőrendszeri problémák esetén, sőt, még a fogyókúrában is segíthet. Nem mellesleg riasztja a szúnyogokat, a gyerekeknek is adható teája és még finom is. Kell ennél több?
Készítsünk hát belőle szörpöt is! Elkészíteni nagyon egyszerű.

Hozzávalók:

1 liter víz , 25 g citromsav , 1 kg cukor
1 nagy csokor citromfű

A beleteszünk egy hatalmas csokor citromfüvet egy lábasba és felöntjük vízzel. Hűtőbe tesszük és másnapig állni hagyjuk.
2
Másnap 10-15 percig felforraljuk, majd finom szűrőn szűrjük.
Ezután mehet bele a cukor és a citromsav, melyet feloldunk, majd további 5 percig forraljuk.
Ezután üvegekbe töltjük és mehet a száraz dunsztba, a tartósítás miatt.
Ugye, milyen egyszerű? És milyen finom!
3
Szép napot!
A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡

A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.






Szenzációs házi kenyér – dagasztás nélkül


A legjobb dolgok mindig a közelünkben vannak. A lélegzet az orrunkban, a fény a szemünkben, a virágok a lábunknál, a munka a kezünkben, az Igazság ösvénye előttünk. Ne kapaszkodjunk a csillagok felé, de becsüljük meg a hétköznapi feladatainkat abban a biztos tudatban, hogy a mindennapi kötelesség és a mindennapi kenyér a legédesebb dolog az életünkben.” Robert Louis Stevenson
1
Gyerekkoromban a helyi pékség – ahogy akkor mondták, a kenyérgyár – közelében laktunk. Reggelente elárasztotta a környéket a finom kenyérillat, ami bebújt a kulcslyukon, be egyenesen az orrunkba, finoman felébresztve édes álmunkból. A reggelt a kenyérgyár boltjában kezdtük, alig vártuk, hogy a kígyózó sorban sorra kerüljünk és vehessünk egyet a frissen sült, meleg kenyérből. Persze, nem álltuk meg, hogy bele ne csípjünk a kenyér végébe, így mindig “egérrágta” kenyérrel tértünk haza.

2

Azóta vágytam finoman illatozó, frissen sült kenyérre. És bár a kenyérsütéssel sokat kacérkodtam, valahogy sohasem mertem belevágni. Míg nem rá nem találtam erre a receptre. Annyira egyszerű, annyira elronthatatlan és az eredmény annyira finom, hogy érdemes kipróbálni! Ráadásul mindössze 100Ft-ból kijön! Ez egy kb. 75 dkg-os kenyér lesz.

Hozzávalók:
45 dkg kenyérliszt BL80 ( de a BL55-össel is működik)
2.5- 3,5 dl víz , 1 kávéskanál szárított élesztő  (kb. 3  g)
    1. tk só , 1 evőkanál finomliszt (a tál behintéséhez)

A szilárd hozzávalókat egy tálban összekeverjük, majd mehet hozzá a víz, amit annyira elkeverünk, hogy a lisztes keverék egyenletesen nedves legyen. A tészta galuska állagú lesz.
Ezután letakarva kb. 12 órát pihentetjük huzatmentes helyen. (Például a sütőben, vagy a mikróban olyan módon, hogy egy csészében vizet forralunk, majd kivesszük a vizet és helyére betesszük a tésztát. Természetesen sem a sütő, sem a mikró nincs bekapcsolva, mikor a tészta kel! Nyári nagy melegben a kelés hamarabb végbemegy, így az idő lerövidül.). Érdemes előző este bekeverni a tésztát, másnap reggel kisütni.
A megkelt tésztát alaposan lisztezett deszkán hajtogatjuk, majd a kelesztőtállal letakarva 25-30 percig tovább kelesztjük. A tészta nagyon puha, ragadós, a lisztezéssel (kívülről) lehet formázni, és ezért nem ragad majd az edénybe.
7
Ezzel párhuzamosan a sütőt begyújtjuk és 250 fokra melegítjük, ebben forrósítjuk fel a fedeles jénai edényt, vagy cserépedény tálat.
Ebbe kerül a lisztes, formázott tészta. Ezt kb. 35-40 percig az edényt lefedve sütjük 250 fokon, majd további 15-30 percig a fedél nélkül. Ekkor már figyelni kell, nehogy megégjen.
3
Maga a technika és a tészta, kenyér állaga miatt érdemes megnézni ezt a videót (azoknak is, akik nem tudnak angolul):


No Knead Bread | Bread Recipe | The New York Times




Ropogós héjú, nagylyukú, finom kenyeret kapunk. A gyerekek rájártak, pedig ők nem igazán kenyeresek, és azt mondták: ” Anya, ez isteni!”. Kell ennél több? ?
4
5
6
Update: Sütöttem egy újabb kenyeret, így kérésre felvágva is teszek fel róla képet. Ilyen lesz:
1
Ezt láttad már? Panírozz 5 perc alatt!
Szép napot!
A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡


A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.




Panírozz 5 perc alatt!



Ismerős a helyzet, amikor sok kis apró gombát, vagy csirkefalatkát kell panírozni?  1 kg apró csiperkegomba


vagy  csirkemell panírozása 5 perc alatt, kevés mosogatással? Lehetséges !
Sokszor az ember nem is gondolja, honnan kap majd nagyon jó ötletet, vagy ihletet. Én sem gondoltam arra, mikor 2012-ben egy riportot olvastam, hogy egy írótól tanulok majd egy szuper panírozási technikát.  Az interjúban, mely Dragomán Györggyel és családjával készült, az író  mesélt arról is, hogy szeret főzni és a gyerekei kedvence a ropogós csirkefalatok, melyet ő egyszerűen készít. Elárulta azt is, hogyan. Persze kipróbáltam, és azóta én is így panírozok, de valamiért nem is jutott eszembe korábban ezt leírni!
És hogy hogyan született belőle ez a bejegyzés? Nos, az ihlet a Cafeblog VIP program gasztrofotózásán jött.  ?ᅡᅠ Így hát, íme!

SAM_3436

A módszer nagyon egyszerű, kell hozzá egy nagy fedeles műanyag doboz, ebben fogunk panírozni. Tegyük bele a panírozni kívánt gombát, és adjunk hozzá joghurtot.

Nekem  kb. 70 dkg csiperkéhez 1 evőkanál joghurtra volt szükségem.  A mennyiség függ attól, hogy mennyi a panírozandó mennyiség, illetve mekkora annak a felülete (mennyire apró). Rázzuk jól össze. Fontos, hogy a joghurt jól benedvesítse a felületet, de ne tocsogjon.
SAM_3445

Tegyünk hozzá lisztet. Ez kb. 1,5 evőkanál volt. Rázzuk jól össze.
SAM_3448
Jöhet a felvert tojás (jelen esetben egy darab) és persze rázd, rázd rázd!
SAM_3457
Legvégül pedig a zsemlemorzsa (itt 2-3 evőkanál), és rázás!

SAM_3461

És lehet sütni:
SAM_3483

Csirke esetében is hasonló a helyzet, kis módosítással: vagyisa csirkéhez adjunk joghurtot, ehhez tegyünk fokhagymát is. Rázás! Majd keményítőt adjunk, ettől ropogós lesz! Rázás. Következik a liszt. Rázás! Majd a felvert tojás. Rázás! És végül a zsemlemorzsa. Rázás!
 kép2
 Sajnos, a kisült rántott combot nem tudtam lefényképezni, mert a család elkapkodta. ?
 Szép napot!
A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes
inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.



Így panírozz 5 perc alatt! – videóval



Így panírozz 5 perc alatt!



Ismerős a helyzet, amikor sok kis apró gombát, vagy csirkefalatkát kell panírozni? 

1 kg apró csiperkegomba vagy  csirkemell panírozása 5 perc alatt, kevés mosogatással? Lehetséges ! 
A módszert egy Dragomán Györggyel készült interjúban olvastam, és azóta is hálás vagyok az írónak ezért, – ráadásul a könyveit is imádom –  mert nagyon meggyorsította a munkámat, különösen, amikor rántott gombát, vagy csirkefalatkákat kell készítenem, amit a családom nagyon szeret. 
A részleteket, mennyiségeket ebben a bejegyzésben találjátok, és most íme a videó is, hogyan kell csinálni:

Szép napot!

A bejegyzés  saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡

A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.





Isteni hideg gyümölcsleves 5 perc alatt




Egy forró nyári napon nincs jobb egy hideg gyümölcslevesnél. Különösen, ha előtte nem kell a

konyhában izzadni, míg megfő.



Na, eljött az igazi nyár, amit vártunk, lehet élvezni a napsütést, strandolni, vagy gutaütést kapni a melegben. ?
2

Ilyenkor a kedvencem a hideg gyümölcsleves, amit imádok. Régebben mindig főztem a levest, aztán jött a vízfürdő a kádban, hogy ugye, minél gyorsabban lehűljön a fazék, és lehessen a hűtőbe tenni. Ez azért nem kevés procedúra, és bár megérte a fáradtságot, manapság inkább erre a gyorsabb verzióra szavazok, ha kánikulában gyümölcslevest óhajtanánk.

Hozzávalók:

Őszibarack konzerv (820 g) , 3 dl tej , 1,5-2 dl tejszín
vaníliáscukor , fahéj, cukor (ízlés szerint)
1

Az én kedvencem a barackleves, de készíthető meggyből, szilvából, szóval bármilyen gyümölcsből is.
A tejszínt, tejet, vaníliáscukrot, (esetleg cukrot, bár én ehhez nem szoktam plusz cukrot adni) és a befőtt levét összekeverem.
Majd jöhet bele a gyümölcs is, ezt felvágom.
Ennyi. ? A legjobb, ha minden alkotó előzőleg hűtőben volt, mert akkor rögtön fogyasztható, – én így is szeretem-, de ha érik kicsit a hűtőben egy-két órát, az ártani nem árt neki. ?
Tálaláskor lehet bele néhány szem friss gyümölcsöt is tenni.
3

Szép napot!
A bejegyzés saját képeket tartalmaz. A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.


Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡




Kánikulában tökéletes: uborkás limonádé




Igazi vitamindús hűsítő.

01

Bár ez a limonádé mostanában divatos, nekem a gyerekkoromat idézi. Mert ugye, mifelénk a májas hurkába cukrot tettek, az uborkasalátába pedig cukrot és citromlevet. Így aztán, amikor először 5. osztályos koromban világot láttam, – igaz, ez még akkor csak az országot jelentette – igencsak elcsodálkoztam azon a fura szokáson, hogy az uborkasaláta ecetes volt, pirospaprikával a tetején, az pedig maga volt a szentségtörés, hogy egyesek meg tejfölt használtak hozzá.:-)
Azóta persze mindkettővel megbarátkoztam, és az uborkás limonádé, – mely az uborkasaláta levét idézi, egy kis csavarral-  nagy kedvencem.
02

Tudtad? Az uborka kiváló  gyulladásgátló, serkenti az emésztést, javítja a veseműködést.

Íme a gyors recept egy különleges, hűsítő limonádéhoz.
  • 1 db szép friss uborka
  • 1 citrom
  • cukor  vagy méz, ízlés szerint
A citromot kifacsarom, majd az uborkából kb. 5-6 cm részt szintén kifacsarok a citromfacsarón. Ezt kb. 1,5 literre töltöm, majd feloldom a cukrot (vagy a mézet).
A maradék uborkát felszeletelem, és mehet a limonádéba, az egész pedig a hűtőbe.
Tartalmas, és finom hűsítő a kánikulában. Díszíthetjük egy
csöppnyi mentalevéllel, vagy citromfűvel.

Szép napot!

A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡
A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.




Gyömbérszörp házilag


Isteni szódával, de próbáld ki teában és pezsgővel is!

6
A gyömbérszörpben az a jó, hogy évszaktól függetlenül készítheted, és frissít télen és nyáron is. Ráadásul kiváló gasztroajándék is, most az iskolai adventi vásárra készítem.

Hozzávalók:
Egy nagyobb (kb. 12 dkg) gyömbér , 1 kg cukor
1 citrom , 1 dkg citromsav , 1,5 l víz

2

A gyömbért megtisztítom, majd apróra felszeletelem, felöntöm vízzel és beleteszem a cukrot is. Közepes lángon felforralom. Belefacsarom a citrom levét, majd a citromsavat is feloldom. Újra felforralom, majd leveszem a lángról és fedő alatt állni hagyom.
Mivel gyerekeknek készült ez kb. 15-20 perc volt, de aki szereti az intenzívebb, kicsit csípősebb gyömbér ízt, az akár 1,5 óráig is állni hagyhatja.
7

Az idő letelte után leszűröm, és újra felforralom a szirupot, ami üvegekbe és száraz dunsztba kerül. 

Tartósításhoz borkősavat, Na-benzoátot használhatunk (adagolása a tasakon szereplők szerint).
2

Ha ajándéknak szánjuk, tegyük egy szép üvegbe, tetejére kerüljön barna csomagolópapír, címlét innen tölthetsz le hozzá. Az üvegekre írhatsz lakkfilccel, vagy krétafilccel (ez lemosható).
4
 5
 Szép napot!
A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is.
Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető ötletekkel várlak. ♡


A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.





Bögrés édességek- pár perc és kész!



Ha hirtelen elkap  az édesség utáni vágy, csak elő egy bögrével és kezdődhet a sütés. Kimondottan jó receptek  apró séfeknek, cukrászpalántáknak: csak összekeverjük a hozzávalókat és várhatjuk, mikor kukucskál ki a süti a mikróból.
Cukimamik vendégposzja következik:
Az én férjem hihetetlenül édes szájú. Két lurkó mellett azonban már nincs mindennap időm cukrászkölteményeket készíteni, olykor pedig még egy piskóta tésztára sincs kapacitásom. Ezért utánanéztem gyors, egyszerű, de jól variálható recepteknek. Amit találtam, megosztom veletek is, pár hozzávaló, egy bögre és egy mikró kell csupán, és pár perc alatt kész is a finom desszert!
 Mikrós csokis finomság
 131
Hozzávalók:
¼ bögre cukor, ¼ bögre liszt, 2 evőkanál cukrozatlan kakaópor, csipet só, 1 evőkanál margarin/olaj, ¼ bögre + 1 evőkanál tej, 2 kocka tejcsokoládé
Elkészítés:
a száraz hozzávalókat összekeverjük egy nagyobb bögrében, majd hozzáadjuk a tejet és a margarint/olajat.
Összedolgozzuk, majd a közepébe belepottyantjuk a tejcsoki darabokat.  Betesszük a mikróba, magas fokozaton 1,5 percre. Kész!”
 132

A receptet én is kipróbáltam, brownie-szerű sütit kaptam, de nekem a 1,5 perc sütési idő kevés volt, 4 percre volt szükség:ez függ a mikró teljesítményétől. Bögréből olyat kell választani, ami hőálló, és mikrózható. Ha valaki a levegősebb sütit kedveli, szerintem tehet bele késhegynyi sütőport, de ekkor ne legyen tele a bögre tésztával.
A kész süti tényleg jó egy gyors édességnek, a gyerekek hamar bekanalazták, egy kis falatkát kipróbáltam naranccsal, nagyon illett hozzá.
 További bögresütik itt.
 Szép napot!

A bejegyzés a Cukimamik képeit tartalmazza. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is. Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető
ötletekkel várlak. ♡

A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.



Mennyei és egyszerű: kefíres bögrés palacsinta



Könnyed, puha, kefires palacsinta, amiből nem lehet eleget sütni.
Nem tudom, nálatok mi a helyzet, de nálunk palacsintás királyok laknak, akik mindig, minden mennyiségben meg tudják enni a palacsintát. Van egy alapreceptem a Horváth Rozi szakácskönyvéből, amit szívesen sütök, de időnként előkerül egy-egy új recept, melyet a bíráló bizottság elé terjesztek. Jelentem, ezt a receptet elfogadta a palacsintás királyok bizottsága. ?
1

Hozzávalók:


  • 4 tojás , 1 teáskanál só , 2 kefíres pohár forró víz
  • 2 pohár kefir (175 g) , 2 kefíres pohár finomliszt
  • 2 csipet szódabikarbóna , 2 evőkanál cukor
  • 3-4 evőkanál olaj , 1 csomag vaníliás cukor
3

Elkészítése:

A tojást a sóval habosra verjük, majd kis adagokban hozzáadjuk a forró vizet, majd a kefírt, közben habosítjuk.
A tojásos keverékhez hozzáadjuk a lisztet, szódabikarbónát és a többi hozzávalót és csomómentesre keverjük.
Én egy kb. 26 cm-es palacsintasütőben sütöttem (picit olajjal kikenve a sütőt), ebből kb. 12 db palacsinta lett, amit a gyerekek mind megettek. ?
Egy felet sikerült letesztelnem: puha, könnyed, igazán finom palacsinta. ?
2
A recept innen.
Szép napot!

A bejegyzés saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is.
Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető
ötletekkel várlak. ♡

A blog Facebook oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.





Bögrés!: ajándéktipp recepttel





Szeretem a személyre szóló ajándékokat és azt is, ha valaki saját maga készít ilyet. Névnap, szülinap, karácsony? Íme egy egyszerű, saját készítésű ajándék.




Kell hozzá egy bögre, porcelánfilcek, és egy jó bögrés recept. Olyat válasszunk, ami nagyon finom és könnyen elkészíthető.


Írjuk a receptet a porcelánfilccel a bögrére. Használjunk többféle színt, kis ábrát.
Én a belsejében bejelöltem a 2 dl, illetve 2,5 dl értékeket is.Égessük ki a bögrét sütőben 160 0C-on.


Süssük meg a recepten szereplő sütit és a bögrével együtt adjuk át az ajándékot.
Itt egy tuti bögrés recept, amit nagyon szeretnek a gyerekek és Edit barátnőm szerint  Egyeken is kedvelik.:

Csokis keksz (Cookies):
3 bögre liszt , 1 bögre porcukor , 25 dkg margarin
 1 cs. vaníliás cukor , 1 kk. szódabikarbóna , 1 csipet só
2 tojás , 20 dkg csokoládé

A hozzávalókat a csoki kivételével összedolgozzuk. A kész masszába a végén belekeverjük az apróra tört (vagy reszelt) csokit. Teáskanállal halmokat rakunk a tepsibe, majd előmelegített sütőben (kb.170-180 o C-on) készre sütjük.


Kellemes ünneplést! Szép napot!





Meggyes csigatekercs bögrésen




Nagyon finom, és pazarul néz ki.


Amikor ez a recept szembejött velem egy sütis csoportban, azonnal tudtam, hogy ki kell próbálnom. Ott cseresznyével sütötték, én meggyel készítettem, de el tudom képzelni túróval, lekvárral, málnával is. 
Annyira pazarul mutat, és ráadásul annyira jó kis omlós pite, hogy nálunk biztosan készül még.

1 bögre = 2,5 dl

Elkészítés:


A por hozzávalókat kimértem, és összekevertem, majd hozzáadtam a vajat és a joghurtot.  (Joghurtból én az eredeti recepttől eltérően a Lidl Pilos márkájú, 150 g-os joghurtját használtam, és ezzel is tökéletes lett a tészta. ) Ha szükséges, adjunk még hozzá lisztet. Jól dolgozzuk össze.
Egy kellemesen lágy tésztát kaptam, amit szépen lehetett nyújtani. És igen, nincs benne tojás, és cukor sem. Én megkóstoltam, imádom nyersen is a tésztákat, és nagyon finom volt az egy vaníliáscukorral is.

A tésztát nyújtsuk 3 mm vastagságúra és vágjuk fel 20-30 cm hosszú 8 mm széles csíkokra. A csíkok szélességénél vegyük figyelembe a gyümölcs méretét, olyan széles legyen, hogy a gyümölcsöt jól be lehessen bugyolálni majd. (Az  enyém elsőre kicsit vékony lett, néhol kikandikált a meggylé, de így is imádtuk.)

A csíkok közepébe mehet a meggy, majd ezt szórjuk meg cukorral, és fedjük be a tésztával. A tésztarudakat tekerjük fel csiga alakban, én csak simán tepsibe tettem, de mehet egy kerek sütőformába is (kb. 28-as).


Süssük kb. 200 fokon, 30-40 percig, míg aranyszínű nem lesz, nekem 35 percig sült.



Porcukorral tálaljuk.
Jó szívvel ajánlom kipróbálása!
Szép napot!

A bejegyzés  saját képeket tartalmaz. Ha tetszett a bejegyzés, megköszönöm, ha megosztod másokkal is.
Köszönöm, hogy meglátogattál, térj be máskor is, érdekes inspirációkkal, egyszerű receptekkel, könnyen kivitelezhető
ötletekkel várlak. ♡





Villámgyors bögrés pizza




Gyerekjáték elkészíteni, és minden gyerek imádja!

1

Ezt a receptet a sógornőmtől kaptam, aki saját bevallása szerint nem tud sütni semmiféle tésztát, sütit (egyébként ennek a fele sem  igaz :-)), úgyhogy ezt a pizza tésztát neki találták ki.

Hozzávalók:

2 bögre liszt , 3/4 bögre tej , 1/2 csomag élesztő
3 ek. Olaj , csipet só

Tényleg gyerekjáték, az élesztőt langyos tejben futtatjuk, majd az összetevőket összegyúrjuk, és sütőpapíros tepsibe tesszük.
20 percig kelesztjük, addig elkészítjük a feltétet.
2

A gyerekek szeretik a pizzakrémet, így ezzel szoktuk megkenni, de nagyon finom fokhagymás tejföllel kenve is. Ha nem használunk pizzakrémet, -ami elég sós- akkor a tésztába több sót tegyünk. Mehet még bele szurokfű, vagy más fűszer is.

Kb. 180 fokon ropogósra sütjük.
 3
Szép napot!

A bejegyzés saját képeket tartalmaz. A blog Facebook
oldalához ide kattintva csatlakozhatsz.







Citromfűszörp és mentaszörp



Az elmúlt pár napban őrült iramban kezdtem menteni a menthetőt. Amikor bejön a hideg, olyankor a fűszernövények - ugyan nem egyforma gyorsasággal -, de elkezdenek sárgulni, potyogni, tönkremenni. És nekem még mindig gyönyörű, buja volt a citromfű és a menta is, sajnáltam volna, ha tönkremegy, ezért Tücsökbogár receptjei alapján szörpöt gyártottam belőlük. Nem sokat, úgy össz-vissz 8-9 litert;))
Úgy gondoltam, jobb, ha egyszerre túlteszem magamat rajta, nem is csalódtam, mert egy edényben (egymás után: először a citromfüvest, utána a mentást) megfőztem, egy tölcsért és fakanalat használtam, és egy takarítást kellett utána csinálni...

(Mondjuk, volt és van is még fűszer, néhány fotó is a tartósításokról, úgyhogy várható még ez-az tőlem a következő napokban, felrakom sorban, ahogy az időm engedi.)


Mi is kell a szörpökhöz?


Citromfűszörp (kb. 3 literhez, én ezt kapásból dupláztam)

2 jó nagy marék citromfű , 2 citrom , 2 liter víz
2 kg cukor , 5 dkg citromsav

Mentaszörp

2 nagy marék menta , 2 citrom , 2 liter víz , 2 kg cukor
5 dkg citromsav

Először is be kell áztatni a leveleket a citromszeletekkel együtt vízbe egy napra, utána jöhet csak a móka.

Az elkészítéskor nagy lábasba öntjük az üveg tartalmát, majd hozzáöntjük a cukrot és a citromsavat. Forrás után még negyedórán át főzzük a szörpöt, majd kiszedjük a növényt meg a citromot, és a lét azon forrón tiszta üvegekbe szűrjük. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Jelen pillanatban az én szörpjeim még dunsztolódnak. A citromszeleteket üvegbe szedtem és hűtőbe tettem, mert megkóstoltam, és isteni finom. Majd apróra vágva beteszem süteményekbe, szerintem nem fog rosszat tenni velük;)







Citromfűszörp recept





Hozzávalók:
  • 2 nagy marék citromfű levél , 2 nagyobb kezeletlen citrom , 2 liter víz , 1,5 kg cukor
  • 1 kis tasak étkezési citromsav (8g)


Elkészítése:
A leveleket folyó víz alatt leöblítjük, majd egy tálba szórjuk és ráöntünk 2 liter csapvizet.
A megtisztított, kezeletlen citromot vékony karikára vágjuk és a vízbe rakjuk. Legalább egy napra a hűtőszekrénybe téve hagyjuk, hogy az ízek kioldódjanak.
Másnap leszűrjük. (Erre én egy textilpelenkát használtam.)
Egy fazékban felforraljuk, beleszórjuk a cukrot, a citromsavat. Forrástól számítva kb. 25-30 percig hagyjuk lassan zuborogva főni, majd az előkészített üvegekbe töltjük.
Lezárjuk, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.

Tipp:

Idén újra készítettem citromfűszörpöt. Igaz, most egy kicsit más tematika szerint, mint tavaly, de így is remek lett. Mindig nagy sikere van, egy finom ebéd után jól esik egy nagy pohár belőle.
Nagyszerű ajándék is lehet, ha mondjuk, vendégségbe megyünk. Ebből a mennyiségből kb. 6 db 3,3 dl-es üvegnyi szörp lett.





Citromfű- és mentaszörp

Citromfű élettani hatása:

Hatóanyagai nyugtató és vírusölő hatással rendelkeznek. Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén. Ideg- és szívnyugtató, görcsoldóSerkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény. Szerepe van a depresszió oldásában is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó citromfüvet alkalmazni. Ismeretes még izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is. Az illóolaj reumás panaszok enyhítésére használható fürdőként és bedörzsölő szerként.

Menta élettani hatása:

Már az ókorban felismerték a mentalevél emésztés- és étvágyjavítójótékony hatását. Később alkalmazták gyomor-, epe-, bélbántalmak ellen, de a borsmenta csökkenti a hányingert is. Bizonyítottan jó szélhajtó, görcsoldó, idegnyugtató, fejfájás-csillapító, fertőtlenítő, vértisztító, és hatásos a légúti megbetegedések kezelésében. A menstruációs zavarok ellen is alkalmazzák. Illóolaját hűtőkenőcsökben, rázókeverékekben viszketés mérséklésére használják.
A gyógynövények használatakor legyünk tekintettel arra, hogy ami kis mennyiségben használ, túl nagy töménységben árthat, valamint, hogy egyéni érzékenység bármelyik növénnyel szemben előfordulhat.
Citromfű- és mentaszörp készítése:
Hozzávalók:
2 liter víz , 2 citrom , 2 jó nagy marék mentalevél
5 dkg citromsav , 2 kg cukor

2 liter vízbe beáztattam a megmosott mentaleveleket, majd beleraktam a felkarikázott citromot, és állni hagytam egy napig. Ekkor beletettem a fruktózt és a citromsavat, felforraltam, majd 15 percig forraltam. Ezután leszűrtem a szörpöt, beletöltöttem a kimosott üvegekbe, majd meleg takarók közé, szárazdunsztba raktam kihűlni. 




Gyömbérszörp Gonoszka konyhájából recept



story

Tél van, és ilyenkor a téli szörpök szezonja van. A Férjem elment vásárolni, és felhívott, hogy van gyömbér a boltban, mi lenne, ha venne és csinálnék gyömbérszörpöt. Mondtam, hogy vegyen, de akkor citromot is hozzon, mert ami itthon van, az kevés. Így elkészítettem ezt a finom szörpöt, mert a citrus mix rostos szörpből már alig maradt egy kevéske. A főzési idő megadásánál az érlelési időt nem adtam hozzá. Ebből a mennyiségből kb. 3,5 l szörp lett.

hozzávalók / 4 adag








elkészítés

  1. A gyömbért meghámozzuk, felkarikázzuk. A citromokat alaposan megsikáljuk. 3 db-nak vékonyan lehámozzuk a sárga héját. A lényeg, hogy minél kevesebb fehér rész jöjjön le. 5 db citromnak kifacsarjuk a levét.
  2. Előveszünk egy fém lábost vagy sértetlen zománcú edényt. Kb. 15 dkg cukrot az aljára terítünk, és hagyjuk, hogy karamellizálódjon. Ha már elkezdene bugyogni, és szép világos barna, akkor óvatosan összerázzuk, hogy mindenhol karamellizálódjon a cukor, majd beleöntünk 3 dl vizet. Vigyázzunk, mert fröcsköl!
  3. Ha felolvadt, akkor hozzáöntünk még 1,5 l vizet, beletesszük a felkarikázott gyömbért, lehámozott citromhéjat, a citromlevet,és a cukrot. Felforraljuk. Ha felforrt, hozzátesszük a citromsavat óvatosan, mert ha hirtelen öntjük bele, akkor kifut. Kb. 5 percet főzzük, majd lefedve 3 órát hagyjuk, hogy a gyömbér kiengedje finom ízét.
  4. Kb. 3 óra múlva fertőtlenített üvegekbe töltjük leszűrve. Ha teljesen kihűlt, hűtőbe tesszük. A cukor és a citromsav tartósít, így hetekig eláll a hűtőben.
  5. Nagyon finom üdítőital akár szénsavas, akár mentes vízzel is.
  • költség: 1400 Ft






Gyömbérszörp recept

Hozzávalók:
  • 250 g gyömbér , 1 narancs héja és leve
  • 2 citrom , 2 kg cukor , 1 cs vaníliás cukor
  • 3 tk citromsav , 2 l víz


Elkészítése:
Egy nagyobb edényben 250 g cukrot karamellizálunk, majd felengedjük a vízzel és beletesszük a jól megmosott, karikára vágott gyömbért, a citrom karikákat és a maradék cukrot.
15 percig együtt főzzük, így a cukor is felolvad, közben keverjük meg.
Elzárjuk a lángot, ekkor tesszük bele a narancs levét és a héját, vaamint a citromsavat.
4 órát állni hagyjuk, közben többször megkeverjük, majd újból felforraljuk.
Leszűrjük, üvegekbe töltjük és mehet a kamrába, de akár azonnal is fogyasztható.

Tipp:

A visszamaradt narancs és a citrom húsát átpasszírozom egy kis lyukú szűrön, felfőzőm, keverek bele zselésítőt, üvegbe rakom és finom dzsem lesz belőle.




Gyömbérszörp



Gyömbérszörp
Kivételesen abban bízom, hogy egy bizonyos barátnőm nem olvassa a blogot, mert a náthám miatt még nem tudtunk találkozni, így az ajándékba készített üveg itt pihen a hűtőben. Nagyon szereti a gyömbért, ő az egyik, aki azért a bizonyos gyömbéres kekszért sok mindenre képes – például gyakori telefonhívásokat intézni irányomba :). Gyömbérszörp is szinte mindig van a hűtőjében, főleg amióta Londonba költözött és ilyesmihez könnyen hozzáfér. Remélem, hogy a házi változatnak örülni fog!
Ez a szörp nem lesz annyira sűrű mint egy gyümölcsszörp, épp ezért nem is kell annyira 
higítani, 1:5 arány kb. jó szerintem. A készítés során lehet szabályozni, hogy menniyre erős, csípős szörpöt szeretnénk: a forralás után állni hagyom 20 perc és 1,5 óra közötti időre. A 1,5 órát pihent szörp már csíp rendesen, a 20 perces még gyerekeknek is adható. Érdemes azzal is kísérletezni, hogy mivel higítjuk: a szénsavas víz jobban kihozza a gyömbér erejét, nekem úgy nagyon tetszik, de izgalmas meleg teába csempészve is, úgy nem dominál, hanem inkább kellemes meglepetést okoz. Nyáron majd jeges teával is nagyon jó hűsítő lesz azt hiszem.



Recept (1 l szörphöz)
1 nagy gyömbérgyökér , 70 dkg cukor , 1 l víz
2 citrom , tartósításhoz tisztított borkő



A citromok héját nagyon vékonyan, hogy ne kerüljön bele fehér rész, levágom és egy közepes lábosba teszem. A gyömbért (jó nagy darab legyen, vagy ha ilyet nem találok, 2 közepes gyökér is megteszi) megpucolom, felszeletelem és a citromhéj mellé dobom. Felöntöm vízzel és belekeverem a cukrot. Közepes lángon felforralom. A 2 citrom levét kifacsarom, a szörphöz adom és újra felforralom. Elzárom alatta a lángot és egy órát állni hagyom
mielőtt leszűröm és üvegekbe töltöm. Ha nem fogyasztjuk azonnal, hanem hosszab időre elteszem, egy kevés borkősavat keverk hozzá.
Százraz dunsztba teszem, ha kíhűlt, hűtőben tárolom.




Gyömbérszörp



Lassan már kezdenek jelentkezni a befőzés elvonási tünetei. Tavaly nem tudtam szörpöt eltenni és most nagyon ínséges idők járnak. Elfogyott a gyömbérszörpöm is, így ideje volt feltölteni a készletet.
A gyömbér bár Délkelet-Ázsiából származik, melegítő hatású. Télen kifejezetten ajánlott itt a kontinentális hidegben. Gyomorerősítő, étvágyjavító, ami igen jól jön ebben a kehes időszakban. Tengeribetegeknek és émelygőknek sem elhanyagolandó varázsszer.
Tavaly ősszel a káptalantóti piacon vettem egy üveg gyömbérszörpöt. Szódával tisztára kanada dráj, de azért jobb annál. Elhatároztam, hogy én is kipróbálom. Sajnos nem találtam túl sok vonatkozó irodalmat. Az első széria kicsit gyenge lett, mert nem hagytam eleget ázni a gyökeret, de a mostani már hasonlít a mintadarabhoz.

Hozzávalók (a végén nagyjából 1,2 l lesz):

15 dkg gyömbér tisztítatlanul , 70 dkg cukor
2 db citrom (ha lehet bio) , 1 l víz
esetleg két késhegynyi szalicil

Mivel szerettem volna felhasználni a karácsonykor felhalmozott mézet, fele-fele arányban vettem a cukrot és a mézet. Ezt feltettem főni a vízzel. Beletettem a megmosott citrom sárga héját (fehér nélkül). Amíg melegedett a szirup, meghámoztam és apró kockákra vágtam a gyömbért (a makrofotó ne tévesszen meg senkit :), kifacsartam a két citrom levét. Minél frissebb a gyökér, annál könnyebb darabolni. Reszelni sajnos nehéz, pedig ilyenkor adná ki leginkább a varázserejét.
Amikor felforrt a szirup, beletettem a gyömbért, beleöntöttem a citromlevet és hagytam, hogy megint felforrjon. Fantasztikus illata van, ahogy a méz, a citrom és a gyömbér összeereszti az aromáját. Kicsit hagytam fortyogni, majd elzártam alatta a gázt és pihentettem 2,5 órát. Ki kell tapasztalni, ki hogy szereti. Ha erősebb, csípősebb italt szeretnénk érdemes egy kicsit tovább áztatni.
A leszűrt szörpöt fertőtlenített üvegekbe töltöttem és lefedtem 2 réteg celofánnal, ami közé szalicilt tettem. A szalicilt lehet a szörpbe is tenni, 1-1 késhegynyit . 
Megjegyzem a szörp csak azért szörp, mert olyan tömény, de nem olyan sűrű.
higítási arány kb. 6:1.

Ittatok már gyömbérszörpöt?






Rostos sárgarépa ital recept



italt. Lehűtve még finomabb.




hozzávalók / 4 adag





elkészítés

  1. A sárgarépát megpucoljuk, és megfőzzük, leszűrjük, majd leturmixoljuk.
  2. 70 db citrompotlót 1 l vízben feloldunk.
  3. Egy nagy edényben összeöntjük a leturmixolt sárgarépát, a feloldott citrompotlót, az 1 ü jaffa szörpöt, 1/2 kg cukrot (én édesítővel készítettem) és a 7 l vizet.
  4. Teszünk bele 1 kk Nátrium-benzonátot. Összekeverjük, és üvegekbe öntjük.






Meggyszörp recept



story

Ipari mennyiségben már nem tud az ember meggybefőttet és fagyasztott meggyet gyártani.
Egy másik feldolgozási mód a szörpkészítés.


hozzávalók / 12 adag



elkészítés

  1. A meggyet megmossuk, kimagozzuk és húsdarálón ledaráljuk.
  2. Vékony tüllön átszűrjük, és hagyjuk jól kicsöpögni a levét.
  3. Minden liter léhez 1 kg cukrot és 1 tk borkősavat adunk. Többször megkeverjük, hogy a cukor elolvadjon.
  4. Ha frissen fogyasztjuk, akkor üvegekbe töltjük, és fogyasztásig a hűtőszekrényben tároljuk.
  5. Amennyiben télire szeretnénk eltenni, ép zománcú fazékba töltjük, és forrástól számított 2-3 percig főzzük. Azon forrón üvegekbe töltjük, és lekötözzük. Száraz dunsztban hagyjuk kihűlni, majd az üvegeket a kamra polcaira állítjuk.








Citromszörp házilag recept





story

Sokszor készítem ezt a fajta citromeszenciát, mert kiadós, és gyorsan elkészül. Mivel a héját áztatom és alaposan megmosom, nem riaszt a héj felhasználása. A recept anyukám munkatársától való, ő ajánlotta, hogy próbálja ki, és ezt adja nyáron kis csemetéinek.


hozzávalók / 4 adag



elkészítés

  1. A citromokat felhasználás előtt áztassuk be legalább egy órára langyos vízbe. Utána forró vízben alaposan dörzsöljük, mossuk le egy új mosogató szivacs dörzsis részével. A citromoknak ezután már illatozni kell!!
  2. A cukorból és a vízből szirupot főzünk. Amikor kihűlt, átöntjük egy üveg kancsóba (de maradhat abban az edényben is, amiben forraltuk). A citromokat félbevágjuk, kifacsarjuk a levét, és beleöntjük a cukros lébe. Belekeverjük a citromsavat, és beledaraboljuk a citromok héját is. Jól összekeverjük.
  3. Ezt az egészet hűtőbe tesszük 24-30 órára, közben néha megkeverjük. Az idő leteltével leszűrjük. A szörpöt üvegbe vagy kancsóba öntjük, és visszatesszük a hűtőbe.
  4. Ízlés szerint fogyasszuk szóda vagy ásvány, vagy csak egyszerűen sima csapvízzel.
  • költség: 400 Ft








Málnaszörp nyersen ahogy andi készíti recept



story

Nem igazán szeretem, ha a gyerekek szénsavas italokat isznak. A bolti szörpök sem az igaziak... Ez egy olyan recept, amiben maximálisan megmaradnak az ízek, vitaminok, mivel nincs főzve.


hozzávalók / 6 adag



elkészítés

  1. A málnát megmossuk, megmérjük, hány liter van belőle, ugyanannyi liter vízzel felöntjük.
  2. Hozzáadunk 1 kanál citromsót, szétnyomkodjuk, és reggelig állni hagyjuk.
  3. Reggel leszűrjük, és ahány liter, annyi kg cukrot adunk hozzá, annyi kávéskanál szalicilt.
  4. Amikor a cukor elolvadt, üvegekbe öntjük.




Szőlő szörp recept





story

Rém egyszerű és mégis... Soha nem jutott volna eszembe szörpöt készíteni a szőlőből, ha nem akad a kezembe Kugler Géza Budapesti szakácskönyv című könyve. Nagy kár lett volna érte. Sajnos az idei termés nem éppen a legjobbra sikeredett, kevés is, és hát nem a legédesebb. Én amúgy nem vagyok egy nagy borivó, de nagyon sajnálom a gazdákat a rengeteg hiábavaló munkáért ! Visszakanyarodva a szörphöz, a könyv szerint "igen kellemes ital, ( ezt megerősíthetem ) különösen ajánlott betegeknek láz ellen is".

hozzávalók / 4 adag







elkészítés



  1. A kipréselt szőlőlét egy éjszakán át a hűtőben állni hagyjuk.
  2. Másnap a tiszta lét lemerjük és a cukorral együtt sziruppá főzzük a legnagyobb lángon 20-25 perc alatt.
  3. A jól elmosott üvegeket 5 percre mikróba tesszük. (Vigyázat forró lesz! Ajánlatos innentől konyhai fogókesztyűt használni.)
  4. Beletöltjük a szőlőlét.
  5. Rácsavarjuk a tetejüket, pár percre fejtetőre állítjuk, majd száraz dunsztban hűtjük ki. Nálam ez annyit tesz, hogy papírdobozba teszem és újságpapírral kitömöm az üresen maradt helyet .
  6. Hagyjuk kihűlni.




Fenyőrügy szirup recept



hozzávalók / 2 adag







elkészítés



  1. 1 liter vízben áztatunk 1 napig 15-20 dkg fenyőrügyet.
  2. Másnap átforraljuk, a cukrot beletesszük a citrompótlóval és a fél citromkarikával.
  3. Ha jól átforraltuk, mehet üvegbe, de egy pici borkősavat hozzáadunk.
  • költség: 350 Ft




Akácszörp recept



story

Ugyanúgy készítem, mint a bodzaszörpöt. Ha nem akarjuk hosszabb ideig tárolni, akkor kisebb mennyiséget készítünk belőle és a tartósítószer elhagyható. Ez esetben a kész szörpöt hűtőszekrényben tároljuk!
De tartósíthatjuk úgy is, hogy a szörpöt felforraljuk, és steril üvegekbe töltjük. Lásd 
a bodzaszörpömnél a hozzászólást. Én személy szerint a biztos megoldások híve vagyok, tudom, hogy egészségtelen, de Na- benzoáttal biztosan nem fog megromlani.


hozzávalók / 12 adag





elkészítés



  1. A virágokat megmossuk, száráról leszedegetjük. 
  2. A citromot is mossuk és szeletekre vágjuk.
  3. A virágokat, a citromot és a borkősavat beletesszük a vízbe és 3 napig -időnként megkeverve- állni hagyjuk.
  4. 3 nap múlva leszűrjük, belekeverjük a cukrot és a tartósítószert.
  5. Ha a cukor teljesen feloldódott, üvegekbe töltjük.




Bodzaszörp tartósítószer nélkül recept



story

Imádom a bodzát, ezért minden tavasszal alig várom, hogy elkezdődjön a szezonja! Gyerekkorunkban a tesómmal is mindig szedtünk, és míg akkor anyukámnak kellett megcsinálni, addig ma már én magam készítem el. Ez a jól bevált receptet, ami tartósítószer nélkül készül, és garantáltan kibírja több hónapon át anélkül, hogy megromlana!


hozzávalók / 12 adag



elkészítés



  1. A bodzavirágot átvizsgáljuk, a zöld részektől megtisztítjuk, és egy nagy tálba tesszük.
  2. A citromot felszeleteljük, összekeverjük a bodzavirágokkal, majd langyos, kézmeleg vízzel leöntjük. Annyi vizet kell ráönteni, hogy a virágokat elfedje.
  3. Minimum egy éjszakán át (de akár 3-4 napig is, annál intenzívebb lesz) lefedve áztatjuk a virágokat.
  4. Másnap a beáztatott bodzalevet átszűrjük. 500 ml vízből, valamint 500 g cukorból szirupot főzünk (aki édesebben szereti, növelheti a cukor arányát), megvárjuk amíg langyosra hűl és hozzákeverjük a bodzaléhez.
  5. Legvégül hozzáadjuk a citromsavat.
  6. Jól zárható üvegekbe töltjük.
  • költség: 700 Ft





HÁZI ROZSKENYÉR





HOZZÁVALÓK




























  • Hozzávalók:
  • A kovászhoz:
  • 10 dkg világos rozsliszt , 10 dkg kenyérliszt
    1 dkg élesztő , 2 dl víz
  • A kenyérhez:
  • az előző este előkészített kovász
  • 5 dkg kenyérliszt , 25 dkg világos rozsliszt
  • 1 dkg élesztő , 3 kávéskanál só
  • 1 evőkanál olívaolaj , 2 dl langyos víz


ELKÉSZÍTÉS



    Elkészítés: A sütést megelőző este készítsük el a kovászt. A kétféle lisztet keverjük össze, majd morzsoljuk hozzá az élesztőt, öntsük hozzá az épp csak langyos vizet, majd fakanállal keverjük alaposan össze. Takarjuk le a tálat egy konyharuhával, és hagyjuk szobahőmérsékleten reggelig.
    Reggel keverjük össze a kétféle lisztet és a sót, majd adjuk hozzá a kovászhoz. A langyos vízbe morzsoljuk bele az élesztőt, keverjük össze, öntsük hozzá a kovászos liszthez az olajjal együtt. Fakanállal keverjük alaposan össze (mindenképpen kanállal keverjük össze, mert a massza nagyon ragad!!!).
    Borítsuk ki alaposan lisztezett felületre, majd sodorjuk hosszúkás kenyérformára, ha szükséges, közben szórjuk meg liszttel, hogy ne ragadjon.
    Egy 25x10x7 cm-es sütőformát béleljünk ki sütőpapírral, helyezzük bele a megformázott kenyeret, és konyharuhával letakarva langyos helyen kelesszük 1-1,5 órát (én kicsivel több mint 1 órán át kelesztettem).
    Amikor a kenyér megkelt, egy éles késsel vágjuk be a tetejét, majd alaposan permetezzük meg vízzel. Helyezzük előmelegített sütőbe, és 220 fokon süssük 20 percig. Ezután vegyük lejjebb 200 fokra, és süssük még 30 percig (én légkeverésnél 160 fokon sütöttem 50 percig).
    A sütőből kivéve helyezzük rácsra, várjuk meg, míg a kenyér teljesen kihűl, és csak akkor vágjuk fel.






Rozskenyér dagasztás nélkül







Magyar neve:

Rozskenyér

Előkészítési idő:

          10 perc

Pihentetés / kelesztés:

8 óra 00 perc

Főzési / sütési idő:

          45 perc

Összesen:

8 óra 55 perc



Rozskenyér hozzávalók:



  • 500 g rozsliszt , 250 g fehér liszt ,
  • 250 g rétesliszt , 5 dkg élesztő
  • 800 ml langyos víz , 2 teáskanál só
  • 1 kávéskanál méz vagy cukor


A dagasztás nélkül készíthető rozskenyér szó szerint 10 perc alatt összerakható. Egészséges, tökéletes házi kenyér – pillanatok alatt. Mindenkinek tudom ajánlani, aki egy kicsit is szeret főzni, és szereti megnézni, hogy mit eszik.

Rozskenyér recept

Rozskenyér előkészítése



  1. Szitáld, vagy öntsd össze a liszteket egy nagy tálba, és forgasd meg, hogy jól összekeveredjenek. A sót még ne add hozzá.
  2. Futtasd fel meleg helyen az élesztőt kb. 1 dl langyos vízben, egy kávéskanál mézzel vagy cukorral és 2-3 evőkanálnyi lisztkeverékkel 5-10 perc alatt. Ha porélesztőt használsz, azt nem szükséges felfuttatni, egyenesen öntheted a liszthez.
    Rozskenyér dagasztás nélkül
    Futtasd fel az élesztőt
  1. Keverd össze a sót a liszttel, öntsd hozzá az élesztőt és a maradék vizet. Kézzel vagy a robotgép dagasztó fejével keverd át annyira, hogy a liszt teljesen elkeveredjen a folyadékkal, ez legfeljebb néhány perc.
    Rozskenyér dagasztás nélkül
    Keverd össze
  1. Takard le, és hagyd huzattól védett, meleg helyen pihenni legalább 8 órát – egy éjszakát. Akár másfél napig is kint hagyható, nem romlik meg a tészta.

      Rozskenyér sütése

  2. Melegítsd elő a sütőt 250 fokra – ez általában a legmelegebb fokozat. Tegyél be a sütőbe egy hosszúkás formájú sütőformát, pl. egy gyümölcskenyér formát.
  3. Öntsd ki a megkelt tésztát erősen lisztezett felületre, és vágd 4 egyenlő adagra. Én ilyenkor csak a felét sütöm meg, a másik fele megy vissza a tálba és pihen következő reggelig.
  4. Kicsit lapogasd el az adag tésztát, és mintha leveles tészta lenne, először hajtsd háromba (a jobb oldali harmadát hajtsd rá a közepére, aztán erre hajtsd rá a bal oldali harmadát), utána pedig az előző hajtásra merőlegesen még egyszer félbe. Forgasd a tészta minden oldalát vastagon lisztbe. Részletesebben olvashatod és egy videón is láthatod a folyamatot a dagasztás nélküli kenyér alapreceptemben.
  5. Nyisd ki a sütőt, és tedd a tésztát a forró formába. Fedd le – pl. egy nagyobb tepsivel vagy egy szilikon sütőlappal – és süsd 30 percig. Utána vedd le a fedőt, és süsd további 15 percig.
    Rozskenyér dagasztás nélkül
    Tedd a tésztát a formába
Készítsd el te is ezt a rozskenyér receptet, és hidd el, nem fogsz csalódni! Reggel a csodálatos friss kenyér illat, és a ropogós héjú, puha és meleg rozskenyér megédesíti a napodat!
Jó étvágyat!
Rozskenyér dagasztás nélkül
Rozskenyér dagasztás nélkül




Speedy No Knead Bread Revisited | Mark Bittman Recipe | The New York Times




Villámgyors rozskenyér







Kovász készítése házilag



Most megosztok egy nagy titkot, amit már én is jó ideje kerestem. Egy alkalommal - sajnos nem tudom, hogy hol-, rátaláltam a házi kovász készítésének a receptjére.

Mivel igyekszem minél természetes alapanyagokkal dolgozni- főzni -sütni a konyhában. Így évek óta motoszkál bennem a kérdés, hogy hogyan készítjük és tartjuk életben a házi kovászt. Hiszen régen ezzel sütöttek és esküvőkor a menyasszony az édesanyjától kapott egy adag kovászt. Tehát akár több nemzedékes is lehetett az eredeti kovász. Akkoriban nem volt hűtő, így szárítva tárolták. Ma viszont van, így ezt kihasználva készül el a saját kovászom.

És miért jobb, mint az élesztő? Jó kérdés! Főleg azok számára lényeges, akik mindentől fel puffadnak, ég a gyomruk kelt tésztafélék fogyasztása után, akiknek epe problémájuk van, akik cukorbetegek, akik rákosak, akik vastagbél gyulladásban szenvednek, akik fontos a jó emésztés! Hiszen a kovász természetes erjedési folyamatokat indít be a tésztában, ami a testben gyorsabban emésztődik meg. Másrészről az így készült pékáru tovább áll el és sokkal finomabb.
Nem kell félni, mert nem lesz nagyon kesernyés az íze, csak egy picit talán. Én már nem is veszem észre!
Az első adag kovász napokig készül, de utána könnyű feléleszteni és életben tartani. Egy jó kovász él!

Lássuk a receptet:

1. nap
- 5 evőkanál rozsliszt (csak is rozslisztet használjunk, ebből készül a legjobb kovász!!)
- fél deci kéz meleg víz
A kettőt összekeverjük egy edényben. Ha tudjuk, akkor napközben is keverjük meg többször.

2. nap
- ismét 5 evőkanál liszt és fél deci kéz meleg víz (ne legyen melegebb, mert akkor nem tud életben maradni a kovász)

3. nap
- ismét 5 evőkanál liszt és fél deci víz

Most várunk, hogy elkészüljön a kovász! Ha már erjedt illata van és fel is jön, mint a kelt tészta, akkor biztos, hogy sikerült!
Ekkor berakhatjuk a hűtőbe, és használat előtt fél-egy nappal elővesszük.
A hűtőből kivett alap kovász
Használata
- az alap kovászt kivesszük a hűtőből
- hozzáadunk 6-7 evőkanál rozslisztet és  1-2 deci meleg vizet. Összekeverjük
- összekeverjük és szobahőmérsékleten tároljuk
- közben többször megkeverjük

- a kenyér tészta alapjához teszünk a kovászból (olyan 1-2 evőkanálnyit kg-ként, de lehet, hogy kell a 4 evőkanálnyi is). Készre dagasszuk a kenyeret, kelesszük és kisütjük!

A maradék kovászt lefedve a hűtőbe tesszük. Majd a következő alkalommal ismét elővesszük és a Használatnál írt módon ismét felélesztjük! 
Amikor már kezd feljönni a bekevert kovász
A felhasználásra kész kovász
A kész tönkölykenyér kovásszal!

Jó Étvágyat!
Nagyon sokaig kerestem en is az informaciot a kovaszrol. Nem tudom miert olyan "TITOK" hogy akarhanyszor Googolom a keszitese nem jonn fel. Nagyon koszonom hogy leirta a kesziteset. Sok videot lattam amiben kovaszt es elesztot is tesznek, Vajon miert ? A kovasznak magaban is kellene dolgoznia! Koszonom, nagyon jo blog.




    Szívesen! Örülök ha valaki kipróbálja a recepteket, és neki is beválik! Azért szoktak hozzátenni még élesztőt, hogy magasra jöjjön fel, mert a rozslisztes kovász kicsit lehúzza a tésztát.



Sót nem szabad a kovászba rakni, gátolja a kovász szaporodását.

Amint látod a képeken, amíg készül a kovász, addig nyitott, majd amikor elkészül, akkor hűtőbe téve lefedve. Azért kell nyitva lennie, hogy a levegőben lévő gombákkal találkozzon, és erjedés elinduljon.


Két kis teáskanálnyi tengeri sót szoktam rakni fél kiló lisztenként (úgy olvastam ez olyan 10-12g só összesen) és kb. 2-2,5 dl vizet a liszt fajtájától függően. Lehet azt látni "szemre", hogy kell-e még dagasztás közben víz vagy liszt. Illetve van aki sósabban szeretni a kenyeret. Ki kell tapasztalni.


Mivel az én sütőm nem tökéletes, így én olyan 180-200 fokon sütöm olyan 45-50 percig.








A fekete rozskenyér

  • június 11, 2017



Fekete rozskenyeret sütni nem könnyű, de megéri a fáradságot. Valami csoda folytán még a legkiábrándítóbb massza is kalácsra emlékeztető kenyérré változik…

fekete rozskenyer recept3Ez a legegyszerűbb módszer, és miután sikerrel jártunk, a rozskenyér-sütés lépcsőfokain akár a hagyományos, hét napos pumpernickelig is felmerészkedhetünk. (Az igazi, régimódi pumpernickelt hét egymást követő napon át kell kevergetni, majd megsütni.)
Már az első próbálkozásunkat siker koronázza, ha az alábbi egyszerű módszert követjük. Ha mégsem így lenne, és ehetetlennek tűnő kenyeret veszünk ki a sütőből, bátran tegyük félre, és hagyjuk érni a ragacsos tömeget. Várjunk türelmesen néhány napig; valami csoda folytán még a legkiábrándítóbb massza is kalácsra emlékeztető kenyérré változik, vagy ha nem, zöld-piros foltos, penészes kőre kezd hasonlítani. Konyhaművészetünk mindkét esetben elismerést arat, mert a fekete kenyér gyönyörű hátteret ad a penészgomba spóráiból fakadó csodaszép, természet-adta színeknek.
Frissen sütve sem a fekete kenyér íze, sem a szerkezete nem az igazi; sőt, kezdeti ragacsosságának köszönheti a tartósságát. A legtöbb kenyeret azonnal felfaljuk, amint kikerül a sütőből, de az alaktalan rozskenyér még egy ideig elhagyatottan hever az asztalon. Ám néhány nap múlva láss csodát! 
A fekete rozskenyér külseje és íze rohanvást visszatér, zamatával, illatával, gyógyhatásával együtt. Ha mindent helyesen és gondosan csináltunk, ezerszeresen meghálálja a sütés minden megpróbáltatását és kínszenvedését.
Egyetlen gabonaféle sem szerez ekkora dicsőséget a péknek, …megjegyezzük, hogy a fekete rozskenyér külön kategória. Akinek sikerül rozskovásszal folyamatosan jó kenyeret sütni, annak az egész világ a csodájára jár.
A rozs ajándéka: a rozs mellőzött és elfeledett mostohagyerek a gabonák között, mégis rendkívül hasznos, ezért nem feledkezhetünk meg róla sem akkor, amikor az egészségünkről van szó, sem akkor, amikor jóízű kenyeret szeretnénk enni.
Sok olyan betegség létezik, amely a véredények zsíros plakkjaihoz és kalcium-lerakódásaihoz (szklerózis), majd a rugalmasságuk megszűnésével beköszöntő magas vérnyomáshoz hasonlóan a keringési rendszerre hat. Az elhomályosuló, valamint a fokozatosan romló látás szintén visszavezethető az érelmeszesedésre, akárcsak a sántaság, az agyvérzés, továbbá az agyműködési zavarok.
Minden efféle betegség természetes gyógyszere a rozskenyér. A teljes állapotában meghagyott, kövön őrölt, korpát és csírát tartalmazó rozs csökkenti és megszünteti a véredények plakkjait és meszesedését. Képes felerősíteni a legyengült szervezetet, megújítja az egész emésztőrendszert. Mindezt magas szénhidráttartalmának és nitrogéntartalmú anyagainak köszönheti. Véredényeket tisztító, a rugalmasságot helyreállító képessége miatt a rozs rendkívül értékes kenyér alapanyag.
KOVÁSZVÍZ KÉSZÍTÉSE
½ csésze frissen őrölt rozsliszt
1 csésze víz
– Tiszta üvegedényben összekeverjük; pamut konyharuhával, vagy laza fedővel letakarjuk.
– Három napra meleg helyre tesszük. Akkor van készen, amikor savanyú az illata, és buborékokat vet.
fekete rozskenyer receptROZSKOVÁSZ
3 csésze frissen őrölt rozsliszt
2 csésze víz
1 csésze kovászvíz
– Cserépedényben összekeverjük a lisztet, a vizet és a kovászvizet.
– 8 óráig, vagy egész éjszaka pihentetjük, hogy megsavanyodjon, és buborékos legyen a teteje.
– 6 csésze lesz belőle

FEKETE ROZSKENYÉR – 4 kis cipóra való
6 csésze rozskovász
2 csésze hideg víz
3-4 csésze frissen őrölt rozsliszt
2 teáskanál természetes szürke tengeri sókristály
– A savanyú rozskovászt nagy tálba, vagy dagasztóteknőbe öntjük. A masszának tészta állagúnak, és csípősen, de kellemesen savanyúnak kell lennie. Most az összes vizet a kovászhoz öntjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a lisztet, és simára keverjük vele. Szórjuk rá a kristályos sót, és fogjunk hozzá a dagasztáshoz. Ha túl keménynek találjuk, 25–75 g – 1/8–3/8 csésze – vizet önthetünk hozzá. A tésztának nagyon vizesnek és ragacsosnak kell lennie. Ne essünk kétségbe, ha a kezünkhöz ragad; így a jó, tehát ne dagasszuk agyon abbéli erőfeszítésünkben, hogy helyrehozzuk a vélt hibát.
fekete rozskenyer recept4– Ezután vakarjunk le a kezünkről annyi odaragadt tésztát, amennyit csak bírunk, és méltóságunkat megőrizve fordítsunk hátat – de ne örökre! – a maszatnak. Kitartásunk jutalma nem marad el. Mire jó óra múlva visszatérünk a tésztánkhoz, teljesen megváltozik az anyaga és a viselkedése. (Adjuk a kenyerünknek most a „Megpróbáltatás” nevet.) Egyetlen alkalom elég, hogy megértsük, miért népszerűtlen a rozskenyér a pékek körében, és miért tulajdonítottak a középkorban jellemformáló erőt neki.
– Mire elolvassuk az előbbi intelmeket, általában a rozskenyér tésztája is készen áll, hogy kiszakítsuk és (enyhe túlzással) cipó alakúra formáljuk. Sütés előtt hagyjuk pihenni őket a tepsiben, vagy a konyharuhával letakart kosárban 1-2 óráig. A kelesztőedény engedje át a nedvességet, és az idő vége felé adjunk a tésztának egy kevés meleget.
 Sütés: ha az előmelegített sütő elérte a 230 fokot, a megkelt cipókat lehetőleg agyag vagy cseréplapra tesszük. A hőfokot 10 perc múlva 160 fokra mérsékeljük, de a sütés ideje alatt ne nyitogassuk az ajtót. Egy óra múlva húzzuk ki az egyik kenyeret, hogy kopogtatással megállapítsuk, megsült-e már.
– Akkor fejezhetjük be a sütést, ha a cipó alja erős, kongó hangot ad. A kenyeret rácsra tesszük, és kihűtjük.
Jó étvágyat hozzá!
(Paul Pitchford: Gyógyító táplálkozás)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése