A legközelebbi hiba már világjárványt okozhat
Rövid
idő alatt három, különösen veszélyes kórokozókat érintő
kínos incidensre is fény derült az Egyesült Államok vezető
laboratóriumaiban. Egyes tudósok az indokolatlanul kockázatos
kutatások korlátozását szorgalmazzák.
Az USA Járványügyi és Betegségmegelőzési Intézete, a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) néhány hete kiadott jelentését olvasva bizonyára összeszorult a mellkasa minden olyan kutatónak, aki kiemelten veszélyes laborban dolgozik. A hivatal három, a közelmúltban történt aggasztó balesetről tájékoztatta a közvéleményt.
A CDC igazgatója, Tom Frieden beismerte, hogy az intézmény influenzaosztályának egyik munkatársa egy viszonylag enyhe madárinfluenza-vírust tartalmazó mintacsőbe véletlenül belekevert egy kicsit a létező legveszedelmesebb törzsből, a H5N1-ből, mielőtt kiküldte volna a mintát egy másik kormányzati intézménybe, a Mezőgazdasági Minisztérium Délkeleti Baromfikutató Laboratóriumába (Southeast Poultry Research Laboratory). A fogadó intézmény mit sem sejtő kollégái a frissen kapott vírussal meg is fertőztek néhány pórul járt csirkét.
Ezeknek a kísérleteknek a lényegük, hogy vesznek egy természetben megtalálható vírust, és megpróbálják mesterségesen veszélyesebbé tenni. A cél annak kiderítése, hogy vajon milyen – elvben spontán is bekövetkező – változások vezetnének oda, hogy az embereket egyelőre csak ritkán megfertőző influenzatörzsek – mint például a H5N1 – átnyergeljenek az emberi populációra, és alkalmassá váljanak az emberek közötti terjedésre. Az emberek körében terjedő influenzavírusok köhögéssel, tüsszentéssel fertőznek, és a tudósok azt találták, hogy ha madárinfluenza-vírusokat elkezdenek mutálódni, és – az e kísérletekben az embereket helyettesítő – görények között elégszer átoltják őket, az eredetileg szárnyasokra specifikus kórokozók képesek átszokni az emlős gazdaszervezetre.
Ron Fouchier, a funkciónyerő kutatás egyik nemzetközi szaktekintélye attól tart, hogy a CDC-ben bekövetkezett incidens nemcsak a funkciónyerő vírusokkal, de valamennyi veszélyes kórokozóval dolgozó labor életét meg fogja nehezíteni. Ezekben a laboratóriumokban a biológiai veszélyességi skála 3-as fokozatának megfelelő biztonsági intézkedések vannak érvényben, amelyek többszintű védelemmel akadályozzák meg az illetéktelenek be-, illetve a kórokozók kijutását, továbbá gondoskodnak arról, hogy az ott dolgozók se fertőződhessenek meg munkájuk során. A dolgozók védelme természetesen egyben a külvilág védelmét is szolgálja, hiszen elejét veszi annak, hogy a labor munkatársai tudtukon kívül hazahurcolják a veszedelmes bestiákat. A Fouchier-vel együtt a H5N1 funkciónyerő mutánsain dolgozó kutatók például – a világon egyedülálló módon – oltással lettek immunizálva a kutatásaik alanyául szolgáló madárinfluenza-törzzsel szemben.
Forrás:
AFP/Vano Shlamov
„Valamennyi esemény közös nevezője az emberi hiba” – mutatott rá Lipsitch. „És akárhány ujjlenyomat-leolvasót és szellőztetőt és többszörösen biztosított akármit építenek be a rendszerükbe, az emberi hibát nem tudják kiküszöbölni. A laborok, ahol funkciónyerő vírusokkal dolgoznak, mindig azt szajkózzák, hogy ők különösen biztonságosak. Nos, lehet, hogy tényleg különösen jól kiépített védelmük van, de amíg emberek dolgoznak bennük, addig nem lesznek különlegesen biztonságosak.”
Ám még a kritikusok is egyetértenek abban, hogy legjobb lenne, ha a funkciónyerő kutatást korlátozó döntések nem a politika szintjén születnének meg, akkor ugyanis félő, hogy annak más, veszélyes patogénekkel folytatott munka is kárát látná. „Tiltás alá kerülhetne például a SARS-szal (a súlyos akut légzéselégtelenséget okozó vírussal) végzett kutatás, holott az – különösen, hogy nincs rá oltásunk – tudományosan sokkal inkább védhető, mint a kitalált influenzatörzsekkel való játszadozás” – vélekedett Lipsitch.
Az USA Járványügyi és Betegségmegelőzési Intézete, a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) néhány hete kiadott jelentését olvasva bizonyára összeszorult a mellkasa minden olyan kutatónak, aki kiemelten veszélyes laborban dolgozik. A hivatal három, a közelmúltban történt aggasztó balesetről tájékoztatta a közvéleményt.
A CDC igazgatója, Tom Frieden beismerte, hogy az intézmény influenzaosztályának egyik munkatársa egy viszonylag enyhe madárinfluenza-vírust tartalmazó mintacsőbe véletlenül belekevert egy kicsit a létező legveszedelmesebb törzsből, a H5N1-ből, mielőtt kiküldte volna a mintát egy másik kormányzati intézménybe, a Mezőgazdasági Minisztérium Délkeleti Baromfikutató Laboratóriumába (Southeast Poultry Research Laboratory). A fogadó intézmény mit sem sejtő kollégái a frissen kapott vírussal meg is fertőztek néhány pórul járt csirkét.
Mesterségesen felturbózott vírusok
Semmi jel nem utal arra, hogy egyszerű emberi tévedésen kívül bármi egyéb is szerepet játszott volna az incidensben, és a balszerencsés szárnyasokon kívül senkinek nem esett bántódása. Ám maga a tény, hogy ilyesmi megtörténhetett, hathatós muníciót szolgáltat azon tudósok számára, akik évek óta amellett érvelnek, hogy az úgynevezett funkciónyerő influenzavírusokkal folytatott kísérletek túlontúl kockázatosak, ezért le kellene őket állítani.Ezeknek a kísérleteknek a lényegük, hogy vesznek egy természetben megtalálható vírust, és megpróbálják mesterségesen veszélyesebbé tenni. A cél annak kiderítése, hogy vajon milyen – elvben spontán is bekövetkező – változások vezetnének oda, hogy az embereket egyelőre csak ritkán megfertőző influenzatörzsek – mint például a H5N1 – átnyergeljenek az emberi populációra, és alkalmassá váljanak az emberek közötti terjedésre. Az emberek körében terjedő influenzavírusok köhögéssel, tüsszentéssel fertőznek, és a tudósok azt találták, hogy ha madárinfluenza-vírusokat elkezdenek mutálódni, és – az e kísérletekben az embereket helyettesítő – görények között elégszer átoltják őket, az eredetileg szárnyasokra specifikus kórokozók képesek átszokni az emlős gazdaszervezetre.
Katasztrófa lenne, ha kikerülnének a laborból
A funkciónyerő mutánsokkal végzett kísérletek tudományos indoka tehát elvben az, hogy ily módon, a természetes vírusevolúciót mesterségesen felgyorsítva, könnyebben kiszűrhetők az emberre potenciális veszélyt jelentő vírustörzsek. A munka végeredményeként viszont olyan szuperkórokozók állnak elő, amelyek katasztrofális világjárványt okozhatnának, ha valaha is bármily módon kikerülnének a laboratórium rejtekéből. Emlékeztetőül: a H5N1-nek már a természetes formája is az emberi áldozatok 60 százalékánál végzetes kimenetelű betegséget okoz.Ron Fouchier, a funkciónyerő kutatás egyik nemzetközi szaktekintélye attól tart, hogy a CDC-ben bekövetkezett incidens nemcsak a funkciónyerő vírusokkal, de valamennyi veszélyes kórokozóval dolgozó labor életét meg fogja nehezíteni. Ezekben a laboratóriumokban a biológiai veszélyességi skála 3-as fokozatának megfelelő biztonsági intézkedések vannak érvényben, amelyek többszintű védelemmel akadályozzák meg az illetéktelenek be-, illetve a kórokozók kijutását, továbbá gondoskodnak arról, hogy az ott dolgozók se fertőződhessenek meg munkájuk során. A dolgozók védelme természetesen egyben a külvilág védelmét is szolgálja, hiszen elejét veszi annak, hogy a labor munkatársai tudtukon kívül hazahurcolják a veszedelmes bestiákat. A Fouchier-vel együtt a H5N1 funkciónyerő mutánsain dolgozó kutatók például – a világon egyedülálló módon – oltással lettek immunizálva a kutatásaik alanyául szolgáló madárinfluenza-törzzsel szemben.
Szökött már meg vírus laborból
A funkciónyerő kutatás ellenzői csakugyan nem hagyják elzúgni ezt a magas labdát. Egyik leghangosabb szószólójuk, Marc Lipsitch, a Harvard közegészségügyi karának (Harvard School of Public Health) professzora igazából már előre megjósolta a balesetet: a New York Times a közelmúltban hozott le tőle egy cikket, amelyben figyelmeztetett erre az eshetőségre. A glossza a múlt hónapban jelent meg, miután a CDC nyilvánosságra hozott egy korábbi balesetet, melyben több tucat alkalmazottja került érintkezésbe a halálos lépfene-baktériummal. „A lépfenével végzett kísérletek még csak hagyján, de az effajta szuperinfluenza-törzsek laboratóriumi kreálása olyan veszély, amely mindannyiunkat fenyeget. Ha ugyanis egy ilyen vírus valaha is kiszabadul, elképesztően nehéz lesz féken tartani. Igen, az érintett kutatók azt nyilatkozták, hogy a laborjaik nagyon biztonságosak, és ez bizonyára így is van. De még a 'nagyon biztonságos' sem jelenti azt, hogy a kockázat zérus” – írja Lipsitch.Két biztonsági hiba hetente
És ez a kockázat nem csupán elméleti. 1977-ben végigsöpört a világon az „orosz influenza” néven elhíresült vírustörzs, amelyről a későbbi genetikai elemzések kiderítették, hogy kísértetiesen hasonlít az 1950-es évek járványainak kórokozóira. Megalapozott hát a gyanú, hogy a vírus vagy megszökött egy laborból, vagy egy félresiklott oltási programból szabadult el. Lipsitch egy a H5N1-incidens kapcsán készült interjúban megjegyezte: nem kellett különösebb váteszi képesség annak előrelátásához, hogy ilyesmi előbb-utóbb elő fog fordulni. Az USA laboratóriumainak biztonsága felett őrködő CDC 2011-es jelentése szerint a legveszélyesebb kórokozókkal dolgozó laborokban átlagban két biztonsági hiba történik hetente. „Ahogy nem nehéz esőt jósolni Angliában, úgy a veszélyes kórokozókat érintő hibákat is borítékolni lehet” – mondta Lipsitch. „Úgyhogy ez szimplán egy peches hét volt a kormányzati laborokban. Vagy inkább egy többhetes pechszéria.”Egy hónapon belül három kínos baki
Utóbbi mondatával a professzor arra utalt, hogy az elmúlt egy hónapon belül három kínos bakira is fény derült az USA vezető egészségügyi intézményeiben. Az első volt a már említett lépfenemalőr. Aztán az USA gyógyszerhatóságánál, az FDA-nél rég elfeledett csövek kerültek elő egy fagyasztóból, amelyekről kiderült, hogy fertőzőképes himlővírust tartalmaznak. Elég zavarba ejtő az eset, ugyanis a világon összesen két laboratóriumnak – a CDC-nek, illetve Novoszibirszkben egy orosz labornak – van engedélye a masszívan ragályos, 1980 óta nem létezőnek deklarált vírus tárolására. Mindenki másnak évtizedekkel ezelőtt kötelező lett volna a saját himlőmintáit megsemmisíteni. Végül kiszivárgott a H5N1-incidens híre, amelyet valószínűleg hetekig eltitkoltak a CDC vezetősége és az illetékes Mezőgazdasági Minisztérium elől.„Valamennyi esemény közös nevezője az emberi hiba” – mutatott rá Lipsitch. „És akárhány ujjlenyomat-leolvasót és szellőztetőt és többszörösen biztosított akármit építenek be a rendszerükbe, az emberi hibát nem tudják kiküszöbölni. A laborok, ahol funkciónyerő vírusokkal dolgoznak, mindig azt szajkózzák, hogy ők különösen biztonságosak. Nos, lehet, hogy tényleg különösen jól kiépített védelmük van, de amíg emberek dolgoznak bennük, addig nem lesznek különlegesen biztonságosak.”
Nem kellene kiadni a recepteket
Lipsitch és a hozzá hasonlóan gondolkodó kutatók számára kiemelten aggályos a funkciónyerő kutatással kapcsolatos eredmények publikálása. Michael Osterholm, a Minnesotai Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó központjának igazgatója egy tanácsadó testület tagjaként még két évvel ezelőtt úgy foglalt állást, hogy a tudósoknak nem volna szabad nyilvánosságra hozniuk a potenciálisan világjárványt kiváltható vírusok fabrikálásának receptjét. A szóban forgó, biológiai veszélyforrásokkal foglalkozó tanácsadó testület, a National Science Advisory Board for Biosecurity tagjai 2012 óta azért nem ültek össze, mert akkor külső nyomásra meg kellett hátrálniuk ebben a kulcsfontosságúnak érzett kérdésben.Ám még a kritikusok is egyetértenek abban, hogy legjobb lenne, ha a funkciónyerő kutatást korlátozó döntések nem a politika szintjén születnének meg, akkor ugyanis félő, hogy annak más, veszélyes patogénekkel folytatott munka is kárát látná. „Tiltás alá kerülhetne például a SARS-szal (a súlyos akut légzéselégtelenséget okozó vírussal) végzett kutatás, holott az – különösen, hogy nincs rá oltásunk – tudományosan sokkal inkább védhető, mint a kitalált influenzatörzsekkel való játszadozás” – vélekedett Lipsitch.
Ebolás lett a járvány elleni küzdelem vezére
Maga
is megfertőződött a kórokozóval a minden eddiginél súlyosabb
Ebola-járvány elleni küzdelem egyik élharcosa Sierra Leonéban. A
39 éves Dr. Sheik Umar Khan az eddig 632 ember halálát okozó
járvány elleni harc meghatározó alakja, maga is száz beteget
kezelt – jelentette a Washington
Post.
Khan
már júniusban jelezte, tudatában van annak, hogy komoly kockázatot
vállal. „Azt kell mondanom, aggódom az életemért, mert szeretem
az életet. Az egészségügyi dolgozók maguk is könnyen
megbetegednek, mert mi vagyunk az elsők, akihez fordulhat az, aki
elkapja a kórt. Még teljes védőöltözetben is nagy kockázatot
vállalsz” – mondta a Reutersnek.
Az
orvost az Orvosok Határok Nélkül nevű nemzetközi szervezet egyik
kezelőhelyén ápolják Kailahunban. Miatta Kargbo egészségügyi
miniszter személyesen ígérte meg, hogy mindent megtesz a doktor
életének megmentése érdekében.
Hétfőn
a járvány által leginkább érintett Kenema kórházában
sztrájkba léptek az ápolónők, miután hárman is megfertőződtek
közülük. Az orvosok és a közegészségügyi illetékesek nagy
erőkkel igyekeznek megfékezni a főleg az ország keletei felében
tomboló járványt. A mostani járványról bővebben itt
olvashat.
Afrikai rítusok segítik a gyilkos kór terjedését
Minden
idők legsúlyosabb Ebola-járványává fajult a Nyugat-Afrikában
tomboló vírusfertőzés. Az amúgy is könnyen fertőző
Ebola-vírus terjedését képtelenek megállítani az orvosok, főleg
azért, mert nem tudnak gátat szabni az olyan népi szokásoknak,
mint a holtak puszta kézzel történő mosdatása. Az Ebola
ellen nincs gyógyszer, és tízből kilenc emberrel végez.
Fejfájással,
hasmenéssel, hátfájással és hányással kezdődött. Az első
doktor azt mondta, hogy ez malária, és csak később, egy speciális
orvosi létesítményben mondták meg, hogy Ebola-vírussal
fertőződtem meg. Ez teljesen levert, ugyanis hallottam már az
Eboláról. Megpróbáltam pozitív maradni – gondolkodtam a
halálról, de mélyen magamban úgy véltem, hogy az én időm még
nem jött el, és túljutok rajta.
Amikor
láttam a rokonaimat meghalni előttem, megrémültem. Volt egy
pillanat, amikor magamról is azt gondoltam, hogy meghalhatok. Amikor
két nagybátyámat is elveszítettem, a testüket pedig elvitték.
Aznap este egyikünk sem tudott aludni – azt hittük, nem érjük
meg a reggelt. Az orvosok előttünk takarták le és
fertőtlenítették a holttesteket.
Végül
röviddel a kórházi kezelésem megkezdése után elkezdtem jobban
érezni magam, lépésről lépésre. Az orvosok folyamatosan
kérdezgettek, és egy nap közel minden kérdésükre nem volt a
válaszom. Ők elégedettek voltak, én pedig rájöttem, hogy
túlélhetem. Remek érzés volt kisétálni a kórházból, az
orvosok még egy kisebb ünnepséget is rendeztek.
***
Az
Ebola-vírussal fertőzött nyugat-afrikai férfival a BBC készített
interjút még áprilisban. Ő azon kevesek közé tartozik, aki
túlélte a kórt. A családja nagy része nem volt ilyen szerencsés,
nyolc megfertőződött rokona közül hatan meghaltak. Az
Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb adatai szerint a
februárban Nyugat-Afrikában kitört Ebola-járvány eddig 481
emberrel végzett, és 779 megbetegedést regisztráltak.
Forrás:
AFP/Cellou Binani
Áprilisban
a WHO illetékesei még azt nyilatkozták, hogy kettő-három hónapon
belül úrrá tudnak lenni a járványon, az esetek száma pedig
csökken. A helyzet azóta drasztikusan megváltozott, az áldozatok
száma mindössze egy hét alatt 17 százalékkal emelkedett, és
most már biztos, hogy ez minden idők legsúlyosabb Ebola-járványa.
Ez
azért különösen nagy baj, mert a vérzéses láznak is nevezett
Ebolát a világ egyik legveszélyesebb vírusának tartják. A
halálozási rátája 90 százalékos is lehet, azaz tíz betegből
kilenc belehal. Ráadásul nagyon fertőző, testnedveken keresztül
terjed, emberről emberre és állatról emberre is.
Nincs
ellene gyógyszer, bár folyamatosan kísérleteznek új vakcinákkal.
Eddig az egyetlen gyógymód, ha megpróbálják pótolni azt a
folyadékmennyiséget, amit a beteg a vírus miatt veszít. Az Ebola
ugyanis heves vérzést okoz, a vér lényegében az összes
testnyíláson keresztül távozik, majd egy idő után a belső
szervek kezdik felmondani a szolgálatot. Vér- és folyadékadással
ezen lehet segíteni, de így sem biztos a túlélés.
A népi szokások segítik a vírus terjedését
Az
Ebola-vírus Guineában terjedt el először, később azonban
átterjedt a szomszédos Libériára és Sierra Leonéra is.
Júniusban Spanyolországban is felröppent a hír, hogy egy
valenciai kórházban is felbukkant az Ebola, a később lefolytatott
vizsgálatok szerint viszont tévesek voltak az információk, a
vírus eddig még nem bukkant fel Európában. Nyugat-Afrikában
viszont egyre nagyobb problémát okoz.
Az
Ebola-vírus elterjedése Nyugat-Afrikában.
Forrás:
WHO
A
járvány rohamos terjedése miatt szerdára és csütörtökre
találkozót hívott össze tizenegy nyugat-afrikai ország
egészségügyi minisztere a ghánai Accrába, hogy összehangolják
a térségbeli államok lépéseit. A WHO szerint drasztikus
lépéseket kell tenni a vírus megállításának érdekében, és
biztosítani kell, hogy ne terjedjen át más országokra. A
miniszteri találkozótól azt várják, hogy az érintett államok
hatásosabban működjenek együtt. A WHO szóvivője szerint főleg
az országhatárokon kell közbeavatkozniuk, azokat ugyanis
képtelenség lezárni – a világ legkevésbé őrzött
határszakaszairól van szó, ahol az emberek teljesen szabadon
közlekednek az országok közt.
A
gyengén őrzött országhatárok azonban csak a jéghegy csúcsa, a
vírus terjedésében sok más ok is közrejátszik. Ilyen például
a nagy népsűrűség vagy a helyi törzsi, illetve temetési
szokások. A Sierra Leonéban regisztrált első beteg például egy
úgynevezett „sowei” volt, egy tradicionális női vezető és
gyógyító. A helyi szokások szerint csak a nők érinthetik és
tisztíthatják meg a holtak tetemeit, így nem meglepő, hogy az
Ebola első áldozatainak többsége szintén nő volt. A Sierra
Leone-i hatóságok azóta már betiltották a törzsi
temetkezéseket, a holtakhoz már csak egészségügyi dolgozók
nyúlhatnak zöld kesztyűben és arcvédő maszkban.
A betegek elszökdösnek
A
helyiek maguk sem reagálnak jól a számukra ismeretlen betegségre
(az Ebola eddig csak Afrika egy teljesen más részén mutatkozott),
ez pedig tovább nehezíti az orvosok munkáját. A Reuters
beszámolója szerint például, amikor Mohamed Swarray helyi lakos
megfertőződött a vírussal, bekerült egy elkülönített
sátortáborba Kenemában, Sierra Leone egyik városában. Nem maradt
ott sokáig.
Gyanakvóan
nézte a furcsa ruhákba öltözött orvosokat, végül pedig
megszökött, és 300 kilométert utazott a fővárosig, Freetownig.
Ott egy héten keresztül ápolták egy magánlakásban, míg a
hatóságok megtalálták, és sietve visszavitték a karanténba. Az
ápoló azt hitte, csupán tífuszos.
Forrás:
AFP/Cellou Binani
Dr.
Amara Jambai, az ország járványközpontjának vezetője azt
mondta, hogy legalább 57 Ebola-gyanús beteget keresnek, akik
elszöktek és bujkálnak valahol. „Ha így veszítjük el a
betegeket, soha nem fogjuk tudni, hol bukkan fel újra a betegség”
– mondta.
A
libériai hatóságok múlt csütörtökön bejelentették, hogy
vádat emelnek bárki ellen, aki Ebola-gyanús betegeket rejteget. Az
országban ugyanis kuruzslók járják a kórházakat, hogy magukhoz
csábítsák őket, és imákkal valamint tradicionális
gyógyszerekkel kezelik őket. A három érintett országban a
kórházi ellátás színvonala amúgy nagyon alacsony, Sierra
Leonéban az anya- és a csecsemőhalandóság a legmagasabb a
világon. A kenemai karantén például mindössze két sátorból
áll, amelyet pár méterre húztak fel a kórháztól. A közelben
élő 800 ezer embert magába foglaló kerület ellátásáért pedig
két orvos és két nővér felel.
Az orvosokat elüldözik a helyiek
A
WHO és más nemzetközi szervezetek a járvány feltűnése után
megjelentek a helyszínen, de több problémával is szembe kellett
nézniük. Elsősorban az olyan alapeszközök hiányával, mint az
orvosi kesztyű, de főképp azzal, hogy sok helyen nem fogadták
őket szívesen.
„Nagyfokú
idegengyűlölettel találtuk szembe magunkat, amelyet a félelem
szült” – mondta az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi
szervezet aktivistája, dr. Bart Janssens a BBC-nek. Hozzátette,
hogy több olyan falu is van, ahová egyszerűen nem mehetnek már a
helyiek ellenkezése miatt. Egy másik orvos, dr. Edmund Newman azt
mondta, rengeteg félreértés és bizalmatlanság van azokkal a
külföldiekkel szemben, akik segíteni érkeznek.
A
guineai fővárostól 425 kilométerre fekvő Macentában a helyiek
még áprilisban rátámadtak az orvosokra, azzal vádolva őket,
hogy ők a felelősek a kór megjelenéséért. Az érintett orvosi
segélyszervezetnek evakuálnia kellett a személyzetet a városból,
és be kellett zárnia az ott létrehozott központját. A minap a
Vöröskeresztnek kellett bezárnia egy táborát, mert a helyiek
késekkel felfegyverkezve körbevettek egy orvosi kocsit.
Az
orvosi szervezetek szerint a helyi egészségügyi minisztérium
feladata lenne, hogy megértesse a helyiekkel, mi is ez a járvány
és mit kell tenniük a megfékezése érdekében. A szerdán
összegyűlt afrikai miniszterek is erre a következtetésre
jutottak, egyrészt pénzt kértek gyógyszerekre és orvosi
személyzetre, másrészt pedig megígérték, hogy felszólalnak
azok ellen a helyi gyakorlatok ellen, amelyek elősegítik a vírus
terjedését
iPon
Hírek
2016-ra
készülhet el az első úszó atomerőmű
- Dátum | 2013.07.09 20:01
- Csoport | EGYÉB
Oroszország
három éven belül üzemképes úszó atomerőművet kíván
létrehozni. A különleges hajókat olyan területek
energiaellátásának biztosítására vetnék
be,
ahol máshogy nem megoldható az áram-, a fűtés-, illetve az
ivóvíz-szolgáltatás. Ahogy Alekszandr Voznyeszenszkij, a Balti
Hajógyár igazgatója elmondta, az első úszó erőmű, a 18.
századi vegyészprofesszorról elnevezett Akagyemik
Lomonoszov(Lomonoszov
akadémikus) már 2016-ra elkészülhet, ezt követően pedig
további hasonló hajók sora kerülhet legyártásra.
Az atommeghajtású jégtörő hajók reaktorainak mintájára készülő erőművekkel a tervek szerint nagy ipartelepek, kikötővárosok, illetve (kisebb változatban) tengeri olajtornyok energiaellátását fogják biztosítani. Az Akagyemik Lomonoszovban használandó KLT−40 reaktor legkorábbi változatát 1988-ban kezdték alkalmazni a szovjet, majd orosz jégtörőkön, az első atomjégtörő pedig több mint fél évszázada, 1957-ben épült. A jeges vizeken is közlekedni tudó hajók megjelenése jelentős fellendülést hozott az északi országok kereskedelmébe, hiszen új útvonalak váltak járhatóvá, és jelentősen lerövidült a szállítási idő is.
Az atommeghajtású jégtörő hajók reaktorainak mintájára készülő erőművekkel a tervek szerint nagy ipartelepek, kikötővárosok, illetve (kisebb változatban) tengeri olajtornyok energiaellátását fogják biztosítani. Az Akagyemik Lomonoszovban használandó KLT−40 reaktor legkorábbi változatát 1988-ban kezdték alkalmazni a szovjet, majd orosz jégtörőkön, az első atomjégtörő pedig több mint fél évszázada, 1957-ben épült. A jeges vizeken is közlekedni tudó hajók megjelenése jelentős fellendülést hozott az északi országok kereskedelmébe, hiszen új útvonalak váltak járhatóvá, és jelentősen lerövidült a szállítási idő is.
A 2007 óta épülő Akagyemik Lomonoszov vízkiszorítása 21 500 tonna, és 69 fős legénység irányítja majd a hajón folyó munkálatokat. A „járműnek” saját meghajtása nincs, kifejezetten állóhajónak készül, amelyet így az erőmű által ellátandó terület szomszédságába kell vontatni. A hajóra telepített két módosított KLT−40 reaktor összesen maximum 70 MW elektromosságot és 300 MW hőt lesz képes szolgáltatni, ami egy 200 ezer fős város energiaigényeinek kielégítésére elegendő.
Az úszó erőművek egy részét Oroszország legészakibb településeinek árammal és fűtéssel való ellátására szánják a tervezők. A technológia iránt eddig összesen 15 ország fejezte ki érdeklődését, jellemzően olyan államok, ahol nagy területeken megoldatlan a rendszeres áramszolgáltatás. Az erőmű másik nagy előnye, hogy némi átalakítással sótalanító üzemként is képes működni, amely akár napi 240 ezer köbméter fogyasztásra alkalmas vizet is elő tud állítani.
A reaktorokat úgy építik, hogy azok bármiféle baleset vagy elemi csapás esetén a lehető legbiztonságosabbak maradjanak, és bár az atomenergia használata minden esetben jár némi kockázattal, a tervezők állítása szerint a reaktorok a legtöbb szökőárnak és ütközésnek ellen tudnak állni anélkül, hogy sugárzó anyagot engednének a környezetbe. Egy-egy reaktort a tervek szerint negyven évente kell majd lecserélni.
Atomenergia:
|
|
|
|
Neutron
sugárzás
Mivel a hidrogén kivételével minden atommag tartalmaz neutront, illetve neutronokat , elvben bármelyik atommag alkalmas neutronok elõoállítására. Ehhez akkora energiát kell közölni az atommaggal, mint amekkora a neutron kötési energiája. Az energiaközlés sokféleképpen történhet: a-részecskékkel, protonokkal, g-sugárzással való bombázással, vagy hasadási folyamat révén. Neutronforrásként olyan anyagot célszerûu választani, amelyben a neutronok kötési energiája alacsony. Ilyen lehet a deutérium (D) és a berillium. Három típusú neutronforrást különböztethetünk meg:
Radioaktív
neutronforrások:
Ha
Polónium forrás elé Berillium lemezt helyezünk, a Polónium
alfa sugárzását el fogja nyelni a Berillium lemez és egy
neutront fog kilőni az atommagjából. Létezik tiszta
neutronforrás is, ilyen pl. a Cf-252 ami neutronsugárzással
bomlik, de annyira veszélyes, és nehézkes a biztonságos
szállítása, hogy nagyon kevés helyen alkalmazzák.
Gyorsítós
neutronforrás:
Ha
a nagyfeszültséggel felgyorsított deuteron deutériummal
ütközik az ütközés során 3He és neutron ,
ha tríciummal ütközi, az ütközés során 3,6 MeV
energiájú 4He és 14 MeV energiájú neutron
keletkezik. Elõonye, hogy a deuteron-nyalábot csak annyira kell
felgyorsítani, hogy a Coulomb-taszítást leküzdje. A
gyorsításhoz szükséges feszültség mindössze 0,1MeV.
Atomreaktorok:
Az
atomreaktorok, működésük során nagyon erős neutronfluxust
adnak le. Az ilyen jellegű neutronforrásokat általában
radioizotópok előállítására szokták használni.
A
neutronok kölcsönhatása anyaggal:
Gyors
neutronok kölcsönhatása anyaggal
Gyors
neutronokat a gyorstenyész reaktoroknál alkalmaznak, ahol
Plutóniumot állítanak elő az Urán láncreakciója során. A
gyors neutronok kisebb eséllyel hasítják szét az atommagokat
mint a lassú neutronok.
Lassú
neutronok kölcsönhatása anyaggal
Lassú
neutronokat alkalmaznak az atomerőművekben az Urán fűtőanyag
láncreakciójának működtetéséhez. A lassú neutronok nagyobb
hatékonysággal találják el az atommagokat, mint a gyorsak, így
sokkal nagyobb eséllyel okoznak magreakciót. A neutronok
lassítását grafittal vagy vízzel lehet megoldani. Régen
grafitot használtak, de ez veszélyesnek bizonyult Csernobil
esetében, ezért ma már a legtöbb helyen vizet használnak,
kivéve a legújabb generációs magas hőmérsékletű hidrogén
fejlesztő reaktoroknál, ugyanis itt 1000C környékén van a
reaktor hőmérséklete és így a grafit az egyetlen alkalmazható
neutron moderátor.
A
neutronok detektálása
Gyorsneutron-detektorok:
a gyorsneutronok detektálására legalkalmasabb eszközök a
szerves kristály-, plasztik-, folyadékszcintillátorok. Ezekben
a szcintillátorokban sok hidrogén (proton) található. A
gyorsneutronok a protonokkal való rugalmas ütközés során a
protonoknak energiát adnak át. Ezek a meglökött protonok a
szcintillátorban fényvillanásokat idéznek elõo.
Lassú neutron-detektorok: A lassú neutronok detektálása magreakciók segítségével történik, melyek során nagy energiájú töltött részecske keletkezik. Detektorként bór-, lítium tartalmú szcintillátorokat, BF3 gáztöltésű számlálókat alkalmaznak.
Alfa
sugárzás
Az
alfa-sugárzás során az atommag egy úgynevezett alfa-részecskét
bocsát ki. Az alfa-részecske tulajdonképpen azonos a hélium
4-es tömegszámú 42He izotópjával.
Alfa-sugárzást csak nagyon nagy, 82-nél nagyobb rendszámú
izotópok bocsátanak ki.Az alfa-sugárzás során a mag
tömegszáma néggyel, és (a két kibocsátott protonnak
megfelelően) rendszáma kettővel csökken. Erre példa a 22688Ra
(rádium) alfa bomlása. A bomlás végterméke a 22286Rn
(radon).
Az alfa részecske töltése és tömege igen nagy, ezért erősen roncsolja a közeget, amibe belép, ugyanakkor hatótávolsága nagyon kicsi, akár egy vékony papírlap, vagy az emberi bőr is könnyen elnyeli. Levegőben a hatótávolsága néhány cm. Emiatt igazán csak akkor veszélyes, ha valamilyen módon alfa-sugárzó izotópokat tartalmazó anyag jut szervezetünkbe. Alfa sugárzó anyag például a Polónium 210 ami 6,5MeV-os alfa részecskéket bocsát ki. Ezek a részecskék annyira erősek, hogy a polónium darab körül kéken világít a levegő, és maga polónium darab is izzani kezd, majd megolvad.A nyers Urán is alfa bomlással alakul át Tóriummá Az alfa sugárzás jelenlétét sokfajta módon ki lehet mutatni: Ködkamrával, geiger számlálóval, szemrevétellel (nagyon erős alfa forrásoknál) Félvezetős számlálókkal, szcintillációs mérőkkel, Béta sugárzás
A
béta-sugárzás tipikusan a neutron felesleggel rendelkező
atommagok bomlási módja. Ekkor ugyanis egy neutron átalakul
protonná, miközben egy elektron keletkezik. Az így felszabaduló
energia jelentős részét az elektron mozgási energiája viszi
el. Az atomból nagy sebességgel kilépő elektron a
béta-részecske. A béta-bomlás során tehát az atom rendszáma
egyel nő, tömegszáma viszont változatlan marad, amit a 13755Cs
(cézium) bomlásának példáján mutatunk be. A végtermék
ekkor a 13756Ba (bárium).
A béta-részecske szintén töltött, de tömege, illetve mozgási energiája jellemzően kisebb az alfa-részecskéénél, ezért az anyaggal gyengébben hat kölcsön. Így roncsoló hatása kisebb az alfa-sugárzásénál, áthatolóképessége viszont nagyobb. Egy vékony alumíniumlemezzel azonban már a béta-sugárzást is le lehet árnyékolni. Béta részecskéből két fajta létezik: az elektron sugárzást béta sugárzásnak szokás nevezni, a proton sugárzást pedig pozitron sugárzásnak.
Negatív
béta-bomlás:
A
folyamat során egy neutron protonná alakul elektron és
antielektron-neutrínó kibocsátás mellett. A keletkező atom
rendszáma emiatt eggyel növekszik, tömegszáma változatlan
marad. Neutronfelesleggel rendelkező atomokra
jellemző.Cézium-137, Bárium-137-é alakul béta sugárzás
leadása közepette:.
Pozitív béta-bomlás:
A
folyamat során egy proton neutronná alakul egyszeresen pozitív
pozitron (antielektron) és elektron-neutrínó kibocsátása
mellett. A keletkező atom rendszáma emiatt eggyel csökken,
tömegszáma változatlan marad. Nátrium-22, Neon-22-vé alakul
pozitron sugárzás leadása közben
Béta sugárzás kimutatása:
Geiger
számlálóval, félvezetős számlálóval, szcintillációs
számlálóval,
Gamma
sugárzás
A
gamma-sugárzás annyiban különleges az alfa- és
béta-sugárzáshoz képest, hogy nem változtatja meg az atommag
összetételét, csak annak állapotát. A radioaktív
gamma-sugárzás mindig alfa- vagy béta-bomlás után, illetve
azzal egyidőben következik be. Sok esetben ugyanis a bomlás
után a keletkezett új mag gerjesztett állapotban marad. A
gerjesztett állapot energiatöbbletét aztán azonnal, vagy
hosszabb idő után elektromágneses sugárzás formájában adja
le. Ez a sugárzás a gamma-sugárzás.Példánkban a 137m56Ba
(bárium) gerjesztett állapotú izotóp (ezt jelöli az "m"
index) felesleges energiát gamma-sugárzás formájában adja
le.A gamma-sugárzás, mint elektromágneses sugárzás hasonló
jelenség, mint a látható fény. A különbség csupán abban
áll, hogy energiája akár milliószorosa is lehet a látható
fényrészecskéének.A gamma-sugárzás töltéssel nem
rendelkezik, ezért áthatolóképessége igen nagy, roncsoló
képessége azonban kisebb a többi sugárzásénál. Külső
sugárforrásként azonban mégis a gamma-források a
legveszélyesebbek, mivel leárnyékolásukhoz vastag ólom vagy
beton réteg szükséges. Az Urán, reaktorban való hasításakor
gammasugárzás keletkezik. Iparban használatos gammaforrás a
Kobalt-60, amit Kobalt-59-ből állítanak elő neutron
besugárzással.
Gamma sugárzás kimutatása: A legtöbb esetben geiger számlálót alkalmaznak, de lehet használni félvezetős műszereket is. |
Atomfegyverek felosztása: |
|
|
A
nukleáris fegyvereket fel lehet osztani a magreakciók lefolyása,
és az atombomba felépítése alapján. A magfúziós és
fissziós felosztás kevésnek bizonyult. A fegyver típusok
skálája ennél szélesebb, mint ahogy azt csak 2 csoportra
osszuk fel. Minden nukeáris fegyvernek szüksége van valamilyen
fisszionáló (hasadó) anyagra, hogy a kezdeti energiát
biztosítsa.
Az atombomba kifejezés olyan fegyverre utal, ahol az atomok nem maradnak épek a robbanás után (ellenétben a nem hasadó anyagokból készült robbanóanyagokkal). De atombombának csak a tisztán hasadó anyagot tartalmazó bombát nevezzük. Együttesen mindegyiket nukleáris fegyvernek nevezhetjük, mivel mindegyik azon az elven alapul, hogy az atommagok átalakításából nyerünk plusz energiát. A fúziós fegyvereket hidrogénbombáknak nevezzük, mivel az elsődleges reakciók a hidrogén valamely izotópjait használják ‘üzemaynagként’. Az első fúziós bomba terveknél még csak deutérium (nehézhidrogén) szerepelt fúzióra képes anyagként a bombában. A fúziós fegyvereket termonukleáris fegyvernek nevezik a nagy hőigénye miatt, ami a fúziós reakcióhoz kell. A mértékegységek problémája: A metrikus rendszer már 1875 óta létezett, az SI rendszert 1960-ban vezették be. De ezt sok helyen nem kezdték alkalmazni, Pl. amerika, Nagy-Britannia, mivel ott előzőleg már más egységeket használtak, így létrejött néhány nem SI rendszerbeli egység, ezek közt a ‘tonna’ kifejezés is, melyet a nukleáris fegyverek eneriájának nagyságához társítunk. Viszont az angol, amerikai, és SI rendszerbeli tonna más-más értéket jelöl. De a curie, röntgen, red, rad stb. is SI rendszeren kívüli egység, ma már nem használjuk őket. Az említett atomhatalmak nem törekedtek ezek egységesítésére, és így különböző értékeket jelöl az angol-amerikai- SI tonna. Viszont az energiát jelölő tonna kifejezés metrikus, így az MT, Mt, mt is ugyanúgy megatonnát jelöl. A nukleáris fegyvereknél energiát jelöl, ami megmutatja, hogy hány tonna normális robbanóanyagnak felel meg a kibocsájtott energia, ahol a robbanóanyag a TNT. Viszont melyik típusú tonnát határozták meg ehhez? Illetve a TNT robbanóereje sem tisztázott, mivel az nem egy állandó, függ a sűrűségétől, minőségétől. A riportok 980-1100 kalória/g -ról szólnak. Ezért a mértékegység tisztázására azt mondták, hogy 1 kt = 1012 kalória (4,183 x 1012 J) Azt figyelembe kell venni, hogy a nukleáris fegyverek a kinetikus energia melett komoly radioaktív sugárzást is produkálnak, ami szintén a kilotonnákban megdott energiába értendőek, így egy 1kt-ás atombomba, és 1kt-nyi robbanóanyag közül a robbanóanyag az, ami nagyobbat robban. A jelölésben sem tisztázott, hogy a kis, vagy nagybetűvel írt tonna közül melyik mit jelöl, az energiát, vagy a súlyt, miközben mindkét jelölés szerepel az irodalmakban. Ezért nem érdemes különbséget tenni. Tiszta hasadásfegyver: A fissziós bomba (atombomba) fő energia forrása a hasadóanyag energiája, mely plutónium, vagy urán, szuperkritikus súlyban, egymástól elválasztva. Az első atombombát trinity névre keresztelték (szentháromság), mely után sor került az első éles bevetésre is, a jól ismert két célponttal, Nagasakival, és Hiroshimával (Little Boy, Fat Man). Az előfeltételt ezzel megteremtették, hogy fejlesszék az atomfegyevereket. Manapság az USA, Oroszország, Nagy-Britannia, Franciaország és Kína rendelkeznek atomfegyverekkel. A legfrisebb atomhatalmak : India, Dél-Afrika, és Izrael. A hasadó bombáknak vannak korlátai: 1. Minél több a hasadó anyag, annál nehezebb azt tárolni a robbantásig. 2. A szuperkritikus tömeg összehozása is egyre nehezebbé válik, mivel ha nem egyszerre történik a hasadó anyag egyberobbantása, akkor nagyon sok szabad neutron veszik kárba, ezáltal nagyon romlik a hatásfok. Eddig talán a legjobb hatásfokú atombomba az Ivy King volt (500kt 1952 november 15), de pontos információk nincsenek a hatásfokáról. Egyesült hasadásos/fúziós fegyverek: Minden olyan atomfegyver, ami nem tisztán hasadással robban, az arra használja a fúziós energiát, hogy növelje a romboló hatását. Minden nukleáris fegyver, ami fúziót használ arra, hogy megnövelje az energiáját, arra használja a fissziós energiát, hogy ‘tüzelőként’ használja azt a fúzió beindításához. Fejlesztett hasadásbombák: Ezek a bombák is használnak fúziós, és fissziós energiát, de a fúziót arra használják, hogy neutronokat termeljenek (deutérium-trícium párossal). A nagy neutronfluxus megnöveli a hasadásarányt a magban, így több hasadó anyag képes részt venni a reakcióban. A csak tiszta fissziós bombák hasadóanyag-felhasználása (mondhatjuk hatásfoknak is) mindössze 20%. A Hiroshimára ledobott bomba hatásfoka 1,4% volt mégis hatalmas pusztítást vitt véghez. A fejlesztett hasadásbombák ezzel ellentétben csaknem 100% hatásfokkal üzemelhetnek, azaz a teljes hasadó anyagot képesek a reakcióban felhasználni. Az első ilyen bomba a Greenhause Item volt (45,5kt 1951.május 24). A bombában folyékon nehézhidrogén-trícium gáz volt. Az új technológia megduplázta a bobma erejét. Lépcsőzetes fegyverek: Ezt a fegyvert gyakran nevezik Teller-Ulam-nak, vagy hasadás-fúzió, vagy hasadás-fúzió-hasadás fegyvernek. Ezek az eszközök könnyű elemek izotópjait (hidrogén, lítium) használják, hogy eltűntessék a töltetnagyság határait, és csökkentsék a költségeket, főleg a drága plutónium, és urán tekintetében, és nem utolsó sorban a bombák súlyát is. A fúziós reakció egy elszigetelt helyen történik, mely el van választva a fissziós anyagtól. A fissziós hasadó anyag röntgensugarait használják fel arra, hogy összenyomja a fúziós üzemanyagot. Az energia begyújtja a fúziót a könnyű elemekben középpontjában. Ezt a fúziós energiát egy újabb, nagyobb fúzióhoz használja fel, ami a 3. lépcső. Ez a kialakítás megengedi, hogy bármekkora legyen a bomba töltete. A fúziós energiát arra használják, hogy két úton növeljék a töltet energiáját: 1. közvetlenül a fúzió által kibocsájtott energiát növelik 2. a nagy energiájú, gyors neutronokat használják fel arra, hogy a fissziós stádiumban több energiát szabadítsanak velük fel. Az egyik legnagyobb valaha robbantott bomba (Tsar bobma 1961. október 30) is ebbe a kategóriába tartozott (hasadás-fúzió-hasadás). A Novaya Zemlya felett 4000 méterrel felrobbantott bomba 50Mt töltetű volt, melyet a Szovjetúnió készített. A bomba nagyon tiszta lefolyású volt, 97%-os fúzióval. Az ébresztőóra, Sloika teszt: A tervre először Teller Ede jött rá, de tőle függetlenül Andrei Sakharov és Vitalii Ginzburg is kifejlesztette. Míg Teller ezt ‘Alarm Clock’-nak azaz ébresztőórának nevezte, addig a szovjetek sloikának. A kialakítása gömbhéjas szerkezetű. A közepén van egy fisszionáló anyag, általában U235/Pu239, ezt körülveszi egy fissziós U238 réteg, majd Li6 deuterid, egy fúziós U238 kapszula, végül a nagy erejű robbanóanyag. A folyamat úgy kezdődik, mint egy normális atombombánál. A belső hasadó anyag berobban és összehúzódik, közben hatalmas hőmérsékletet termel, ami a fúziót beindítja a Li6-deuteridben. A reakció által termelt neutronok pedig létrehozzák a hasadás-fúzió-hasadás láncreakciót. A Lítium6 a lassú neutronok hatására tríciummá alakul, amely a deutériummal együtt fúzionál, és gyors neutronokat termel. Ezek a gyors neutronok segíteken a hasadásban, a folyamat így önfenntartóvá válik, amíg az összes anyagot fel nem emésztik a reakciók. A fúzió hatásfoka kb. 15-20%, melynél jobbat nem sikerült csinálni. Ez a kialakítás a csak tisztán fissziós bombákhoz hasonlóan rendelkezik töltethatárral, így a problémái is hasonlóak. Neutronbombák: A neutronbombák, azaz növelt sugárzású fegyverek (enhanced radiation ER warheads) kialakítása egy normál fúziós bombáéhoz hasonlít, de a neutronokat nem nyeletik el a bomba falában, hanem engedik megszökni. Az így létrejövő ionizáló neutronsugárzás nagyon pusztító hatású, és a legtöbb sugárzás elleni védőeszközzel, ami többek közt gamma sugárzás ellen is jó, az nem jó a neutronok ellen. A sugárzás csak a robbanás pillanatában következik be, és nem marad utána radioaktivitás. Az USA azért fejlesztete ki, hogy megóvja magát a Szovjetúnió rakétái ellen. A rakétákat ugyanis a neutronbomba sugárzása megrongálja, így azok ellen be lehet vetni. Taktikai neutronbombákat az emberek ellen vetettek volna be, ugyanis a személyes védőöltözékek nem védték volna meg őket a neutronokkal szemben. A gyors neutronok még a tankokba is behatolnak, és képesek a személyzetet megölni. A kisebb neutronbombák hatótávolsága kb 1 km, ott még az emberek megkapják a több, mint 600 rad-os dózist, mely azt jelenti, hogy az azt a dózist kapott emberek legalább fele meghal. A neutronok roncsoló hatása csak több óra után jelentkezik, így ezzel is számolni kell. A neutronbombák kialakításánál a fisszió csak egyfajta fúziós anyagot gyújt be, mégpedig D-T fúziót. A deutérium-trícium fúziónak az az előnye, hogy 80%-ban neutronok kinetikus energiájaként adja le az energiát, a fennmaradó 20% csupán lökéshullám és hőenergia. A 14,7MeV-os neutronok nagyon roncsoló hatásúak, és egy 0,5kt-s atombomba elég, hogy beindítsa a reakciót. Ezért elég csak kisebb neutronbombákat gyártani. A nagy neutronfluxusba fektetett energia miatt a bomba épen hagyja a házakat (csak kis lökéshullám van) de az élőlényeket megöli. Illetve aktívvá tehet néhány anyagot. A hátránya a neutronbombának, hogy a tríciumot drága előállítani, és tárolás közben gyorsan elfogy (tekintve, hogy 12 év a felezési ideje). Egy 1kt-s neutronbomba deutérium igénye 5g, tríciumból pedig 12grammnyi szükséges. A kobaltbomba: A kobalt bombák kialakítása a fisszió-fúzió-fissziós bombákéra emlékeztet, csak abban különbözik tőle, hogy a 2. lépcsőben a fúziós anyagok egy nem aktív anyaggal, Co-59-el veszik körbe. A fúzió beindulásakor a Co-59 köpeny felfogja a neutronokat, amely így egy nagyon radioakív anyaggá, Co-60-á alakul. Az így keletkezett izotóp besegít a 3. lépcső fissziójába, ezáltal gyorsabb lefolyású lehet a reakció. Tulajdonképpen a kobaltozást ‘besózásnak’ nevezik. A kobalt helyett használnak arany-197, tantál-181, cink-64-et még. Hogy használható legyen egy izotóp elsősorban könnyen előállíthatónak kell lennie, és a neutronsugárzás után erős gamma sugárzást kell, hogy produkáljon. A kobaltbomba ötlete Szilárd Leótól származik, aki 1950-ben publikálta ötletét. Eredetileg nem fegyvernek szánta, de szerinte képes lenne minden embert megölni a Földön. A kobalt-60 aktivitása sokkal veszélyesebb, mint az U-238-é. Az oka az, hogy a Co-60 nagyon erős sugárzást bocsájt ki, és a felezési ideje több év. Így képes messzire eljutni a levegőben, úgy, hogy nem veszít sokat radioaktivitásából. A kobalt-60 átal kibocsájtott gamma sugárzás pedig nagyon erős. Ez a két dolog teszi a kobalt bombát rendkívül veszélyessé. A kobalt bombát még nem építették meg, és valószínűleg nem is fogják veszélyességénél fogva. |
Hasadóanyagok
táblázata [szerkesztés]
Nuklid
|
kritikus
tömeg, kg
|
átmérő,
cm
|
Ref
|
---|---|---|---|
urán-233
|
15
|
11
|
|
urán-235
|
52
|
17
|
|
neptúnium-236
|
7
|
8,7
|
|
neptúnium-237
|
60
|
18
|
|
plutónium-238
|
9,04–10,07
|
9,5-9,9
|
|
plutónium-239
|
10
|
9,9
|
|
plutónium-240
|
40
|
15
|
|
plutónium-241
|
12
|
10,5
|
|
plutónium-242
|
75–100
|
19-21
|
|
amerícium-241
|
55–77
|
20-23
|
|
amerícium-242
|
9–14
|
11-13
|
|
amerícium-243
|
180–280
|
30-35
|
|
kűrium-243
|
7.34–10
|
10-11
|
|
kűrium-244
|
(13,5)–30
|
(12,4)–16
|
|
kűrium-245
|
9,41–12,3
|
11-12
|
|
kűrium-246
|
39–70,1
|
18-21
|
|
kűrium-247
|
6,94–7,06
|
9,9
|
|
kalifornium-249
|
6
|
9
|
|
kalifornium-251
|
5
|
8,5
|
|
kalifornium-252
|
2,73
|
6,9
|
::
2011-10-03. 18:05
A
kettős mérce tipikus esete: Izraelnek szabad titokban atomfegyvert
előállítania, Iránnak nem
Józan
ésszel azt gondolná az ember, ha valaki utánozza az én
tetteimet, akkor nincsen jogom ítéletet mondani fölötte. A
cionista gondolatmenet azonban más: ha bárki is ugyanúgy
cselekszik, mint ahogyan ők, akkor azt esetleg helytelennek tartják,
sőt az egész emberiségre nézve veszedelmesnek nyilváníthatják.
A
zsidók ugyanis most attól félnek, Irán ugyanolyan ellentmondásos,
homályos politikát folytat nukleáris programjával kapcsolatban,
ahogy azt Izrael teszi. A világon mindenki tudja, hogy Tel-Aviv
atomfegyverek sokaságával rendelkezik, ezt a tényt azonban a
zsidók nem hajlandók beismerni. „A lehetőség, hogy Irán
leutánozza a zsidó állam nukleáris politikáját, egyre
növekszik” – jelentette ki egy névtelenségbe burkolózó
izraeli kormányzati illetékes a The Jerusalem Post című
napilapnak. Ami nem kevesebbet jelent, mint hogy az izraeliek immár
teljesen nyilvánosan hirdetik felsőbbrendűségüket, hiszen
ország-világ előtt kimondják: nekik joguk van olyan tetteket is
végrehajtani, ami másoknak szigorúan tilos.
A
mai nap folyamán Leon Panetta, amerikai hadügyminiszter
megbeszélést folytatott Ehud Barak izraeli védelmi miniszterrel. A
tárgyalások középpontjában a perzsa állam atomfegyver
kifejlesztésére irányuló állítólagos törekvései állnak,
továbbá a felek megvitatták, miként lehet tovább növelni Izrael
nyomasztó katonai erőfölényét a Közel-Keleten. Panetta az
előzetes tervek szerint elzarándokol a Yad Vasem Holokauszt
Múzeumba, ahol részt vesz a holokauszt vallási szertartásokon.
Valamin nagyon törhetik a fejüket a fiúk, ugyanis az elmúlt héten
James Stavridis, az USA európai haderőinek parancsnoka (aki
egyúttal a NATO egyesített erőinek parancsnoka is) tette
tiszteletét Jeruzsálemben.
Az
izraeliek most arról beszélnek, hogy az iráni reaktorokban
jelenleg 20%-os szinten képesek uránt dúsítani, ami nem elég
ugyan az atomfegyver előállításához, csakhogy néhány hónapon
belül el lehet érni a 90%-os dúsítási szintet. Ami, ha sikerül,
akkor már csak rövid idő kérdése az atomfegyver összeszerelése.
Teherán abban a vonatkozásban is utánozza Izraelt, hogy igyekszik
elrejteni a világ szeme elől nukleáris létesítményit. De ezek
szerint amit „szabad Jupiternek, nem szabad az ökörnek”: az
izraeliek szerint ugyanis Iránnak nincsen joga a Qom melletti
hegyekben, mélyen a felszín alatt urándúsítást folytatni. Ezzel
szemben Izrael természetesen rejtegetheti reaktorait, atombombáit,
és még a nemzetközi Atomenergia Ügynökség ellenőreit is
kitilthatja a zsidó állam területéről. Ehud Barak honvédelmi
miniszter 2009-ben egy alkalommal arról beszélt, hogy a Qom
városához közeli, föld alatti létesítményt nem is lenne
lehetséges légicsapásokkal lerombolni.
A
neve elhallgatását kérő izraeli tisztségviselő a The Jerusalem
Postnak nyilatkozva kijelentette: “Irán egy jó ideig gond nélkül
folytatni fogja jelenlegi nukleáris politikáját és az
urándúsítást, anélkül, hogy egy határhoz elérkezne, és
nyilvánosan bejelentené a nukleáris fegyver kifejlesztését”.
A
zsidók tehát attól tartanak, hogy Teherán – Észak-Koreával
ellentétben, de Izraelhez hasonlóan – sohasem ismeri be
ország-világ előtt, ha majd atombombákkal rendelkezik, ily módon
igyekezvén elkerülni az ország ellen foganatosított szankciók
szigorítását, illetve a perzsa állam elleni katonai csapást.
Természetesen Izrael egyelőre fantomokkal viaskodik: a perzsa
államnak jelenleg egészen biztosan nincs atomfegyvere, és az sem
biztos, hogy Teherán a nukleáris bomba kifejlesztésén
munkálkodik. De mindegy, elég a feltételezés, és a háború
megindulhat.
Egyébként
egyáltalán nem lenne meglepő, ha Afganisztán, Irak és Líbia
példáján okulva az irániak mégis csak szeretnének atomfegyverre
szert tenni, mert ha kezükben lenne a bomba, aligha mernének
ellenük csapást mérni a cionisták.
Perge
Ottó
Az atombomba
1939
augusztus 2-án, Albert
Einstein levelet
küldött Franklin D. Roosevelt amerikai elnöknek. A levélben arról
tájékoztatták az Elnököt, hogy az uránium elem a közeljövőben
új, fontos energiaforrássá válhat, mivel nagy tömeg urániumban
lehetséges nukleáris
láncreakciót megvalósítani.
A
láncreakcióra 1934-ben Szilárd Leó jelentett be szabadalmat.
Rájöttek arra, hogy ha az atommagokat neutronnal bombázzák, akkor
azok befogják - főleg a lassú - neutronokat. Így az atom
tömegszáma eggyel nő, a rendszáma marad, tehát ugyan annak az
elemnek egy izotópja keletkezik, ami instabil: a neutron protonná
és elektronná bomlik. Az elektron béta-részecske alakjában
távozik. Ha az urán magját (92 proton, 146 neutron) bombázzák
neutronnal, akkor egy új - instabil -elem a neptúnium (1939-ben
mutatták ki a létezését) keletkezik, ami egy béta részecske
leadásával nagyobb rendszámú, mesterséges elemmé, plutóniummá
alakul. (94 proton 145 neutron.) A plutóniumot 1941-ben mutatták
ki. Otto Hahn vette észre, hogy még bárium és kripton is
keletkezik a folyamatban, és ezek rendszámának összege (56 36=92)
pontosan megegyezik az uránéval. Tehát az uránmag kettéhasadt és
két hasadványtermék keletkezett. Közben felszabadult 200 MeV
energia és több neutron is keletkezett, azaz láncreakció jött
létre. Hasításra azonban csak az urán 235-ös rendszámú
izotópja volt hajlamos, amiből a természetes uránban csak 0,7%
van, a többi 238-as izotóp, ami nem hasadt. Az új elem, a
plutónium 239-es izotópja, szintén alkalmas volt a láncreakció
létrehozására.
1942-ben
Chicagóban Szilárd és Fermi vezetésével beindítják az első
szabályozott láncreakciót - az atommáglyát. Ez grafittéglákból
és kadmium rudakból állt. A grafit összetartotta és lelasította
(moderálta) a neutronokat, a kadmium pedig elnyelte (szabályozta)
őket. Ez volt az első atomreaktor, amire Enrico Fermi és Szilárd
Leó kapott szabadalmat.
Mi
történik akkor, ha nem szabályozzák, nem állítják meg a
láncreakciót? - Óriási energia szabadulhat fel igen rövid időn
belül, tehát a láncreakció alkalmas bomba készítésére.
Történelmi
tény, hogy több magyar származású tudós működött közre
abban, hogy elkezdődjön az atombomba gyártása. Ez Amerikában
elnöki segítség nélkül elképzelhetetlen lett volna .
Teller
Ede volt az, aki kitalálta, hogy ha el akarnak juttatni az amerikai
elnökhöz egy levelet, akkor azt Einsteinnek kell megírnia, mert
így biztosan vevő lesz rá az elnök. Végül a levél elkészült
és Alexander Sachs bankár segítségével célhoz is ért. A
tényleges levelet Einstein diktálta németül, Wigner fordította
angolra, és az általa fordított változat maradt fönn. A
levélben összefoglalta az atomkutatás eredményeit és
lehetőségeit. Javasolta az atombomba gyártás megkezdését, a
láncreakció elvének gyakorlati továbbfejlesztését. A bomba
elkészítéséhez a tudósok és az ipar összefogására, továbbá
pénzre, és uránra volt szükség. Abban az időben
Csehszlovákiában és Belga Kongóban voltak jeleltős
uránkészletek. A tudósok felhívták a figyelmet arra, hogy a
belga kongói uránt a németek is megkaparinthatják. Wigner Jenő
emlékeztette Einsteint, hogy ő egyszer már találkozott a belga
királynővel. Erre Einstein Long Islandból írt a belga királynőnek
is egy figyelmeztető levelet urán témában. Roosevelt elnök
Einstein levelének hatására konferenciát hívott össze a
Szabványügyi Hivatalban, ahol a maghasadás katonai
felhasználhatóságáról tárgyaltak és megalakították az
Uránium Bizottságot amely rögtön elő is irányzott 6000 dollárt
az atomprogram elindítására. A bizottság az első időkben
igyekezett a külföldi tagjait amerikai születésűekre cserélni,
így lecserélték Wignert, Tellert, Szilárdot és Enrico Fermit is.
1940-ben azonban a kisérletek felelős vezetőjéül Fermit nevezték
ki. 1941-ben már az atombomba elkészítéséről is döntöttek, de
az igazi munka csak a Pearl Harbor-i japán támadás után indult
be. Elkezdték az "atombomba előállítására irányuló
maximális erőfeszítések" megtételét. A tudósok megkapták
a beígért 6000 dollárt is, amiből megvásárolhatták a szükséges
grafit mennyiséget. A kutatás központja a Chicagói Egyetem
Metallurgiai Laboratóriuma lett. A tudományos vezető Arthur H.
Compton, a katonai vezető pedig Leslie R. Groves vezérőrnagy volt.
Oak Ridgeben az urán 235-ös, Hanfordban pedig a plutónium 239-es
izotópját állították elő.
Hanfordi
reaktor sémája
Az
első atombombák (később a szovjet és az angoloké is) töltete
plutónium volt. Ennek az a magyarázata, hogy a
plutóniumot egyszerűbb és gyorsabb - negyven, negyvenöt nap
besugárzás - volt előállítani a reaktorban, mint a 235-ös
izotópban magasan dúsított uránt a bonyolúlt és időigényes
gázdiffúziós, vagy centrifugás dúsítókban. A plutónium-239
izotóp legegyszerűbben úgy
hozható létre, hogy az urán nehezebb izotópja, az urán-238
atommagja befog egy neutront, majd két lépésben plutónium-239
atommaggá alakul át. A mai energiatermelő vagy kísérleti
atomreaktorok üzemanyagában túlnyomórészt urán-238 izotópok
vannak. Az urán-235 hasadása
során felszabaduló neutronok egy részét az urán-238 magok
befogják, és plutóniummá alakulnak át. Az atomerőmű
típusától függ, hogy ez az átalakulási folyamat milyen
mértékben megy végbe. Egyes
reaktortípusokat kifejezetten plutónium gyártására fejlesztettek
ki. Ilyen például a
természetes uránnal, grafit-szabályozókkal üzemelő
reaktortípus. Ha a
fűtőelemeket nem távolítják el elég korán, vagyis
üzemszerűen, békés céllal használják a reaktort, akkor
a keletkező Pu-239 folyamatosan Pu-240-né alakul, így a kiégett
fűtőelemekben lévő Pu-239-tartalom túl szennyezett lesz.
A katonai célú plutónium csak
legfeljebb 7%-ban tartalmaz Pu-240-et, ideális esetben pedig csupán
2-3%-ot. A civil reaktorokból kikerülő plutónium azonban
akár 20%-nál is több Pu-240-plutónium-izotópot tartalmazhat.
Hanford-i
üzemanyag
Az
amerikai fegyveriparnak három központja alakult ki: a Washington
államban lévő Hanford, 60 ezres barakkvárossal, a Tennessee
államban lévő Oak Ridge és az Új-Mexikó államban, Santa Fétől
50 kilóméterre lévő Los Alamos, amelyet 1943-ban - kizárólag az
atombomba előállítására - hoztak létre. A nukleáris
telephelyeket úgy választották ki, hogy azok jól elkülöníthetők
és védhetők legyenek, ugyanakkor az energiaellátásuk is
biztosítva legyen. Például a hanfordi telep egy sivatagi
medencében, a Columbia folyó mentén lett felépítve. Hanfordban
1944. szeptember 26-án indult el az első - jelentős teljesítményű
- plutónium termelésére alkalmas reaktor: a "B Pile".
Ennek felépítése hasonló volt a chicagói atommáglyáéhoz, de
itt már gondoskodni kellett a hűtésről is. Ezt a zónán
keresztül másodpercenként 5 köbméter víz áramoltatásával
oldották meg, Wigner Jenő javaslatára. A reaktort
DuPont építette Wigner és csoportja tervei szerint. A
neutronokat lassító moderátor
szerepét 1200 tonna szupertisztaságú grafit töltötte be.
A töltetet 200 tonna fémurán
alkotta. A "B Pile" 250 MW teljesítménnyel üzemelt és
egy hónap alatt kb. 6 kg plutóniumot termelt.
B
Pile
"Hanford
volt Wigner mérnöki tevékenységének koronája, és ez egymagában
elegendő bizonyíték arra az állításomra, hogy ő volt az első
nukleáris mérnök, vagy e szakma megalapítója." - mondta
Wigner Jenőről Alvin Weinberger. (Alvin Weinberger, Wignerrel
együtt - többek között - az Oak Ridgei Nemzeti Laboratórium
igazgatói is voltak.) Wigner
tervezett egy víz-hűtéses, víz-moderátoros átalakítót
is, amely
lehetővé tette, hogy a hasadó plutóniumból kiszabaduló
neutronok a tóriumot urán-233-rá alakítsák át, ezzel ő lett a
mai kutató-reaktorok, tengerészeti reaktorok és atomerőművek
"nagyapja".
1945-ben
három atombombát készítettek az USA-ban. Ebből kettő plutónium
töltetű, egy pedig urán 235-ös volt. Az első atombomba, amit
Alamogordoban robbantotak fel, plutónium bomba volt. Működésbe
hozatala szerint a második bomba, a "Little Boy",
urántöltetű volt és 1945. augusztus 6-án, helyi idő szerint 8
óra 15 perckor robbant Hirosima felett. A harmadik a "Fat Man"
az első bombához hasonlóan plutónium bomba volt és bevetését
már semmi sem indokolta. Mégis három nap múlva, augusztus 9-én,
11 óra 02 perckor Nagaszakit atomtámadás érte...A
második atombomba bevetésének valójában már politikai okai
voltak. Truman így akarta Sztálin tudtára adni Potsdamban, hogy az
amerikaiaknak több bombájuk is van. A két támadásban közel 150
000 ember azonnal meghalt, több tízezer pedig a sugárzás
következtében később halt meg, vagy szenvedett maradandó
károsodást.)
Little
Boy
Fat
Man
Honnan volt az USA-nak annyi uránja, hogy bombát tudtak készíteni?
Jacques Vanderlinden professzor a Brüsszeli Szabadegyetem történelem szakos tanára 2004-ben közzétette, (The Mainichi Newspapers, 2004. augusztus 5.i szám.) hogy az általa megtalált iratok alapján bizonyítható, hogy a Japánra ledobott atombombákhoz szükséges uránium 75%-ban Belga-USA titkos szerződés alapján került Kongóból az USA-ba. A fuvarokmányokon az uránium oxid "Q-11" a rádium "K-65" néven szerepelt. A II. Világháború kezdetéig a Belga Kongóban 30 000 tonna körüli uránércet bányásztak ki, ennek az értéke 100 millió dollár volt.
Az
USA egyik vezérkari főnöke, William D. Leahy légi admirális
szerint "Ennek a barbárbár fegyvernek alkalmazása Hirosimában
és Nagaszakiban nem volt lényeges segítség a Japán elleni
háborúnkban. A japánok már majdnem vereséget szenvedtek és
készek voltak a fegyverletételre." 1945. május 23-án és
25-én 500-nál több B-29-es nehézbombázó - mindkét napon
- 4500-4500 tonna gyújtó és rombolóbombát dobott le
Tokióra, óriási pusztítást okozva. Ezt megelőzően 1945
áprilisában és májusában Japán a semleges Svédországon és
Portugálián keresztül három kísérletet is tett a háború békés
befejezésére.
Ma,
szinte kivétel nélkül azt tanítják az iskolákban, azt láthatjuk
a történelmi témájú filmekben, hogy az atombomba "milliók
életét mentette meg", mert elősegítette a háború gyors
befejezését. A csendes-óceáni térségben harcoló amerikai és
szövetséges katonák bizonyára így is érezték, hálát adva
Istennek, hogy nem kell tovább harcolniuk a fanatikus japcsikkal. Az
igazságot - ötven év távlatából nézve - jobban megközelítik
Edward Stettinius külügyminiszter szavai, amelyeket 1945 májusában
mondott az ENSZ alapító okiratának aláírásakor, egy
magánbeszélgetésen:
"Ha
Japán kilép a háborúból, nem lesz olyan élő népesség,
amelyen kipróbálhatjuk a bombát."
John
Foster Dulles reagálása ez volt:
"Tartsuk
Japánt háborúban három hónapig és bevetjük a bombát a
városaikra. A háborút úgy fogjuk befejezni, hogy a világ összes
népe rettegni fog tőlünk és engedelmeskedi fog az akaratunknak."
("Elhallgatott történelem - Japán bombázása a második
világháborúban." AustraliaFreePress.org)
Az atom pusztító ereje
írta Zoli
Az
atomerőművek rendkívüli hatékonysággal termelik meg az
emberiség mindennapi tevékenységeihez szükséges energia jelentős
részét. A véletlenek összejátszása azonban – emberi
figyelmetlenséggel vagy hanyagsággal megspékelve – soha nem
látott katasztrófákhoz vezethet.
“Ami ifjúságom idején, a 20. század első három évtizedében a fizikában történt, olyan gyönyörű, mint a reneszánsz művészet vagy a barokk zene. A kvantummechanika sokkal szebb, mint az atomfegyverek fejlesztése. A szupravezetést megmagyarázni sokkal nehezebb, sokkal izgalmasabb és sokkal kihívóbb, mint a fizika katonai alkalmazásain gondolkodni. Az a kötelességünk, hogy a tudást gyarapítsuk. Bízom benne, hogy a társadalom, amelyben élek, értelmesen fogja használni a megszerzett tudást.” /Teller Ede/
“A nukleáris láncreakció felfedezése semmivel sem kell, hogy közelebb vigye az emberiséget a pusztuláshoz, mint a gyufa feltalálása.” /Albert Einstein/
A
fenti idézetekben Teller és Einstein is hangsúlyozza, hogy az
atomenergiával kapcsolatos fejlesztések felhasználása során az
emberiségnek a megszerzett tudást nem a katonai alkalmazáson
keresztül kell(ene) bemutatnia.
Az “atomkorszak” mérföldkövei
A
követhetőség és tisztább kép érdekében haladjunk végig
először a jelentősebb atomerőművi és reaktorokban történt
baleseteken, majd az atomfegyverekhez köthető tragikus eseményeken.
Bár ezek néha összefonódnak.
Mielőtt
belemennénk az atomerőművi balesetek tárgyalásába, meg
szeretnék osztani veletek egy gondolatot. Mégpedig azt, hogy a
nukleáris technológia békés felhasználásához közvetlenül a
lenti lista mindössze 3-4 eseménye köthető (jelentősebbek:
Csernobil és Fukusima). Viszont
úgy látom, hogy közvetve mindenképpen összefüggés
van a nukleáris fegyverek alapanyagának (plutónium->)
előállítása, és az atomerőművek technológiai fejlesztése
között.Erre
példa a nukleáris technológia hajnalán végbement fejlesztés,
amelynek fő célja az atomfegyver-előállítás volt a világháború
idején…az erőművi felhasználás csak ez után következett.
A
technológia biztonságosságához az is hozzátartozik, hogy a
balesetek és katasztrófák kivétel
nélkül emberi
mulasztás, a biztonsági követelmények hiányos vagy nem megfelelő
mértékű betartása miatt következtek be.
Tehát
a technológia önmagában biztonságos lenne, az egyetlen probléma
az, hogy az emberek természetükből kifolyólag – hibáznak. A
fellépő óriási energiák és erők miatt pedig egy “kis
figyelmetlenség” vagy hanyagság (esetleg spórolás,
“költségminimalizálás”) is óriási katasztrófát okozhat.
Atomerőművi balesetek
Igaz,
hogy “csak” nagyon ritkán fordulnak elő olyan jelentős
balesetek, amelyek az atomerőművekhez köthetők, viszont ha
egyszer elszabadulnak a dolgok, akkor annak környezeti, társadalmi
és gazdasági következményei is beláthatatlanok lehetnek.
1952
– Chalk River Laboratórium, NRX kísérleti nukleáris reaktor,
Kanada
A
reaktor célja a szabad neutronok termelése és gyógyászati
tevékenység. A nukleáris leolvadás következtében jelentős
sugárzó anyag került a környezetbe.
1957
– Windscale erőmű, Anglia
Az
első ismert atomerőművi baleset. Konstrukciós és kezelési
problémákra vezethető vissza.
1979
– Three Miles Island erőmű, Harrisburg, Pennsylvania, USA
Képzési,
kezelési hibák, a reaktor meghibásodása. Csekély mértékű
sugárzó anyag került a levegőbe, a történések viszont az egész
világon nagy hangsúlyt helyeztek a szigorú biztonsági előírásokra
és azok betart(at)ására.
1957,
1968 – Majak komplexum katasztrófasorozata, Ozjorszk, Oroszország
(Szovjetunió)
A
komplexum célja kezdetben urándúsítás, plutónium előállítás
volt (1945-től egészen 1990-ig!), majd később ez kiegészült
izotópok előállításával és radioaktív hulladékok
feldolgozásával. (Az első szovjet urándúsító reaktornak 10
hónapba telt megtermelni annyi plutóniumot, hogy megépíthessék
az első szovjet atombombát.)
Az üzem fennállása alatt több baleset is történt, amiknek következtében nagy mennyiségű radioaktív anyag szabadult fel:
Az üzem fennállása alatt több baleset is történt, amiknek következtében nagy mennyiségű radioaktív anyag szabadult fel:
1.
Kristim-tragédia
A feldolgozási folyamat maradványaiként visszamaradott savak és egyéb vegyszerek radioaktív nuklidokat tartalmaznak, nagy mennyiségben. Ezeket egy nagy tartályban gyűjtötték össze. A radioaktív bomlás miatt a tartályt folyamatosan hűteni kellett, azonban a hűtővezeték meglazult és a hűtés leállt. Így az anyag kiszáradt és kikristályosodott, majd egy ellenőrző berendezés szikrájától a 250 köbméteres tartály berobbant. Ennek következtében nagy mennyiségű radioaktív anyag, hosszú felezési idejű izotópok került a levegőbe, látványos robbanás kíséretében.
A szemtanúk vallomásai alapján a robbanás több száz kilométerről is látható volt, a korabeli szovjet sajtó pedig villámlásként, ill. északi fényként magyarázta.
A feldolgozási folyamat maradványaiként visszamaradott savak és egyéb vegyszerek radioaktív nuklidokat tartalmaznak, nagy mennyiségben. Ezeket egy nagy tartályban gyűjtötték össze. A radioaktív bomlás miatt a tartályt folyamatosan hűteni kellett, azonban a hűtővezeték meglazult és a hűtés leállt. Így az anyag kiszáradt és kikristályosodott, majd egy ellenőrző berendezés szikrájától a 250 köbméteres tartály berobbant. Ennek következtében nagy mennyiségű radioaktív anyag, hosszú felezési idejű izotópok került a levegőbe, látványos robbanás kíséretében.
A szemtanúk vallomásai alapján a robbanás több száz kilométerről is látható volt, a korabeli szovjet sajtó pedig villámlásként, ill. északi fényként magyarázta.
A
felszabadított radioaktív felhő 400 kilométerre szállította a
szennyezést, északkeleti irányba és a radioaktív anyag kb. 20
000 négyzetkilométernyi területen szóródott szét. A radioaktív
felhő duplaannyi sugárzó anyagot tartalmazott, mint Csernobilban.
A szovjetek viszont állítólag évtizedeken keresztül titokban
tartották a balesetet, mind a többi ország, mind a lakosság nagy
részének irányába.
2.
A Tecsa folyó és a Karacsáj-tó katasztrófájaAz
akkori szovjet tervek a kezdetektől fogva mellőzték a radioaktív
anyagokra vonatkozó biztonsági előírásokat és
figyelmeztetéseket, ezzel emberek tízezreit tették ki a
radioaktivitás veszélyeinek:
A
Tecsa folyó vizét közvetlenül a reaktormagba vezették annak
hűtése céljából, majd súlyosan szennyezett formában
visszavezették a radioaktívvá vált hűtővizet a folyóba.
Egyáltalán nem mellékes, hogy a folyó egy 120 000 fős régió
ivóvízbázisa, és az Ob folyóba ömlik, így hosszan elnyúló
szennyezést is okozva.
A későbbiekben a szomszédos Karacsáj-tóba vezették a hűtővizet. Ennek az 1968-as kiszáradásakor a tóban leülepedett és kiszáradt, súlyosan szennyezett iszapot felkapta a szél és kb. 25 000 négyzetkilométeres területen szórta szét, annak radioaktív szennyeződésével együtt.
1986
– Csernobili atomkatasztrófa, Csernobil-Pripjaty, Ukrajna
(Szovjetunió)
Egymásnak
ellentmondó vélemények vannak a katasztrófa kiváltó okát
illetően: üzemeltetői vagy tervezői hiba, emellett bizonyos
hibák, üzemelési kockázatok “eltitkolása”, továbbá a
kezelőszemélyzet sem rendelkezett hiánytalan szakértelemmel az
ottani reaktortípus működését illetően.
1986
április 26-án szombaton hajnalban az atomerőmű 4-es számú
reaktora a katasztrófát előidéző – nem megfelelően
előkészített – tesztelési tevékenység miatt gőzrobbanás
következtében kigyulladt, és robbanások sorozata után
bekövetkezett a nukleáris olvadás. Ehhez hozzájárultak a nem
megfelelő minőségű óvintézkedések, vagy inkább azok hiánya
(szigetelés, burkolat, védőépületek hiánya).
Radioaktív
hulladék hullott a Szovjetunió nyugati részére, Európa más
részeire és az Egyesült Államok keleti részére. A legnagyobb
területek Ukrajna, Fehéroroszország (itt hullott le a radioaktív
anyag 60 %-a) és Oroszország területén szennyeződtek, kb. 200
000 embert kellett kitelepíteni. A sugárfelhő következtében
sokezer közvetlen áldozaton kívül nem tisztázott, hogy hányan
viselik még (akár) ma is a sugárzás következményeit.
A
katasztrófa teljes és részletes leírását ITT olvashatjátok:
pl.: Az egyik helyszínre érkező tűzoltó leírása alapján:
“fémes ízt érzett a szájában, és úgy érezte, mintha tűvel
szurkálnák az arcát”, vagy Magyarország – a katasztrófa
idején.
2006
– Fukusimai atomerőmű, Japán
Lezárták
az erőmű 6-os reaktorát, mert radioaktív gőz szivárgott ki
belőle.
2011
– Fukusimai atomerőmű, Japán
A
tohókui földrengés és a szökőár romboló hatásai nukleáris
üzemzavarok és balesetek sorát indították be. A
reaktorokból nagy mennyiségű radioaktív anyag került ki a
környezetbe, és az erőmű több tíz kilométeres környezetének
szennyezését okozta. A katasztrófa előtt a vezetőség állítólag
lebecsülte a kockázatokat és nem tette meg a szükséges
óvintézkedéseket.
A
fentieken kívül a világ számos atomerőművében fordultak elő
kisebb tűzesetek, elektromos zárlatok, üzemzavarok, a környezet
és a személyzet sérülése nélkül.
Majak, az „első Csernobil”
27
éve, 1986. április 26-án történt az ukrajnai (akkor Szovjetunió)
Pripjaty és Csernobil városok melletti atomerőmű tragédiája,
amely az atomenergia felhasználása történetének - a tévhittel
ellentétben - „csupán” a második legsúlyosabb katasztrófája.
Létezik ugyanis egy másik nukleáris tragédia is, amelyről –
államtitokká minősítése okán közel 30 évig – jóval
kevesebbet hallhattunk eddig.
Karacsáj-tó
Majak a térképen
Majak térkép
Radióaktív szennyezés
Nukleáris hulladék tárolók
Betekintés a majaki üzembe
Majak,
a szovjet atomfegyverek bölcsője
Oroszország
Cseljabinszki területén, az Urál keleti oldalán fekvő ozjorszki
közigazgatási egységben álló Majak Vegyi Kombinát (oroszul:
Маяк, jelentése magyarul „Világítótorony“), másik nevén
Mengyelejev Állami Vegyiművek az 50-es évektől egészen
napjainkig, elsődlegesen nukleáris fűtőanyag termelési és
újrafeldolgozási feladatokat lát el.
A
hadiipar egyik fellegvárának számító – akkoriban titkos –
komplexum építését 1945 augusztusában kezdték meg, három évvel
később már üzembe is helyezték az első urándúsító
reaktorát, amelynek célja a szovjet atomfegyverekhez szükséges
plutónium előállítása volt. A program olyannyira sikeresnek
bizonyult, hogy 1952-ig további öt reaktor kezdte meg a működését
a létesítmény területén.
A
70-es években a vegyi művek több mint 17 ezer embert
foglalkoztatott, létesítményének összterülete pedig – a
földalatti komplexumokkal együtt – a 90 km²-t is meghaladta. A
80-as években már nagyrészt az izotópok előállítása és az
atomhulladékok feldolgozása - tárolása vált az üzem elsődleges
feladataivá, így az interkontinentális ballisztikus rakéták
robbanófejeihez felhasználandó plutónium termelését 1990-ben
végleg leállították.
A
részben ma is működő komplexum területén jelenleg
atomhulladék-lerakó, két aktív (és több üzemen kívüli)
atomreaktor, valamint egy nukleárishulladék-feldolgozó található
- utóbbinak magyar vonatkozása is van, ugyanis a 90-es évektől,
közel 10 éven át, Paksról származó fűtőelemeket is
újrafeldolgoztak ott.
A
halált hozó folyó
Majak
környéke bővelkedik a természetes vizekben, ilyen például az
50-es években még közel 120 ezer fő ivóvízbázisául szolgáló
Tyecsa folyó, amelynek partján akkoriban összesen huszonnégy falu
lakossága élt. A nukleáris létesítmények, akárcsak Majak
reaktorai – elsősorban a sugárzó anyagok hűtése okán –
hatalmas mennyiségű vizet igényelnek, így 1949-ben Majak
vezetősége a radioaktív anyagokra vonatkozó biztonsági
előírásoknak fittyet hányva, az akkori „szovjet nukleáris
trendeknek” is megfelelően embertelen döntést hozott. Ennek
értelmében a Tyecsa folyó vízét hűtés céljából közvetlenül
bevezették a reaktormaghoz, majd az erősen radioaktív vizet
egyszerűen visszaengedték a folyóba, halálos veszélybe sodorva
így emberek tízezreit. Az üzem hét éven át engedte vissza a
folyóba az erősen szennyezett vizet, miközben a helyi lakosok
mindebből semmit sem sejtettek: továbbra is fürödtek a Tyecsában,
halásztak, és használták a – részben a folyó által is
táplált – környékbeli kutakat.
Nem
kellet sok idő, és „megmagyarázhatatlan” betegségek ütötték
fel fejüket, a tömeges méretű rosszulléteket rákos
megbetegedések és genetikai rendellenességek követték. A
„rejtélyes helyi betegségként” jellemzett esetek valódi okára
évtizedekig nem derült fény, mivel az akkori szovjet vezetés –
emberéleteket nem kímélve – mindent megtett azok eltusolásáért,
a hiteles tömegtájékoztatás helyett pedig teljes hírzárlatot
rendelt el. Évekkel később, 1953-ban döntöttek úgy, hogy
megkezdik a kitelepítéseket, így a lakosság egy részét 1961-ig
több hullámban költöztették át kevésbé szennyezett
területekre. Mai számítások szerint a hét éven át tartó
vízszennyezés eredményeként 1949 és 1956 között összesen 2,7
millió Curie radioaktivitású
hulladékot engedtek a Tyecsa folyóba, melynek partján még
napjainkban is a normál határérték százszorosát jelzi a
sugárzásmérő.
Hatalmas
robbanás
A
Majak Vegyi Kombinát területén több nukleáris baleset is történt
az elmúlt évtizedekben, amelyek közül az 1957-es katasztrófa a
legkiemelkedőbb. Az okozott kárt tekintve még a későbbi csernobili
tragédiát is
messze túlszárnyalja, összesen 750
Gigabequerellel több
sugárzás szabadult fel Majaknál - azaz az ott mért
sugárszennyezés a csernobili közel
kétszerese.
Az
atomfegyvergyártás során radioaktív részecskéket nagy
mennyiségben tartalmazó, felhasználásra alkalmatlan vegyületek
jönnek létre, amelyeket - mint folyékony nukleáris hulladékot -
tartályokban gyűjtenek össze és tárolnak. A hengeres vastag falú
acéltartályokat folyamatosan hűteni kell, mivel a bennük lévő
visszamaradt vegyszerek a radioaktív bomlásuk okán folyamatosan
hőt termelnek.
1956-ban
az egyik 250 köbméteres acéltartály hűtővezetéke tönkrement,
a vízhűtése teljesen leállt. A sugárzó vegyszerben lezajlódó
kémiai reakciók hatására képződő nitrátsók a hűtés
hiányában elkezdtek beszáradni, majd kikristályosodni. 1957.
szeptember 29-én, közép-európai idő szerint 12.20-kor a
nitrátsók egy elektromos szikra hatására berobbantak.
A
detonáció 80 tonna radioaktív hulladékot lőtt fel másfél
kilométer magasra: plutóniumot, hosszú felezési idejű
izotópokat, melyek Csernobil bizonyos részein is megtalálhatóak a
mai napig, és még jó néhány száz évig fogják szennyezni a
környezetet. A környékbeli lakosok elmondása alapján a robbanás
több száz kilométerről is látható volt. A légkör molekuláit
a sugárzó anyagok ionizálták, ezért az ég kékes színekben
pompázott. A Tyecsa folyó esetét tekintve egyáltalán nem meglepő
a szovjet médiumok dezinformáló magatartása: a robbanást
viharként, az égi jelenséget pedig egyszerűen sarki fényként
kommunikálták a lakosság irányába.
A
robbanás által felszabadult energia 8000 méter széles radioaktív
felhőt eredményezett, mely 400 kilométeres hosszúságban vonult
el, összesen 20000 négyzetkilométeren szórva szét a radiokatív
port. Mivel a szél stabilan észak-keleti irányban fújt, Majak
területét viszonylag kisebb dózisban érte a sugárszennyezés,
azonban a széljárta területek az elkövetkező évszázadokra
radioaktívvá váltak.
A
tragédia hatására végül több mint tízezer embert kellett
kitelepíteni. A katasztrófát, annak valódi okait azonnali
hatállyal titkosította az akkori szovjet vezetés, így az
áldozatok számát csupán megbecsülni lehet - annyi bizonyos, hogy
a majaki eset a csernobili tragédiához nagyban hasonló károkat
okozott. A szovjet állami gépezet olyannyira olajozottan működött,
hogy az igazság több mint 30 éven át rejtve maradt, egészen a
80-as évek végéig a környező országok még a katasztrófa
megtörténtéről sem tudtak. Még a 90-es években is bizonyos
információk tévesen láttak napvilágot, így például a baleset
helyét rosszul azonosították be, ugyanis a közelben lévő
Kizitim nevű falut nevezték meg a robbanás helyszínéül, ezért
lett végül a majaki tragédia nemzetközileg ismert neve
Kizitim-katasztrófa.
Fontos
megjegyezni, hogy Majak esetében nem nukleáris, hanem kémiai
robbanásról beszélünk, ám a súlyos radioaktív
környezetszennyezésen felül még egy közös jellemzője van a két
katasztrófának: Majak eleve hadi céllal jött létre, a grafit
lassítású reaktorokpedig
ugyancsak szolgáltak hadi célokat is, hiszen – bár a közvélemény
erről semmi sem tudott – energiatermelésükkel párhuzamosan
„harcászati” plutóniumot is előállítottak, akárcsak
Csernobilban.
A
világ leghalálosabb tava
Majak
vezetősége minden bizonnyal tudatában volt a Tyecsa folyó
sugárszennyezésének az emberi életre, és a környezetre - így a
növény és állatvilágra - gyakorolt hatásával. Mivel 1955-ben
már Majaktól 1500 kilométerre is sugárzást mértek a vizekben,
(a Tyecsa az Ob folyóba torkollik), úgy döntöttek, hogy másik
„tárolót” keresnek a radioaktív hűtővíz számára. 1956-ban
használatba is vették az új „lerakóhelyet”, amely nem volt
más, mint egy helyi tó.
A
Karachay-tó (ejtsd: Karacsáj) vízszennyezésével a helyi
élővilágot lényegében halálra ítélték, és mivel az
ivóvízforrások is szennyezetté váltak a radioaktivitástól,
néhány hónapon belül a környező falvakban is a Tyecsa folyónál
tapasztalt „rejtélyes helyi betegségek” kezdtek megjelenni.
Néhány éven belül az ott élők 65 százalékánál mutattak ki
valamilyen sugárfertőzést. A leukémiás megbetegedések 41
százalékkal, a rákos megbetegedések pedig 21 százalékkal
emelkedtek meg a környéken.
A
Karachay-tóba – a Tyecsa folyó hét évig tartó szennyezését
is felülmúlva – tíz éven át öntötték folyamatosan a
radioaktív hűtővizet, egészen 1967 nyaráig, mikor újabb
katasztrófa következett be: azon a nyáron olyan forró szárazság
tarolt a térségben, hogy a tó szinte teljesen kiszáradt, a por
állapotú radioaktív iszapot pedig a szél felemelte és közel 25
ezer km²-nyi területen szétterítette. A szél iránya teljesen
megegyezett a majaki robbanáskor mért széljárással, ezért
szerencsére szinte ugyanaz a terület szennyeződött be ismét,
jóval kisebb romboló hatást fejtve így ki.
Napjainkra
a Karachay-tó a világ egyik legszennyezettebb helye, és talán az
egyetlen olyan állóvíz, amelynek egy része – a sugárzás okán
– ólomlemezekkel van lefedve.
Ha
esetleg mégis úgy döntenénk, hogy arrafelé kirándulunk,
hosszabb távon még a védőruha sem segítene, ugyanis a tó
olyannyira telített radioaktivitással, hogy már a partján állni
is felér egy öngyilkossággal. Egy háromnegyed órán át tartó
tóparti séta például bőven elegendő lenne ahhoz, hogy a
radioaktív sugárzásból megkapjuk az 500 röntgennyi halálos
dózist.
Karacsáj-tó látkép
Pedig az atomenergia biztonságos is lehet
A
szén és egyéb fosszilis energiaforrásokkal szemben jóval
környezetkímélőbb, különösen a légszennyezettség, az
üvegházhatású gázok kibocsátása tekintetében. Az atomenergia
békés alkalmazása tehát lehetőség, de egyúttal hatalmas
felelősség is. Óva int tehát Csernobil és Majak
katasztrófája: a nukleáris energia felhasználására vonatkozó
nemzetközi normáknak és biztonsági előírásoknak való nem
megfelelés bármikor újabb tragédiát eredményezhet.
Más
szemlélet
Majak – Az “olcsó atomenergia” áldozatai
Majak
(oroszul: Маяк; teljes mai nevén Majak Termelési Szövetkezet;
korábbi nevein: Kombinát-817, Bázis-10, Mengyelejev Állami
Vegyiművek, PO 21, Majak Vegyi Kombinát) nukleáris fűtőanyag
termelését és újrafeldolgozását végző üzem Oroszország
Cseljabinszki területén, az ozjorszki lezárt közigazgatási
egységben. 1994 előtt Ozjorszk várost Cseljabinszk-40, illetve
Cseljabinszk-65 néven illették. (energiacentrum.com)
Története
A
Majak komplexum építésének munkálatai 1945 augusztusában
kezdődtek. Az első, “A” jelű urándúsító reaktor teljes
üzembe helyezésére 1948. június 19-én került sor. A cél a
szovjet atomfegyverekhez szükséges plutónium előállítása volt.
A reaktorban kapott dúsított uránt a telep radiokémiai üzemében
radioaktív bomlástermékekkel együtt föloldották, majd az így
nyert plutóniumot a metallurgiai-kémiai üzemben tisztították.
1949. április 29-ére gyűlt össze elegendő mennyiségű plutónium
az első szovjet atombomba, az RDSZ-1 megépítéséhez. Az első
után további öt reaktor épült 1950 és 1952 között.
Az
1960-as évek elején a vállalat radioaktív hulladékot feldolgozó
és radioaktív izotópok előállítására alkalmas üzemek
építésébe kezdett, s később a hulladékfeldolgozás és az
izotópok előállítása váltak elsődleges feladataivá. A
plutóniumtermelést a komplexum 1990-ben szüntette be.
Az
üzem fénykorában 17 000 embert foglalkoztatott. A területen ma a
többek között egy újrafeldolgozó-létesítmény és hét
atomreaktor található, közülük kettő üzemképes állapotban
van ma is. A létesítmény ezen kívül rendelkezik egy
atomhulladék-lerakóval is.
2003.
január 1-jén az létesítmény üzemeit a lakossági tiltakozások
miatt bezárták. A hulladék elhelyezésére szolgált szomszédos
Karacsáj-tó ma a Föld legerősebben szennyezett helyei közé
tartozik.
Majak:
kísérlet a lakosságon?
1991-ben
a Cseljabinszkban tartott regionális népszavazáson a résztvevők
nyolcvannégy százaléka szavazott nemmel a kiégett nukleáris
fűtőelemek Oroszországba szállításáról. 2000-ben hatvanötezer
cseljabinszki lakos írta alá a petíciót, melyben azt követelték,
hogy országos népszavazást írjon ki a kiégett fűtőelemek
importjáról. 2002-ben cseljabinszki környezetvédelmi szervezetek
kezdeményezésére az Orosz Legfelsőbb Bíróság kimondta, hogy
1998-ban Magyarország törvénytelen módon szállított kiégett
fűtőelemeket a régióba – emlékeztet az Ecodefense.
A
Majak ötvenhat éves története során tömegeket használtak
orvosi kísérletekhez. A nukleáris ipar orvos szakértői is
elismerik, hogy a Majak és a közeli Tyecsa folyó közelében élők
olyan vizsgálatokhoz kellenek, amelyekben a folyamatos radioaktív
besugárzás kockázatait elemezhetik, mint a rák, leukémia és
genetikus betegségek. Az orosz kormány sajnálatos módon folytatja
a totalitárius szovjet tradíciót, mellyel emberi életek árán
tesz szert politikai és gazdasági előnyökre – hívják fel a
figyelmet az orosz és magyar zöldek.
Az
orosz zöldek szerint hazájukban nem rendelkezik törvény a
nukleáris kárfelelősségről, és az orvostudomány inkább az
állam nukleáris politikáját szolgálja. Emiatt a Majak
tevékenységének következményeit nem elemezték eddig behatóan.
A cseljabinszki régió 3,2 millió lakosának fele ki volt téve a
szennyezett ételből és a környezetből származó sugárzásnak.
Az egymást követő kormányok politikája arra kényszerítette az
embereket, hogy szennyezett területen éljenek. Tömegek váltak
fiatalon munkaképtelenné, a halálozási ráta folyamatosan
növekszik. A helyi orvosok tapasztalatai alapján tudunk a krónikus
betegségek, rákos és leukémiás esetek, a meddőség és a
születési rendellenességek magas számáról – állítja az
Ecodefense.
“Az
ember nem szívesen ül fényképezőgép elé két héttel a
gyermeke halála után. Ha maga is súlyos beteg, és negyvenhat
évesen hatvanhatnak néz ki, végképp szemérmessé válik. Így
volt ezzel a néhai Filija Denmuhametova édesanyja is.
“Filija
augusztusban lett volna huszonkét éves – mesélte. – A
cseljabinszki egyetemen kémiát tanult, vizsgázott éppen. Június
15-én rosszul lett, és négy nap múlva meghalt. Azt mondták,
trombózist kapott, majd tüdőembóliát.”
A
kiváltó okok egyelőre ismeretlenek, közölte a lányt kivizsgáló
orvos a kábult, sokkos állapotban lévő szülőkkel. Filija anyja
és negyvenkilenc éves, cukorbetegség miatt leszázalékolt apja
nemigen hisz az orvosoknak; azt gyanítják, gyermekük atomsugárzás
áldozata lett.
A
család ugyanis az Urál-hegység keleti lejtőin fekvő
Cseljabinszktól száz kilométerre, Muszlimovo faluban él, a Tyecsa
folyó partján. A környék is a világ egyik legszennyezettebb
területe. A falutól alig harminc kilométerre található a Majak
nukleárishulladék-feldolgozó kombinát, ahová mások mellett a
paksi atomerőmű is tíz éven át szállított veszélyesen sugárzó
kiégett fűtőelemeket.
A
Majak atomkombinát az 1940-es években kezdte meg működését
azzal a céllal, hogy fegyvergyártásra alkalmas plutóniumot
állítson elő. Addigra az Urál közepén fekvő Cseljabinszk már
a hadiipar egyik fellegvárává vált; a második világháborút a
Szovjetunió nem utolsósorban az ottani traktorüzemben gyártott
tankoknak köszönhetően nyerte meg.
A
várostól százharminc kilométerre fekvő Majak atomkombinát lett
a hab az uráli fegyvergyártás tortáján. Első tudományos
vezetőjéül Vlagyimir Kurcsatovot, a szovjet atomprogram atyját
nevezték ki. Az egyre-másra épülő plutóniumreaktorok egyikében
hamar kikísérletezték az első szovjet atombombát, amelyet négy
évvel a Hirosima elleni amerikai támadás után robbantottak fel a
Szemipalatyinszk melletti kísérleti telepen.
A
ma 1,3 millió lakosú Cseljabinszk 1992-ig zárt város volt;
külföldiek nem utazhattak ide. A Majak mellett pedig épűlt egy
hermetikusan elzárt város is, ahová szovjet állampolgárok sem
tehették be a lábukat, és tulajdon lakói is csak külön
engedéllyel hagyhatták el a szigorúan őrzött városhatárt. Az
1949-ben felépült település létezéséről a világ csak
1994-ben szerzett tudomást, amikor az orosz hatóságok Ozjorszk
(“tóparti”) névre keresztelték a körülbelül 85 ezres, a mai
napig katonák által őrzött várost, amely egyébként a civil
térképeken ma sincs feltüntetve.
Ozjorszk
mellett valóban rengeteg a tó. Ezért is tűnt ideálisnak az Urál
a nukleáris ipar számára, amelynek rengeteg vízre van szüksége,
elsősorban a sugárzó anyagok hűtéséhez. A Majak működésének
első áldozatai is a víz mellett éltek.
Az
orosz hatóságok adatai szerint is 1949 és 1956 között megfelelő
tároló tartályok híján összesen 2,7 millió Curie
radioaktivitású hulladékot engedtek a Tyecsa folyóba, amelynek
partján akkor huszonnégy falu lakossága élt.
(Összehasonlításképpen: az 1986-os csernobili balesetben mintegy
80 millió Curie-nyi radioaktív szennyező anyag került a
környezetbe.)
A
gondatlanság 1957-ben tragédiához vezetett: a nagy aktivitású
hulladékokat tároló tartályokból elszivárgott a hűtővíz, a
felmelegedett hulladék pedig felrobbant. A sugárzó szennyeződés
akkora (ezer négyzetkilométernyi) területet borított be, mint a
Mecsek hegység. Tíz évvel később a Tyecsa folyóhoz hasonlóan
hulladéklerakónak használt közeli Kracsaj tó a száraz idő
miatt tavasszal kiszáradt, és a radioaktív iszapot a szél
széthordta a környéken.
Ezernyolcszáz
négyzetkilométernyi terület szennyeződött akkor.
A
balesetekben csaknem ötmillió Curie radioaktív anyag került a
környezetbe – állapította meg 1994-ben publikált jelentésében
egy, a Majak kombinát környezeti hatását vizsgáló orosz-norvég
vegyes bizottság. A drámai tényeket tartalmazó dokumentum szerint
mindez “súlyosan rongálta a környezetet és az érintett
területeken élők egészségét”. A jelentés megállapítja,
hogy a radioaktív szennyeződés megnövelte a genetikai
elváltozások gyakoriságát az állatokban és a növényekben.
A
Karacsaj tóba a katasztrófák ellenére a mai napig ürítenek
atomhulladékot. Negyven év alatt összesen 350 millió Curie értékű
sugárzó anyag került a vízbe, amelyet a helyiek már nem is tónak
hívnak, hanem úgy emlegetik, hogy “a szeméttároló”.
A
glasznoszty és a peresztrojka beköszöntéig, az 1980-as évek
közepéig szinte semmi nem szivárgott ki arról, hogy mi történik
azon a vidéken. A titoktartás szinte tökéletes volt. Filija
Denmuhametova egyik nagybátyja például évtizedek óta a Majakban
dolgozik, de sose beszélt arról, hogy mit csinál. Pedig a majaki
sugárszennyezés katasztrofális hatással volt a helyi emberek
életére.
Muszlimovo
egyike annak a három falunak a Tyecsa folyó mentén, amelyet a
szovjet hatóságok nem evakuáltak. A helyi környezetvédők
egyöntetűen állítják: kísérleti alanyok lettek az ott élők.
A hatóságok szögesdróttal elkerítették a partot, jelezve, hogy
veszélyes a víz közelébe menni, de elköltözni nem engedték a
helyieket. Meg akarták nézni, milyen hatással van az emberi
szervezetre a hosszú távú, viszonylag alacsony szintű sugárzás.
Többségükben
tatárok és baskírok lakják mindhárom falut, bár azt senki nem
meri hangosan kimondani, hogy az 1950-es években szándékosan
kisebbségi településeket jelöltek volna ki.
“1986-ban
már lehetett itt-ott hallani a balesetekről, a hatóságok mégsem
engedték, hogy máshol vegyünk házat” – mondja Rasud, Filija
apja. Házuk, ahol ma is élnek két életben maradt
leánygyermekükkel, alig száz méterre áll az erősen szennyezett
Tyecsától. Ott jártunkkor Makszim Singarkin, a Greenpeace moszkvai
irodájának antinukleáris aktivistája Geiger-Müller számlálóval
ellenőrizte a sugárzási szintet. Denmuhametovék kertjében, ahol
a krumplit termesztik, óránként ötven, a ház előtti
krumpliföldön pedig százötven mikroröntgen volt a sugárzás. Az
egészségügyi határérték húsz-harminc mikroröntgen.
A
folyópartot védő rendőrök tudják, hogy a part és a víz
egyaránt erősen szennyezett (a parton négyszáz mikroröntgent
mértünk, a víz szennyezettsége ennek állítólag tízszerese),
de csak a vállukat vonogatták, amikor néhány kamasz a tűző
napsütés elől a vízbe menekült. “Azért élünk itt, hogy
meghaljunk” – mondják. A szomszédos Basakulban legutóbb
kétezer mikroröntgent mértek a parton.
“Olyanok
vagyunk, mint a kísérleti patkányok, hiába jönnek az újságírók,
semmi nem változik” – ez a falu lakosainak egybehangzó
véleménye. “Itt volt Jelcin 1991-ben, mindent megígért, pénzt,
új házakat a folyótól távol; aztán ma már azt a havi kétszáz
rubeles sugárbetegségi segélyt se kapjuk, amit akkor.” Kétszáz
rubel ma valamivel kevesebbet ér, mint kétezer forint.
“Muszlimovoban
nincs olyan család, amelyben valaki ne volna súlyos beteg” –
állítja Mira Kabirova, az Aigul (Holdvirág) nevű helyi civil
szervezet vezetője. Kabirova maga is a faluban nőtt fel, már
sugárbetegen született, öt évvel az 1957-es baleset után.
Magzatkorában érte sugárzás, mégis a szerencsésebbek közé
tartozik. Egyrészt életben van, míg négy idősebb testvére
rákban meghalt, másrészt a sugárzási szempontból biztonságos
Cseljabinszkban él egy kis lakótelepi lakásban.
Elköltözésről
a többség még csak nem is álmodhat. Kabirováék a férj munkája
révén jutottak lakáshoz; az átlagos várakozási idő huszonöt
év.
“Ez
jár az orosz bombaprogram áldozatainak” – mondja Kabirova, aki
családjával együtt 1993-ban egészségügyi kártérítési pert
indított a Majak kombinát ellen, ám a bíróság elutasította
keresetüket. Muszlimovo négyezer lakosa közül mindössze
százharminckét felnőttet és három gyereket tartanak nyilván
sugárbetegként, a többi megbetegedést – még ha rákról vagy
leukémiáról van is szó – sem a statisztikák, sem az orvosok
többsége nem hozza összefüggésbe a sugárzással.
“Minden
száz rákos halálesetből tízet a radioaktív sugárzás okoz a
város környékén” – állítja Jelena Zsukovszkaja, a
cseljabinszki kórház haematológusa. A sugárzás számlájára
írja a halvaszületett csecsemők és a meddő nők kiugró
előfordulási arányát is. “Pénz kellene, sok pénz, hogy
kutathassunk, és felmérhessük a sugárzás kártevéseit” –
mondja.
Kollégája,
Vlagyimir Ivanov főorvos, a Biofiziológiai Intézet vezetője
szerint az emberek ezen a környéken elsősorban azért hivatkoznak
a sugárzásra, mert pénzt szeretnének az államtól: azt a
bizonyos havi kétezer forintnak megfelelő összeget, amelyet a
falubeliek hiába követelnek. Ivanov szerint a szennyezett
területeken is ugyanolyan a különböző betegségek előfordulási
aránya, mint máshol. Zsukovszkaja doktornő szerint viszont ez a
statisztika hibája, nem a valóság.
Kiváló
az egészségügyi ellátás színvonala és magasak a bérek a zárt
városokban, így a Majak melletti Ozjorszkban is. Ez jár azért,
hogy az emberek hajlandóak a veszélyes területen élni és
dolgozni. Nagyezsda Kutyepova szociológus, a Föld Reménysége
elnevezésű helyi civil szervezet vezetője szerint a világnak
nyomást kellene gyakorolnia Oroszországra, hogy nyissák meg a zárt
városok kapuit.
“Ez
minden baj forrása, mert az emberek itt nemcsak sugárzásnak, hanem
állandó agymosásnak is ki vannak téve” – magyarázza. “A
média hatalomhű: állandóan azt hajtogatja, hogy a Majak
nyereséges. Az emberek így elhiszik, hogy amit csinálnak,
rendkívül fontos. Pedig egyébként sem akarnának elmenni innen,
hiszen hol találnának máshol munkát, főleg ilyen jól fizetőt?
Egy technikus itt több mint havi kétszáz dollárt keres, egy
mérnök ennek legalább a kétszeresét.”
Kutyepova
idézi Alekszandr Rumjancev atomügyi minisztert, aki a Majak
kombinát lapjában így nyilatkozott ez év elején: “Mindig
hittem abban, hogy zárt városokba kell telepíteni a nukleáris
ipart kiszolgálókat, mert így lesznek emberek, akik meg vannak
győződve az atomipar jelentőségéről és az általunk követett
irány helyességéről.”
A
rumjancevi embereszmény egyik kiváló példája Szergej Rizskov, a
Majak sajtófőnöke. Szerinte az atomipar napjainkban reneszánszát
éli, elsősorban Oroszországban, ahol 2010-ig hét újabb reaktort
tervez üzembe helyezni a Minatom, a nukleáris iparhoz kötődő
zárt városokban szinte teljhatalmú Atomügyi Minisztérium.
Rizskov büszke erre, és nem aggasztja a keletkező radioaktív
hulladék. A nukleáris melléktermékek elhelyezésének problémáját
szerinte véglegesen és biztonságosan sikerült megoldani.
“A
zöldek hazudnak, 1967-ben semmiféle baleset nem volt” –
jelentette ki Rizskov, hozzátéve: ő ötvenhét éves, mindig itt
élt és makkegészséges. “Ha választhatnék, akkor is az
atomerőmű mellett élnék.” Állítása szerint a Majak ma már
nem szennyezi a természetet, sőt az 1957-es robbanás óta nem is
került ki sugárzó anyag a környezetbe.
A
Greenpeace mérései ellentmondanak ennek. Makszim Singarkin
Muszlimovóban így vázolta a helyzetet: “A Tyecsa folyó partján
évek óta hullámzó sugárzási szinteket mérünk. Ez a folyó
minden évben kiárad, ekkor az iszap elborítja a partot. Ha nem
szennyeznék a vizet, a radioaktív anyagok lassanként kimosódnának
a talajból és csökkenne a sugárzás. Miután azonban hol
magasabb, hol alacsonyabb, de évtizedek óta mindig veszélyes
szinten van a radioaktivitás, bizonyos vagyok benne, hogy
folyamatosan eregetik a szennyező anyagokat a Tyecsába. És ha oda,
akkor valószínűleg máshova is.”
A
Majak kombinát fő feladata az atomhulladék újrafeldolgozása és
hasznosítása. 1977 óta itt áll a világ egyik legnagyobb, sugárzó
anyagokat előállító gyára, ahol részben még mindig katonai
célú, részben pedig gyógyászati és egyéb békés műszaki
jellegű termékeket állítanak elő. Ezeket az USA és számos
nyugat-európai ország is vásárolja. A Majak több mint
negyvenezer embert foglalkoztat.
Az
alapanyag folyamatosan érkezik: az oroszországi atomerőművek
kiégett fűtőelemei, az atommeghajtású járművek elhasznált
üzemanyaga, a kutatóreaktorok salakanyaga nagyrészt itt köt ki. A
negyvenes évek óta épített hét Majak-reaktorból szintén
működik még kettő (ötöt 1987 és 1991 között bezártak).
Az
atomipar képviselői, legalábbis Oroszországban, azt állítják,
hogy a feldolgozás csökkenti a radioaktív szemét mennyiségét és
a radioaktivitás szintjét, e nélkül a hulladékot tartósan
tárolni nem biztonságos.
A
környezetvédők szerint viszont az újrafeldolgozás hihetetlenül
költséges, nem biztonságos, a hulladék mennyisége
megsokszorozódik, és jobban sugároz a folyamat végén, mint a
kezdetén. A zöldek meg vannak győződve róla, hogy elsősorban a
fegyverekben felhasználható plutónium kinyerése a cél. “Az
összes ilyen üzem itt és Nyugat-Európában is a fegyvergyárak
mellé települt” – mondja Makszim Singarkin, aki a Greenpeace
előtt az orosz védelmi minisztérium nukleáris ügyekkel
foglalkozó osztályán dolgozott. “Ahol újrafeldolgozó üzem
van, ott atomfegyver is van.”
Ozjorszkot
és a Majakot a többi komplexumhoz hasonlóan szigorúan őrzik, és
a szögesdróttal elkerített bejáratnál marcona katonák
posztolnak – a biztonság sokak szerint mégsem kielégítő.
“Néhány éve nagy port vert fel itt, hogy az egyik gyárigazgatót
elkapták a moszkvai reptéren, mert állítólag sugárzó anyag
volt a bőröndjében. Az illető még mindig a kombinátban
dolgozik, magas beosztásban.” – hallottuk Kutyepovától.
Egy
informátorunk ennél is tovább ment, amikor azt állította: a
Majak üzemből nem kerülhetne ki semmi, ha az FSZB, a szövetségi
titkosszolgálat (a KGB utódszervezete) ügynökei legalábbis nem
hunynának szemet a csempészet fölött. De a sugárzó anyag
kikerül, amiből akár arra is lehet következtetni, hogy az FSZB
aktívan közreműködik az üzletben. “Három éve volt egy
vizsgálat, amely megpróbálta kideríteni, menynyi sugárzó anyag
tűnt el az évek során illegálisan a Majakból. Az eredményt soha
nem hozták nyilvánosságra” – mondta az ügyeket belülről
ismerő jogász.
Valószínű
tehát, hogy a Majak alkalmazottainak, netán vezetőinek egy része
saját zsebre is dolgozik. Legtöbb forrásunk egyetért abban, hogy
mindez rendkívül veszélyes, mert így terroristák is
hozzájuthatnak a fegyverek alapanyagaihoz. “Hiába van a
legnagyobb FSZB-központ Cseljabinszkban, a legtöbben úgy fogják
fel, hogy amit védenek, sok pénzt ér. Üzleti titokként kezelik
az ügyeket, nem államtitokként. Kérdés, milyen titkos üzletről
van szó, és kik az üzletfelek” – mondta Kutepova.
A
csempészet ellen is küzd a Mozgalom a nukleáris biztonságért
nevű cseljabinszki szervezet, Oroszország egyik legrégebben működő
civil kezdeményezése. A mozgalom számos helyi akció, szeminárium
és nemzetközi konferencia megrendezése után legutóbb éppen
azzal hívta fel magára a nemzetközi sajtó figyelmét, hogy
megakadályozta egy paksi atomhulladék-szállítmány Oroszországba
érkezését.
A
szintén cseljabinszki központú Jogi Lelkiismeret mozgalom és a
Mozgalom a nukleáris biztonságért tavaly értesült arról, hogy a
Magyarországról ide szállított és feldolgozott nukleáris
hulladék évek óta a Majakban vesztegel, és a kombinát vezetői
egyáltalán nem akarják azt visszaszállítani Paksra. Ez az
1995-ben életbe lépett orosz környezetvédelmi törvény szerint
illegális: feldolgozás után minden keletkező anyagot vissza kell
szállítani a keletkezési helyére.
Hogy
mégis nyélbe lehetett ütni az ügyletet, azt egy, külön a magyar
szállítmányokra szabott orosz kormányrendelet tette lehetővé
1998-ban. A dokumentum nem volt titkos, de “belső felhasználásra”
készült, így az érdeklődő környezetvédőkhöz csak három
évvel később, 2001-ben jutott el. Ekkor tudták meg azt is, hogy
az orosz kormány már 1997-ben megállapodott a magyarokkal arról,
hogy a Majak kombinát háromszáznyolcvan tonna kiégett fűtőelemet
befogad és feldolgoz, a hulladékot pedig megtartja.
“Ez
a megállapodás egyértelműen megszegte a törvényeinket, még ha
csak harminc tonna érkezett is meg végül” – mondja a Jogi
lelkiismeret huszonkilenc éves vezetője, Andrej Talevlin, aki úgy
döntött, hogy az engedékeny kormányrendeletet bíróságon
támadja meg.
Amint
arról a Népszabadság is hírt adott, az oroszországi legfelsőbb
bíróság május 21-én úgy döntött, Paks nem küldheti a Majakba
a maradék háromszázötven tonnát. Ha pedig ismét Oroszországba
akarná szállítani a nukleáris energia nem kívánt
melléktermékeit, ahhoz a feleknek az eredeti, 1966-os
magyar-szovjet megállapodást kellene újra elővenniük és
aktualizálniuk. (Ezt a dokumentumot Andrej Talevlin bemutatta a
bíróságon. Kiderült: annak idején a felek nem rendelkeztek a
feldolgozás után keletkező hulladék sorsáról. A szerződés
csak azt tartalmazta, hogy a magyarok fűtőelemeket kapnak a
Szovjetuniótól, amit később újrafeldolgozásra
visszaszállítanak.)
A
Jogi lelkiismeret nagy győzelemnek könyvelte el, hogy rá tudta
kényszeríteni akaratát a hatalmas Minatomra. Interjúnk idején
azonban Talevlin még nem tudta: a Minatom májusban nem véletlenül
hagyta ilyen könnyen, hogy legyőzzék.
A
minisztérium ugyanis már újabb, puhatolódzó tárgyalásokba
kezdett Pakssal arról, hogyan lehetne az erőmű teljes további
élete során keletkező, több ezer tonnányi atomhulladékot
Oroszországba szállítani. Teheti mindezt a Minatom azzal a
törvényi háttérrel, amelyet nem sokkal a paksi ügy tavalyi
kezdete után lobbizott ki magának. Az orosz képviselőház, a duma
ugyanis 2001-ben megváltoztatta a környezetvédelmi törvényt, így
a feldolgozás után keletkező hulladékot már nem kötelező
visszaszállítani a származási országba.
Mindez
egy nagyszabású Minatom-terv megvalósítását teszi lehetővé.
Ha sikerrel járnak, Oroszország bizonyos területeit végérvényesen
nukleáris temetővé változtathatják.
“Állam
az államban” – jellemezte kérdésünkre az atomügyi
minisztériumot a liberális Jabloko párt parlamenti képviselője,
Nyikolaj Mitrohin. A nukleáris hulladék oroszországi importját
ellenző politikus veszélyesnek nevezte, hogy a Minatom “a dumának
nem tartozik beszámolási kötelezettséggel, kizárólag az
elnöknek és a kormányfőnek. Saját, az állami költségvetéstől
elkülönülő büdzséje van, és azt csinál, amit akar. Ezért
aztán hiába is próbálnánk győzködni őket, hogy ne
titkolózzanak tovább és például nyissák meg a zárt városok
kapuit.”
Az
elmúlt években a Minatom kétszázhetvenmillió dollárt költött
a titkosításra – idézte Mitrohin az orosz állami számvevőszék
januári jelentését. Hogy a ráfordítás megéri-e, arról
nincsenek megbízható adatok, de annyi bizonyos, hogy a tét
dollármilliárdokban mérhető. “A gond ezzel az, hogy a befolyó
pénz útját szinte lehetetlen követni. Kérdéses ugyanis, hogy
mennyi kerül a Minatom költségvetésébe és mennyi a zsebekbe”
– fogalmazott a képviselő. Az általa feltételezett suskus
ellenére a nukleáris hulladék importja tavaly legális profitot
termelt, hiszen a nagy részben ebből élő Majak nyereségadót
fizetett.
Az
új környezetvédelmi törvény megengedi, hogy a Minatom
megállapodást kössön akár külföldi kormányokkal is. A cél
elvileg az, hogy Oroszország a nukleáris hulladékfeldolgozás és
a végleges atomtemetők központja legyen, hatalmas haszonnal. Az
újrafeldolgozás már működik, és a minisztérium tervei szerint
a közép-szibériai Krasznojarszk térségében 2020-ra megépül
egy monumentális tároló is, amelyben a világ bármely táján
keletkezett, sok ezer tonnányi atomhulladékot biztonságosan el
lehet helyezni – természetesen jó pénzért.
A
kiégett fűtőelemek feldolgozásának nemzetközi piaca államilag
szabályozott és kevés szereplős. Oroszországon kívül csak az
Egyesült Államokban, Angliában és Franciaországban végeznek
ilyen tevékenységet. Az újrafeldolgozás után azonban sehol sem
tárolják a megmaradt hulladékot, végleges tároló ugyanis
egyelőre hivatalosan nem üzemel sehol. Az orosz ötlet lényege
éppen ebben rejlik: nemcsak feldolgozzák a hulladékot, hanem az
elhelyezését is megoldják. Nem mellékes: így hat-nyolcszáz
helyett több mint ezer dollárt kapnak minden kilogramm átvett
anyagért. Lobbiznak is a jövendő üzletekért – egyebek mellett
Pakson.
Az
orosz környezetvédők és a velük rokonszenvező politikai
csoportok azonban hallani sem akarnak a kiégett fűtőelemek és
egyéb nukleáris melléktermékek importjáról, netán végleges
oroszországi tárolásáról. Szerintük először saját
atomgondjaikat kellene megoldaniuk, és csak ezután lehet gondolni a
külföldi atomszemét kínálta üzleti lehetőségekre. Legelső
sorban pedig akár az áttelepítés árán is meg kell oldani
azoknak az embereknek a gondjait, akik a szennyezett körzetekben
élnek. Erre próbálta felhívni a figyelmet az Ecodefense! nevű
zöldszervezet, amely július első hetében Krasznojarszk közelében
szervezett tiltakozótábort. Vitákat rendeztek, és az egymilliós
város főterén tiltakozó transzparensekkel borították be a
harmincméteres Lenin-szobrot.
Bármennyire
elszomorító is a helyzet Oroszország egyes vidékein, a belső
atomhatalom nem tervezi, hogy betartsa a környezetvédők által
szorgalmazott sorrendet, a lakosság áttelepítéséről pedig
hallani sem akar. A terv szerint az atomüzletből befolyó pénzt
használnák fel a környezet megtisztítására. Ebben a Minatom
homályos pénzkezelési módszerei miatt a zöldek nem igen hisznek,
Singarjov mégis ragaszkodott az elképzeléshez.
“A
környezeti problémákat nem nehéz megoldani” – állítja.
“Tudjuk, hogyan kell megtisztítani a szennyezett tájakat, és meg
is fogjuk tenni a szükséges lépéseket. Muszlimovo és a többi
környékbeli falu lakosságát azonban nem telepítjük ki, hiszen
bizonyított tény, hogy a radioaktivitás nem károsítja az
egészséget. Ha tehát ezeket az embereket elköltöztetjük
lakóhelyükről, akkor csak felesleges szociális feszültséget
keltünk. A hulladéktároló pedig megépül, amivel más
országoknak is segíteni tudunk. Természetesen szigorúan üzleti
alapon.”
Singarjov
bizakodóan értékelte a paksi atomerőművel folytatott
tárgyalásokat. “Bár döntés még nem született, semmi kétségem
nincs afelől, hogy együtt fogunk működni, talán már a jövő
évtől kezdve” – mondja. Akár az erőmű teljes élettartamára
szóló keretszerződést is elképzelhetőnek tartok.”
Egyáltalán
nem biztos azonban, hogy az eredménynek örülnek majd a Minatom
hivatalnokai. Pakson, úgy tűnik, az orosz vágyakkal ellentétes
tendencia van kibontakozóban.
Szinte
biztos, hogy többé nem szállítunk nukleáris hulladékot
Oroszországba, ezért a hulladék az átmeneti tárolóban marad –
mondta az RHK ügyvezető igazgatója, Maróti László. Elmondta: ma
még a világon sehol nincs olyan tároló, ahol véglegesen el
lehetne helyezni a nagy aktivitású sugárzó hulladékot. Szerinte
azonban mindez egyáltalán nem probléma, mert a szükséges
technológia készen áll, és Magyarországon elég lesz 2030 után
felépíteni a tárolókat.
“Németországban,
Morsleben mellett gyakorlatilag készen van a végleges tárolótelep,
egy hegy gyomrában található hatalmas sórög belsejében” –
említ egy példát Maróti. “Ők már csak a kedvező politikai
széljárásra várnak, hogy engedélyt kérjenek a működésre.
Hasonló a helyzet az USA-ban és Franciaországban is, de még a
határozottan tiszta finnek és svédek is folyamatosan állnak elő
az újabb és újabb végleges tárolási módszerekkel. Mire itthon
szükség lesz a végleges elhelyezésre, a külföldi tapasztalatok
rendelkezésre állnak majd.”
Miután
pedig az átmeneti tárolás időszaka akár negyven évig is
eltarthat, valószínűleg ki lehet várni a technológia
megszületését. “Körülbelül 2046-ra kell véglegesen
elhelyezni az első paksi hulladékadagot, úgyhogy ha húsz-huszonöt
év múlva kezdünk építkezni, akkor sem csúszunk ki az időből”
– mondta Maróti.
Mindennek
nem volna jelentősége, ha Oroszországban biztonságosan és olcsón
el lehetne helyezni a hulladékot. Maróti azonban egyik feltételt
sem látja teljesülni. “Az oroszok ékesen bizonyították, hogy
nem gondos gazdái a radioaktív szemétnek.
Ráadásul
sok százmilliárd forintot kellene fizetnünk a lehetőségért,
hogy megszabaduljunk attól, amit megtermeltünk. A saját lerakóhely
is irdatlan pénzekbe kerül majd, de még mindig töredékébe az
orosz exportajánlatnak.”
A
magyarországi tárolót minden bizonnyal a Mecsekben, Boda és
Kővágószőlős térségében hozzák majd létre. Mélyen a föld
alatt ugyanis olyan kőzet – kétszázhetvenmillió éves megkövült
agyag – található ott, amely ideális a sugárzó hulladék
tárolására. Vízhatlan, nem reped és megköti az esetleg
kiszabaduló radioaktív izotópokat.
Ha
viszont Magyarországon bárhol végleges tároló épül, akkor
számolni kell a zöld szervezetek kifogásaival és egy sereg
biztonsági kérdéssel is. Nem utolsósorban pedig a helyi emberek
ellenállásával, függetlenül a kijelölt helyszíntől. Senki nem
szeretne nukleáris tárolót a lakóhelye közelében, miközben
mindenkinek szüksége van arra az energiára, amelyet az atomerőmű
termel: Magyarországon tíz konnektorból négyet paksi áram tart
ébren. A döntés nem egyszerű, de – miután Paks majd húsz éve
üzemel – előbb-utóbb megkerülhetetlen lesz.
A
cikk eredetiben itt olvasható: http://www.energiacentrum.com
Robbanás Port Chicagóban
Port
Chicago neve
nem túl ismerős erre mifelénk. Erről a hajdani, San Franciscótól
alig 50 kilométerre északra elterülő kaliforniai kisvárosról
elsősorban (esetleg) katonai büntetőjogászok hallhattak vagy
olvashattak, tudniillik ehhez a településhez kötődik az amerikai
hadtörténelem – zendülés miatt elrendelt – legnagyobb
(mármint a legtöbb terheltet érintő) büntetőeljárása.
De
nem ezért vettük fel a konteók listájára, hanem mert egyesek
szerint nem Hirosimában robbant élesben a világtörténelem első
atombombája, hanem Port Chicagóban.
Lássuk,
hogyan.
Port
Chicago (a
továbbiakban: PC) hadikikötőjét 1941 késő nyarán kezdték el
tervezni, abból a célból, hogy ha neadjisten az USA belekeveredne
a világháborúba és
– ugyancsak neadjisten! – a csendes-óceáni hadszíntéren lenne
tennivalója a japánokkal szemben, akkor álljon rendelkezésre egy
(kifejezetten lőszer- és haditechnika-átrakodásra szánt) olyan
kikötő, ahol az amerikai szárazföld felől érkező vonatok
rakományát zökkenőmentesen át lehet pakolni a nyugat felé
induló hajókra. Elképesztő mennyiségű hadianyag fordult meg nap
mint nap a kikötőben, s az átrakodási feladatokat a
haditengerészethez besorozott katonák látták el.
Ne menjünk el szótlanul egy részlet mellett: a PC-i hadikikötőben dolgozó tengerész sorállomány 95 százaléka fekete volt. Afro-amerikai, néger, értitek. Nem tudom, hogy ezen megnevezések közül most éppen melyik és miért nem korrekt politikailag, de speciel nem is érdekel; egyik jelzőt sem használom bántó éllel és remélem, a nagyon hülyék sem fognak ebbe belekötni.
Szóval a sorállomány fekete volt, a tiszthelyettesek és a tisztek fehérek. A US Navy akkori – hogy úgy mondjam – humánpolitikai irányelvei szerint nem küldtek harcolni néger tengerészt. Kivételek persze voltak, de ez volt a szabály. Megkapták ugyan a kötelező alapokat (szigorúan szegregált kiképzőtáborokban), de aztán maradt nekik a hórukk-meló és az esti sör, ahelyett, hogy dicsőségesen megdöglöttek volna a népek szabadságáért, valahol a világháború egyik robbanós-élvemegégős-vízbefulladós helyszínén. Kérdés, kivel is volt itt kiszúrva…
No mindegy, haladjunk.
1944
nyarának közepét írjuk, egészen
pontosan július 17-e van.
PC-ben a business
as usual:
mindenki sürög-forog, három műszakban folyik a ki- és berakodás,
vonatok és hajók jönnek, majd mennek; az Egyesült Államok
a Fülöp-szigeteken és
az indonéz szigetvilágban harcol a japán csapatokkal, és a lőszer
fogy, mint a veszett fene.
Lassan a nap is lemegy, s a kikötőben már csak két (elvileg kereskedelmi) szállítóhajó tartózkodik: a Liberty-osztályú S.S. EA Bryan, illetve a Victory-osztályú S.S. Quinault. A két hajó ugyanazon rakodómóló két oldalára „parkol”.
Lassan a nap is lemegy, s a kikötőben már csak két (elvileg kereskedelmi) szállítóhajó tartózkodik: a Liberty-osztályú S.S. EA Bryan, illetve a Victory-osztályú S.S. Quinault. A két hajó ugyanazon rakodómóló két oldalára „parkol”.
A Bryan gyomrában
már csendesen ott kotyog 5.300 hordó üzemanyag (ez 850 ezer liter
naftát jelent), valamint 4 ezer tonna robbanóanyag. A berakodást
végző mintegy száz főnyi éjszakás tengerész éppen az utolsó
ládákat pakolja, amelyekben 450 kilós sima, továbbá 290 kilós
gyújtóbombák vannak.
A Quinault nemrégiben
érkezett; ennek a berakodását a tervek szerint 23:30-kor fogják
megkezdeni; ide sem tulipánrózsákat vagy mackósajtot terveztek
becuccolni, hanem lőszert, torpedókat és további üzemanyagot
(amiből háborúban sosincs elég). Az ide beosztott katonák
(szintén kábé egy századnyi) már ott álldogálnak a móló
szélén, beszélgetnek, nevetgélnek. Közelükben még katonai
rendészek, a révkapitányság emberei, valamint egy harminc fős
lelépő őrszakasz, akiket éppen most váltottak le és igyekeznek
a laktanya felé (22 óra 16 perc van).
Egy
perccel később, vagyis 22:17-kor
egy elképesztő, addig sosem látott és sosem hallott robbanás
rázza meg az egész kikötőt; és amikor azt írom, hogy addig
sosem látott és sosem hallott, akkor pontosan azt is akarom
mondani, amit ezek a szavak jelentenek…
A
15 ezer tonna vízkiszorítású és kábé 9 ezer tonna saját
tömegű Bryan (a már berakodott, mintegy 4500 tonna rakományával
és 50 fős legénységével együtt), továbbá az a
vonatszerelvény, amely a rakodómólón állt, nem beszélve a
közvetlen környezetében tartózkodó mintegy 200 tengerészről és
magáról a kőmólóról, nos, tehát mindezek a szó szoros
értelmében elpárologtak, illetve icipici darabokra hullottak
– még
ha ezt az igét elég nehéz is az imént felsorolt emberekhez és
tárgyakhoz
csatolni. Az emberek gyakorlatilag tényleg elpárologtak (a
maradványok a későbbi temetésnél összesen nem tettek ki egy
kisebb ládányit), a hajóból később összesen mintegy 1.200
kilónyi acél szedtek össze, egyes darabkákat öt kilométer
távolságban.
A
Bryan-nel nagyjából egyforma paraméterekkel rendelkező Quinault
„csak” darabjaira robbant: felemelkedett a levegőbe, majd egy
második robbanás (amely az elsőt úgy 10 másodperces eltolódással
követte) ezt is darabjaira szaggatta. Később megállapították,
hogy folyékony (!) fémcseppek egészen 4 ezer méter magasságig
felrepültek. 12 millió (akkori) dollárra becsülték fel az anyagi
károkat. Ezt úgy 2200-zal szorozd meg és megkapod mai forintban.
Érdekes
módon olyan lokalizáltnak tűnt a robbanás, hogy – noha
elképesztő intenzitású volt – csak a mólón, illetve annak
közvetlen szomszédságában tartózkodók haltak meg: szám
szerint 324
ember(közülük
206-an feketék). További
388-an sebesültek meg (231
néger).
A
nagy durrt távoli szeizmológiai állomások is észlelték, amelyek
szerint a PC-nél történt valami egy –a
Richter skálán –
3,5-ös vagy 3,6-os földrengésnek felelt meg.
Elég
sok szemtanú tudott utólag megszólalni, hiszen (ahogy mondtam) a
robbanás epicentrumától 500 méterre már gyakorlatilag csak
sérültek voltak, akiket a szanaszét repkedő, majd a magasból
aláhulló fém- és egyéb tárgyak sebesítettek meg.
Részletek a szemtanúk beszámolóiból
Sokan
egy „Nap
erősségű tűzgolyóról”
beszéltek, amely egy „gomba
alakú felhőből tört elő”
a Bryan fölött. Pár nappal később – az eset kivizsgálására
alakult rendkívüli bizottság előtti vallomásában – egy pilóta
(aki utólag megmagyarázhatatlan harci feladatként PC körül
kellett repkedjen aznap este és a biztonságos, 2 ezer méteres
magasságból élőben nézte végig a történteket)
elmondta, hogy egy fehér villanást látott, majd egy tűzgömböt,
amely becslése szerint 4 ezer méteres magasságig emelkedett a móló
fölé.
Egy
másik szemtanú a robbanást követően egy nagyon töménynek
látszó párafüggönyről számolt be, amely belepte az egész
kikötőt. Ismét egy tanú vallomása szerint a móló maradékain
világosan látszottak az ott tartózkodó emberek testének
lenyomatai – mint egy rosszul sikerült festmény vagy árnyjáték.
Érdekes
módon pár héttel később előkerült egy filmrészlet is, amelyet
a US Navy kelletlenül a vizsgálatot végzők rendelkezésére
bocsájtott; a pár perces felvétel a robbanást ábrázolta. Nem is
ez az érdekes, hanem az, hogy miért tartotta fontosnak a
haditengerészet egy kamera felszerelését, egy olyan kameráét,
amely egy teljesen hétköznapi, esti rakodást filmezett tisztes
távolból, egy olyat, amilyenhez hasonló három éven keresztül,
nap mint nap megtörtént PC-ben…
A vizsgálóbizottság megállapítása
A
Különleges Haditengerészeti Vizsgálóbizottság (Naval
Court of Inquiry)
40 napig szaglászott a történtek körül, mindenkit ki-, illetve
meghallgattak, akinek tudomása lehetett az eseményekről,
szakértőket vetettek be, egyszóval – látszólag legalábbis –
a fejükön átbucskázva megkíséreltek tiszta vizet önteni a
pohárba.
Az
egyik első következtetésük az volt, hogy – legalábbis az
életben maradt tisztek közül – senkit nem terhel semmiféle
felelősség. A szabotázs lehetőségét is kizárták, amjd
megállapodtak abban, hogy „nagy valószínűséggel a
robbanóanyagok berakodása során valamelyik sorállományú
tengerész követhetett el olyan hibát, amely az egyik ’túlérzékeny’
(supersensitive)
robbanóanyagot vagy robbanóeszközt működésbe hozta”.
Nem zárták ki gyári hibás lőszer és/vagy robbanóanyag meglétét
sem, azt mindenesetre egyöntetűen kijelentették, hogy a feketebőrű
rakodószemélyzet „gyenge minőségű emberanyagot” jelentett
(poor
human quality, poor material).
Kérdések
Vajon
milyen hadianyag tudta a mindaddig példa nélküli robbanást
előidézni? Elképzelhető-e, hogy a tesztelési fázisban levő
amerikai nukleáris bomba legelső fellépését láthatták a
környékbeliek? Vagy egy véletlenül felrobbant nukleáris töltet
lett volna, amelyet éppen ki-, vagy be akartak hajózni?
Képesnek
tartjuk-e az USA akkori kormányát, hogy élesben, saját területén,
saját polgárain és katonáin próbálja ki a születőfélben lévő
atombombát? Vagy egy másfajta kísérlet alanyai voltak a
PC-beliek, ami „kissé” rosszul sült el? Mi a szerepe
mindebben Nikola
Teslának (akiről
hamarosan olvashattok itt, a Konteón), illetve
találmányainak?
Volt-e faji mozgatórugója a történteknek?
Volt-e faji mozgatórugója a történteknek?
Atombomba volt
Ez
az elmélet egy Peter
Vogel nevű
egykori katonai hírszerző, későbbi újságíró nevéhez fűződik
(persze később mások
is elkezdtek kutatni a témában),
aki 1980-ban Új-Mexikóban gyűjtött anyagot valami
botránykönyvhöz. Azt állítja, hogy egy (Los Alamosból származó)
dokumentum-köteg birtokába került, amely bizonyíthatóan 1944
szeptemberéből származik. A dokumentum-csomagrészei
fotók, illetve rajzok és feljegyzések voltak. Az egyik ilyenen egy
stilizált bomba rajza látható, rajta egy A betű, mellette
az írás: „…és
egy olyan, 18 ezer lábnyi magasságba feltörő tűzgömb és gomba
alakú felhő, mint Port Chicagóban volt látható…”
Vogel
(még mielőtt a zsurnalizmusnak szentelte volna
életét) műszaki területre szakosodott hírszerző volt, és annó
magánálTeller
Edénél (itt
balra) tanulta az idevágó fizikai alapokat. Erre hivatkozva
valamikor a nyolcvanas évek végén magát Tellert is
meginterjúvolta (volna) a dokumentumokkal (és PC-vel) kapcsolatban,
de az öreg fizikus nagyon ridegen-hidegen elzárkózott mindenféle
kommentártól és elhajtotta Vogelt a francba.
Amikor
1988-ban (az információszabadságról szóló törvényekre
hivatkozva) ki akarta kérni az általunk is említett tengerészeti
filmfelvételt a US Navytől, a hivatal sajnálattal közölte, hogy
a nitrát alapú film sajnos olyan károsodásokat szenvedett az
elmúlt 44 évben, hogy gyakorlatilag megsemmisült. Vogel nem volt
rest és utánanézett: nitrát alapú nyersanyagokat csak 1949-től
kezdve használtak filmek elkészítésénél – a Navy azonban
hajthatatlan maradt: a film megsemmisült.
Az
atom-teóriát – közvetetten bár, de – alátámasztja pár
apróság.
1.)
Ott van például William
Sterling Parsons százados
(aki később az Enola
Gay nevű
B-29-es fegyverzeti tisztje volt, majd ellentengernagyságig vitte és
a Bikini
szigetek melletti kísérleti atomrobbantások egyik
felelőse volt, na meg az USA Atomenergiaügyi Bizottságának
állandó tagja), szóval Parsons százados bizonyos forrrások
szerint négyszer is járt PC-ben 1944-ben: háromszor a robbanás
előtt, majd egyszer a robbanás után. Az egyik (1944 szeptemberi)
jelentéséből kiolvasható az igazi hazafiúi
aggodalma, mely szerint „félő,
hogy a háborúnak még azelőtt vége lesz, mielőtt kipróbálhatnánk
a bombát, ezúttal igazi
ellenséggel szemben”.
2.)
Egy másik érdekesség: a Nemzetvédelmi Kutatási Bizottság
elnöke, a Manhattan
Projekt egyik
irányítója, James
Bryant Conant (itt
balra) 1944 augusztusában arra kéri munkatársait, hogy egy általa
megadott forgatókönyv és műszaki paraméterek szerinti, egy
hónappal korábban végrehajtott kísérleti atomrobbanás
következményeit elemezzék. A
szcenárió és az összes többi kísértetiesen megegyezik a PC-ben
tapasztalt körülményekkel – de 1944 júliusából egyetlen
feljegyzés sem maradt, amely
kísérleti robbantásról szólna.
3.)
Az USA kormányának illetékesei többek között azzal szokták
cáfolni ezt a konteót, hogy 1944 nyarán nem is állt rendelkezésre
annyi urán,
amennyi egy bombához kellett volna. Fizikusok és újságírók
utánanéztek és megállapították, hogy egyfelől 1944 júliusában
Los Alamosban már 93
kiló hasadóanyag
állt készenlétben, másfelől pedig egy kisméretű
atombombához 16
kiló urán
elegendő.
4.)
Vogel utánanézett és azt állítja: a teljesenmegsemmisült
Bryan fedélzetén volt két kisméretű láda,
amely Tinianból (Mariana-szigetek,
ahonnan mellesleg az Enola Gay is felszáll majd egy évvel később…)
érkezett és aLos
Alamos Laboratories volt
a címzett. Ennek az összes dokumentációja megsemmisül egy
banális irodai tűzben Los Alamosban…
5.)
Az egész PC-t (a városkát is, nemcsak a kikötőt!) 1968-ban
tokkal-vonóval megvásárolja az amerikai
kormány, majd mindent lebont és egy katonaibázist épít a
helyére. Ez a Seal
Beach-hez
tartozó Concord
Naval Weapons Station.
A támaszpont a kaliforniai Contra
Costa megyében
van – nos, az Egyesült Államokban ebben a megyében (a mintegy
ezer-ezerkétszázból) a legmagasabb a százezer lakosra eső
rákbetegek száma. A Geiger-Müller számlálók a bázis környékén
egy kicsit szaporábban kattognak, amit az illetékesek azzal
magyaráznak, hogy rengeteg olyan hajó van, amelyik a Csendes-óceán
azon vidékein is járt, ahol annó kísérleti atomrobbantásokat
hajtottak végre. És ide hozták a megfigyelőhajókat
sugármentesítésre is…
A zendülés
Csak
érintőlegesen említem meg, mert nem konteó, de ha már a
bevezetőben szó volt róla… Szóval a PC-beli robbanás után 250
fekete tengerész megtagadta a rakodási munkákat. Őrizetbe vették
őket, majd a gyengébb idegzetűek közül 200 beadja a derekát és
egy-egy fegyelmivel a dicsfeny-lapjukon ismét elkezdenek melózni,
de 50 tökös néger srác továbbra sem alkuszik: ők nem dolgoznak
tovább ilyen körülmények között, meg ez az egész amúgy is az
ő fekete bőrükre megy ki – mondják, amivel elég komoly
pofonosládákat feszegetnek…
Az
ügyész zendüléssel megküldi őket, majd gyorsított eljárást
követően egy haditörvényszék október 24-én el is ítélte
őket: 8 és 15 év közötti katonai fegyházat kaptak, egyénre
szabottan. 1946-ban végül mindegyiküket kiengedik – de ez egy
másik történet.
Azt
tudjuk, hogy a
jenkik eddig 15 atombombát vesztettek el szanaszét a nagyvilágban,
de úgy tűnik, nemcsak olyan van, amelyik hiányzik, hanem olyan is,
amelyik megvolt ugyan, de utólag senki sem keresi, mert hiányzik a
fenének…
Nos,
ennyi. Hagyok nektek is megtárgyalnivalót: szándékosan nem térek
ki ismét Teslára és az ő érdekes játékszereire (róla egy
kétrészes poszt is
született itt, a Konteóblogon), nem említek földönkívülieket,
most nem keverem bele sem a szovjeteket, sem a zsidókat, sem az
időutazást… Ez egy egyforgatókönyves elmélet, s mint ilyen,
kicsit rendhagyó. Ettől függetlenül kommentelj – hátha nálad
a megfejtés…
A
nukleáris energia és egyéb energiaforrások jövője
Fukusima
és más folyamatok tükrében
Egy
technológia alkalmazását sok szempontból meg kell vizsgálni
ahhoz, hogy eldöntsük, szükséges-e, alkalmas-e a feladatára,
vagy már forrásokkal érdemes kiváltani.
A
nukleáris energiánál (és általában az energetikánál) az egyik
fő szempont, hogy a lakosság illetve az állam mennyire tűri a
veszélyvállalást, illetve a veszély hogyan áll arányban a
gazdaságossággal.
A
nukleáris energia veszélyeinek megértése annál is inkább nehéz,
mivel láthatatlan és az embereknek nehéz képet alkotnia egy ilyen
veszélyforrásról, nehezen tudják a veszély nagyságrendjét
elképzelni. Először mivel a baleset felnagyította a veszélyeket,
azt szükséges megvizsgálni, hogy milyen mértékű
veszélyeztetettséget kaphattak a baleset következtében és az
egyéb balesetek tükrében hogyan érdemes vizsgálni a problémát.
Ehhez
talán az egyik legjobb támpont a balesetet elhárító személyzet
megemelt dózisadagja, amire azt mondják, hogy halálba küldik az
embereket. Ezt egy kicsit moderálni kell. A személyzet éves
dóziskorlátját valóban a korábbi ötszörösére növelték, de
azok a munkások életük folyamán annak az éves dóziskorlátnak a
20-25szörösét kapták meg és mégsem voltak tömegesek a korai
elhalálozások köztük. Összehasonlításul az az éves
dóziskorlát amire megnövelték a dóziskorlátukat (250
milisievert) nagyjából az egyszeri sugárdózisból halálos
dózisküszöb negyede. Nekik viszont az éves sugárdózisuk lett
megemelve erre a szintre.
|
Ez
nem azt jelenti, hogy egészséges, de mivel a természetes halállal
elhunytaknak is egy részét teszik ki a rákban elhunytak, és a
ráknak ezernyi oka van, ez nagyjából a statisztikai kimutathatóság
határán van. Állatorvosok szerint például a háziállatok között
a rákban szenvedőknek aránya azóta nőtt a többszörösére,
mióta gyárakban készült tápot adnak nekik. Így hogyan tudom
megmondani, hogy a Csernobili baleset miatt hány kutya (vagy ember)
lett rákos?
Márpedig
ha a kárelhárításban résztvevő munkások kisebb dózist kapnak
egy év alatt, mint ami az egyszeri halálos küszöbdózis (aminél
még nem hal meg az ember, csak százaléknyi esélye lesz rá),
akkor a külvilág által kapott dózis még ennél is
nagyságrendekkel kisebb. Ugyanis az anyag túlnyomó többsége
benne maradt az erőművekben a következő okok miatt:
Fukusimánál
reaktorok nem robbantak fel: a reaktorokkal a probléma a hűtés
megszűnése, ami miatt leolvadt a fűtőelem, az olvadt anyag pedig
összegyűlt az erőmű alján.
A robbanások oka nem nukleáris robbanás volt, hanem a fűtővízből hő miatt keletkezett durranógáz robbant fel, ami a pihentető medencékben tárolt kiégett fűtőelemek maradék hője miatt szabadult fel a vízből. Viszont a medencék felett felrobbant durranógáz értelemszerűen nem alulról hat a kiégett fűtőelemekre és így nem veti ki őket a szabadba.
A robbanások oka nem nukleáris robbanás volt, hanem a fűtővízből hő miatt keletkezett durranógáz robbant fel, ami a pihentető medencékben tárolt kiégett fűtőelemek maradék hője miatt szabadult fel a vízből. Viszont a medencék felett felrobbant durranógáz értelemszerűen nem alulról hat a kiégett fűtőelemekre és így nem veti ki őket a szabadba.
Mivel
így értelemszerűen a sugárzó anyag több mint 98%-a bent maradt
az épületekben, ezért joggal feltételezhető, hogy ha nem halnak
még meg tömegesen a munkások (Csernobilnál már hetek múltán
tömeges elhalálozások voltak) akkor valószínűleg a sok
nagyságrenddel nagyobb külső térben szétoszlott sugárzó anyag
nem fog jelentős számú emberrel végezni. Ettől függetlenül a
környék értelemszerűen problémás marad, de ezt majd más
dologgal hasonlítjuk össze.
Fukusimát
még úgy is érdemes vizsgálni, hogy a reaktorok legelső
generációihoz tartoztak a katasztrófát szenvedett reaktorok, amik
még a 60-as évek végén készültek, aminek következtében a
legtöbb mostanában épített reaktordizájnt egyáltalán nem
érinti a katasztrófa, mivel azóta annyit fejlődött a reaktorok
biztonságossága. A nukleáris ipar pechjére a reaktorokat néhány
hónappal a leállításuk előtt érte a katasztrófa, ami jelzi,
hogy ezek már kifutó reaktordizájnt jelentettek és az ugyanazon
öböl túloldalán található Dainii nukleáris erőmű 4
blokkjában nem okozott zónaolvadást a földrengés, pedig csak 10
évvel voltak korszerűbbek, és ugyanazok a hatások érték őket,
mint a Daiichi blokkjait
Fukusimáról
már elég szó volt(szerintem a médiában is már nagyon
kitárgyalták), inkább arra kellene koncentrálni, hogy miért más
Fukusima és egyéb nukleáris balesetek a valóban sok emberéletet
követelő csernobili balesettől. Sokan a csernobili baleset
súlyosságát hozzák fel arra, hogy óriási mennyiségű anyag
kikerülhet és rengetegen megbetegedhetnek, és Fukusimától is
rengetegen meg fognak halni.
Viszont
Csernobil és Fukusima között óriási különbségek vannak. Az
egyik legfőbb különbség, hogy Csernobil egy vegyesen polgári és
katonai hasznosítási, energetikai és plutónium tenyésztő
reaktor volt. Ez azért lényeges, mert plutónium tenyésztő
reaktoroknál ahhoz, hogy nukleáris fegyverekhez használható
plutóniumot lehessen kinyerni, a fűtőanyagot az energetikai
reaktoroknál szokásos többéves kiégési idő helyett 2-3 hónap
után ki kell venni. Ami ezért szükséges, mert különben a
fegyvercélokra megfelelő 239-es izotóp helyett felhalmozódnak a
plutónium 240-es, 41-es, 42-es izotópok, amiket kémiailag nem
lehet szeparálni a 39-estő l(ugyanaz az elektronfelhőjük, ugyanaz
a kémiai hatás) és dúsítócentrifugával sem lehet őket
szeparálni. Ezért könnyű hozzáférést kellett biztosítani a
reaktorokhoz, mivel gyakorlatilag folyamatosan kell átrakodni a
pálcákat. Emiatt ezt a reaktortípust nem látták el védő
acélköpennyel, így egy robbanás vagy leolvadás során az épület
falán ívül nem sok védelem volt. Az alábbi képen látható,
hogy az üzemanyag használati idejének növekedésével a
plutóniumon belül csökken a 239-es aránya, ami kedvezőtlen az
atomfegyvergyártáshoz. Ezért tenyésztőreaktoroknál a fűtőelemet
2-3 hónap után kiveszik.
|
A
következő képen pedig az RBMK reaktor felépítése látható:
folyamatos átrakodásra optimalizálva, acél védőköpeny nélkül,
könnyűszerkezetes épület.
|
Itt
amúgy tetten érhető, hogy amit a Busheri reaktorról osztott a
nyugati média az kőkemény hazugság volt. Ugyanis a Busheri
reaktor nyomottvizes, amiben a reaktortartály egy reaktorkampány
alatt el van zárva a környezetétől és nem lehet csakúgy
észrevétlenül a fűtőanyagpálcákat a fegyvergyártáshoz
ideális mértékben ki be rakosgatni, hanem a teljes létesítménynek
le kell állni és onnantól kezdve hetekig tart a kirakodás, a
plutóniumkinyerés pedig akár még egy évig. Márpedig ha
leállnak, akkor az simán érzékelhető, és meg lehet tenni a
szükséges intézkedéseket. Azért látszik, hogy a nyugati média
csak alapvetően egy démon felépítésére használta Bushert és
ennek fényében nem csoda, hogy Izraelben nemrég azt mondták, hogy
Irán még nagyon messze van az atombombától.
Csernobilra
visszatérve, ott a probléma azzal kezdődött, hogy kísérletképpen
kikapcsolták a védelmi rendszert (idióták), ráadásul a
lakosságot kommunista szokásokhoz híven félretájékoztatták és
kitelepítést csak hetek után kezdték meg, a robbanás
következtében pedig Fukusimával ellentétben a radioaktív anyag
nagyságrenddel nagyobb hányada került ki. A katonai reaktor
státuszát is tekintve a nagyon súlyos Csernobili szennyezés nem
szolgálhat támpontul a jövőbeni baleseteknek.
Attól
még gondolhatunk arra, hogy lehetnek sokkal súlyosabb balesetek is
(például Csernobil) és, hogy a nukleáris technológiát nem lehet
biztonságossá tenni, mivel mindenképpen előfordulhatnak olyan
esetek, amikor mindenképpen kiszabadul a sugárzás.
Ebben
az esetben azért abba bele kell gondolni, hogy ez kb. oda vezet,
hogy azért nem szabad atomerőművet építeni, mert ráesik egy egy
kilometeres aszteroida, holott akkor már 200 kilométeres körzetben
úgyis minden elpusztulna és az extra radioaktivitás lenne a
legkisebb probléma. Fukusima is egy hasonló eset, az emberek 99%-a
nem a radioaktivitástól, hanem a szökőártól fog meghalni
összességében.
Sokan
emellett azt is kétségbe vonják, hogy lehet biztonságos nukleáris
létesítményt építeni. Nem azt mondom, hogy bármire fel lehet
készíteni egy reaktort (atombombára elég nehéz felkészíteni),
de történtek máskor is súlyos nukleáris események, ahol az
eltérő technológia miatt nem került ki a létesítmények kívül
sugárzó anyag. A legnagyobb nukleáris baleset Fukusimán és
Csernobilon kívül a Three Mile Island-i volt, ahol a Fukusimai
esethez hasonlóan teljes zónaolvadás történt, a leolvadt
fűtőanyag viszont teljes egészében az acél védőburkolaton
belül maradt. A létesítmény úgy volt megtervezve, hogy kibírjon
egy ilyen katasztrófát. Lent egy nyomottvizes reaktor látható.
Acél védőboruk és betonépület jellemzi ezeket a
létesítményeket.
|
Nem
azt mondom, hogy a nukleáris energiát mindenféle kontroll nélkül
kell használni, nem is azt, hogy még szinte jót is tesz, de az
eddigi balesetek által okozott károkat, ha összevetjük az egyéb
tevékenységek károkozásával, akkor azért megállapítható,
hogy az energiaforráskénti jelentőségéhez képest a veszély
felnagyításában nagyon nagy szerepe van a szenzációhajhászásnak
és az emberek félelmének az általuk nehezen megérhető problémák
iránt. Tovább fokozza az ellenszenvet, hogy az egészet egy szűk
kör érdekeként be lehet állítani, akik érdekében tipikus
összeesküvés elméletek szerint az állam össze vissza
hazudozhat.
A
balesetet már eléggé túltárgyaltuk, viszont más téveszmék is
léteznek a nukleáris energiáról, amik bele vannak ivódva az
emberekbe (egyébként jogos paranoiaként).
Az
egyik fő téveszme az, hogy a nukleáris hulladékot nem lehet
biztonságosan és gazdaságosan elhelyezni. Ennek ellenkezőjének
bebizonyításához kezdjük ott, hogy egy kilogramm uránból egy
tipikus erőműben 10MWh/kg energiamennyiséget lehet hasznosítani,
ha
az átalakítási hatásfokot is számítjuk, akkor kb. 4-et, ugyanis
a nukleáris energiából felszabadítható energiamennyiség a kémia
energiafelszabadításnál 4 nagyságrenddel nagyobb: míg a szénből
kinyerhető energia a 30MJ/Kg nagyságrendben van, addig a nukleáris
fűtőelem több száz GJ nagyságrendű energiaforrás, ami így a
több tucat megawattóra nagyságrendben található.
Így
a paksi atomerőműben óránként 450 kilogramm, élettartama
folyamán 19,7 millió kilogramm kiégett fűtőelem keletkezne. Ez
összesen 19700 tonnát jelent, ami az urán sűrűsége alapján
kicsivel több, mint ezer köbméter. Ha jobban belegondolunk ez egy
10 méteres élhosszú kocka. Nos aki szerint a Paksi atomerőmű
nagyjából 6000 milliárdos élettartam alatt befolyt bevételért
nem lehet elhelyezni ennyi hulladékot egy földalatti
betontárolóban, az vagy nem tud gondolkodni, vagy pedig hazudik.
Az
urán kimerülése is egy súlyos rögeszme sok esetben, erre legjobb
válasz talán, hogy a tengervíz uránkitermelése már csak 2-3
szorosa jelenlegi uránáraknak, ami gyakorlatilag gazdaságosnak
tekinthető. Ugyanis a jelenlegi reaktortechnológiánál az urán
ára 2%-a a teljes költségeknek, így alapvetően nem
veszélyeztetné az atomenergia versenyképességét és az emberiség
energiaigényeinek a tízszeresét el lehetne látni vele 500 évig a
jelenlegi technológiával, ami az urán energiatartalmának csak
2%-át használja ki( a fenti ábrán is látszik).
A
másik fő téveszme az, hogy az atomerőmű építkezések mindig
brutális költségtúllépésekkel végződnek, már nem
gazdaságosak a sok védelmi rendszer miatt, illetve már olcsóbbak
a megújulók. Most akkor belekezdünk a gazdasági oldalba.
Az
elszálló költségekre több közelmúltbeli atomerőmű építést
is fel szoktak hozni, mint a Finnországi Olkihutót, és a
Franciaországi Flammanville-t. Ezt szintén egy kicsit moderálni
kell, ugyanis a világban nem 2 reaktor épül, hanem kb. 50! Ha a
tipikus megaprojektek (gátak,vízierőművek, hidak, vagy akár az
óriási katonai projektek ) között a súlyos költségtúllépéssel
rendelkezők aránya 10% körül lenne, az építtetők sírnának az
örömükben.
Ettől
függetlenül az nem lenne rossz, ha az Areva állta volna a
költségtúllépést és finnek jogosan perlik a céget. A második
elfeledett tényező, hogy ezek egy teljesen új atomreaktor
típusnak, az EPR-nek az első példányai, aminek építésében még
nem volt tapasztalata az építtetőnek. Így az első két
példánynál súlyos költségtúllépés keletkezett (bár
szerintem lehet, hogy így tömték ki a cég zsebét a fejlesztési
költségekkel, így külföldön olcsóbban tud terjeszkedni). A
harmadik és negyedik példány viszony költség és időkereten
belül készül, és sok továbbira is van már megrendelés, ami
Paks bővítése esetén nekünk azért lesz jó, mert az atomerőmű
építő cégek már lendületben lesznek, mire mi kérünk új
atomreaktorokat és így csökkenhet az ár is.
Az
alábbi képen az elkészült és az építés (rózsaszín) alatt
álló nukleáris reaktorokat ábrázolják.
|
A
gazdaságosság terén vannak további elfeledett tényezők. Az
egyik, hogy egy új atomerőmű költségében a tőke törlesztésének
költsége 70% körül van, amit az erőmű finanszírozási
konstrukciótól függően 20-25 évig fizet. Viszont egy új
atomerőmű típus tipikus élettartama 60 év, ami révén a kezdeti
versenyképes 16-18 Ft/KWh a teljes élettartamra 8-9Ft/Kwh körül
van, ami extrém gazdaságos. Itt van beépítve egy másik trükk
amivel drágának mutatják ki az atomenergiát: nevezetesen, hogy
milyen magasnak választom meg a kamatlábat. Viszont azzal én más
beruházásokat is ugyanúgy gazdaságtalanná tehetnék.
|
Ezzel
szemben egy napelem az árának visszafizetése után nem sokkal
felmondja a szolgálatot, ahogy egy gázturbina se bírja sokáig. A
másik tényező ami javítja a gazdaságosságot, hogy ha egy
telephelyre egy új blokkot veszek, akkor az építési költségek
akár 30%-át azok a létesítmények teszik ki, amiket további
blokkok is közösen használnának és így osztódnának a
költségek. Ezért gondolják azt, hogy ha veszünk egy új
erőművet, akkor legalább 2 blokk kellene.
Emellett
van egy olyan véleményem, hogy nem a nyugati nukleáris reaktorok
feltétlenül a legideálisabbak. Sokan ódzkodnának az orosz
reaktoroktól, de ők jelentősen alacsonyabb tőkéből tudnak
reaktort építeni és nem kevésbé biztonságosak, mint a
legjobbnak tartott amerikaiak, habár az üzemeltetési költségeik
magasabbak.
A
legjobb kombinációt az ár, teljesítmény és megbízhatóság
követelményeit tekintve amúgy a dél-koreaiak nyújtják, akik
időben és megbízhatóan építenek, versenyképes áron nagyon
megbízható reaktorokat előállítva, ami miatt az utóbbi években
sorra nyerték a tendereket, talán azért, mert nem kérnek utólag
extra összegeket. A leghíresebb estek a török és az Egyesült
Arab Emirátusok rendeléseinek elhalászása a konkurencia elöl,
ami ezen országok erős nyugati kapcsolatai miatt lepte meg a
szakértőket. Nem csoda, hogy az utóbbi években a legtöbb átadott
reaktor Kínán kívül Dél-Koreában volt. Nagyon valószínű,
hogy mint ahogyan az autóik esetében is, ugyanazt alacsonyabb áron
és megbízhatóbban adják.
Lent
az Emirátusok jövőbeni reaktorai:
|
Vannak
más reaktorépítők is, mint Kanada, Kína és a jövőben India
is, de a kanadaiak (amúgy nagyon biztonságos és alacsony
fűtőanyagköltségű) technológiája idegen tőlünk és leköti
őket hazai megrendelés állomány, a kínaiakkal pedig még sokáig
nem fognak Kínán kívül fejlett országban építtetni (a bóvlitól
való félelem itt azért eléggé visszatartó, még ha ők a
legolcsóbbak is), ahogy az indiaiakkal se.
Viszont
ha ennyire gazdaságos atomerőműveket építeni, akkor felmerülhet
a kérdés, hogy miért nem terjedtek el jobban? Ennek alapvetően 3
oka van:
A
politika félelmei Csernobil után a további balesetektől. Ez
leginkább az elmúlt 20 év alacsony építési számát magyarázza.
Az
olcsó szénerőművek: a földgáz és az atomenergia gyors
terjeszkedése a 70-es évektől a szénárakat a mélybe lökte, így
az ismét versenyképessé vált a 80-as évek folyamán. Ez azért
kínos az atomerőművek szempontjából, mert a szénerőművek
költségszerkezete fordított az atomerőművekéhez képest, a szén
költsége a legmeghatározóbb tényező. Így egy atomerőmű
teljes élettartamra hiába olcsóbb, ha kezdetben nem tud a már
piacon lévő erőművekkel versenyezni. Ez különösen ott
probléma, ahol ráadásul nem kell messzire szállítani a szenet
(USA keleti part, Német-, Lengyel-, Csehország, Ausztrália). Ez
egybeesett a Csernobil miatti félelmekkel.
A
legutóbbi időben az újbóli terjedés legnagyobb gátja, hogy az
új atomerőművek építésére képes cégek építési kapacitásai
korlátozottak, és időbe telik új embereket kiképezni
erőműépítésre, így egy bizonyos mértékűnél nagyobb
nukleáris kapacitást akkor se tudnának átadni, hogyha akarnának.
Hosszú távon ez nyilván változik, egyrészt a régi cégek is
megtöbbszörözhetik a kapacitásaikat, másrészt új piaci
szereplők is belépnek, így tartósan magas atomerőmű igény
esetén kb. 10 év múlva már nagyságrenddel több erőművet is
képesek lesznek átadni. Ennek fényében érthető meg Kína azon
lépése, hogy tavaly év végén rengeteg reaktort előre lekötött:
a Fukusimai helyzetet kihasználva így olcsóbban kapják meg
azokat, mivel sok helyen visszamondták a beruházásokat.
A
nukleáris energia jövőjét a mostanában használatos hatalmas
reaktordizájnok miniatürizálása jelentheti, aminek több komoly
előnye is lenne.
Az
egyik fő előny, hogy a jelenlegi reaktorépítéseknél minden
egyes esetben a helyszínen szerelik össze a főbb berendezéseket,
amihez minden helyszínre külön ki kell küldeni megfelelő
képzettségű embereket és eszközöket, drágítva az építkezést
és korlátozva az építhető mennyiséget. A kis reaktorokat ezzel
szemben központi gyárakban szerelhetnék össze, majd hajón és
vonattal a helyszínre lehetne szállítani, ahol a helyi cégek
által is kivitelezhető épületbe szinte csak be kell emelni, majd
egyszerűen össze lehetne kötni az egyéb részegységekkel,
radikálisan csökkentve a helyszíni építkezés idejét.
További
előnyök lennének, hogy a nagyobb gyártási szám miatt
gazdaságosabban lehetne az alkatrészeket legyártani és ami talán
még fontosabb, hogy a kisebb építkezési kockázat miatt
jelentősen alacsonyabb kamatra lehetne beruházási hitelt kapni,
ami meghatározó egy erőmű építése folyamán. Így sok iparági
analízis szerint a kis reaktorok révén a nukleáris energia sokkal
jobban terjedhetne, és akár gazdaságosabb is lehetne. A kisebb
reaktoroknak szintén előnyére válhat, hogy az informatikai
fejlődése minimalizálhatja a személyzet létszámát, ami
régebben a terjedésük egyik fő akadálya volt. További előny a
kis méret miatti föld alá süllyeszthetőség, ami a biztonságot
fokozza.
A
terület nem volt felkapott egészen addig, amíg a világ egyik fő
gyártója, az amerikai Westinghouse egy ilyen reaktor ki nem
fejlesztett, ami jelzi a koncepció életképességét. A kis
reaktorok előreláthatóan az évtized végén jelenhetnek meg a
piacon és több amerikai cég mellett az oroszok és a kínaiak is
aktívak a területen.
Lent
a Westinghouse Small Modular Reaktora, aminél integrálták a
reaktort, a szabályozóeszközöket, és a gőzfejlesztőt egyetlen
vasúton szállítható acélkonténerbe
Kevert oxid (MOX) üzemanyag
(Frissítve
2013)
- Vegyes oxid (MOX) üzemanyag nyújt mintegy 2%-a az új nukleáris tüzelőanyag ma is használatos.
- MOX üzemanyagot előállított plutónium felépült használt reaktor üzemanyag.
- MOX üzemanyagot is biztosít egy olyan égő fegyverkezési célú plutónium (a katonai forrás) a villamos energia előállítására.
Minden
atomreaktor van két hasadás az izotópok mint például az
urán-235, és az újabb, nehezebb izotópok miatt neutronbefogás,
elsősorban az U-238. A legtöbb üzemanyag tömegének egy
reaktorban U-238. Ez válhat plutónium-239, és az egymást
követő neutronbefogás Pu-240, Pu-241 és Pu-242, valamint más
transzurán izotópok (lásd a Plutonium ). Pu-239
és Pu-241 a hasadó, mint az U-235. (Nagyon kis mennyiségű
Pu-236 és Pu-238 keletkezik hasonlóan az U-235.)
Normális
esetben az üzemanyag, hogy megváltozott minden három évben, vagy
úgy, mintegy fele a Pu-239 is "égett" a reaktorban, amely
körülbelül egyharmada a teljes energia. Úgy viselkedik, mint
az U-235 és a hasadási szabadul hasonló mennyiségű
energiát. Minél magasabb az égési-up, a kevésbé hasadó
plutónium marad a használt üzemanyag. Általában körülbelül
egy százaléka a használt üzemanyag mentesül a reaktor plutónium,
és mintegy kétharmadát ez a hasadó (kb. 50%-os Pu-239, 15%-os
Pu-241). Világszerte mintegy 70 tonna plutónium található
használt üzemanyag eltávolítása, ha a tankolás reaktor minden
évben.
A
plutónium (és urán) felhasznált üzemanyag lehet hasznosítani a
újrafeldolgozás. A plutónium lehetne gyártásához használt
kevert oxid (MOX) nukleáris üzemanyag, hogy az energia a
villamosenergia-termelés. Egyetlen hasznosítsuk plutónium
formájában növeli az üzemanyag-MOX származó energia az eredeti
urán mintegy 12%, és ha az urán újrahasznosítható is ez lesz
körülbelül 22% (alapuló könnyűvizes reaktor üzemanyagot
éget-up 45 GWD / TU-nak).
Ma
van egy jelentős mennyiségű elkülönített urán és plutónium,
amely újrahasznosítható, beleértve az ex-katonai forrásokból. Ez
felel meg körülbelül három év kínálat a természetes urán
világ bányákban.
|
Mennyiség
(tonna)
|
Természetes
U (tonna)
|
Plutóniumot
újrafeldolgozott üzemanyag
|
320
|
60000
|
---|---|---|
Urán
újrafeldolgozott üzemanyag
|
45000
|
50000
|
Ex-katonai
plutónium
|
70
|
15000
|
Ex-katonai
magas dúsítású urán
|
230
|
70000
|
Ezen
kívül van mintegy 1,6 millió tonna gazdagodás farok, a
hasznosítható hasadó urán.
MOX használata
MOX
üzemanyagot használta először a termikus reaktor 1963-ban, de nem
jött be kereskedelmi használatra, amíg az 1980-as években. Eddig
mintegy 2000 tonna MOX üzemanyag már gyártott és betölteni
reaktorok. 2006-ban mintegy 180 tonna MOX üzemanyagot betöltött
30 reaktorok (főleg PWR) Európában.
Napjainkban
MOX széles körben használják Európában és Japánban. Jelenleg
mintegy 40 reaktor Európában (Belgium, Svájc, Németország és
Franciaország) licenceli a MOX, és több mint 30 is
teszik. Japánban a tíz reaktorok engedéllyel kell használni,
és több erre. Ezek a reaktorok általában használja MOX
üzemanyagot, mint egyharmada a mag, de néhány elfogadja akár 50%
MOX szerelvények. Franciaország célja, hogy minden 900 MWe
reaktorok sorozatát fut legalább egyharmada MOX.Japánban is
tervezi, hogy MOX egyharmadában a reaktorok a közeli jövőben, és
arra számít, hogy indul a 1383 MWe (bruttó) reaktor teljes
üzemanyag betöltése MOX a Ohma üzem végén 2014. 2. Egyéb
speciális fény reaktorok, mint az EPR és AP1000 képes elfogadni a
teljes üzemanyag-terhelések MOX, ha szükséges.
Az
USA-ban nem volt jelentős fejlesztési munka a 1960-as és 19790s és
MOX üzemanyagot használtak több demonstrációs projektekre (San
Onofre, Ginna nyomottvizes, Drezda, Quad Cities és a Big Rock
Point). Teljesített elfogadhatóan, és hasonló urán-oxid
üzemanyag. 2005-ben négy MOX teszt szerelvények által Melox
Franciaországban is sikeresen tesztelték a Catawba erőmű.
A
használata akár 50%-a MOX nem változtatja meg a működési
jellemzőket egy reaktorban, bár a növény úgy kell megtervezni
vagy kissé igazítani, hogy vegye. Több szabályozó rudak
szükséges. Több mint 50%-át MOX terhelés, jelentős
változtatásokra van szükség, és a reaktort úgy kell megtervezni
megfelelően, hiszen számos új formatervezési minták. Burn-up
MOX üzemanyag körülbelül megegyezik a UOX üzemanyag.
Előnye
MOX, hogy a hasadóanyag koncentrációja az üzemanyag növelhető
könnyen hozzáadásával egy kicsit plutónium, míg gazdagítva
uránt magasabb szintű U-235 viszonylag drága. A reaktor
üzemeltetők célja, hogy éget üzemanyag nehezebb és hosszabb, a
növekvő kiégés a mintegy 30.000 MW napra tonnánként néhány
évvel ezelőtt, hogy több mint 50.000 MWD / t most, MOX használata
egyre vonzóbb.
Újrafeldolgozásra
külön plutónium újrahasznosítás mint MOX válik gazdaságossá
urán árának emelkedése. MOX használatát is vonzóbbá
válik, mint az, hogy csökkenteni kell a mennyiségét a kiégett
fűtőelemek növelése. Hét UO 2 fűtőelemeket ad
okot, hogy egy MOX összeszerelés, valamint néhány megüvegesedett
nagy aktivitású hulladékok, így csak mintegy 35%-a térfogat,
tömeg és költsége rendelkezésére.
Újrahasznosítás normális használt üzemanyag
Ha
a felhasznált üzemanyag, hogy újrahasznosítható, az első lépés
választja el a plutónium urán és a maradék (mintegy 96%-a
kiégett fűtőelemek) ebből a hasadási termékek más hulladékok
(együttesen mintegy 3%). A plutónium ezután kell különíteni
a legtöbb vagy az összes urán. Mindez vállalt újrafeldolgozó
üzem (lásd az információs oldal feldolgozása
során használt nukleáris fűtőanyag ).
A
plutónium, oxidként, ezután összekeverjük a szegényített urán
maradt egy dúsító üzem alkotnak friss vegyes oxid fűtőanyag
(MOX, ami UO 2 PUO + 2 ). MOX-üzemanyag,
amely körülbelül 7-10%-a plutónium keverve szegényített urán,
egyenértékű üzemanyag dúsított urán-oxid és körülbelül
4,5% U-235, feltételezve, hogy a plutónium mintegy kétharmada
hasadó izotópokat. Ha használunk fegyverek plutónium (>
90%-a Pu-239), csak mintegy 5%-a plutónium van szükség a
keverék. A plutóniumtartalmú kereskedelmi MOX üzemanyagot
változik akár 10,8% kialakításától függően az üzemanyag, és
átlagosan mintegy 9,5%. Az üzemanyag egy EPR 30% MOX kevesebb,
mint 10,8%-Pu felel meg 4,2% dúsított urán üzemanyag. Az EPR
100%-os MOX üzemanyagot használhat többféle használt Üzemanyag
(kiégés, a kezdeti dúsítás, Pu minőség), mint a csak 30% MOX.
Plutóniumot
újrafeldolgozott üzemanyag általában koholt a MOX lehető
legrövidebb időn belül, hogy elkerülhető legyen a bomlási rövid
életű plutónium izotópok.Különösen a Pu-241 (felezési ideje
14 év) bomlik AM-241, amely erős gamma sugárzó, aminek a
lehetséges foglalkozás-egészségügyi kockázatot, ha külön
plutónium több mint öt éven keresztül használták a normál MOX
üzem. Az Am-241 szint tárolt plutónium növeli mintegy
0,5%-kal, a megfelelő csökkenése hasadó értékének
plutónium. Pu-238 (felezési ideje 88 év), egy erős és egy
alfa-sugárzó forrás neutronok spontán, megnövekszik a magas
kiégési üzemanyag. Pu-239, Pu-240 és Pu-242 hosszú életű,
és így alig változott a hosszabb tárolás. (Lásd még a
tájékoztató oldal Plutonium ).
Gyors
neutron reaktorok, hogy több újrahasznosítása plutónium, mivel
minden transzurán izotópok vannak hasadó, hanem a termikus
reaktorokban izotóp bomlás korlátozza a plutónium recycle
lehetséges, és a legtöbb a kiégett MOX üzemanyagot tárolnak,
amíg a nagyobb telepítési gyors reaktorok. (A plutónium
izotóp-összetételét használt MOX üzemanyag 45 GWD / tU kiégés
körülbelül 37%-a Pu-239, 32% Pu-240, 16% Pu-241, 12%-os Pu-242 és
a 4%-os Pu-238.)
Visszanyert
urán újrafeldolgozó üzemben lehet újra dúsított saját
használatra friss üzemanyagot. Mert tartalmaz néhány
neutronelnyelő U-234 és U-236, újrafeldolgozott urán kell
dúsított szignifikánsan ( pl. egy-tizede)
tovább, mint amennyi szükséges a természetes urán. Így
újrafeldolgozott urán az alacsony kiégés üzemanyag sokkal
valószínűbb, hogy alkalmas legyen újra gazdagodás, míg a magas
kiégetési üzemanyag legjobb a keverésre vagy MOX gyártás.
Újrafeldolgozása
850 tonna francia használt üzemanyag évente (kb. 15 évvel azután,
mentesítés) gyárt 8,5 tonna plutónium (azonnal újrahasznosított
100 tonna MOX) és 810 tonna újrafeldolgozott urán (repu). Ebből
a mintegy kétharmada alakítjuk stabil oxid formában
tárolásra. Egyharmada a hírnévvel újra gazdag és EdF
bebizonyította, hogy használata 900 MWe reaktorok.
MOX termelés
Két
növények jelenleg elő kereskedelmi mennyiségű MOX üzemanyag -
Franciaországban és az Egyesült Királyságban. 2006-ban a 40
t / év belga üzem zárt 3és
2007 áprilisában a francia Melox üzem engedélyezett a termelés
növekedését, 145-195 t / év. Szintén a sellafieldi MOX üzem
az Egyesült Királyságban volt downrated 128-40 t / év, és 2011
augusztusában a Nukleáris Leszerelési Hatóság bejelentette, hogy
újra az üzem kilátásait, és zárja be.
Japán
azt tervezi, hogy indul egy 130 t / év J-MOX üzem Rokkasho
2015-ben. Eközben, az építőipar a MOX gyártási létesítmény,
a Savannah folyó honlap az USA-ban folyik a 2016 induló - lásd
alább a MOX
és hajlam fegyverek plutónium .
A
világ kevert oxid fűtőanyag gyártása kapacitás (t / év)
|
2009
|
2015
|
Franciaország,
Melox
|
195
|
195
|
---|---|---|
Japán,
Tokai
|
10.
|
10.
|
Japán,
Rokkasho
|
0
|
130.
|
Oroszország,
Mayak, Ozersk
|
5
|
5
|
Oroszország,
Zheleznogorsk
|
0
|
60?
|
UK,
Sellafield
|
40.
|
0
|
Összesen
LWR
|
250
|
40 0
|
MOX
is használják a gyors neutron reaktor számos országban, különösen
Franciaország és Oroszország. Ez volt az első erre a célra
kifejlesztett, a kísérleti munkát végeznek az Egyesült Államok,
Oroszország, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország,
Belgium és Japán. Ma Oroszország vezető szerepet tölt be a
gyors reaktor fejlesztési és hosszú távú terveket, hogy egy új
generációs gyors reaktorok táplálta MOX. A világ legnagyobb
gyors reaktor - a 800 MWe BN-800 - jelenleg fejlesztés alatt áll
Beloyarsk az Urál és mivel indul 2014-ben.
Jelenleg
a termelés újrafeldolgozó üzemek meghaladja a ráta plutónium
használat MOX, ami a készletek a (polgári) plutónium több
országban. Ezek a készletek várhatóan meghaladja a 250
tonnát, mielőtt csökkenni kezd, miután 2010-MOX használat
mértéke nő, a MOX majd várhatóan a kínálat mintegy 5%-a világ
reaktor üzemanyag követelményeknek.
Az
Egyesült Királyság vizsgálja a beépítése a 120 tonna reaktor
plutónium a CANMOX az üzemanyag, ami használható négy Merész
EC6 reaktor. Az üzemanyag lenne 2% plutónium és négy brit
egységek (2800 MWe) lenne szükség a 400 t / év is. A
használt üzemanyagot kellene tárolni egy száz éve, és majd
elküldi a tárolóból.
MOX és elhelyezése fegyverek plutónium
Az
plutónium Management and Disposition megállapodás Oroszország és
az Egyesült Államok 2000-ben elfogadott, hogy minden egyes dobja ki
(vagy mozgásképtelenné) 34 tonna fegyver minőségű plutónium
tekinteni többlet követelmények (lásd a Katonai
robbanófejek forrásként Nuclear Fuel ).
A
Mixed Oxide Fuel üzemet (MFFF) a Savannah folyó honlap South
Carolina kezdődött építkezés 2007 augusztusában, és átalakítja
az Egyesült Államok plutóniumot MOX üzemanyagot. Várható,
hogy megkezdje működését 2016-ban, a MFFF úgy tervezték, hogy
be 3.5 t / év fegyverkezési célú plutónium a mintegy 150 MOX
üzemanyag-kazetták, mind a PWR és BWR. A szerződés
tervezésére, kiépítésére és üzemeltetésére a MFFF elnyerte
a Shaw AREVA MOX Services konzorcium 1999-ben, a $ 2700000000
építőipari lehetőség, hogy gyakorolni, 2008 májusában. 4. Four
MOX üzemanyag ólom teszt szerelvényeket gyártott amerikai
fegyverek plutónium és gyártott, a Melox gyár Franciaországban
sikeresen égett kísérleti jelleggel a Catawba növény.
Közben
több éves vita, 2007 novemberében az Egyesült Államok és
Oroszország megállapodott, hogy Oroszország rendelkezik a 34 tonna
fegyver-minőségű plutóniumot átalakítás MOX üzemanyag, ami
égett a BN-600 reaktor Beloyarsk atomerőmű , és a BN-800 alatt
ugyanazon a helyszínen. 5E
terv Oroszország kezdődik hajlam a BN-600 reaktor a 2012 időkereten
belül. Hajlam a BN-800 követné sokkal később. Egyszer
hajlam kezdődik, a két reaktor is rendelkezik mintegy 1.5 t az
orosz fegyverek plutónium évente. Az Egyesült Államok
beleegyezett abba, hogy hozzájáruljon 400.000.000 $ a projekthez. A
60 t / év kereskedelmi MOX üzemet (MFFF) a tervek szerint indul a
Zheleznogorsk 2014 által működtetett Mining & Chemical össze
(MCC). Ez teszi MOX granulátum és pelletizált MOX 400
fűtőelemek évente a BN-800 és a jövő gyors reaktorok. A
kapacitást úgy tervezték, hogy a kínálat öt-BN 800 egység. Ez
valószínűleg használni ex-fegyverek plutónium. Egy másik
MOX üzem katonai plutónium tervezték Seversk, Szibériában, de ez
úgy tűnik, hogy már kényszerült az MCC egy.
MOX újrafeldolgozása és a további felhasználás
Használt
MOX üzemanyag újrafeldolgozása igazolták, mivel 1992-ben
Franciaországban, a La Hague növény. 2004-ben az első
újrafeldolgozása használt MOX üzemanyag került sor nagyobb
léptékben és folyamatos. Tíz tonna MOX besugárzott mintegy
35.000 MWD / t és Pu tartalma körülbelül 4%-os volt szó. A
fő probléma teljesen feloldja PUO 2 -t legyőzni. 2004
óta egyre nagyobb mennyiségű MOX német és svájci reaktorok már
újra fel, összesen mintegy 70 tonna, széles körű
összetételét. Mivel a MOX ismételten újrahasznosított ez
jelentős arányban keverve (70-80%) a plutónium származó UOX
üzemanyag.
Jelenleg
a francia politika nem, hogy újrahasznosítják a használt MOX
üzemanyagot, de tárolni, és várják az Advent a üzemanyagciklus
kapcsolódó fejlesztések Generációs gyors neutron reaktort
tervez.
Plutónium, tórium üzemanyag
Mivel
az 1990-es évek orosz volt a program, hogy dolgozzon ki egy
tórium-uránium üzemanyagot, ami az utóbbi időben költözött,
hogy különös hangsúlyt fektet a hasznosítására fegyverkezési
célú plutónium a tórium-plutónium üzemanyagot. A program
van leírva az információs oldal tórium . A
becslések szerint 150 tonna felesleges fegyverek plutónium
Oroszországban, a tórium-plutónium projekt nem feltétlenül
átfogják a meglévő terveket, hogy a MOX üzemanyagot.
További információ
Referenciák
1..
OECD / NEA 2007, kezelése
újrahasznosítható Fissile és szaporító anyagok ,
NEA # 6107 (ISBN: 9789264032552). [ Vissza ]
2. J-Power ütemezi át Ohma start-up , World Nuclear News november 11., 2008-ban. [ Back ]
3. Belgonucléaire azon döntését, hogy lezárja a MOX üzem kifejtette, 2005-ös éves jelentés - lásd http://www.belgonucleaire.be/files/JAARVERSLAG2005EN.pdf [ Vissza ]
4. végleges szerződést az amerikai MOX , World Nuclear News, május 27, 2008. [ Vissza ]
5.. Oroszország és USA erősítse plutónium terv , World Nuclear News, november 20, 2007. [ Back ]
2. J-Power ütemezi át Ohma start-up , World Nuclear News november 11., 2008-ban. [ Back ]
3. Belgonucléaire azon döntését, hogy lezárja a MOX üzem kifejtette, 2005-ös éves jelentés - lásd http://www.belgonucleaire.be/files/JAARVERSLAG2005EN.pdf [ Vissza ]
4. végleges szerződést az amerikai MOX , World Nuclear News, május 27, 2008. [ Vissza ]
5.. Oroszország és USA erősítse plutónium terv , World Nuclear News, november 20, 2007. [ Back ]
Általános forrásai
Ausztrál
Biztosítékok és Non-proliferációs Hivatal Éves
Jelentés 1.999
NATO 1994, kezelése a plutónium-többlet: Alkalmazások és technikai lehetőségek (ISBN 9780792331247)
OECD NEA 1997, kezelése leválasztott plutónium, a műszaki lehetőségek (ISBN 9264154108)
Nukleáris Europe WORLDSCAN, az Európai Nukleáris Társaság március / április 1997 (több cikk) Nuclear Engineering International , az európaiak és MOX, július 1997D Albright és K Kramer, követés plutónium készletek , plutónium Watch, július (átdolgozott augusztus) 2005 - lásd http://www.isis-online. org/global_stocks/end2003/plutonium_watch2005.pdf Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, állapot-és előleget a MOX üzemanyag Technology , Műszaki Szemle Series # 415 (2003) www.moxproject.com , a honlapon a Mixed Oxide Fuel üzemet (MFFF) a Savannah folyó Honlap
NATO 1994, kezelése a plutónium-többlet: Alkalmazások és technikai lehetőségek (ISBN 9780792331247)
OECD NEA 1997, kezelése leválasztott plutónium, a műszaki lehetőségek (ISBN 9264154108)
Nukleáris Europe WORLDSCAN, az Európai Nukleáris Társaság március / április 1997 (több cikk) Nuclear Engineering International , az európaiak és MOX, július 1997D Albright és K Kramer, követés plutónium készletek , plutónium Watch, július (átdolgozott augusztus) 2005 - lásd http://www.isis-online. org/global_stocks/end2003/plutonium_watch2005.pdf Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, állapot-és előleget a MOX üzemanyag Technology , Műszaki Szemle Series # 415 (2003) www.moxproject.com , a honlapon a Mixed Oxide Fuel üzemet (MFFF) a Savannah folyó Honlap
Marc
Arslan, 2012, Fuel Cycle stratégiák optimalizálása használata
MOX üzemanyagok, WNFC Helsinki.
Kapcsolódó információk oldalak
A
Nuclear Fuel Cycle
plutónium
feldolgozása használt nukleáris fűtőanyag
katonai robbanófejek, mint a forrás a nukleáris üzemanyag
japán hulladék, és MOX szállítmányok Európa
plutónium
feldolgozása használt nukleáris fűtőanyag
katonai robbanófejek, mint a forrás a nukleáris üzemanyag
japán hulladék, és MOX szállítmányok Európa
|
Folytatjuk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése